اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

چندتا سوال از Altium

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : چندتا سوال از Altium

نوشته اصلی توسط akaReza نمایش پست ها
    سلام و عرض ادب خدمت اساتید بزرگوار.
    دوستان چطوری میشه قطعات سه بعدی کتابخونه رو ویرایش کرد؟

مثلا فرض کنید میخوام رنگ های این مقاومت رو تغییر بدم ( فرضا ) یا مثلا فاصله دو پایه رو زیادتر کنم، ولی شکل 3 بعدی بهم نخوره و اون پایه خاکستری رنگ مقاومت هم زیادتر بشه، چطوری میشه؟ اصلا میشه؟ چه نرم افزاری لازم داره؟ سالیدورکز 2017 رو هم دارم.
    مچکرم
    قرض کنید که ققطعاتی که شما نصب کردید فایل 3dنداره.
    باید شما دست به کار بشید یک فایل سه بعدی خودتون بسازید.اگا برای اکثر قطعات فایل سه بعدی وجود داره.مصلا برد های اردینو یا بردهایی که مبتنی بر ماژول هستند و فراوا ن می باشند.مثل مازول سیم 800 . افراد متناسب با نیااز خودشون این فایل های سه بعدی را اماده میکنند و در اینترنت منتشر میکنند.حاال عده ای انسان بی سواد هم هستند شماتیک یه قطعه بسیار ساه رو ب قیمت 20 هزارتومن می فروشند.نمونه اش میونید در نت سرچ کنید و ببینید.مثل سایت پایگاه شماتیک ایران.
    ولی سایت هایی هم هستند که بهترین فایل فوت پرینت و 3dهاشون و رایگان در اختیار مهندسین میذارند.مثل سایت https://www.3dcontentcentral.com/
    در سایت مذکور شما میتونید هرنوع 3dرا پیدا کنید.
    -------------------------
    و اما بعد:
    روش این طوریه که شما ابتدا در سایت https://www.3dcontentcentral.com/ ثبت نا می کنید.اخیرا این سایت برای کاربران ایرانی باز نمیشه باید با فیلتر شکن برید.(فیلتر شکن برای یک مهندس ایرانی یک نرم افزار بسیار کاربردی هست.)اه ثبت نام نکنید.نمیتونید فایل هارو دانلود کنید حتی اجازه دیدن فایل های سه بعدی بهتون نممیده.
    بعد اینکه ثبت نام کرید در بخش سرچ سایت .اسم قطعه تون یا اشاره ای بهش بکنید میارره.روی قطعه مورد نظر تون کلیک کنید و وارد بخش همون قطعه بشید.در یه بخی از سایت قطعه رو به صورت سه بعدی نشون میده.میتونید قطعه رو بچرخونید و از زوایای مختلف در همون سایت ببینید.اگه متناسب با نیا زشما بود میتونید دانلود کنید.
    اما دقت کنید برا یفایل التیوم باید قطعه را با فرمت stepدانلود کرد.
    یه فیلمی از همین بخش اماده کردم و الان داره ادیت میشه.حجمش کم بشه اپلود میکنم ببنید خیلی راحت میتونید درک کنید.
    لینک فیلم در پیکو فایل:
    دانلود فیلم اموزش قراردادن قطعات سه بعدی درالتیوم(50مگابایت)
    جدیدترین ویرایش توسط Namvar14; ۱۶:۴۲ ۱۳۹۹/۰۶/۲۵.
    eshop-hodhod.ir

دیدگاه

نوشته اصلی توسط IOT.SADEGHI نمایش پست ها
      سلام
      در برد های حرفه ای در حاشیه برد پلیگان های اطراف برد (حاشیه برد ) به صورت پد بوده و در مرحله چاپ هیچ روکشی به روی ان قرار نمیگیرد
      چه چوری میشه انجامش داد که لاین های اطراف به صورت پد باشه و روکش روی ان قرار نگیرد
      هر جای برد رو که میخواید چاپ سولدر نخوره با لایه ی solder mask روش بکشید.
      مثلا برای پلیگان، یک پلیگان عین همون کپی کنین و در لایه ی سولدر مسک همونجا بذارید.
      کمترین توقع از یک فرد تحصیلکرده، دانستن املای صحیح کلمات است.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط نو رسیده نمایش پست ها
        هر جای برد رو که میخواید چاپ سولدر نخوره با لایه ی solder mask روش بکشید.
        مثلا برای پلیگان، یک پلیگان عین همون کپی کنین و در لایه ی سولدر مسک همونجا بذارید.
        هرچثد این لایه های زیاد بشه هزینه چاپ هم میره بالا.مصلا اگه بتونی با یه ترفند در همون لایه از این ویژگی استفاده کنی که لایه های اضافه نبره.خوب میشه.اختلاف هزینش خیلی زیاد نیست ولی به چشم یاد.
        eshop-hodhod.ir

