اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

راه های ساده و کم خرج برای ساخت مدار چاپی

Collapse
این موضوع برجسته شده است.
X
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : راه های ساده و کم خرج برای ساخت مدار چاپی

خیلی جالبه
    این آب اکسیژنه چی هست حالا ؟
    یه تشکر هم بابت همه کسایی که بدون هیچ چشمداشتی تجربیاتشون رو اینجا میزارند

دیدگاه

الان اسیدهایی که در بازار است می تونی به آنها دست بزنی و با آب مخلوط میشه و نسوز است ولی این اسیدی که شما طرز کارش رو گفتی دیگه اینطوری نیست و...
      درسته؟؟؟این اسید یک بار مصر ف است؟؟ این اسید مس رو در عرض چند دقیقه می بره؟؟ این اسید با آب مخلوط میشه کرد ؟؟؟
      سلام
      این اسید یک بار مصرف نیستش یعنی شما میتونی اونو درست کنی و توش فیبر رو بنداز و حالا 24 ساعت بعد هم بیا دوباره توش فیبر بنداز بازم فیبرتو میخوره ولی هر چقدر زمان بیشتر بگذره دوز اسید بیشتر میشه و به عبارت دیگه اسید ضعیف میشه
      من که این اسید رو درست میکنم یک فیبر 10*5 سانتی رو در عرض 3 ثانیه میخوره :biggrin: یعنی مثل اون اسید های خشک نیستش که باید 15 20 دقیقه صبر کنی که بخاد فیبر رو بخوره
      بله توی کارگاه های بزرگ اونو با آب قاطی میکنن ولی یکم ضعیف تر میشه
      خیلی جالبه
      این آب اکسیژنه چی هست حالا ؟
      یه تشکر هم بابت همه کسایی که بدون هیچ چشمداشتی تجربیاتشون رو اینجا میزارند
      آب اکسیژنه همون آب معمولی یعنی h2o هستش ولی با این تفاوت که یک مولوکول اکسیژن دیگه هم بهش اضافه میکنن که میشه h2o2
      در ضمن آب اکسیژنه رو نباید در مقابل نور قرار بدین چون که همون یک مولوکول o که اضافه داره از آب اکسیژنه جدا میشه و اگر نور خیلی شدید باشه آب اکسیژنه به آب مقطر تبدیل میشه
      یه بار دیگه هم میگم این اسید خیلی قوی هستش و اصلا باهاش شوخی نکنین حتی اگر خواستگاری هم رفتین و جواب رد شدنیدین و......
      دوستان اگر یکم صبر کنین من آموزش ساخت برد متالیزه , آموزش یه روش جدید ساخت مدار چاپی و اگر هم علاقه داشتین آموزش ساخت قطعات پلاستیکی و کائوچویی بدون دستگاه تزریق پلاستیک رو هم براتون میزارم
      فقط دعا کنین ما این امتحانای پایان ترم رو پاس کنیم بعد آموزش ها رو هم براتون میزارم

دیدگاه

پاسخ : راه های ساده و کم خرج برای ساخت مدار چا&#166

دوست عزیز نمیشه متالیزه رو تو خونه انجام داد که . محلول پالادیوم می خواد و یکم تجهیزات. که اون پالادیومه خیلی مهمه. ما گشتیم نبود.(هست اما همچین قیمتش...)
        اما گویا چاپ سبز شدنیه تو خونه هم ولی مهارت می خواد که اونم تو منابع ایرانی نیافتم. اگر دارید بگذارید هرباز یه 20-24 تومن کمتر خرجمون شه.
        Gracias A La Vida
        [glow=red,2,300]ساخت فرز CNC[/glow]
        http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=56308.0
        http://up9.iranblog.com/images/4xd21f8vemt8g46011fx.jpg
        زمین سفت است و آب شلست و هوا نرم است و همه چیز عالیست در این حوالی...

