اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

توضیح مدار باک ؟!

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

توضیح مدار باک ؟!

سلام خدمت اساتید
    دوستان من دیروز امتحان عملی الکترونیک صنعتی داشتم که به خاطر یک سوال که هر توضیحی دادم قبول نکردن خراب شد .
    ولی مشکل اینه نمیدونم واسه چی توضیحاتمو رد کرد گفتم پس چجوریه گفت الان وقت آموزش نیست !
    یه سوال فنی توی مدار باک انجام داد که »:
    اگه سلف رو برداریم چه مشکلی پیش میاد ؟! منم راحت گفتم خوب سلف که جلوی تغیر جریانو میگیره خازن هم ولتاژ و جریان با دیود تو حلقه می افته و مصرف میشه این وسط مثل یک فیلتر LC هم عمل میکنه و ولتاژ تغریبا سافی نصبت به PWM به ما میده .
    که گفت :
    خوب به جای سلف خازن بزرگتر میزاریم مگه همونم ولتاژو صاف نمیکنه ؟ گفتم آره ولی اون ولتاژ رو تثبیت میکنه اونم جریانو و همو کاملتر میکنن واسه یه ولتاژ صاف که گفت خوبهمون خازن جریانم ذخیره میکنه دیگه ؟ که از این نظر که ولتاژ بدون جریان وجود نداره نتونستم توضیحی بدم ????
    که کلا ازم قبول نکرد
    اون وسط هم پرسید اگه یک سلفو به برق وصل کنیم و بعد به خودمون برق میگیره ؟ منم گفتم اگه سریع انجام بشه بله وگرنه ولتاژ سلف خیلی زود تخلیه میشه مثل خازن نیست که اینم فک کنم اشتباه گرفت .
    یه مورد دیگه هم که واسم سوال شد این بود دیودی که داخل ماسفت از سورس به درین میره رو گفت اشتباهه واسه چی ؟! من هرچی ماسفت تست کردم که همینجوری بوده پس ؟!

در کل به دلایل بالا احتمالا رد شدم ولی دلیلشو نمیدونم دقیقا چرا ممنون میشم اساتید توضیح بدن ????
    جدیدترین ویرایش توسط Reza Azimy_RW; ۱۴:۳۲ ۱۴۰۳/۰۲/۱۰.

رفیق زیاد از این اتفاق ها میوفته!
    منم تجربه دارم ببین اصلا در الکترونیک قدرت نباید حرفی از تغییر جریان و تقویت موج و تغییر فرکانس و اینا بزنی اگه بزنی دهنت سرویسه
    اساتید قدرت خیلی به این کلمات حساسیت مهلک دارن بفهمن حرفی در مورد حالت اشباع ترانزیستوری و تغییر جریان سلف و اینا زدی کل نمرت می‌ره کار سلف در مدار افزایش زمان حالت گذرا هست نقش سلف در الکترونیک و قدرت خیلی باهم فرق داره اینجا درس الکترونیک نیست
    جدیدترین ویرایش توسط Alinajarkarimi; ۰۶:۴۱ ۱۴۰۳/۰۲/۱۱.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Alinajarkarimi نمایش پست ها
      رفیق زیاد از این اتفاق ها میوفته!
      منم تجربه دارم ببین اصلا در الکترونیک قدرت نباید حرفی از تغییر جریان و تقویت موج و تغییر فرکانس و اینا بزنی اگه بزنی دهنت سرویسه
      اساتید قدرت خیلی به این کلمات حساسیت مهلک دارن بفهمن حرفی در مورد حالت اشباع ترانزیستوری و تغییر جریان سلف و اینا زدی کل نمرت می‌ره کار سلف در مدار افزایش زمان حالت گذرا هست نقش سلف در الکترونیک و قدرت خیلی باهم فرق داره اینجا درس الکترونیک نیست
      با سلام و احترام
      ممکنه مفهوم عبارت "افزایش زمان حالت گذرا" را کمی بیشتر توضیح دهید

دیدگاه

یعنی چی آخه تو قدرتم فرکانس هست و جریان سلف هست اونجا که میگه چجوری از تریستور در برابر جریان کشی لحظه ای زیاد هنگام خاموش شدن محافظت کنیم خودش میگه با یک سلف جلوی تغیرات لحظه ای جریان رو میگیریم با یه خازن و مقاومت متغیر موازی با تریستور هم در برابر افزایش ولتاژ محافظت میشه (مدار محافظ برای تریستور که کلا" صنعتیه ).
        دیگه خازن و سلف و فرکانس اصل الکترونیکه یعنی چی تو قدرت فرق داره کار سلف مقاومت در مقابل تغییر جریانه حالا مثلا اگه جریان زیاد شد (صنعت) کاراییش فرق میکنه ؟! نع !
        دوما منم گفتم سلف و خازن با هم کار میکنن تا زمان خالی شدن خازن و افت ولتاژ رو کمی بیشتر کنن و جریان مصرف نشده طلف نشه تو حلقه بیوفته که همینه که شما گفتی ؟!