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Namvar14 نمایش پست ها
          هرچثد این لایه های زیاد بشه هزینه چاپ هم میره بالا.مصلا اگه بتونی با یه ترفند در همون لایه از این ویژگی استفاده کنی که لایه های اضافه نبره.خوب میشه.اختلاف هزینش خیلی زیاد نیست ولی به چشم یاد.
          لا یه ی سولدر مسک همون لایه ی چاپ سبزه و همیشه هست.
          وقتی دوستمون گفتن میخوان اونجا چاپ نشه، یعنی بقیه جاها چاپ بشه و طبعا اون لایه برای کل برد فعاله.
          اضافه کردن چند ترک یا پلیگان هزینه ای ایجاد نمیکنه.
          کمترین توقع از یک فرد تحصیلکرده، دانستن املای صحیح کلمات است.

دیدگاه

[QUOTE=Namvar14;721589]قرض کنید که ققطعاتی که شما نصب کردید فایل 3dنداره.
            باید شما دست به کار بشید یک فایل سه بعدی خودتون بسازید.اگا برای اکثر قطعات فایل سه بعدی وجود داره.مصلا برد های اردینو یا بردهایی که مبتنی بر ماژول هستند و فراوا ن می باشند.مثل مازول سیم 800 . افراد متناسب با نیااز خودشون این فایل های سه بعدی را اماده میکنند و در اینترنت منتشر میکنند.حاال عده ای انسان بی سواد هم هستند شماتیک یه قطعه بسیار ساه رو ب قیمت 20 هزارتومن می فروشند.نمونه اش میونید در نت سرچ کنید و ببینید.مثل سایت پایگاه شماتیک ایران.
            ولی سایت هایی هم هستند که بهترین فایل فوت پرینت و 3dهاشون و رایگان در اختیار مهندسین میذارند.مثل سایت https://www.3dcontentcentral.com/
            در سایت مذکور شما میتونید هرنوع 3dرا پیدا کنید.
            -------------------------
            و اما بعد:
            روش این طوریه که شما ابتدا در سایت https://www.3dcontentcentral.com/ ثبت نا می کنید.اخیرا این سایت برای کاربران ایرانی باز نمیشه باید با فیلتر شکن برید.(فیلتر شکن برای یک مهندس ایرانی یک نرم افزار بسیار کاربردی هست.)اه ثبت نام نکنید.نمیتونید فایل هارو دانلود کنید حتی اجازه دیدن فایل های سه بعدی بهتون نممیده.
            بعد اینکه ثبت نام کرید در بخش سرچ سایت .اسم قطعه تون یا اشاره ای بهش بکنید میارره.روی قطعه مورد نظر تون کلیک کنید و وارد بخش همون قطعه بشید.در یه بخی از سایت قطعه رو به صورت سه بعدی نشون میده.میتونید قطعه رو بچرخونید و از زوایای مختلف در همون سایت ببینید.اگه متناسب با نیا زشما بود میتونید دانلود کنید.
            اما دقت کنید برا یفایل التیوم باید قطعه را با فرمت stepدانلود کرد.
            یه فیلمی از همین بخش اماده کردم و الان داره ادیت میشه.حجمش کم بشه اپلود میکنم ببنید خیلی راحت میتونید درک کنید.
            لینک فیلم در پیکو فایل:
            دانلود فیلم اموزش قراردادن قطعات سه بعدی درالتیوم(50مگابایت)

