اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

کم و زیاد کردن اتوماتیک نور LED

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : کم و زیاد کردن اتوماتیک نور LED

نوشته اصلی توسط farzad_Sh_2020
    از دیشب خیلی چیزا رو تست کردم با مقاومت متغیر . تنها چیزی که پیدا کردم و تونستم تاخیر رو از بین ببرم مقاومت بین بیس Q3 و منفی بود که متغیر گذاشتم و تاخیر در حداکثر از بین رفت ولی خوب حالا تاخیر در خاموش دارم . یعنی من دوست ندارم مدارم بیش از 0.5 ثانیه خاموش بشه ولی اینجوری که تاخیر حداکثر حذف کردم 1 ثانیه در حداقل تاخیر دارم و شایدم کمی بیشتر . خیلی روش کار کردم ولی نشد . درضمن یکم نور حروجی بخاطر مقاومت کم شده .

منتظر نظراتتون هستم
    کاش اسیلسکپ داشتی!

با 2 تا مقاومت ولتاژی که به بیس q3 میدی رو نصف کن ببین چی میشه اون محدود کننده ای هم که گزاشتی رو بردار یعنی بزارش روی همون حالتی که زیاد روشن میموند ببین چی میشه!؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط arvinfx

کاش اسیلسکپ داشتی!

با 2 تا مقاومت ولتاژی که به بیس q3 میدی رو نصف کن ببین چی میشه اون محدود کننده ای هم که گزاشتی رو بردار یعنی بزارش روی همون حالتی که زیاد روشن میموند ببین چی میشه!؟
      متاسفانه ندارم حتی اگر دانشگاه باز بود میرفتم آزمایشگاه تست میکردم .
      ببینید منظورتون اوون قسمت هست که از آی سی میاد و میره به بیس Q3 ک 337 هست ؟ اوونجا خودش مقاومت متغیر از اول داره و کارش هم تعیین میزان روشنایی نور هنگام نفس هست . یعنی میشه باهاش تعیین کرد حداقل نور چقدر بشه نه حداکثر . یعنی موقع نفس مثلاً به حالت 0 برسه یا تا رسید به حالت 1 برگرده باز بالا . کارش اینه . خیلی باهاش کار کردم ولی نشد . 50 کیلو هست و فکر کنم حدود 30 کیلو ک میرسونم دیگه چراغ روشن نمیشه . بیشتر هم که کنم میزان خاموش شدن رو کمتر میکنه و هیچ ربطی به ماکسیموم نداره .

نظر بعدی لطفاً :job: تا ساعت 4 اگر آمادش کنم خیلی عالیه :wow:

دیدگاه

کاش اسیلسکپ داشتی!

متاسفانه ندارم حتی اگر دانشگاه باز بود میرفتم آزمایشگاه تست میکردم .
        ببینید منظورتون اوون قسمت هست که از آی سی میاد و میره به بیس Q3 ک 337 هست ؟ اوونجا خودش مقاومت متغیر از اول داره و کارش هم تعیین میزان روشنایی نور هنگام نفس هست . یعنی میشه باهاش تعیین کرد حداقل نور چقدر بشه نه حداکثر . یعنی موقع نفس مثلاً به حالت 0 برسه یا تا رسید به حالت 1 برگرده باز بالا . کارش اینه . خیلی باهاش کار کردم ولی نشد . 50 کیلو هست و فکر کنم حدود 30 کیلو ک میرسونم دیگه چراغ روشن نمیشه . بیشتر هم که کنم میزان خاموش شدن رو کمتر میکنه و هیچ ربطی به ماکسیموم نداره .

نظر بعدی لطفاً :job: تا ساعت 4 اگر آمادش کنم خیلی عالیه :wow:
        [/quote]

ببین منظورمو یا نفهمیدی یا من منظورتو نفهمیدم!

بابا یه شماتیک از روی قسمت ترانزیستورات قشنگ بکش با خودکارم روی کاغذ بکشی کافیه و بعد با موبایل عکس بگیری بزاری بهتره !

منم مظورم این بود که مقدار ولتاژی که میره به بیس ترانزیستور کم بشه یه جایی دار یه اشکال الکی داری!

دیدگاه

اینم عکس . از پایه 7 مدار به بعد شروع کردم

من برم لحیم کنم اوونا که در آوردم مثل قبل که اگر نشد حداقل فلشر استفاده کنم . 20 دقیقه وقت دارم :sad:

دیدگاه

اینم عکس . از پایه 7 مدار به بعد شروع کردم

من برم لحیم کنم اوونا که در آوردم مثل قبل که اگر نشد حداقل فلشر استفاده کنم . 20 دقیقه وقت دارم :sad:
            خوب ببین توی 20 دقیقه که نمیشه کاری کرد پس بیخیال... :biggrin:

ببینم با مقدار آمپر کجا بازی کردی بعد از پایه 7 ای سی یا بعد از ترانزیستور 337 ؟

دیدگاه

شما با هرجاش فکر کنی بازی کردم :biggrin:

ببین گفتی جریان ورودی بس Q3 رو کم کن که میشه 337 . این خودش از اول تو مدار اصلی هم مقاومت متغیر داره . من از اینجا خیلی باهاش بازی کردم و نشد

از بعدش اوون دوتا به منفی هم که میره بازی کردم باز نشد

بعدش از کالکتورش میره به بیس 2955 بازی کردم نشد . دیگه نمیدونم با کجاش بازی کنم :angry:

باشه دارم میرم بیرون . شب میام انشاالله بتونم امروز ردیفش کنم حداقل فردا باز میرم یکجا دیگه کامل جواب بگیرم ازش . موفق باشی

دیدگاه

:cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry:

مدارم 20 دقیقه بیشتر کار نکرد و یکدفعه نورش کم شد . الان با نور 1/4 روشن و خاموش میشه که اصلاً معلوم نیست .

