اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

[پروژه] مدار فلزیاب

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : مدار فلزیاب

سلام آقا بهروز لطفا درباره تنظیم پتانسیومترهای روی برد یکم توضیح بدید بعضی از جاها روی نقشه نوشته adjust to zero آیا باید پتانسیومترها رو طوری تنظیم کنیم که خروجی آی سی تقویت کننده عملیاتی صفر بشه ؟ همچنین Rv2 و ولوم GND رو بگید چه کاربردی دارند.

دیدگاه

آرایش پتانسیومترها و ولومها در مدارات الکترونیک با دو روش انجام میگیرد.تقسیم جریان و تقسیم ولتاژ.در مواقعی که از یک پین جانبی پتانسیومتر استفاده نشده و آن پین آزاد است و یا پین وسط و یکی از پینهای طرفین به هم متصل و پین دیگر هم به یک سطح ولتاژ متصل باشد آرایش تقسیم جریان است و چنانچه دو پین طرفین به دو سطح ولتاژ متفاوت متصل و پین وسط به عنوان ورودی طبقه بعد باشد تقسیم ولتاژ صورت میگیرد.با توجه به این توضیحات تمامی پتانسیومترهای تقسیم ولتاژ را طوری تنظیم کنید که ولتاژ پایه وسط نسبت به زمین صفر باشد بجز RV4 که باید ولتاژ پین وسط روی 15 میلی ولت تنظیم بشه.RV2 و GND هم باید روی کار تنظیم بشن و باید شکل موج خروجی از طبقات رو داشته باشیم تا بتونیم اونها رو تنظیم کنیم.کسی برای فیبر فکری کرده؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ariubarzan
        درسته در ترانزیستور j113 پایه سمت راست گیت وسط سورس و سمت چپ درین هست و به سختی روی برد میشه جاش داد
        سلام ایا پایه فت فقط باید به سختی جا انداخت.و فقط فت دچاره همچین مشکلی

دیدگاه

PCB

سلام ایا پایه فت فقط باید به سختی جا انداخت.و فقط فت دچاره همچین مشکلی
          بهتره که از این PCB استفاده نکنید چون تجربه نشون داده وقتی یک مشکل عمده مثل محل جاگذاری پایه ها داخل یک PCB وجود داشته باشه مطمئنا اشکالات دیگه ای هم هست که پیدا کردنشون منوط به صرف و قت وحوصله زیاد هست.تازه با اینحال هم امکان داره اشکال مخفی بمونه . بهتره که یا مدار رو روی بردبورد ببندید یا یک PCB جدید با رعایت اصول گاردبندی شبکه GND برای این مدار طراحی کنید. حتی اگر اشکال دیگه ای هم در این فیبر نباشه قراردادن فت ها با حالت درهم و قاطی میتونه احتمال ایجاد اتصال کوتاه بین پایه ها رو افزایش بده.

دیدگاه

سلام اقا بهروز لطفا یک روش برای درست کردن pcb ارایه بدید نمیشه برای پایه های ترانزیستور روکش بزنیم بعد جاگذاری کنیم

دیدگاه

من ترانزیستورهای فت رو روکش دار کردم و روی برد جا زدم رگولاتور 79L05 رو هم نتونستم گیر بیارم مجبور شدم از 7905 استفاده کنم ولی روی برد بد جا می خوره :(

دیدگاه

من به هیچ وجه چنین کاری رو پیشنهاد نمیکنم این مدار به حد کافی نقطه مبهم داره حالا با استفاده از یک فیبر مشکل دار چند برابرش میکنید.اگر از کارکردش مطمئن بودید و مشکل فقط از فیبر بود میشد یه کارهایی کرد.ولی وقتی نمیدونیم کار میکنه یا نه فرض کنید روی برد هم بسته باشه اونوقت از کجا میخواهید رفع اشکال رو شروع کنید؟! یا باید اول مثل من مدار رو روی برد بورد ببندید یا اینکه با پروتل یه فیبر براش بزنید.فیلم آموزشی فارسی پروتل هم در بخش پروتل همین سایت هست.من دارم توی نت دنبال pcb درست میگردم.

دیدگاه

من چون فعلا نمی تونم فروم فلزیاب رو همراهی کنم اما گفتم لاقل کمکی شاید بتونم بکنم. این یک PCB برای گلداسکن هستش که اتفاقی در یک سایت دیدم. از صحتش بی خبرم اما ارزش بررسی رو داره که اون رو به شما واگذار می کنم.

http://www.4shared.com/file/140057985/a5814868/GoldScanPCB.html

دیدگاه

با تشکر از شما ولی فکر نکنم این فیبر مال این گلداسکن باشه چون من توی این مدار که ما روش کار میکنیم آیسی 709 نمیبینم ولی توی قطعات PCB که شما گذاشتید هست.من مدار رو تقریبا بصورت کامل روی بردبورد بستم و چند تا ایراد از توش در آوردم که در حال مرتفع کردنشون هستم ولی بخاطر مشغله زیاد کار لاکپشتی پیش میره.هیچ کدوم از دوستان نتونستن یه PCB طراحی کنند؟ :sad:

