اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

اسیلاتور دقیق

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

اسیلاتور دقیق

سلام

من به یه اسیلاتور نیاز دارم که بتونم باهاش تایم هایی حد 100 نانوثانیه رو به طور دقیق باهاش اندازه بگیرم
    باید خیلی دقیق باشه. اونقدر دقیق که حتی بشه باهاش یه ساعت خوب درست کرد.چون برای انتگرال گیری باید ازش استفاده کنم. و جواب انتگرال هم خیلی باید دقیق در بیاد بخاطر همین نمیشه از کریستال خود میکرو استفاده کرد
    چه آیسی رو پیشنهاد میکنید؟

ممنون
    AYRIC

پاسخ : اسیلاتور دقیق

با چه فرکانسی مورد نیازه؟ توی چه مداری؟ از کلاک میکرو میخوای استفاده کنی؟ واسه فرکانس کار خود میکرو؟ یکم بیشتر توضیح بده
    کم گوی و گزیده گوی

دیدگاه

نوشته اصلی توسط roboreza
      سلام

من به یه اسیلاتور نیاز دارم که بتونم باهاش تایم هایی حد 100 نانوثانیه رو به طور دقیق باهاش اندازه بگیرم
      باید خیلی دقیق باشه. اونقدر دقیق که حتی بشه باهاش یه ساعت خوب درست کرد.چون برای انتگرال گیری باید ازش استفاده کنم. و جواب انتگرال هم خیلی باید دقیق در بیاد بخاطر همین نمیشه از کریستال خود میکرو استفاده کرد
      چه آیسی رو پیشنهاد میکنید؟

ممنون
      سلام
      خب 100 نانو رو با چه دقتی میخوای اندازه بگیری؟!
      اگه کریستال 10مگ باشه بین هر پالسش میشه 100 نانو
      ولی این 100 نانو رو اگه با دقت 1 نانو بخوای که :icon_razz:
      نمیدونم مدارت چییه ولی بعید میدونم این سرعتا با میکرو بشه کار کرد
      من با DSP دو هسته که هر کدوم 600 مگ کلاک میخورد هم کار کردم ولی برای این کارا کندن
      باید از FPGA استفاده کنی بنظرم برای کارای دقیق و سریع
      درایور شبکه و nRF24L01
      کاتالوگ محصولات
      کنترلر CNC شش محوره براي پرينتر 3D و Pick n Place
      شبيه ساز تک تيرانداز و سيبل ديجيتال با پردازش تصوير
      فروش اسيلوسکوپ GWinstek GOS-630FC

دیدگاه

ممنون از پاسخهاتون

برای کلاک میکرو نمیخوام. میخوام کنار میکرو به عنوان یک تایمر برای انتگرال گرفتن از یه نمودار که نمودار رو خروجی یه سنسور تشکیل میده ازش استفاده کنم
        میشه یه همچین چیزی رو وصل کرد به تایمر خارجی یه میکرو؟
        که مثلا بگم اگه مقدارش به 5 رسید بره توی وقفه. و وقتی رفت توی وقفه یعنی اینکه 500 میلی ثانیه گذشته
        اما این 500 میلی ثانیه باید خیلی دقیق در بیاد. درواقع هر کلاک اون آیسی که نشان دهده گذشت 100 نانو ثانیه هستش خیلی باید دقیق باشه

AYRIC

دیدگاه

نوشته اصلی توسط roboreza
          ممنون از پاسخهاتون

برای کلاک میکرو نمیخوام. میخوام کنار میکرو به عنوان یک تایمر برای انتگرال گرفتن از یه نمودار که نمودار رو خروجی یه سنسور تشکیل میده ازش استفاده کنم
          میشه یه همچین چیزی رو وصل کرد به تایمر خارجی یه میکرو؟
          که مثلا بگم اگه مقدارش به 5 رسید بره توی وقفه. و وقتی رفت توی وقفه یعنی اینکه 500 میلی ثانیه گذشته
          اما این 500 میلی ثانیه باید خیلی دقیق در بیاد. درواقع هر کلاک اون آیسی که نشان دهده گذشت 100 نانو ثانیه هستش خیلی باید دقیق باشه
          من اونقدر گوگل کردم تا یه چیزایی دستگیرم شد، امیدوارم به دردت بخوره.
          خوب دقیق ترین اوسیلاتور ها اوسیلاتورهای rtc هستن با فرکانس 32.768 که ساخت maxim هست و بنابراین یکم گرونه مثلا DS3231 دیگه دقیق تر ازین فکر نکنم چیزی وجود داشته باشه!
          اما خوب DS4077هم خیلی دقیقه با فرکانس 50mhz تا 120mhz.
          اما فقط اوسیلاتور مهم نیست، یه تایمر دقیق 16 بیتی هم باید بزنی تنگش
          کم گوی و گزیده گوی

دیدگاه

من از همین خوب جواب گرفتم، هزینه ای هم نداره. فقط از 7400 , 74ls00 استفاده کن، واگر نه جواب نمیده. فرکانس قطع از یک تقسیم بر 2 پی RC بدست میاد. کریستال هم طوری انتخاب می کنی که از فرکانس قطع یه مقدار کمتر باشه.

