اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

راه های ساده و کم خرج برای ساخت مدار چاپی

Collapse
این موضوع برجسته شده است.
X
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : راه های ساده و کم خرج برای ساخت مدار چاپی

ممنون جناب کارا pcb
    یک سوال مهمتر از اهل فن
    به نظر شما ساخت pcb بوسیله لامینت بهتره یا اسپری پوزوتیو ؟
    من با اسپری قبلاً کار کردم ولی با لامینت کار نکردم ، این مدل اتوکاری هم که تقریباً چیز به دردبخوری ازش درنمیاد ! می خوام باز وسایل بگیرم ، فقط تو این موندم که کدومشون بهتره بریم سراغ اون .

دیدگاه

سلام

دوست عزیز اگر یکی دوتا لازم داری همون اسپری پزتیو بهتره در واقع اسپری پزتیو اسپری ماده فتورزیسته که به صورت فیلم اگر باشه بهش میگن Dry Film

اگر تعداد کارتون هم زیاده هیچ کدوم.چاپ سیلک از همه روشها ارزونتر و بهتر و سریعتره.
      زکات علم،نشر و پخش آن است.
      {خلاف قوانین - پاک شد }

دیدگاه

با سلام
        من pcb رو با استفاده از روش اتو کار میکنم
        در اوایل کار بارها طرح ها رو خراب کردم اما بالاخره موفق شدم و الان مدارهای پیچیده رو هم خودم میزنم
        در مورد روش اتو توضیح به اندازه کافی داده شده اما چند تا به اصطلاح فوت کوزه گری که خودم با تجربه
        بهش ریسیدم رو اینجا میگم شاید به درد دوستانی که میخوان از این روش استفاده کنن بخوره
        1-خیلی مهمه که فیبر قبل از اینکه نقشه روش گذاشته بشه کاملا داغ بشه (در بیشترین درجه اتو حدود 5 الی 10 دقیقه)
        2-نکته مهمتر اینه که به محض قرار گرفتن کاغذ روی فیبر تمامی نقاط نقشه بدون اتلاف وقت روی فیبر فشار داده بشه من خودم از
        دستکش زمستانی استفاده میکنم و بلافاصله بعد از قرار گرفتن نقشه روی فیبر به مدت 20 ثانیه با دست روی فیبر فشار میارم (مسخره هست نه)
        سپس حدود 20 ثانیه هم اتو رو روش قرار میدم ملاحظه میکنید که نکته اصلی اینه که همه جای نقشه بلافاصله بعد از قرار گیری روی فیبر
        فشار داده بشه و نیازی به اتو کشی 10 -15 دقیقه ای اصلا نیست
        اینم نمونه کارم :
        روی فیبر:به اسامی که خیلی نازک هستند اما خیلی خوب از آب دراومدن دقت کنید (پایین سمت چپ )

پشت فیبر :

دیدگاه

2-نکته مهمتر اینه که به محض قرار گرفتن کاغذ روی فیبر تمامی نقاط نقشه بدون اتلاف وقت روی فیبر فشار داده بشه من خودم از
          دستکش زمستانی استفاده میکنم و بلافاصله بعد از قرار گرفتن نقشه روی فیبر به مدت 20 ثانیه با دست روی فیبر فشار میارم (مسخره هست نه)
          اتفاقا مسخره نیست من خودم هم همینطوری انجام میدم.
          یک اکواریوم با عرض کم هم دادم ساختن با یک پمپ هوای دو لوله ای و سنگ های گردد به علاوه یک هیتر
          تک زمانه مستقیم. که کل مس بورد تو 5 دقیقه به راحتی و بدون هرگونه تماس دست خورده میشه. :nerd:

