اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

مشکل با سنسور نظامی مادون قرمز

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : مشکل با سنسور نظامی مادون قرمز

نوشته اصلی توسط سوران آراسته نمایش پست ها
    سلام دوستان
    من بحث شما رو سرسری خوندم و فقط یه نکته رو عرض می کنم چون خودم باهاش مواجه شدم.
    سنسورهای گیرنده ای که می بینید به رنگ مشکی هستن اینا خودشون فیلتر دارن و با نورخورشید مشکلی براشون ایجاد نمیشه. من یه مدار دتکتور ساختم و البته رو تعداد که تا الان موردی نبوده که نور خورشید ایجاد مشکل بکنه. اینم لینک مدار

سلام
    واقعا؟!؟!؟!؟!؟
    همین گیرنده های ۵ میل زیر نور خورشید درست کار می کنن؟!؟!؟!؟!
    اگه آره که خدا خیرت بده...
    ولی تا آدم خودش بررسی نکنه باورش نمی شه. پس من هم در اسرع وقت (الان مسافرتم) آزمایش می کنم و نتیجه رو به شما می گم.

دلیل: ادغام دو پست برای جلوگیری از اسپم

نوشته اصلی توسط dark star نمایش پست ها
    فیلتر کردن IR سهل است.
    تقریبا همه ی انواع شیشه و مواد شفاف،تابش IR رو با کیفیت های متفاوتی جذب میکنن. (شیشه عاد ی با ضخامت متوسط که توی خانه استفاده میشه تقریبا به تمامی جذب میکنه )

مهم بدست آوردن ضخامت (شدت موج در سمت دیگه ی یک ماده به طور نمایی با افزایش ضخامت اون ماده افت میکنه) و ماده ی مناسب ( جنس ماده، توان این رابطه ی نمایی رو مشخص می کنه ) به طوری هست که موج دریافتی از سمت شما رو به خوبی بگیره و موج دریافتی خورشید رو نه.

در کار های تجاری هم که شما فرمودید : یا جای سنسور طوریه که فیلتر هم براش تعبیه شده. یا اصلا نور محیط نمی تونه سیستم رو اشباع کنه.
    سنسور های درب باز کن های اتوماتیک هم که شما فرمودید معمولا (تا جایی که من می دونم و مشخصه )زاویه ی بسیار کمی دارند ، و به سمت پایین قرار گرفتن که باعث میشه تابش های بقیه محیط رو نگیرن.

مهم اینه که فیلتر شما اشباع نشه. حتی شاید به فیلتر هم احتیاج نباشه (و لازمه که زیر نور خورشید ، خروجی سنسورتون رو ببینید.)

(یادآوری کنم که موقع آزمایش تاثیر نور خورشید روی سیستمتون هم حواستون باشه که تابش IR خورشید از شیشه های خونه رد نمیشه.)

سلامی دوباره.
    دوست عزیز من از صحبتاتون یه چیزایی فهمیدم اما هنوز چند چیز برام مبهم مونده.
    اولا سنسورایی که خودشون فیلتر دارن و در برابر خورشید مقاومن رو چجوری تشخیص بدیم؟
    ثانیا فیلتر های آماده در بازار با چه نامی بفروش می رسن؟

خیلی ممنون از اینکه وقتتون رو صرف پاسخ به من می کنید.

در ضمن
    خواهشا وقتی می خواهید جوابمو بدید لطفاحرفامو نقل قول کنید تا بتوانیم زود تر از پست های جدید مطلع بشیم.
    ارادت داریم!

دیدگاه

سلام دوستان
      من بحث شما رو سرسری خوندم و فقط یه نکته رو عرض می کنم چون خودم باهاش مواجه شدم.
      سنسورهای گیرنده ای که می بینید به رنگ مشکی هستن اینا خودشون فیلتر دارن و با نورخورشید مشکلی براشون ایجاد نمیشه. من یه مدار دتکتور ساختم و البته رو تعداد که تا الان موردی نبوده که نور خورشید ایجاد مشکل بکنه. اینم لینک مدار
      سلام
      جدی سوران جان؟؟؟من خودم تجربه نکردم ولی یادمه دوستان می گفتن این سنسور ها زیر نو افتاب کار نمی دن اگه اینجوری باشه پس زیر نور افتاب هم مشکلی نداریم
      بدرود
      Proudly @real_ahmadi
      #real_ahmadi

واسه اسمت بجنگ

دیدگاه

نوشته اصلی توسط S.A.T نمایش پست ها
        سلامی دوباره.
        دوست عزیز من از صحبتاتون یه چیزایی فهمیدم اما هنوز چند چیز برام مبهم مونده.
        اولا سنسورایی که خودشون فیلتر دارن و در برابر خورشید مقاومن رو چجوری تشخیص بدیم؟
        ثانیا فیلتر های آماده در بازار با چه نامی بفروش می رسن؟

خیلی ممنون از اینکه وقتتون رو صرف پاسخ به من می کنید.

