اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

طراحی مدار شارژر اتوماتیک با 741 !

Collapse
این موضوع برجسته شده است.
X
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : طراحی مدار شارژر اتوماتیک با 741 !

اقا این مدارو من میخام بسازم. به ظاهر که هیچ مشکلی نداره .دوستان نظر خاصی ندارنند.؟؟ میخام این همه وقت بذارم و اونوقت جواب نده ،خیلی حال گیری هست :angry:
    یا به اندازه آرزوهایت تلاش میکنی یا به اندازه تلاشت ارزو میکنی

دیدگاه

اقا این مدارو من میخام بسازم. به ظاهر که هیچ مشکلی نداره .دوستان نظر خاصی ندارنند.؟؟
      چرا دارم ! فکر نمیکنم از پسش بر بیای /
      خواستی بگو یه مدار ساده تر برات بذارم .

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Hi Voltage
        چرا دارم ! فکر نمیکنم از پسش بر بیای /
        خواستی بگو یه مدار ساده تر برات بذارم .
        سلام دایی های ولتاژ .نیکی و پرسش .اره بذاری که ممنونت میشم .کنترل جریان و قطع اتوماتیک هم داره دیگه درسته ؟؟ حتما برام بذارید :applause: :applause:

دیدگاه

این چطوره راحت و بی دنگ و فنگ . حالا اگه بازم شک داشتی بپرس :biggrin:

پسر انقدر که شما سوال پرسیدی ، میشد 100 تا از روی اون مدار ساخت . بهتره حساسیت رو کنار بذاری و دست به کار عملی بشی .
          بنده یه اخلاقی دارم اگه بفهمم کسی دست به کار عملی نمیزنه و فقط تو رویا و افکارش سیر میکنه ، بد باهاش در میفتم . یا وادارش میکنم دست به کار بشه و یا اگه نشه دیگه .....
          خداکنه شما اهل عمل باشی .... :smile:

دیدگاه

سلام
            http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=64657.new#new

دیدگاه

سلام داش مهدی :bye :bye :bye

من قطعات مربوطه رو خریداری کردم و میخام این مدارو روی برد برد امتحان کنم و ببینم که جواب میده و اگر هم جواب نداد با کمک شما که طراح این مدار هستید عیب و ایرادات این مدارو بگیریم .

من 2 تا باتری دارم که هر کدومش 4.2 ولت هست که با هم که سری میشه ،ولتاژ 8.4 میشه .روی این باتری هیچگونه اطلاعاتی اعم از ،جریان و مشخصات دیگر،درج نشده . مایه تخمینی زدیم که جریانی که این باتری میتونه تامین کنه حداکثر 500 میلی امپره .بنابراین میخام که جریان خروجی شارژ برای این نوع باتری رو 90تا 100 میلی امپر در نظر بگیرم .

بنظرتون این جریان برای این باتری که جریان 500 میلی رو ساپورت میکنه زیاد نیست ؟؟اگر زیاده بسته پیشنهادی
              خودتون رو ارائه کنید :icon_razz: :icon_razz: شوخی کردم منظورم جریان پیشنهادی شما چیه؟؟

خوب با این وضعیت دیود رفرنس و مقاومت های مربوط به ولتاژ رو چی انتخاب کنیم.؟؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط اقای دکتر
                سلام داش مهدی :bye :bye :bye

من قطعات مربوطه رو خریداری کردم و میخام این مدارو روی برد برد امتحان کنم و ببینم که جواب میده و اگر هم جواب نداد با کمک شما که طراح این مدار هستید عیب و ایرادات این مدارو بگیریم .

من 2 تا باتری دارم که هر کدومش 4.2 ولت هست که با هم که سری میشه ،ولتاژ 8.4 میشه .روی این باتری هیچگونه اطلاعاتی اعم از ،جریان و مشخصات دیگر،درج نشده . مایه تخمینی زدیم که جریانی که این باتری میتونه تامین کنه حداکثر 500 میلی امپره .بنابراین میخام که جریان خروجی شارژ برای این نوع باتری رو 90تا 100 میلی امپر در نظر بگیرم .