دیدگاه

همه هر فوت و فن رو میگن ، ولی کسی روی موضوع اصلی که کاغذه هیچی نمیگه !
            کاغذ چی استفاده می کنین ؟
            من اونقدر کاغذ های مختلف گرفتم که به زودی قراره نمایشگاه کاغذ درست کنم تو شرکت
            معیارم هم فیبرهای ساخت بیرونه !
            تقریبا هر مدل کاغذی استفاده کردم ، بهترین نتیجه رو اون کاغذ زرد پشت این برگه های چسب دار داد ! اونم یک بار ، چون هر بار که پرینت می زنی از اینور خطا روی هم کشیده میشند ( به خاطر حرارت زیاد پرینتر )
            ولی امروز یه چند تا کاغذ روغنی گرفتم که خیلی خوب شدند ! یعنی خیلی خیلی خوب جواب دادند .
            هر کس کاغذ دیگه ای استفاده می کنه بگه

دیدگاه

نوشته اصلی توسط فرشاد اکرمی
              همه هر فوت و فن رو میگن ، ولی کسی روی موضوع اصلی که کاغذه هیچی نمیگه !
              کاغذ چی استفاده می کنین ؟
              من اونقدر کاغذ های مختلف گرفتم که به زودی قراره نمایشگاه کاغذ درست کنم تو شرکت
              معیارم هم فیبرهای ساخت بیرونه !
              تقریبا هر مدل کاغذی استفاده کردم ، بهترین نتیجه رو اون کاغذ زرد پشت این برگه های چسب دار داد ! اونم یک بار ، چون هر بار که پرینت می زنی از اینور خطا روی هم کشیده میشند ( به خاطر حرارت زیاد پرینتر )
              ولی امروز یه چند تا کاغذ روغنی گرفتم که خیلی خوب شدند ! یعنی خیلی خیلی خوب جواب دادند .
              هر کس کاغذ دیگه ای استفاده می کنه بگه
              با سلام
              من از کاغذ 135 گرمی گلاسه استفاده میکنم که از انواع دیگر نازکتره و هنگامی که فیبر رو گذاشتیم خیس بخوره راحت تر جدا میشه
              یه عامل دیگر هم روی راحت جدا شدن کاغذ تاثیر داره اون اینه که اگه خیلی اتو رو روی فیبر بکشید کاغذ خیلی خشک میشه و به سختی جدا میشه
              موفق باشید

دیدگاه

سلام
                من هم این مشکل رو داشتم ولی بالاخره حلش کردم.
                بعضی از مارک های کاغذ برچسبی به درد این کار می خوره. شما باید 5 - 6 تا کاغذ از هر مارک بگیرید، رو شون امتحان کنین، هر مارکی که به دلتون چسبید رو برین یه بسته ازش بخرین. ان شاء ا... دیگه این مشکل براتون پیش نمی آد :nerd:
                برای کاری در حوزه اربعین نیاز به نیروی داوطلب هستیم.
                http://hosseinwalkingday.com

دیدگاه

دوستان خب این همه کاغذ و فیبر و پرینت بخایم هدر بدیم که نمیشه :( من چن بار برد رو زدم ولی مشکلم اینه که چند بار تا حالا مس بر اثر حرارت بلند شده ولی با این وجود قسمت های دیگه پرینت هنوز منتقل نشده بودن ...
                  بعضی وقتا هم بعضی قسمت های مس رنگش عوض میشه . ولی در هر حال بهترین نتیجه رو با همون کاغذ های زرد رنگ گرفتم که هنوز نمی دونم کجا میشه گیر اورد :(

اصلا میخام اتو رو بی خیال بشم . به نظرتون ماژیک ها نوک تیز ضد اسید کارایی اتو رو نداره ؟! هم دردسرش هم تلفاتش کمتره

در مورد اسید مایع و قیمتش هم توضیح میدید ؟ (میخام بی خیال اتو و اب اکسیزنه بشم:()
                  گاهي تمام چيزهايي که يک نفر مي خواهد، فقط دستي است براي گرفتن دست او، و قلبي است براي فهميدن وي ..