در ضمن
        خواهشا وقتی می خواهید جوابمو بدید لطفاحرفامو نقل قول کنید تا بتوانیم زود تر از پست های جدید مطلع بشیم.
        سلام به شما

ببینید اینکه آقای آراسته فرمودند این سنسور ها نسبت به نور خورشید فیلتر دارند حرف درستیه ، اما نسبت به نور مرئی خورشید.
        چرا اصلا شما پکیج این سنسور (سنسور هایی که پکیج تیره دارند )رو تیره می بینید؟ به دلیل اینکه نور مرئی رو عبور نمیده، این که واضحه.

بحث اینجاست که خورشید هم یک منبع تابش IR هست. یعنی همون نوری (امواج فرو سرخ -IR- هم همون نور اند دیگه، طول موجشون از قرمز بیشتره ) که سنسور قراره از سمت شما بگیره، خورشید هم همونو میده.توی اینجا فیلتر پکیج هیچ کمکی نمیکنه

شما چقدر برد(range ) میخواید؟؟

در ادامه ی پست قبلی:

ببینید این عکس، تابش خورشید در طیف فرکانسی رو نشون میده، (البته بسته به اینکه چه ساعتی باشه و کجا باشه، اینطور نیست که شما همه ی این طیف رو دقیقا دریافت کنید. ))

حالا بیاید یک سنسور رو بررسی کنیم، من رفتم توی جوان یه گشتی زدم، اینو همینجوری انتخاب کردم
        PD333-3B/H0/L2
        حالا داخل دیتاشیت این سنسور چی نوشته؟؟ نوشته از 840 تا 1100 نانو متر (طول موج نور ورودی ) رو می تونه جذب کنه، بهترین حساسیت اش هم به نور در طول موج 940 نانومتره، (همه ی این طول موج ها مادون قرمز حساب میشن)
        خب شما میبینی، توی تمام طیف طول موجی که این فوتودیود بهش پاسخ میده، خورشید هم کاملا فعاله و چیزی رو تولید میکنه که این گیرنده دریافتش میکنه.

دیدگاه

اقا یه سوال کلی
          هدف چیه؟ تشخیص مانع ؟یا چیز خاصیه ؟
          بگین تا یه تست بکنم و فیلم بگیرم. چون من برای تشخیص جسم استفاده می کنه هر موج IR برای من اهمیت نداره و باید به یک موج کریر مشخص باشه!
          چرا ناراحتی پاتریک!
          + امروز ی بچه دیدم سرچهارراه گل میفروخت
          - از دیدنش ناراحت شدی؟
          + نه
          پس چی ناراحتت کرده
          + اینکه دیدن اینجور بچه ها انقدر واسم عادی شده که دیگه ناراحتم نمیکنه
          ------------------------------------------------------------------------------------------------------
          تاحالا فکر کردی بیسواد کیه؟- بی سواد یعنی کسی که نمیتونه ذهنیاتش رو عملی کنه!
          ------------------------------------------------------------------------------------------------------
          محصولات

دیدگاه

نوشته اصلی توسط مهندس احمدی نمایش پست ها
            سلام
            جدی سوران جان؟؟؟من خودم تجربه نکردم ولی یادمه دوستان می گفتن این سنسور ها زیر نو افتاب کار نمی دن اگه اینجوری باشه پس زیر نور افتاب هم مشکلی نداریم
            بدرود

سلام به همه عزیزان و آقای احمدی که به جمع ما پیوستن.

اقا یه سوال کلی
            هدف چیه؟ تشخیص مانع ؟یا چیز خاصیه ؟
            بگین تا یه تست بکنم و فیلم بگیرم. چون من برای تشخیص جسم استفاده می کنه هر موج IR برای من اهمیت نداره و باید به یک موج کریر مشخص باشه!
            دوست عزیز من می خواستم یه ریموت کنترل IR درست کنم با تنها یک کانال یعنی یه سیگنال می فرسته که گیرنده (گیرنده می تونه هر نوعی باشه: ۵ میل؛ tsop؛ یا چشمی پارس) اونو به یه مدار فلیپ فلاپ که حالت لچ دارد منتقل می کنه و در اون مدار با سیگنال اول رله رو لچ می کنه و در سیگنال دوم رله رو خاموش می کنه.
            خیلی ممنون از لطف شما و همه دوستان عزیزم در انجمن.