سلام مندس جان، ممنون از پاسختون و توضیحاتتون توی کلیپ خیلی خوب بود مچکرم
            این حالتی که شما فرمودید برای زمانه ما بخوایم یک قطعه رو سه بعدی کنیم ( البته همینم بلد نبود و یاد گرفتم ).
            اما سوال من ویرایش کردن یک قطعه سه بعدی هستش، یعنی ما اون قطعه سه بعدی رو توی التیوم داریم، چطوری ویرایشش کنیم.
            الآن کتابخونه که خودم برای آلتیوم و برای کارهای خودم درست کردم ( که اکثرش هم کپی هست و شاید 10 درصدشو خودم درست کرده باشم)، قطعات سه بعدی زیاد داره اما من میخوام اونو ویرایش کنم، مثلا همونطور که گفتم رنگ اون مقاومت هارو عوض کنم یا طول مقاومت رو عوض کنم بدون اینکه شکلش بهم بریزه و ....
            توی کانال یوتیوب من قراراه طراحی انواع بردهای الکترونیکی مثل بردهای تک لایه، دو لایه یا به طور کلی بردهای چند لایه، بردهای مبتنی بر میکروکنترلر، بردهای صنعتی، بردهای الکترونیک قدرت و بردهای فرکانس بالارو یاد بگیریم.
            همینطور کدنویسی انواع میکروکنترلرهای 8 بینی مثل میکروکنترلرهای خانواده AVR-STM8، میکروکنترلرهای میبتی بر معماری ARM مثل STM32 و پردازنده های مخصوص اینترنت اشیاء مثل ESP32-ESP8266 و DSPها یاد میگیریم.
            https://www.youtube.com/@aKaReZa75​

دیدگاه

سلام مندس جان، ممنون از پاسختون و توضیحاتتون توی کلیپ خیلی خوب بود مچکرم
              این حالتی که شما فرمودید برای زمانه ما بخوایم یک قطعه رو سه بعدی کنیم ( البته همینم بلد نبود و یاد گرفتم ).
              اما سوال من ویرایش کردن یک قطعه سه بعدی هستش، یعنی ما اون قطعه سه بعدی رو توی التیوم داریم، چطوری ویرایشش کنیم.
              الآن کتابخونه که خودم برای آلتیوم و برای کارهای خودم درست کردم ( که اکثرش هم کپی هست و شاید 10 درصدشو خودم درست کرده باشم)، قطعات سه بعدی زیاد داره اما من میخوام اونو ویرایش کنم، مثلا همونطور که گفتم رنگ اون مقاومت هارو عوض کنم یا طول مقاومت رو عوض کنم بدون اینکه شکلش بهم بریزه و ....
              اگه قرار باشه برید یه شماتیک دیگه ای را تغییر بدید چه کاریه همونو از صفر میسازی.اینجوری راحتری.
              eshop-hodhod.ir

دیدگاه

سلام دوستان عزیز وقتتون بخیر.
                من با کتابخونه ای که دارم یه برد طراحی کردم، حالا قطعات توی کتابخونه رو آپدیت کردم، چطوریه میشه این آپدیت هارو لحاظ کنم؟
                کاری که در حالت عادی انجام میدم اینهکه میام قطعه رو توی شماتیک حذف میکنم و دوباره همون قطعه رو میارم و قرار میدم بعد پی سی بی رو آپدیت میکنم بعدش دیگه فوت پرینت ها آپدیت میشن.
                اما در کل فک نمیکنم این راهش باشه، اگه قطعاتی که آپدیت شدن زیاد باشه باید از اول برد رو طراحی کنی ( زمان بر هست ).
                راهی سراغ دارین؟
                توی کانال یوتیوب من قراراه طراحی انواع بردهای الکترونیکی مثل بردهای تک لایه، دو لایه یا به طور کلی بردهای چند لایه، بردهای مبتنی بر میکروکنترلر، بردهای صنعتی، بردهای الکترونیک قدرت و بردهای فرکانس بالارو یاد بگیریم.
                همینطور کدنویسی انواع میکروکنترلرهای 8 بینی مثل میکروکنترلرهای خانواده AVR-STM8، میکروکنترلرهای میبتی بر معماری ARM مثل STM32 و پردازنده های مخصوص اینترنت اشیاء مثل ESP32-ESP8266 و DSPها یاد میگیریم.

دیدگاه

سلام دوستان عزیز وقتتون بخیر.
                  من با کتابخونه ای که دارم یه برد طراحی کردم، حالا قطعات توی کتابخونه رو آپدیت کردم، چطوریه میشه این آپدیت هارو لحاظ کنم؟
                  کاری که در حالت عادی انجام میدم اینهکه میام قطعه رو توی شماتیک حذف میکنم و دوباره همون قطعه رو میارم و قرار میدم بعد پی سی بی رو آپدیت میکنم بعدش دیگه فوت پرینت ها آپدیت میشن.
                  اما در کل فک نمیکنم این راهش باشه، اگه قطعاتی که آپدیت شدن زیاد باشه باید از اول برد رو طراحی کنی ( زمان بر هست ).
                  راهی سراغ دارین؟
                  این روش و مطمین نیستم.ولی ف کنم اینطوری باشه :
                  شما میتونید کتابخونه رو در فایل هایی که کتابخونها دراونه .که الان اسمش یادم نیست.پیست کنید.جایگزین میشه.
                  eshop-hodhod.ir