مثلا برای 12MHz :
            اگر مقدار مقاومت همون 330 اهم باشه، خازن نزدیک زمین(120p) رو با 33n عوض کن و کریستال هم 12MHz. (با این مقادیر فرکانس قطع تقریبا 12.5 میشه)

دیدگاه

نوشته اصلی توسط masoud 578
              من اونقدر گوگل کردم تا یه چیزایی دستگیرم شد، امیدوارم به دردت بخوره.
              خوب دقیق ترین اوسیلاتور ها اوسیلاتورهای rtc هستن با فرکانس 32.768 که ساخت maxim هست و بنابراین یکم گرونه مثلا DS3231 دیگه دقیق تر ازین فکر نکنم چیزی وجود داشته باشه!
              اما خوب DS4077هم خیلی دقیقه با فرکانس 50mhz تا 120mhz.
              اما فقط اوسیلاتور مهم نیست، یه تایمر دقیق 16 بیتی هم باید بزنی تنگش
              ممنون

ds3231 که فرکانسش برای من کمه. برای همین فکر کنم ds4077 مناسب باشه .فقط دیتاشیتش رو هم گرفتم ولی نفهمیدم چطوری باید فرکانس خروجی رو تغییر بدم. لطفا یه توضیحی بدید
              و اینکه این ds4077 رو کی داره؟ پایا و جوان که نداشتند

نوشته اصلی توسط sherlock

من از همین خوب جواب گرفتم، هزینه ای هم نداره. فقط از 7400 , 74ls00 استفاده کن، واگر نه جواب نمیده. فرکانس قطع از یک تقسیم بر 2 پی RC بدست میاد. کریستال هم طوری انتخاب می کنی که از فرکانس قطع یه مقدار کمتر باشه.

مثلا برای 12MHz :
              اگر مقدار مقاومت همون 330 اهم باشه، خازن نزدیک زمین(120p) رو با 33n عوض کن و کریستال هم 12MHz. (با این مقادیر فرکانس قطع تقریبا 12.5 میشه)
              ممنون
              این مدار چون با همون کریستال های معمولی کار میکنه فکر نکنم خیلی دقیق باشه.
              AYRIC

دیدگاه

اگه از ic هم استفاده کنی، فرکانس ic های معرفی شده برای کار شما زیاده، کمترین مقدار 50MHz رو هم داشته باشی، برای انتخاب بقیه قسمت های مدار و ... به مشکل می خوری.
                درسته دقتش ایده ال نیست ولی تو اسلاتورها، اونهایی که از کریستال استفاده می کنند دقیق تر هستند و قیمت اش هم که اصلا چیزی نمی شه.

ds4077 هم یه نوع vco هست، پس باید با تغییر ولتاژ فرکانس اش تغییر کنه. به احتمال زیاد باید یه پایه مثل Vc (ولتاژ کنترل) داشته باشه.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط sherlock
                  اگه از ic هم استفاده کنی، فرکانس ic های معرفی شده برای کار شما زیاده، کمترین مقدار 50MHz رو هم داشته باشی، برای انتخاب بقیه قسمت های مدار و ... به مشکل می خوری.
                  درسته دقتش ایده ال نیست ولی تو اسلاتورها، اونهایی که از کریستال استفاده می کنند دقیق تر هستند و قیمت اش هم که اصلا چیزی نمی شه.

ds4077 هم یه نوع vco هست، پس باید با تغییر ولتاژ فرکانس اش تغییر کنه. به احتمال زیاد باید یه پایه مثل Vc (ولتاژ کنترل) داشته باشه.
                  من دقتی که نیاز داشتم رو با تایمر میکرو نتونشتم در بیارم برای همین دنبال یه همچین اسیلاتوری میگردم
                  خروجی آیسی رو میدم به تایمر خارجی میکرو. البته سرعت میکو 10mhz هستش مشکلی پیش نمیاد؟
                  بله یه پایه vc داره و ولتاژ رو نوشته بین 0.3 تا 2.8 ولت این همون پایه کنترل فرکانس هستش؟ یعنی اگه بدم 0.3 فرکانس میشه 50MHZ ؟
                  AYRIC