بنظرتون این جریان برای این باتری که جریان 500 میلی رو ساپورت میکنه زیاد نیست ؟؟اگر زیاده بسته پیشنهادی
                خودتون رو ارائه کنید :icon_razz: :icon_razz: شوخی کردم منظورم جریان پیشنهادی شما چیه؟؟

خوب با این وضعیت دیود رفرنس و مقاومت های مربوط به ولتاژ رو چی انتخاب کنیم.؟؟

یکی دو روز دیگه PCB میذارم ، فعلا شما دست نگهدار ! یه مقدار بررسی کردم دارم حالا نهاییش میکنم !!! نمونه کاملش رو میذارم براتون.

فقط ببخشید که دیر به دیر جواب میدم ، اخه سرم شلوغه !!!

دیدگاه

پاسخ : پاسخ : طراحی مدار شارژر اتوماتیک با 741 !

نوشته اصلی توسط mehdi-mashreghi

یکی دو روز دیگه PCB میذارم ، فعلا شما دست نگهدار ! یه مقدار بررسی کردم دارم حالا نهاییش میکنم !!! نمونه کاملش رو میذارم براتون.

فقط ببخشید که دیر به دیر جواب میدم ، اخه سرم شلوغه !!!
                  سلام .
                  مرسی ممنونم .فقط یه مشکلی هست که من نیاز شدید به این مدار دارم ؛من نیاز به pcb ندارم چونکه میخام این مدارو داخل مدار اصلیم بذارم و بعد pcb کلی رو بزنم .اگر شماتیک مدارو اماده داری ممنونم برام بذاری چون لنگش هستم .خودم pcb رو میزنم

دیدگاه

با بررسی ای که انجام دادم ، متوجه شدم که بنابه محدودیت 741 در حالت تک تغذیه که صفر خروجیش ، کاملا صفر نیست ، مدار ساده ای که مد نظرم بود تغییر کرد و به اندازه همین مدار اول تاپیک در اومد ، منم گفتم چه کاریه همین مدار اول تاپیک رو که از لحاضی بهتر هم بود روش کار کردم و نشانگر شارژ و نشانگر باتری براش در نظر گرفتم ، PCB رو هم طرح کردم و فقط هنوز نساختم ، البته یه ریزه کاریهایی هم توی تنظیم مدار هست که نیاز به یه توضیح مفصل داره و باید روش بحث کنم!

این مدار نهاییه ... البته همونطور که گفتم اون مدار ساده تر ، چون دیگه ساده تر نمیشد ، دیگه بحثش رو نمیکنم و تاپیک کلا شد مال این مدار!!!

البته خواستی روی برد بورد ببندی مانعی نداره ولی میدونم که درست کار میکنه ، فقط ریزه کاریهای تنظیمش هست که باید خودم اول تجربه کنم!

و برای باتریهای شما ، تغییرات مربوطش رو بعداً عرض میکنم!

دیدگاه

بالاخره بعد از چند روز فرصت نکردن ، تونستم مدار رو بسازم ؛ الحق که در عمل خیلی از ریزه کاریها معلوم میشه که توی تئوری سخت میشه فهمید!!! :biggrin:

مدار ساخته شده اینه .........

مدت زمان شارژ رو کم کردم تا باتری درست تر شارژ بشه البته طبق نظر دوست خوبم جناب Ghasede del !

PCB رو هم کشیدم برای دوستان میذارم !

اینه........

لیست قطعات..........

دیگه نکته آخر اینکه ؛ برای تنظیم مدار باید اول باتری 12 ولتتون رو به خروجی مدار بزنید و پتانسیومتر رو تا حداقل بچرخونید تا باتری شروع به شارژ بکنه و حدود 10 ساعت بذارید تو شارژ بمونه ، بعد باتری رو از مدار جدا کنید و ولتاژش رو اندازه بگیرید ، اگه بیشتر از 13.6 ولت باشه شارژ شده ، بذارید یه مدت باتری بمونه ( بدون بار ) تا خنک بشه و ولتاژش برسه همون حدود 13.6 ولت ! حالا قبل از زدن باتری به مدار ، پتانسیومتر رو روی حداکثر قرار بدید و باتری رو به خروجی مدار وصل کنید ؛ بعد از خاموش شدن LED1 ، آروم آروم پتانسیومتر رو بچرخونید تا LED1 دوباره روشن بشه !

مدار ، تنظیم شد! :nerd:

برای دوستانی که باتری های دیگه رو میخوان با این مدار شارژ کنن ، یه تغییر کوچولو به مدار ، کارشون رو راه میندازه؛

زنر مدار رو 3 ولت انتخاب کنید ، و مقاومت R11 رو 8.2k و پتانسیومتر رو 50 کیلو !