دیدگاه

دوست عزیز نمیشه متالیزه رو تو خونه انجام داد که . محلول پالادیوم می خواد و یکم تجهیزات. که اون پالادیومه خیلی مهمه. ما گشتیم نبود.(هست اما همچین قیمتش...)
          اما گویا چاپ سبز شدنیه تو خونه هم ولی مهارت می خواد که اونم تو منابع ایرانی نیافتم. اگر دارید بگذارید هرباز یه 20-24 تومن کمتر خرجمون شه.
          فکر نکنین که چاپ سبز یا چاپ راهنما زدن کار سخت و نشدنی هستش اتفاقا خیلی خیلی ساده هستش من همون اولین باری که یک شابلون درست کردم موفق شدم
          فقط چاپ سبز و چاپ برای خوده فیبر نکته ی خاصی نداره ولی در مورد چاپ سبز یه چند تا نکته هستش که باید عرض کنم:
          رنگی که برای چاپ سبز(یا سولدر ماسک) استفاده میشه یک رنگ نسوز هستش و برای خرید اون در تهران باید به خیابون جمهوری کوچه ی آلیک , در مشهد خیابان سعدی پاساژ مهتاب مراجع کنین که انواع مختلفی به نام های آرگون و پنگوئن داره که جوری که من فهمیدم رنگ آرگون از کیفیت بیشتری برخورداره(البته گرون تر هم هستش)
          این رنگ مخصوص در همه رنگ موجود هستش از سبز قرمز آبی بنفش بگیر تا حتی رنگ مشکی و نارنجی زرد و...
          البته پر مصرف ترینش رنگه سبز هستش و برای همین هم به سولدر ماسک میگن چاپ سبز
          در ضمن بعد از این که رنگ رو با سیلک به فیبر زدین باید اونو داخل کوره قرار بدین که البته شما میتونین به جای کوره از فر اجاق گاز , مایکرویو و یا حتی قابلمه استفاده کنین
          -------------------------------
          متالیزه رو هم میشه در خونه انجام داد کار خارق العاده ای که نیستش یک واکنش شیمیایی ساده هستش و من آموزش تئوری اونو هم نوشته بودم ولی وقتی که به خیابون ناصر خسرو رفتم و ازش پرسیدم پالادیوم کیلویی چنده؟
          گفتش که کیلیویی نداره هر 10 گرم 1.6 تومن هستش(یک میلیون و ششصد هزار تومن)
          که فعلا بیخیالش شدم
          البته اینو بدونین که این 10 گرم پالادیوم میاد با 100 لیتر آب قاطی میشه و باهاش میشه کلی برد متالیزه زدش
          البته من روش های دیگه ای هم برای متالیزه انجام دادم که خیلی ساده و وقتگیر هستش

دیدگاه

من تو مجله میکروکنترلرخوندم که برای متالیزه کردن بورد از ماژیک های کربنی هم میشه استفاده کرد.درسته ؟
            کسی تا حالا استفاده کرده؟
            [img width=477 height=100]http://www.eca.ir/pic/upload/agazade.png[/img]

دیدگاه

منم منظورم همین بود که پالادیوم خیلی گرونه. واسه همین امکان خریدش واسه کارای محدود به صرفه نیست.
              Gracias A La Vida

دیدگاه

نوشته اصلی توسط pajuhaan
                منم منظورم همین بود که پالادیوم خیلی گرونه. واسه همین امکان خریدش واسه کارای محدود به صرفه نیست.
                پالادیم به هیچ وجه با اکسیژن واکنش نمی ده. توسط اسید هم خورده نمی شه. برای همین فیبرهای متالیزه ی درست حسابی موندگاری دارند.
                برای کاری در حوزه اربعین نیاز به نیروی داوطلب هستیم.
                http://hosseinwalkingday.com

دیدگاه

پالادیوم نقش واسط رو داره دیگه. متالیزه کردن برد هم همون آبکاری یه فلز روی یه ماده غیر فلزیه. طلا سازا هم دارند. البته روش های فلشینگ و.. هم هست که من خبری ازشون ندارم :mrgreen:
                  Gracias A La Vida

دیدگاه

نوشته اصلی توسط محمدرضا حسینا
                    البته من روش های دیگه ای هم برای متالیزه انجام دادم که خیلی ساده و وقتگیر هستش
                    میشه بگین چه روشهایی؟ آیابه نتیجه ای رسیدین واون روشها جواب دادن؟ میشه با گرافیت اندودن یک سطح اونو متالیزه کرد؟

دیدگاه

بله کربن یکی از راه های متالیزه کردنه
                      البته راه های ساده تری هموچون قرار دادن یک رشته از سیم افشان هم جواب میده ولی اینا علاوه بر این که برد رو زشت میکنن زیاد با کیفیت هم نیستن

دیدگاه

سلام دوستان . مطالب خیلی خوبیه
                        خود لایه مسی PCB ، به طریقه آبکاری به فیبر چسبیده یا با چسب مخصوصی این کار رو انجام میدن؟ اگر از چسب استفاده میکنن ، چه چسبی هست که انقدر محکم و مقاوم در برابر حرارته؟
                        مرسی