دیدگاه

این روش و مطمین نیستم.ولی ف کنم اینطوری باشه :
                    شما میتونید کتابخونه رو در فایل هایی که کتابخونها دراونه .که الان اسمش یادم نیست.پیست کنید.جایگزین میشه.
                    سلام، راهه حلش اینطوریه ( البته برا ورژن 2020 )

Tools => update from pcb libraries => update all footprints
                    و یه سوال دیگه variant چیه؟

دیدگاه

سلام، راهه حلش اینطوریه ( البته برا ورژن 2020 )

Tools => update from pcb libraries => update all footprints
                      و یه سوال دیگه variant چیه؟
                      سلام خودم الان قطعات سه بعدی رو با فرمت stepمیگیرم .و به صورت مجزا می چسبونم.در صورتی که خیلی بهتره که کتابخونهای 3dو فوت پرینت و به هم چسبوند و تغییررات و اعمال کرد.
                      اگه شما تونستی این و برطرف کنید یه اموزک بذارید.تابنده یاد بگیرم.فیلم بذارید بهتره.
                      eshop-hodhod.ir

دیدگاه

سلام خودم الان قطعات سه بعدی رو با فرمت stepمیگیرم .و به صورت مجزا می چسبونم.در صورتی که خیلی بهتره که کتابخونهای 3dو فوت پرینت و به هم چسبوند و تغییررات و اعمال کرد.
                        اگه شما تونستی این و برطرف کنید یه اموزک بذارید.تابنده یاد بگیرم.فیلم بذارید بهتره.
                        خوب دیدم خبری نشد.مجبور شن یه ساعتی وقت بذارم و حل شد.
                        برای اینکه لحیم و به پایه های قطعات بچسبونیم باید از روشی استفاده کنیم.؟
                        eshop-hodhod.ir

دیدگاه

سلام
                          شاید نزدیک به 1 سال طول کشید تا کتابخانه اختصاصی خودم رو با قطعات پر مصرفم به صورت 3 بعدی در بیارم
                          البته یه سری قطعات موندن که مدل سه بعدی ندارن ولی اکثر قطعات کامل شدن و کتابخونه نزدیک 3 گیگ حجم داره و البته هنوز قطعات روتینی هستند که به کتابخونه م اضافه نکردم و مجزا هستند
                          ولی توصیه میکنم هر کس که در این زمینه کار انجام میده باید یه کتابخونه اختصاصی و شخصی بسازه
                          با کمی گشتن آموزش های بسیار خوبی برای ساختن کتابخانه و اضافه کردن مدل های 3 بعدی پیدا میکنید
                          بهترین منبعی که واسه مدل 3 بعدی هم دیدم همون https://www.3dcontentcentral.com/ هست

بگذریم
                          منم 2 تا سوال دارم
                          من مدت ها با ورژن 15.1 کار میکردم که در ادامه با تعویض ویندوز به 18 و الان 19.1.8
                          در ورژن 15 برای رسم شماتیک و سیم کشی بنشون هیچ مشکلی نداشتم اما در ورژن های بالاتر قطعاتی که میارم تو شیت اصلی وقتی میخوام سیم کشی کنم بعضاً دقیق سر گرید بندی شیت قرار نمیگیرن و یه ذره بالا پایینن و هر چی مقدار گرید رو کم و زیاد میکنم اعصاب خورد کن تر میشه (وسواس تقارن دارم) خصوصا زمانی که یه مداری رو از یه شیت به شیت دیگه کپی میکنم در شیت دید این مشکل ناجور تره

سوال دوم
                          فرض کنید بردی به صورت کامل طراحی شده هم شماتیک و هم PCB و میخوایم یه ورژن جدید ایجاد کنیم که قسمت هایی اضافه میشه اما PCB هموون باید بمونه و قسمتی به برد اضافه میشه
                          چجوری ترک هایی که از قبل رسم شده رو هم منتقل کنید که باز طراحی صورت نگیره و فقط قسمت جدید و قطعات تازه اضافه شده روشون کار بشه البته که با یه save as میشه یا یه کپی از پروژه قبل ولی اصولی ترش وجود داره؟
                          یا بذارید سخت ترش رو بگم که الان باش گلاویزم واقعا: بردی دارم کهتعداد زیادی ورودی داره و همه ورودی ها وارد یه مدار مشابه میشن چجوری یکی از مدار ها رو طراحی کنم و بقیه رو کپی بزنم تو PCB که ترک کشی و جانمایی قطعات مثل هم باشه
                          ممنونم

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                          X