نکته ؛ ولتاژ شارژ کامل باتری 6 ولت اسیدی ، 7.2 ولته !

ویرایش جدید : حتماً ، J یا جامپر رو با یه تکه سیم اتصال کوناه کنید!

دیدگاه

سلام و خسته نباشید
                        فرکانس شارژ چقدره و در زمان تست آیا شارژ کلآ قطع میشه؟

اگر شاد بودی آرام بخند تا غم بیدار نشود

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mehdi-mashreghi

برای دوستانی که باتری های دیگه رو میخوان با این مدار شارژ کنن ، یه تغییر کوچولو به مدار ، کارشون رو راه میندازه؛

زنر مدار رو 3 ولت انتخاب کنید ، و مقاومت R11 رو 8.2k و پتانسیومتر رو 50 کیلو !
                          سلام از بایت زحمتی که کشیدید ممنونم

.یسوال ؟؟باتری من 8.4 ولت هست .یعنی 2تا باتری ؛4.2 ولتی که سری میشه و میشه 8.4.

میخام این باتری رو با 60-70 میلی امپر شارژ کنم ،کدوم مقاومت رو تغییر بدم و مقدارش رو چی بذارم ؟؟

زنر مربوطه رو 9 بذارم؟ مشکلی نداره؟؟

پتانسیومتر هم 50 کیلو بذارم؟؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Ghasede del
                            سلام و خسته نباشید
                            فرکانس شارژ چقدره و در زمان تست آیا شارژ کلآ قطع میشه؟
                            سلامت باشید Ghasede del جان .

فرکانس رو میشه گفت حدود نیم هرتزه و موقع سنجش باتری هم ، جریان خروجی شارژر ، قطع میشه !

دیدگاه

نوشته اصلی توسط اقای دکتر
                              سلام از بایت زحمتی که کشیدید ممنونم

.یسوال ؟؟باتری من 8.4 ولت هست .یعنی 2تا باتری ؛4.2 ولتی که سری میشه و میشه 8.4.

سلام ، خواهش میکنم ، قابل شما رو نداشت. :smile:

دقیق نمیدونم ولتاژ شارژ باتری 4.2 ولت چنده ، فکر میکنم 5 ولت باشه ولی بازم شک دارم ، شاید جناب Ghasede del بدونن ...

از یکی از دوستانم شنیدم که میگفت ؛ باتری های اسیدی از سلولهای 2 ولتی تشکیل شدن و هر سلول وقتی به 2.2 ولت رسید شارژ کامل شده !!!

مطمئن نیستم ، چون تناقضاتی دیدم ، به هر حال ، بقیه دوستان راهنمایی کنن ما رو....

ولی توی شارژ کردن دوتا باتری باید یه نکته مهم رو در نظر بگیرید ؛ اونم اینکه هر دو باید ظرفیتشون یکی باشه یعنی آمپر ساعتشون یکسان باشه !

میخام این باتری رو با 60-70 میلی امپر شارژ کنم ،کدوم مقاومت رو تغییر بدم و مقدارش رو چی بذارم ؟؟

مقامت 1 اهم نیم وات رو 10 اهم یک چهارم وات بذار!

ویرایش : به جای BD140 هم همون BC308 بذار!

زنر مربوطه رو 9 بذارم؟ مشکلی نداره؟؟
                              ویرایش : مقدار زنر باید یا با میزان ولتاژ شارژ کامل باتری یکسان یا از اون کمتر باشه پس شما میتونی زنر رو 9 ولت بذاری !

پتانسیومتر هم 50 کیلو بذارم؟؟

اگه زنر رو 8.4 بذاری مقاومت و پتانسیومتر رو باید همون مقدارهایی که توی لیست قطعات آوردم ، قرار بدی !

دیدگاه

خسته نباشید دوستان.

دکتر جان باطری شما با 5V شارژ میشه، ولی شما واسه خطاش بگیر 4.9V بهتره، 9.8V برا دوتاش.

چون بعد شارژ حدودا 8.8V داری همون دیود 9V خوبه.
                                امام حسين(عليه السلام) فرمودند: کسي که از تو انتقاد ميکند تو را دوست دارد و کسي که با تو دشمني دارد، از تو تعريف و تمجيد ميکند.
                                از پاسخ به سوالات انجمن به صورت خصوصی معذورم.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                                X