اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

آموزش قدم به قدم ساخت اینوتر 12 به 220 قدرت مند همراه با عکس و توضیح

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : آموزش قدم به قدم ساخت اینوتر 12 به 220 قدرت مند همراه با عکس و توضیح

سلام به دوستان.
    امروز میخام یه اطلاعاتی راجب ترانسفورماتور این مدارات بدم و پرونده ترانس این مدار با فرمول ها و ... به صورت کامل ببندم منتها امتحانات زیاده و طی چن روز اینکارو میکنم امروز در باره هسته میگیم. شروع میکنیم.

اول اینکه در این مدارات معمولا از 2هسته استفاده میشه. 1-هسته اهنی 2-هسته فریت،

هسته اهنی
    هسته اهنی ارزان , سنگین ، اتلاف انرژی بالا و مخصوص فرکانس پایین هست. که مثالش توی ترانس های کاهنده 220 به 12 یا 6 یا ... که هممون دیدیم و میشناسیم

توی این ترانس ها تعداد زیادی ورقه های آهنی EI یا ∃E توی هم قفل شده اند. روکش یه ترانس رو باز کنید همه چی دستتون میاد.این ترانس ها برای فرکانس های کم(10 هرتز تا 100 هرتز حدودا)استفاده میشه.

هسته فریت

هسته فریت اتلاف انرژی پایین ، وزن کمتر، قابلیت استفاده در فرکانس های بالا و نسبتا گران هستن که مثالش توی مدارات سوئچینگ (ترانس پاور کامپیوتر) یا ترانس توی لامپ های کم مصرف و ..

البته توی عکس هسته ها سایز کوچیک هست ما با سایز بزرگتر سر و کار داریم،
    هسته فریت یک تکه و به دو شکل EI یا ∃E هست (البته شکل های دیگه ای هم هست ولی توی اینورتر ما به همین 2 شکل سر و کار داریم)

خب تا همین جا بسته فردا ظهر راجب سیم لاکی و فرمول ها اطلاعاتی میدم.

موفق باشید.
    http://image.kocholo.ir/user/Sana/tazin/khat_gher.gif

دیدگاه

سلام بر دوستان

خب بریم سر باقیه آموزش هامون.

امروز میخام درباره فرمول های مخصات ترانس بگم که سوالات و مشکلات زیادی و فراهم میکنه
      (مثلا سوال شده بود برای 200 وات خروجی ترانس چن امپر بگیرم یا ترانس 12 به 220 ولت گرفتم ولی ولتاژ خروجی 180 ولته!)

محاسبه ولتاژ

همه میدونیم که اگه با ولتمتر ولتاژ ac رو اندازه گیری و یادداشت کنیم پس از عبور از پل دیود و dc شدن ولتاژ در رادیکال 2 ضرب میشه یعنی حدود 1.4 برابر بیشتر میشه.

ما عکس اینو توی اینورتر داریم. اسلاتور ما ولتاژ dc رو ac میکنه پس طبق چیزی که بالا گفتم. اگه ولتاژ تغذیه مدار 12 ولت باشه در خروجی چون ولتاژ ac میشود، پس 12 تقسیم بر رادیکال 2 ، میشود 8.5 ولت! پس اونایی که از ترانس 12 ولت استفاده کردند طبیعتا توی خروجی ولتاژشون کم میشه.

[color=red]پس اگر بخواهیم ترانس اماده خریداری کنیم باید 9 ولت باشد تا دچار افت ولتاژ نشویم و خروجی مناسب داشته باشیم

محسابه جریان

من برای سادگی جریان توی dc بررسی میکنم با فرمول های ac هم بدست میاد ولی به دلیل توضیحات زیاد نمیگم
      خب چون گفتم ولتاژ رو در dc بررسی میکنم پس بجای 9 به 220 ولت اونو در رادیکال 2 ضرب میکنیم و در فرمول 12 به 320 ولت میزاریم یعنی ولتاژ اولیه ترانس رو 12 ولت در نظر میگیریم و ولتاژ خروجی 320 ولت.