دیدگاه

فکر نمی کنم اگر از مارک خوب فیبر مسی استفاده بکنین وقتی حرارت میبینه بلند بشه !
                    من که تا الان ندیدم بلند بشه ! نیم ساعت اتو روش بود ! هر بار هم که طرح خراب میشه ، با یه اسکاچ سیمی میشه مثل اولش

دیدگاه

شاید منظور شما از فیبر معمولی همون ورق خام فنلیک باشه که طبیعی است با توجه به ساختاری که دارند میزان چسبندگی لایه مس به لایه عایق یا همون فنلیک کمتر از ورقهای خام FR4 (فایبر گلاس) باشه .تو همین انجمن موضوعی تحت عنوان ساخت مدارچاپی با استفاده از پرینت لیزری وجود داره
                      که به یک وبلاگ لینک داده مطالبش شاید بتونه کمکنون بکنه اما هرچند که خودم تجربه این کار رو ندارم ولی چند نکته:

پرینت رو با 600dpi بگیرید.
                      همون کاغذ 135 گرمی گلاسه که دوست عزیزمون گفتند کاغذ مناسبیه شما حتی میتونید از مجلات گلاسه هم استفاده کنید.
                      اگر قبل از اطو کردن کاغذ فیبر خامتون رو با همون اتو پیش گرم کنید طرحتون بهتر منتقل میشه.

موفق باشید
                      زکات علم،نشر و پخش آن است.
                      {خلاف قوانین - پاک شد }

دیدگاه

بهترین گزینه واسه اسید درست کردن که ازش جواب گرفتین چی بوده ؟ اب اکسیزنه . اسید مایع . اسید جامع یا .......... ؟
                        گاهي تمام چيزهايي که يک نفر مي خواهد، فقط دستي است براي گرفتن دست او، و قلبي است براي فهميدن وي ..

دیدگاه

نوشته اصلی توسط dr.data
                          بهترین گزینه واسه اسید درست کردن که ازش جواب گرفتین چی بوده ؟ اب اکسیزنه . اسید مایع . اسید جامع یا .......... ؟
                          با سلام
                          دوست عزیز کار با اسید زیاد سخت نیست من با اسید جامد که بسته ای 200 تومانه کار میکنم و هیچ مشکلی هم پیش نمیاد
                          سخت ترین قسمت کار درست و کامل منتقل کردن طرح روی فیبره
                          موفق باشی

دیدگاه

فکر نمی کنم اگر از مارک خوب فیبر مسی استفاده بکنین وقتی حرارت میبینه بلند بشه !
                            من که تا الان ندیدم بلند بشه ! نیم ساعت اتو روش بود ! هر بار هم که طرح خراب میشه ، با یه اسکاچ سیمی میشه مثل اولش
                            کافیه برد رو بذارین تو محلول سه چهار مولار کات کبود. درست درست می شه.

خدا رحمت کنه زکریای رازی رو، عجب چیزی رو کشف کرد :biggrin:
                            برای کاری در حوزه اربعین نیاز به نیروی داوطلب هستیم.
                            http://hosseinwalkingday.com

دیدگاه

سلام
                              اگه حمل بر خود ستایی نباشه دارم روی یک طرح کار میکنم که با همه این بحثا در مورد ساخت مدار چاپی فرق می کنه
                              دعا کنید که کارم درست پیش بره چون کار را خیلی راحت میکنه
                              بطور کلی اگه بخوام در مورد طرح توضیح بدم اینه که شما قسمتهایی را که نمی خواهید مس وجود داشته باشه را فیلم میگیرید
                              و بعد با ماده ای مخصوص عکاسی می کنید و بعد از 30 دقیقه فیبر را با ماده ای مخصوص شستشو میدی و فیبر آماده در دست شماست
                              دیگه احتیاجی به اسید کاری نداری.
                              جالبه نه؟؟؟
                              حالا فعلا 70 در صد کار خوب پیش رفته فقط چندتا مشکل کوچولو و اساسی هست که باید مرتفع بشه

دیدگاه

سلام دوستان
                                من برای اون دسته از افرادی که تازه خوندن این فارم رو شروع کردن اومدم مطالب مفید از اوّل تا اینجا رو به صورت گزینش شده به یک فایل PDF تبدیل کردم تا در زمان کوتاهتری بتونند مطالب از اول تا اینجا رو بصورت آرشیو شده داشته باشند :applause:
                                امیدوارم مفید باشه
                                اینم لینکش: http://www.4shared.com/file/wkZmGkMJ/_____.html
                                http://qsmile.com/qsimages/124.gif

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                                X