سلام به شما

ببینید اینکه آقای آراسته فرمودند این سنسور ها نسبت به نور خورشید فیلتر دارند حرف درستیه ، اما نسبت به نور مرئی خورشید.
            چرا اصلا شما پکیج این سنسور (سنسور هایی که پکیج تیره دارند )رو تیره می بینید؟ به دلیل اینکه نور مرئی رو عبور نمیده، این که واضحه.

بحث اینجاست که خورشید هم یک منبع تابش IR هست. یعنی همون نوری (امواج فرو سرخ -IR- هم همون نور اند دیگه، طول موجشون از قرمز بیشتره ) که سنسور قراره از سمت شما بگیره، خورشید هم همونو میده.توی اینجا فیلتر پکیج هیچ کمکی نمیکنه

شما چقدر برد(range ) میخواید؟؟

در ادامه ی پست قبلی:

ببینید این عکس، تابش خورشید در طیف فرکانسی رو نشون میده، (البته بسته به اینکه چه ساعتی باشه و کجا باشه، اینطور نیست که شما همه ی این طیف رو دقیقا دریافت کنید. ))

حالا بیاید یک سنسور رو بررسی کنیم، من رفتم توی جوان یه گشتی زدم، اینو همینجوری انتخاب کردم
            PD333-3B/H0/L2
            حالا داخل دیتاشیت این سنسور چی نوشته؟؟ نوشته از 840 تا 1100 نانو متر (طول موج نور ورودی ) رو می تونه جذب کنه، بهترین حساسیت اش هم به نور در طول موج 940 نانومتره، (همه ی این طول موج ها مادون قرمز حساب میشن)
            خب شما میبینی، توی تمام طیف طول موجی که این فوتودیود بهش پاسخ میده، خورشید هم کاملا فعاله و چیزی رو تولید میکنه که این گیرنده دریافتش میکنه.

خب...

من فکر کنم بهتره کلا بی خیال این پروژه بشم...
            البته طبق گفته شما.
            ارادت داریم!

دیدگاه

خب...

من فکر کنم بهتره کلا بی خیال این پروژه بشم...
              البته طبق گفته شما.
              چرا چنین برداشتی کردید؟!

لطفا بفرمایید که چه بردی (Range ) میخوایید؟

دیدگاه

چرا چنین برداشتی کردید؟!

لطفا بفرمایید که چه بردی (Range ) میخوایید؟

سلام.
                شوخی کردم.
                من می خوام سیگنال بفرستم با برد حداقل دو متر.
                ممنونم.
                ارادت داریم!

دیدگاه

سلام.
                  شوخی کردم.
                  من می خوام سیگنال بفرستم با برد حداقل دو متر.
                  ممنونم.
                  بزارید من جمع بندی کنم که تا الان خودم چیا گفتم :

1-نور خورشید سرچشمه ی IR پس روی گیرنده IR اثر میگذاره.

2-شاید این مسئله ورودی رو اشباع کنه، که در اینصورت راه حل ساده است، استفاده از Attenuator مناسب، این واژه رو RF کارا خیلی شنیدن، و استفاده می کنن، ما هم در اینجا همین مفهوم رو بوسیله یکم ماده مناسب ( احتمالا اکثر ماده های شفاف با ضخامت خیلی کم جواب بدن، بعد از اینکه کل کار سنسورتون آماده شد، روش تست می کنید دیگه، کاری نداره، ) پیاده می کنیم، در کنار این عمل باید منبع نور خودتون رو هم از حیث توان تقویت کنید.

3- اگر هم ورودی اشباع نشود، که دیگه به خیر و خوشی سیگنالی که مدوله شده راحت از تابش خورشید که ثابته جدا میشه.

شما اگر اولین پست منو توی این تاپیک ببینی، من نظر اون هایی که میگفتن نمیشه زیر نور خورشید از این سنسور استفاده کرد رو یکم طولانی تر توضیح دادم (( سعی کردم توضیح بدم، حالا نمی دونم موفق بودم یا نه . ) )، بعد زیرش اومدم گفتم اگر چنین مشکلی ( ( مشکلی همونجا از دید اون افراد توضیح دادم )) باشه هم میشه حلش کرد.

دیدگاه

بزارید من جمع بندی کنم که تا الان خودم چیا گفتم :

1-نور خورشید سرچشمه ی IR پس روی گیرنده IR اثر میگذاره.