در رابطه بالا P توان هست بر حسب وات ، V ولتاژ بر حسب ولت و I جریان بر حسب آمپر.
      در ابتدای کار میگیم که توان خروجی و ورودی ترانس با هم برابر هستند(بدون اتلاف انرژی) یعنی نه انرژی بدست میاد و نه از دست میرود فقط ولتاژ تبدیل میشود.
      همون طور که گفتم ولتاژ ورودی رو باید 12 بزاریم و ولتاژ خروجی 320. Iin میشه همون توان ترانس شما که باید بخرید!! الان یه مثال حل میکنیم. برای مثال میخایم یه اینورتر 200 واتی بسازیم، باید از ترانس چند امپری استفاده شود؟

خب جای گذاری میکنیم و بدست میاریم البته در این مثال رابطه توان خروجی بدون استفاده بود چون توان رو خودمون داشتیم! اگه توان رو هم خواستید حساب کنید از رابطه اول سمت راست استفاده کنید.
      خب دیدم که برای 200 وات باید از ترانس 16.6 امپری 9 ولت استفاده شه اما16.6 آمپر بدون احتساب تلفات هست و تلفات هم با هیچ فرمول بدست نمیاد برای اطمینان میتونید 1 تا 2 امپر به مقدار جریان ترانستون استفاده کنید تا درست شه یعنی برای مثال بالا ترانس 9 ولت 18 امپری بگیرید.

خوب بقیش برای یه روز دیگه موفق باشید.

دیدگاه

دوستان همیشه این برام سوال بوده با یه باطری 12 ولت 3 آمپر و اینورتر 200 وات یه لامپ 200 واتی رو چند ساعت میتونیم روشن نگه داریم؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط امیر محتشم
          دوستان همیشه این برام سوال بوده با یه باطری 12 ولت 3 آمپر و اینورتر 200 وات یه لامپ 200 واتی رو چند ساعت میتونیم روشن نگه داریم؟
          P=VI
          این فرمولشه
          با این فرمول میتونین جریانو بدست بیارین
          Telegram:
          @reza_br_2489

Instagram:
          _amp_c

دیدگاه

نوشته اصلی توسط امیر محتشم
            ظرفیت باتری هم باید مشخص شه. که چن امپر بر ساعت هست.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط erfan.astinhost
              خب ، قول داده بودم که یه مدار ساده و خوب و قابل ارتقا به حرفه ای رو با ترانزیستور براتون بزارم ، این مدارو ببینید.

البته توی پروتئوس خوب کار نمی کرد ولی در واقعیت خوب کار میکنه. راستش چون توی پروتئوس کار نکردم نمی دونم باید چه ترانسی بزارم ، شما این مدارو بدون ترانس درس کنید بعد با ولت متر ببینید چه ولتاژی داره ، بعد با یه ترانس آمپراژ بالا مناسب با اون ولتاژ بگیرید. هدسینک و فن هم یادتون نره

برای ارتقا دادن این مدار هم می توان یک کار کرد. اینکه مثلا به جای 1 ترانزیستور، 3 ترانزیستور و یا بیشتر رو با هم موازی کنید(منظورم اینه پایه 1 به 1 ، 2به 2 و ...) که در کل مدار 12 یا بیشتر تا ترازیستور داشته باشه.
              شما شکل موج تولیدی توسط 555 این مدار رو در پروتئوس مشاهده کردید؟ من با اسیلوسکوپ نرم افزار نتونستم شکل موج رو ببینم. میشه راهنمایی کنید؟
              STM32 واقعا یه چیز دیگه است...

دیدگاه

کسی فروشگاه اینترنتی برای خرید هسته EER44 سراغ داره؟؟
                Telegram:
                @reza_br_2489

Instagram:
                _amp_c

دیدگاه

کسی نداره؟؟
                  :-/
                  Telegram:
                  @reza_br_2489

Instagram:
                  _amp_c

دیدگاه

دوستان یعنی میتونیم در قسمت ترانس از یک ترانس 220 به 12 استفاده کنیم

دیدگاه

سلام دوستان

کسی یک مدار عملی از دستگاه اینورتر با خروجی 4 امپر داره؟
                      من یک مدار پیدا کردم ولی مشخصات ترانس خروجی رو نداده؟
                      حدود قیمت دستگاه چقدر میشه؟

دیدگاه

پاسخ : پاسخ : آموزش قدم به قدم ساخت اینوتر 12 به 220 قدرت م

نوشته اصلی توسط erfan.astinhost
                        اینم مدار اپدیت شده:
                        تغییرات:
                        1_اضافه شدن دو ترازیستور 2n3055 و جمعا 4 ترانزیستور که در این صورت قدرتش میشه 230W
                        2- اضافه شدن دو عدد ترانزیستور دارلینگتون TIP122 برای سوئیچ بهتر ترانزیستور (کمک اقای shork)
                        3- اضافه شدن مدار محافظ خودکار که کاملا از روی محافظ یخچال کپی شده و عالی کار میکنه
                        4- رفع برخی مشکلات
                        5-سایز pcb هم اندازه جعبه پاور کامپیوتر هست میتونید این رو داخل جعه پاور جا بدید.