دیدگاه

با سلام خدمت تمام دوستان
                          چند تا مطلب رو رسالت خودم میدونم به اطلاعتون برسونم.بیشتر راجع به چاپ سلدر و قطعاته:

1-دوستانی که میتونن با لامینیت کار کنند باید بدونن که لامینیت چاپ سبز هم داریم و میتونن اونو با همون روش لامینیت مدار استفاده کرد با این تفاوت که برای چاپ مدار نگاتیو لازم دارید ولی برای چاپ سلدر پزتیو .زمان نوردهی هم بیشتر از لامینیت مداره.از همین روش هم میشه برای چاپ قطعات استفاده کرد ولی فیلمتون باید نگاتیو باشه

2-دوستانی که تجربه چاپ سیلک رو دارن میتونن به جای استفاده از رنگ های heat cureیا همان کورهای که نیاز به حرارت دارند از رنگهای Uv cure استفاده بکنند و نیازی هم به کوره یا فر و ... ندارند کافیه از یک لامپ Uv و اگر هم امکانش رو ندارین میتونید از نور مستقیم خور شید استفاده بکنید.این رنگها برخلاف رنگهای کوره ای تک جزئی هستند و قیمت مناسب تری هم دارند.

نکته مهم: در زمان استفاده و چاپ با رنگهای کوره ای باید در محیطی زرد رنگ باشید.

موفق پیروز باشید

نکته مهم
                          زکات علم،نشر و پخش آن است.
                          {خلاف قوانین - پاک شد }

دیدگاه

1-دوستانی که میتونن با لامینیت کار کنند باید بدونن که لامینیت چاپ سبز هم داریم و میتونن اونو با همون روش لامینیت مدار استفاده کرد با این تفاوت که برای چاپ مدار نگاتیو لازم دارید ولی برای چاپ سلدر پزتیو .زمان نوردهی هم بیشتر از لامینیت مداره.از همین روش هم میشه برای چاپ قطعات استفاده کرد ولی فیلمتون باید نگاتیو باشه

2-دوستانی که تجربه چاپ سیلک رو دارن میتونن به جای استفاده از رنگ های heat cureیا همان کورهای که نیاز به حرارت دارند از رنگهای Uv cure استفاده بکنند و نیازی هم به کوره یا فر و ... ندارند کافیه از یک لامپ Uv و اگر هم امکانش رو ندارین میتونید از نور مستقیم خور شید استفاده بکنید.این رنگها برخلاف رنگهای کوره ای تک جزئی هستند و قیمت مناسب تری هم دارند.

نکته مهم: در زمان استفاده و چاپ با رنگهای کوره ای باید در محیطی زرد رنگ باشید.

موفق پیروز باشید
                            سلام
                            من یه چند باری با سیلک کار کردم ولی نتونستم تا الان رنگ کوره برای سولدر ماسک پیدا کنم
                            این رنگ های uv cure به شکل هستن؟ شما ازش استفاده کردین؟ قیمتش چنده؟ در بازار با چه اسمی شناخته میشن؟
                            در ضمن از کجا میتونیم خریداریش کنیم؟

مرسی

دیدگاه

با سلام
                              رنگ کوره ای را نباید ساخت . باید اون رو از بازار تهیه کرد(این رنگها دو جزئی هستند) و نسبت ترکیبش رو هم هر کمپانی روی قوطی رنگ می نویسه فقط باید دقت کنید رنگتون تاریخ مصرفش تموم نشده باشه.تو شرایط محیط و نور طبیعی می توانید کار کنید(فضای بسته) تقریبا تمام رنگهای موجود در بازار ایران کیفیت یکسانی دارند اما تفاوت قیمت آنها در نوع استاندارد(مثلا سازگار با محیط زیست) و کشور سازندشونه و تو تهران هم میشه از جمهوری پیداکرد.دقت کنید این رنگها پس از ترکیب با هم (جزء رنگ و جزء سخت کننده) باید سریعا مصرف شده و نمی توات آنرا به مدت طولانی به صورت ترکیب شده نگه داشت.د
                              همچنین پس از چاپ بر اساس دیتا شیت رنگ انتخابی،نیاز به حرارت دادن(پخت) رنگ در زمان معین شده دارید.

رنگهای UV تک جزئی هستند و در محیط زرد رنگ و بسته قابل استفاده میباشد.برای خشک کردن آن نیاز به لامپ یو وی و یا نور مستقیم خورشید(نمونه)
                              دارید. این رنگه ها در بازار به نام رنگهای یو وی شناخته شده اند و تو جمهوری هم پیدا میشه.