دیدگاه

این pcb ماله گلد اسکن هست تو یک نقشه دیگه از مدار گلد اسکن از 709 به جای ne5534 استفاده شده که کمی با مدار pdf فرق داره تو پست های قبلی لینکشو گذاشتم یک سر بزنید متوجه میشید

دیدگاه

سلام چرا دیگه اینجا هیچ فعالیتی نمیشه اقا بهروز شما کجایین گلد اسکن رو به کجا رسوندین من با همین پی سی بی قطعات رو بستم و دیگه داره تموم میشه نصب مقاوتها خیلی وقت منو گرفت و در ضمن من همه قطعات رو اصلی گرفتم حتی 113 و در نقشه جاگذاری هم ایرادی ندیدم اگر شما ایرادی دیدید به من هم بگید تا رفع کنم لطفا
                        راستی خازن بای پاس چه نوع خازنی من از مولتی لایر استفاده کردم ایا مشکلی داره؟

دیدگاه

سلام دوست عزیز.من جایی نرفتم و مرتب به این فروم سر میزنم.اما به دو دلیل چیزی برای گفتن نداشتم.اول اینکه من طبق یک عادت 12 ساله مداراتی رو که قصد ساختنشون رو دارم اول روی بردبورد میبندم و بعد از چک کردن شکل موجها و ولتاژها و جریانها در صورت صحت کامل تک تک اتصالات رو روی PCB چک میکنم و بعد مدار رو میبندم اینجوری خیالم از بابت کارکرد مدار راحتتره.دلیل دوم تاخیر هم همون درد همیشگی یعنی کارهای روزمره فشرده و زیاد که باعث شده پیاده سازی مدار روی بردبورد هم با تاخیر زیاد انجام بشه.از طرفی منتظر سوالات کسانی که مدار رو ساختند هم بودم و چون سوالی نبود من هم جوابی نفرستادم.شما مطمئن باشید که من هرروزه به سایت و این بخش سر میزنم چون من کافینت دارم و بخاطر کارم همیشه توی اینترنت میچرخم.گواه این مدعا هم پاسخ های سریع به سوالات کاربران هست.(البته اگر در سطح سوادم باشه) در مورد سوال شما هم باید بگم که برای خازنهای ظرفیت پائین در مدارات فلزیاب نوع مولتی لایر بهترین گزینه هست. :bye

دیدگاه

با تشکر از شما اقا بهروز من در فرومی خواندم نهایت برد این فلزیاب 2.5 می باشد ولی سازندش گفته 6 متر را می زند باکویل 2.2 نظر شما چیه در این رابطه . ولی از نظر تعداد قطعات در بین فلزیابهای دیگه فکر می کنم بیشترین قطعات را این فلزیاب دارد که بالای 200 قطعه در فیبر می باشد

دیدگاه

دقیقا به همین خاطر هست که من در ساخت مدار اینقدر وسواس بخرج میدم چون اگر یک فلزیاب بطور سرسری و بدون رعایت قوائد ساخت مدارات فرکانسی ساخته بشه هرچقدر هم که نقشه اون پیشرفته و مطمئن باشه حتما انتظارات رو برآورده نمیکنه و قضاوتهای نادرست شروع میشه که باعث به شک انداختن دیگران هم میشه.مثلا من اگر یک مدار آمپلیفایر 500 وات بسازم و بدون در نظر گرفتن قوائد مربوط به بلندگو مثل توان و امپدانس و .... یه بلندگوی معمولی رو به خروجی وصل کنم این مدار اگر هم بخواد درست کار کنه نمیتونه چون ملاک قضاوت ما صداییه که از اون میشنویم بعد هم سریع یک برچسب طراحی خراب به شماتیک میزنیم و به بقیه هم میگیم دنبالش نرن.در این موضوع که این مدار توسط یک کارخانه تولید کننده معتبر استرالیایی طراحی شده و از سری مدارات گلداسکن هست شکی ندارم چون در موردش تحقیق کردم.ولی اینکه عمق کاوشش چقدر هست بنظر من اگر طراحی PCB اصولی باشه و قطعات هم از نوع مرغوب انتخاب بشن و تو مرحله مونتاژ هم دقت کافی بعمل بیاد و از همه مهمتر یک لوپ اصولی هم براش طراحی بشه که با سیم مرغوب ساخته شده خیلی بهتر از ماینر و مایندایور و تینی و آتینی و .... کار میکنه این موضوع رو هر کسی از الکترونیک و مدارت فرکانسی سررشته داشته باشه با یه نگاه به مدارش میفهمه . به همه هم توصیه میکنم با این حرفها که قضاوت عجولانه و نسخه های فردی بعضی از آماتورهای ناشی هست ناامید و سرد نشید و اگر قدم اول رو برداشتید تا آخر برید .حداقل به تجربه ساخت یه مدار حرفه ای که می ارزه. :bye

دیدگاه

سلام اقا بهروز یه سوال پیش اومد و اون اینکه در نقشه شماتیک 2 تا مقاومت 1 کیلو موازی با کویل یعنی r79 , 14 قرار دارند در حالی که در نقشه جایگیری قطعات فقط r79 وجود داره و 14 اصلا نیست و من فکر میکنم همون 1 عدد مقاومت 1k کافی باشه نظر شما چیه

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                                X