افزایش زمان حالت گذرا هست
        ولی اون اصرار داشت بگه خوب به جاش خازنو بزرگتر میکنیم تا زمان بیشتر بشه چه نیازی به سلف هست ؟ اصل سوالش این بود
        در ضمن گفت یعنی اگه مصرف کننده نباشه خازن همینجوری ولتاژش میره بالاتر ؟! (البته کنترلر و اینا رو بیخیال سوال کلی پرسید) ولی تو مدار باک که میگن افزاینده نیست پس قضیه چیه تو پروتئوس شبیه سازی کردم خازن شارژش بسیار افزایش پیدا میکنه !
        کچل شدم ????
        در ضمن اصل بحث ما کار سلف در مدار باک هست
        جدیدترین ویرایش توسط Reza Azimy_RW; ۰۱:۵۲ ۱۴۰۳/۰۲/۱۲.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Reza Azimy_RW نمایش پست ها

در ضمن اصل بحث ما کار سلف در مدار باک هست
          با سلام مجدد
          اگر شما جای سلف یک تکه سیم هم قرار بدهید مدار باک کانورتر کار خواهد کرد ولی دلیل استفاده از سلف بالا بردن راندمان (efficiency) مدار هست. سلف در زمان وصل بودن المان سوییچ علاوه بر عبور جریان به سمت مقاومت بار، انرژی را بصورت میدان مغناطیسی نیز در خود نگه میدارد و زمانی که المان سوییچ در حالت قطع قرار میگیرد این انرژی ذخیره شده را بصورت جریان در مسیر مقاومت بار و دیود جاری میکند. این امر باعث بالا رفتن راندمان مدار باک کانورتر نسبت به رگولاتورهای خطی میشود.

دیدگاه

سلف رو بردارید خازن مستقیما با جریان بینهایت با فرض ایده آل بودن خازن میخواد شارژ بشه و معمولا ترانزیستور در همون بار اول که روشن میشه میسوزه.
            حتی اگر ایده ال هم نباشه این جریان زیاده و ترانزیستور خواهد سوخت
            در مجموع فکر میکنم با توجه به پاسخهایی که دادید یک ترم دیگه درس الکترونیک قدرت رو برید سر کلاس به نفع خودتونه.
            در مورد ماسفت نظری ندارم. حرفت درست بوده. این دیود بصورت ذاتی توی ساختار ماسفت وجود داره. شاید نمره این پاسخ کم بوده و از رد دشن نجاتت نداده.
            حیف از من خسته- حیف از همین چن خط
            به اصل و به ذات و- به باعثت لعنت

K.Show

دیدگاه

نوشته اصلی توسط evergreen نمایش پست ها

با سلام مجدد
              اگر شما جای سلف یک تکه سیم هم قرار بدهید مدار باک کانورتر کار خواهد کرد ولی دلیل استفاده از سلف بالا بردن راندمان (efficiency) مدار هست. سلف در زمان وصل بودن المان سوییچ علاوه بر عبور جریان به سمت مقاومت بار، انرژی را بصورت میدان مغناطیسی نیز در خود نگه میدارد و زمانی که المان سوییچ در حالت قطع قرار میگیرد این انرژی ذخیره شده را بصورت جریان در مسیر مقاومت بار و دیود جاری میکند. این امر باعث بالا رفتن راندمان مدار باک کانورتر نسبت به رگولاتورهای خطی میشود.
              ایول منم تغریبا همینو میگففتم که همیگرو تکمیل میکنن و انرژی اضافه تو حلقه میافته .
              در مورد اینکه پرسید اگه مصرف کننده نباشه ولتاژ خازن تا بینهایت شارژ میشه چی ؟! تو مدار باک البته

سلف رو بردارید خازن مستقیما با جریان بینهایت با فرض ایده آل بودن خازن میخواد شارژ بشه و معمولا ترانزیستور در همون بار اول که روشن میشه میسوزه.
              حتی اگر ایده ال هم نباشه این جریان زیاده و ترانزیستور خواهد سوخت
              در مجموع فکر میکنم با توجه به پاسخهایی که دادید یک ترم دیگه درس الکترونیک قدرت رو برید سر کلاس به نفع خودتونه.
              در مورد ماسفت نظری ندارم. حرفت درست بوده. این دیود بصورت ذاتی توی ساختار ماسفت وجود داره. شاید نمره این پاسخ کم بوده و از رد دشن نجاتت نداده.​
              ایول اینم جواب قانع کننده ایه ممنون
              در مورد دیود ماسفت رو همونجا گفت وجود نداره ! من گفم تو نت سرچ میکنیم اصلا تو نمادش کشیده عاغا سرچ زدیم هرچی عکس دیدی زنر نکشیده بود !
              بعد خونه که اومدم ماسفت های IRF و خانوادش انگار فقط دیود داره !
              شانس ما تا حالا یه ماسفت که این دیود رو نداشته باشه به پستمون نخورده بود بفهمیم لاقل نمیگفتم این وجود داره واقعا تا حالا ماسفت بدون دیود ندیده بودم ! شما هم مثل اینکه ندیدی ????????
              جدیدترین ویرایش توسط Reza Azimy_RW; ۱۵:۳۵ ۱۴۰۳/۰۲/۱۲.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
              X