2-شاید این مسئله ورودی رو اشباع کنه، که در اینصورت راه حل ساده است، استفاده از Attenuator مناسب، این واژه رو RF کارا خیلی شنیدن، و استفاده می کنن، ما هم در اینجا همین مفهوم رو بوسیله یکم ماده مناسب ( احتمالا اکثر ماده های شفاف با ضخامت خیلی کم جواب بدن، بعد از اینکه کل کار سنسورتون آماده شد، روش تست می کنید دیگه، کاری نداره، ) پیاده می کنیم، در کنار این عمل باید منبع نور خودتون رو هم از حیث توان تقویت کنید.

3- اگر هم ورودی اشباع نشود، که دیگه به خیر و خوشی سیگنالی که مدوله شده راحت از تابش خورشید که ثابته جدا میشه.

شما اگر اولین پست منو توی این تاپیک ببینی، من نظر اون هایی که میگفتن نمیشه زیر نور خورشید از این سنسور استفاده کرد رو یکم طولانی تر توضیح دادم (( سعی کردم توضیح بدم، حالا نمی دونم موفق بودم یا نه . ) )، بعد زیرش اومدم گفتم اگر چنین مشکلی ( ( مشکلی همونجا از دید اون افراد توضیح دادم )) باشه هم میشه حلش کرد.

سلام مجدد
                    خیلی تشکر می کنم از اطلاعات اجمالی اما مفید شما که زحمت کشیدید و در اختیار بنده گذاشتید.

من در طول صحبتامون چندتا نتیجه گرفتم و اونا این بود که:در زیر آفتاب حتما باید سیگنالمون مدوله باشه و از چشمی پارس یا گیرنده نظامی استفاده بکنیم تا سنسور فرق بین IR خورشید و IR ما رو بفهمه.
                    همچنین اگه برای جلوگیری از اشباع گیرنده از فیلتر استفاده بکنیم فیلتر باید جلوی بخش اعظمی از IR خورشید رو بگیره اما نباید سیگنال خودمون رو خیلی تضعیف بکنه..... خب به نظر شما همچین چیزی ممکنه؟؟؟

با تشکر فراوان.
                    ارادت داریم!

دیدگاه

در زیر آفتاب حتما باید سیگنالمون مدوله باشه و از چشمی پارس یا گیرنده نظامی استفاده بکنیم تا سنسور فرق بین IR خورشید و IR ما رو بفهمه.
                      صد در صد، مدوله کردن صد تا خاصیت مفید داره که یکیش اینه که می تونیم تداخل خورشید رو راحت بکشیم بیرون.

همچنین اگه برای جلوگیری از اشباع گیرنده از فیلتر استفاده بکنیم فیلتر باید جلوی بخش اعظمی از IR خورشید رو بگیره اما نباید سیگنال خودمون رو خیلی تضعیف بکنه
                      نه دیگه خیلی راحت میاد به صورت خطی توان رو مثلا نصف میکنه، توانی که از خورشید میگیره نصف، توانی که از سمت ما میگیره هم نصف. مهم نیست که سیگنال خودی توانش نصف شد ، مهم اینه که ورودی اشباع نشه. گیرنده که اشباع بشه، همه چیز تموم شده است و هیچ اطلاعاتی نمی گیریم، اینکه سیگنال خودی رو با توان کمتر بگیریم، خیلی بهتره تا اینکه ورودی اشباع بشه.

دیدگاه

صد در صد، مدوله کردن صد تا خاصیت مفید داره که یکیش اینه که می تونیم تداخل خورشید رو راحت بکشیم بیرون.

نه دیگه خیلی راحت میاد به صورت خطی توان رو مثلا نصف میکنه، توانی که از خورشید میگیره نصف، توانی که از سمت ما میگیره هم نصف. مهم نیست که سیگنال خودی توانش نصف شد ، مهم اینه که ورودی اشباع نشه. گیرنده که اشباع بشه، همه چیز تموم شده است و هیچ اطلاعاتی نمی گیریم، اینکه سیگنال خودی رو با توان کمتر بگیریم، خیلی بهتره تا اینکه ورودی اشباع بشه.
                        دست شما درد نکنه.
                        من به محض اینکه از سفر برگشتم این پروژه رو انجام می دم اگه موفقیت آمیز بود فیلمشو با شما به اشتراک می زارم.

با تشکر از همه دوستانی که من رو چه در این تاپیک و چه در تاپیک ""فعال سازی رله بصورت بیسیم - بدون میکرو"" یاری کردند.
                        ارادت داریم!