شامتیکش هم چون مدار یخورده پیچیده شد من فقط برای بورد اول که نوسان ساز هست میکشم ، مدار محافظ هم عملکردش سادست هم مدارش پیچیده :biggrin: نیازی نمیبینم شماتیک بزارم ما که دیدم کار میکنه شما هم بگید درسته.
                        توی بورد محافظ همون اول کنار مقاومت 470 کیلو یه خازن بزرگ قرمز هست روش نوشته 474K 400V حالا من نمی دونم منظورش چیه و ضرفیتش چقدره شما اینو به فزوشنده بگید بهتون میگه/.
                        هتسینک و فن یادتون نره.
                        سلف ها هم مقدار خاصی نداره حتی میتونید اتصال کوتاهش کنید مقدارش هم بین 10 تا 30 دور بین یه هسته فریت تیروئیدی نصبتا کوچیک. با سیم لاکی 1 میلی متر.
                        منم امروز عصر اگه خدا بخواد و بابام بهم پول بده :icon_razz: :icon_razz: میرم اینو میسازم ببینیم نتیجش چی میشه.(حمایت میشدیم گریه چش بادومی هارو در میوردیم :mrgreen
                        راستی یادم رفت چجوری از مدار محافظ استفاده کنید. خب ورودی سه سر ترانسو که به بورد اول وصل کردید خروجی دو سرشو بدید به قسمت IN محافظ و خروجی نهایی رو از قسمت OUT بگیرید. موفق باشید.
                        سلام

کسی فایل اصلی این اینورتر رو نداره ؟(فایل پروتئوس یا هرچی)
                        یا فایل شماتیک ش رو؟
                        لطفا یکی کمک کنه شدیدا گیر کردم
                        یا حداقل اندازه ی این مدار رو بدونه چون این فایل ها فرمت عکس رو داره و نمیشه درست پرینت و چاپ کرد

دیدگاه

سلام میشه مشخصات قطعات رو بگید لطفا

دیدگاه

عرض سلام خدمت اساتید عزیز . بنده یه یو پی اس 2 کا و دارم مارک دی وین . این دسگاه قبلا با دو باطری کار میکردش که یکیش به رحمت خدا رفته . هر باطری 12 ولت 100 امپر . به علت نیاز مبرم به بک آپ پاور میخام روی این غول سنگین تغیراتی ایجاد کنم که با یه باطری سالم باقی مونده راه بیوفته . دسگاه قدیمی هستش یه ترانس تغذیه برای شارژ و یه ترانس اینورتر و مقدار زیادی دارلینگتون و یه برد ساده داره !!! دوربین خوب ندارم عکس بگیرم . امروز فردا عکس مدار و محتویات دسگاه میزارم . اکبند باطری 100 امپر چیزی حدود 2 تومن هستش با این حساب که باطری قبلی هم فرسوده هست باید جفت تعویض بشه . 4 تومن هزینه برای من زیاده میخام ببینم میشه سر و ته این و با مبلغ جزی سر هم کرد یا برم سراغ چراغ دستی !!!!

دیدگاه

نوشته اصلی توسط arashrasa نمایش پست ها
                              عرض سلام خدمت اساتید عزیز . بنده یه یو پی اس 2 کا و دارم مارک دی وین . این دسگاه قبلا با دو باطری کار میکردش که یکیش به رحمت خدا رفته . هر باطری 12 ولت 100 امپر . به علت نیاز مبرم به بک آپ پاور میخام روی این غول سنگین تغیراتی ایجاد کنم که با یه باطری سالم باقی مونده راه بیوفته . دسگاه قدیمی هستش یه ترانس تغذیه برای شارژ و یه ترانس اینورتر و مقدار زیادی دارلینگتون و یه برد ساده داره !!! دوربین خوب ندارم عکس بگیرم . امروز فردا عکس مدار و محتویات دسگاه میزارم . اکبند باطری 100 امپر چیزی حدود 2 تومن هستش با این حساب که باطری قبلی هم فرسوده هست باید جفت تعویض بشه . 4 تومن هزینه برای من زیاده میخام ببینم میشه سر و ته این و با مبلغ جزی سر هم کرد یا برم سراغ چراغ دستی !!!!
                              سلام
                              اگه باطری ها موازی بودند - میتونی از همون یک باطری استفاده کنی و فقط مقدار زمان فعالیت یو-پی-ای میشه نصف.
                              ولی اگه باطری ها سری بودند باید از 2 تا باطری 12 یا یک باطری 24 استفاده کنی.
                              دوست عزیز اگه مفید بود روی تشکر بزن

دیدگاه

موازی نیستن . سری هستن . امکان تغیرات روی مدار هستش ؟

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                                X