اما در مورد قیمت متاسفانه قیمت خرده فروشی ندارم و میتونید از فروشگاه های جمهوری بپرسید.

پیشنهاد بنده برای دوستانی که مصرف تحقیقاتی دارند لامینیت چاپ سلدر است اما اگر امکانات چاپ سیلک رو دارید بهترین انتخاب رنگهای یو وی است
                              اما توجه داشته باشید منظور من فقط رنگهای کوره ای و یو وی مخصوص مدارچاپی است.نمونه داخلی هم نداره.

موفق باشید
                              زکات علم،نشر و پخش آن است.
                              {خلاف قوانین - پاک شد }

دیدگاه

با سلام
                                رنگ کوره ای را نباید ساخت . باید اون رو از بازار تهیه کرد(این رنگها دو جزئی هستند) و نسبت ترکیبش رو هم هر کمپانی روی قوطی رنگ می نویسه فقط باید دقت کنید رنگتون تاریخ مصرفش تموم نشده باشه.تو شرایط محیط و نور طبیعی می توانید کار کنید(فضای بسته) تقریبا تمام رنگهای موجود در بازار ایران کیفیت یکسانی دارند اما تفاوت قیمت آنها در نوع استاندارد(مثلا سازگار با محیط زیست) و کشور سازندشونه و تو تهران هم میشه از جمهوری پیداکرد.دقت کنید این رنگها پس از ترکیب با هم (جزء رنگ و جزء سخت کننده) باید سریعا مصرف شده و نمی توات آنرا به مدت طولانی به صورت ترکیب شده نگه داشت.د
                                همچنین پس از چاپ بر اساس دیتا شیت رنگ انتخابی،نیاز به حرارت دادن(پخت) رنگ در زمان معین شده دارید.

رنگهای UV تک جزئی هستند و در محیط زرد رنگ و بسته قابل استفاده میباشد.برای خشک کردن آن نیاز به لامپ یو وی و یا نور مستقیم خورشید(نمونه)
                                دارید. این رنگه ها در بازار به نام رنگهای یو وی شناخته شده اند و تو جمهوری هم پیدا میشه.

اما در مورد قیمت متاسفانه قیمت خرده فروشی ندارم و میتونید از فروشگاه های جمهوری بپرسید.

پیشنهاد بنده برای دوستانی که مصرف تحقیقاتی دارند لامینیت چاپ سلدر است اما اگر امکانات چاپ سیلک رو دارید بهترین انتخاب رنگهای یو وی است
                                اما توجه داشته باشید منظور من فقط رنگهای کوره ای و یو وی مخصوص مدارچاپی است.نمونه داخلی هم نداره.

موفق باشید
                                سلام
                                خیلی خوبه که تجربیات خودتون رو در اختیار دیگران قرار میدین.... :rolleyes:

نکته ی جالبی بود من در کشور های خارجی یک نوع لامینت سبز رنگ دیدم که برای چاپ سبز استفاده میشد ولی متاسفانه توی ایران پیدا نکردم
                                شما جایی رو سراغ دارین که لمینت سولدر ماسک رو داشته باشه؟

----------------------------
                                یک داستان بگم که بفهمین ما بخاطر این برد مدار چاپی باید چقدر دردسر بکشیم:
                                یک برده 45*6.5 سانت رو یکی از دوستان طراخی کرده بود , ایشون بردشون رو دادن توی اصفهان به تعداد 30 عدد ساختن همراه با مارکاژ , کل هزینه فیلم و ساختش شد 10 تومن یعنی هر بردی دونه ای حدودا 350 تومن میشه

حالا من دقیقا همین برد رو با همین مشخصات رو از یک مغازه ای در مشهد جویا شدم , گفتم که بنده 100 عدد از این برد میخام , گفتش که هر بردی میشه دونه ای 1600 تومن oo: والا پول اضافی میدیم ولی دیگه پول زور به کسی نخاهیم داد....
                                مگه اصفهان با مشهد چه تفاوتی داره؟ تازه مشهد که از لحاظ الکترونیک از اصفهان جلوتره
                                خلاصه که دیگه آدم مجبوره خودش دست به کار بشه

یعنی این رنگ های uv تک جزئی دقیقا مشخصات و خاصیت رنگ های دو جزئی (یا همون رنگ های سبز)خودمون رو داره؟ تفوتی هم با هم دارن؟

این رنگ های uv توی کجای جمهوری وجود داره؟ میشه لطفا یه آدرس و شماره تلفنی بدین؟

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                                X