از چی هست ؟ چطوری میتونم تقویتش کنم که برای 1 تا 2 ساعت هم جواب بده ؟ باز Q3 هست ؟ هیچ قطعه ایش داغ نکرده بود :angry: :angry:

دیدگاه

Q1-Q2 رو هم بستی؟؟؟ فرقی نکرد؟؟؟ در ضمن صفر کردن مقاومت بیس 2955 میتونه باعث سوختن اون بشه ها.
                  اگه همه کارهای بالا رو کردی بگو تا یه کار دیگه بکنیم. فقط مطمئن شو همه کارهایی که گفتم رو انجام دادی تا بیخودی راه دیگه ای نریم. اگه جواب نگرفتی باید بریم سراغ 3055.
                  خنده بر لب میزنم تا کس نداند راز من ورنه این دنیا که ما دیدیم خندیدن نداشت

با عرض پوزش از دوستان عزیزم به علت پاره ای از مشکلات کمتر در خدمتتون هستم. التماس دعا

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ashk
                    Q1-Q2 رو هم بستی؟؟؟ فرقی نکرد؟؟؟ در ضمن صفر کردن مقاومت بیس 2955 میتونه باعث سوختن اون بشه ها.
                    اگه همه کارهای بالا رو کردی بگو تا یه کار دیگه بکنیم. فقط مطمئن شو همه کارهایی که گفتم رو انجام دادی تا بیخودی راه دیگه ای نریم. اگه جواب نگرفتی باید بریم سراغ 3055.
                    q1 , q2 رو چجوری ببندم ؟ با 2955 چکار کنم ؟ میشه بگی چجوری جایگزین کنم ؟

مقاومت بیس بخاطر اینکه روی فلشر بود و میخواستم حداکثر کاهش نور باشه صفر بود :cry2: یعنی باز Q3 سوخته ؟ نمیشه Q3 قوی تر کنیم که به راحتی نسوزه ؟ پس باز Q3 عوض کنم ؟

دیدگاه

نه Q3 باید سالم باشه. با این کار ممکنه 2955 رو بسوزونی. همیشه باید یه مقاومت سر راه بیس باشه.واسه همین گفتم 470 اهم با پتلنسومتر سری کن که وقتی پتانسیومتر رو روی صفر میزاری حداقل یه 470 اهم سر راه بیس باشه.
                      واسه امتحان Q3 یه LED به خروجیش وصل کن اگه درست کار کنه حله.
                      به نظر من باید بری سراغ همون راه اول که گفتم. یادت باشه بهت گفته بودم ممکنه 2955 درست جواب نده. چون معمولاً نمیشه یه ترانزیستور قدرت رو با یه ترانزیستور ضعیف درایو کرد و باید از یه نیمه قدرت هم استفاده بشه. با این کار Q1-Q2 رو در صورت لزوم میتونی استفاده کنی.
                      برگرد به صفحات قبل. توضیح داده بودم با BD140 و 3055 چطور مدار رو ببندی. با اون سیستم 99% جواب میگیری. چون آرایش مدارتم حفظ میشه.
                      خنده بر لب میزنم تا کس نداند راز من ورنه این دنیا که ما دیدیم خندیدن نداشت

با عرض پوزش از دوستان عزیزم به علت پاره ای از مشکلات کمتر در خدمتتون هستم. التماس دعا

دیدگاه

سلام . وقتی به Q3 وصل میکنم فقط روشن هست و نفس نمیکشه . ولی پایه 7 آی سی نفس میکشه . خروجی 2955 هم نفس میکشه .

حالا از چی هست ؟ یعنی کلاً این 2955 رو ول کنم و برم سراغ 140 ؟

قبلاً یکم با 140 فاطی شد و نفهمیدم . میشه دوباره توضیح بدی که 140 رو جای چی بذارم و چجوری وصل کنم ؟ ممنون :redface:

دیدگاه

کسی نیست راهنمایی کنه ؟ حالا Q3 رو عوض کنم یا 2955 ؟
                          در مورد استفاده از bd140 هم ممنون میشم توضیح بدین

دیدگاه

والا من دیروز اومد خودم یه تقویت کننده برای ای دی بسازم که با تغییر ولتاژ کار میکنه ولی هر کاری کردم نشد ! شاید بخاطر این بود که خیلی بهره ترانزیستورام بالا بود! نمیدونم ولی کلافه شدم ولش کردم !

شما خیلی بهتر از من ساختی :nice:

ببینم این 337 اسم کاملش چیه؟ من اینو پیدا کردم خودشه؟

http://www.donberg.ie/catalogue/semiconductors/semiconductors_2sa-2sb/2sb_337.html

دیدگاه

این دیتا شیتش هست :
                              http://www.alldatasheet.com/datasheet-pdf/pdf/50731/FAIRCHILD/BC33740.html

من فعلاً موندم چی سوخته تو مدارم و چکار کنم .
                              منتظرم جناب Ashk راهنمایی کنن

دیدگاه

سلام . 337 سوخته بود . با BD135 عوض کردم و درست شد . حالا دوستان برای درست کردن موضوع تاخیر چکار کنم ؟

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                                X