دیدگاه

می تونیم تداخل خورشید رو راحت بکشیم بیرون.
                          سلامی دوباره دوست عزیز.

خیلی ممنون از راهنمایی شما.
                          در حق من خیلی لطف کردید

مدار رو بستم. خیلی خوب جواب داد. زیر آفتاب که عالیه...

واسه بقیه دوستان هم لینک تاپیک زیر رو می زارم تا استفاده کنن:
                          # فعال سازی رله به صورت بیسیم بدون میکرو
                          ارادت داریم!

دیدگاه

سلام. دوستان ی مشکلی با این گیرنده سه پایه 38 کیلو هرتز دارم. مدارم انالوگه و ی 555 بستم برا فرستنده که 38 کیلو فرکانس بده. مشکلم از گیرنده هست. مدارو ب وقتی به تغذیه وصل میکنم تا 3 -4 دقیقه مدار درست و کاملا دقیق و بدون مشکل کار میکنه اما بعد این چند دقیقه خروجی گیرنده یک میشه و دیگه خاموش نمیشه. ی روزه دارم باهاش کلنجار میرم و با جایی نرسید. فقط 3- 4 دقیقه درست کار میکنه و با تشخیص نور فرستنده کار میکنه ولی بعد 4 دقیقه نمیدونم چی میشه یهو همه چی میریزه بهم و خروجی یک ثابت میشه. حتی ال ای دی فرستنده رو هم کلا قطع کردم از تغذیه( لحیمشو باز کردم) بازم بعد چند دقیقه خروجی این بدجنس(گیرنده مادون38KHZ) یک میشه.
                            ولتاژ ورودی 6 ولته
                            اگه کمک کنین مشکلشو پیدا کنم ممنون میشم.

این شماتیک مدارمه. البته بگم گیرنده پیدا نکردم تو کشیدن شماتیک ی ترانزیستور گذاشتم. گیرندم vs1838 هستش. ورودی ها یکی مثبت یکی زمین و وسطی خروجیه که به ی مدار دیگه وصل میشه. اینم بگم این مدارو وقتی به تنهایی به تغذیه وصلم میکنم بازم همین مشکلو دارم که بعد چند دقیقه درست کار کردن دیگه کار نمیکنه . به نظرتون دلیلش چی میتونه باشه که چند دیقه کار کنه بعد دیگه کار نکنه.
                            یکی لطف کنه و کمک کنه تو کارم گیر کردم

جدیدترین ویرایش توسط creative_geek; ۲۲:۰۴ ۱۳۹۹/۰۷/۱۶.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط creative_geek نمایش پست ها
                              سلام. دوستان ی مشکلی با این گیرنده سه پایه 38 کیلو هرتز دارم. مدارم انالوگه و ی 555 بستم برا فرستنده که 38 کیلو فرکانس بده. مشکلم از گیرنده هست. مدارو ب وقتی به تغذیه وصل میکنم تا 3 -4 دقیقه مدار درست و کاملا دقیق و بدون مشکل کار میکنه اما بعد این چند دقیقه خروجی گیرنده یک میشه و دیگه خاموش نمیشه. ی روزه دارم باهاش کلنجار میرم و با جایی نرسید. فقط 3- 4 دقیقه درست کار میکنه و با تشخیص نور فرستنده کار میکنه ولی بعد 4 دقیقه نمیدونم چی میشه یهو همه چی میریزه بهم و خروجی یک ثابت میشه. حتی ال ای دی فرستنده رو هم کلا قطع کردم از تغذیه( لحیمشو باز کردم) بازم بعد چند دقیقه خروجی این بدجنس(گیرنده مادون38KHZ) یک میشه.
                              ولتاژ ورودی 6 ولته
                              اگه کمک کنین مشکلشو پیدا کنم ممنون میشم.

این شماتیک مدارمه. البته بگم گیرنده پیدا نکردم تو کشیدن شماتیک ی ترانزیستور گذاشتم. گیرندم vs1838 هستش. ورودی ها یکی مثبت یکی زمین و وسطی خروجیه که به ی مدار دیگه وصل میشه. اینم بگم این مدارو وقتی به تنهایی به تغذیه وصلم میکنم بازم همین مشکلو دارم که بعد چند دقیقه درست کار کردن دیگه کار نمیکنه . به نظرتون دلیلش چی میتونه باشه که چند دیقه کار کنه بعد دیگه کار نکنه.
                              یکی لطف کنه و کمک کنه تو کارم گیر کردم

یک مقاومت 100 اهم با پایه + تغذیه گیرنده سری کن

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X