دیدگاه

نوشته اصلی توسط sherlock

به نظر من هم قاعدتا باید همینطور باشه با توجه به دیاگرامش با Vc کنترل میشه و تو دیتا شیتش رنج Vc رو هم آورده. به این شکل:
                    VC| Voltage Range | VCRANGE 0.3~ 1.60 ~2.8 V
                    در مورد اینکه کجا میشه تهیش کرد واقعا ایده ای ندارم...اما ساخت شرکت Maxim هستش که محصولاتش به وفور پیدا میشه...حتما تو جمهوری هست

کم گوی و گزیده گوی

دیدگاه

خیلی ممنون

من تهران نیستم ولی چند تا شماره از چند تا مغازه دارم زنگ میزنم ببینم کی داره

شماره احتمالی ندارید؟ :mrgreen:
                      AYRIC

دیدگاه

نوشته اصلی توسط roboreza
                        خیلی ممنون

من تهران نیستم ولی چند تا شماره از چند تا مغازه دارم زنگ میزنم ببینم کی داره

شماره احتمالی ندارید؟ :mrgreen:
                        خواهش، من فردا میرم جمهوری خودم خرید دارم. واست میپرسم از چند جا. حالا یا شماره میگیرم یا واست میگیرم میفرستم.
                        کم گوی و گزیده گوی

دیدگاه

دوست گرامی

بسیار بعید میدانم کریستالهای خیلی دقیق Ultra Thin Quartz را در بازار ایران بتوانید پیدا کنید

http://circuit-diagram.hqew.net/Precision-clock-generator_15916.html

ولی صرفنظر از خصوصیات کریستال مشخصات اسیلاتور هم در این زمینه بی تاثیر نیست :

به این مدارها دقت کنید :

http://www.seekic.com/circuit_diagram/Signal_Processing/Oscillator_Circuit/100MHz_high_precision_crystal_oscillator.html

http://www.electroschematics.com/90/quartz-oscillator/

مدارهایی هستند که در طراحی آنها تلاش شده با استفاده از کریستالهای عادی و بدون بهره بردن از IC های اختصاصی دقت مناسب به دست آید

اسیلاتورهایی هم عستند که برای کار در فرکانس بالا و مقایسه فاز مورد استفاده قرار میگیرند و طراحی بسیار دقیقی دارند که البته فکر نکنم مناسب کار شما باشه

http://www.ko4bb.com/~bruce/XTALOSC.html

http://www.qrp.pops.net/crystal-osc-2010.asp

http://circuit-diagram.hqew.net/Low-Distortion-Crystal-Oscillator_4839.html

پاره ای از رویکردهای دفاعی

دیدگاه

نوشته اصلی توسط masoud 578
                            خواهش، من فردا میرم جمهوری خودم خرید دارم. واست میپرسم از چند جا. حالا یا شماره میگیرم یا واست میگیرم میفرستم.
                            خیلی لطف میکنید :wow:
                            AYRIC

دیدگاه

نوشته اصلی توسط emitor
                              دوست گرامی

بسیار بعید میدانم کریستالهای خیلی دقیق Ultra Thin Quartz را در بازار ایران بتوانید پیدا کنید

http://circuit-diagram.hqew.net/Precision-clock-generator_15916.html

ولی صرفنظر از خصوصیات کریستال مشخصات اسیلاتور هم در این زمینه بی تاثیر نیست :

به این مدارها دقت کنید :

http://www.seekic.com/circuit_diagram/Signal_Processing/Oscillator_Circuit/100MHz_high_precision_crystal_oscillator.html

http://www.electroschematics.com/90/quartz-oscillator/

مدارهایی هستند که در طراحی آنها تلاش شده با استفاده از کریستالهای عادی و بدون بهره بردن از IC های اختصاصی دقت مناسب به دست آید

اسیلاتورهایی هم عستند که برای کار در فرکانس بالا و مقایسه فاز مورد استفاده قرار میگیرند و طراحی بسیار دقیقی دارند که البته فکر نکنم مناسب کار شما باشه

http://www.ko4bb.com/~bruce/XTALOSC.html

http://www.qrp.pops.net/crystal-osc-2010.asp

http://circuit-diagram.hqew.net/Low-Distortion-Crystal-Oscillator_4839.html
                              ممنون

اگه این ds4077 پیدا شد که چه بهتر اگه نه باید از همین مدارا استفاده کنم
                              AYRIC

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X