اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

طراحی مدار شارژر اتوماتیک با 741 !

Collapse
این موضوع برجسته شده است.
X
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : طراحی مدار شارژر اتوماتیک با 741 !

فرکانس رو میشه گفت حدود نیم هرتزه و موقع سنجش باتری هم ، جریان خروجی شارژر ، قطع میشه !
    خیلی خوبه
    تا فرکانس 50 هم دیدم یعنی 10 میلی ثانیه روشن 10 میلی خاموش بعد از هر 5 دقیقه یک تست انجام میشد.
    در مورد ولتاژ شارژ هر سل در ماشین برای باطری 12 ولت 14.3 شارژ کامل محسوب میشه که برای هر سل میشه2.38 ولت
    .یسوال ؟؟باتری من 8.4 ولت هست .یعنی 2تا باتری ؛4.2 ولتی که سری میشه و میشه 8.4.
    این باطری هم احتمالآ دوسل هست شارژ کاملش میشه2.38*2 که دو تا سری از این باطری9.52 میشه فول شارژ.

اگر شاد بودی آرام بخند تا غم بیدار نشود

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Ghasede del
      خیلی خوبه
      تا فرکانس 50 هم دیدم یعنی 10 میلی ثانیه روشن 10 میلی خاموش بعد از هر 5 دقیقه یک تست انجام میشد.
      در مورد ولتاژ شارژ هر سل در ماشین برای باطری 12 ولت 14.3 شارژ کامل محسوب میشه که برای هر سل میشه2.38 ولتاین باطری هم احتمالآ دوسل هست شارژ کاملش میشه2.38*2 که دو تا سری از این باطری9.52 میشه فول شارژ.
      یه سوالی برام پیش اومده ؛ بالاخره یه منبع معتبر هست که بفهمیم ولتاژ شارژ کامل باتری 12 ولت یا هر باتریه دیگه ای چقدره ؟! من دو سه جا خوندم و شنیدم که 13.6 ولت برای 12 ولت باید در نظر گرفته بشه یه جا هم توی همین سایت گفتن 14.4 و حالا شما هم تقریبا همین 14.4 رو تایید میکنید . منبع یا توجیهی که آدم رو متقاعد کنه وجود داره؟!

جناب Ghasede del ما به شما ارادت داریم به همون استادمون هم که میگفت 13.6 ، ارادت داشتیم و داریم ...

حالا میشه منو راهنمایی کنید؟

دیدگاه

یه سوالی برام پیش اومده ؛ بالاخره یه منبع معتبر هست که بفهمیم ولتاژ شارژ کامل باتری 12 ولت یا هر باتریه دیگه ای چقدره ؟! من دو سه جا خوندم و شنیدم که 13.6 ولت برای 12 ولت باید در نظر گرفته بشه یه جا هم توی همین سایت گفتن 14.4 و حالا شما هم تقریبا همین 14.4 رو تایید میکنید . منبع یا توجیهی که آدم رو متقاعد کنه وجود داره؟!

جناب Ghasede del ما به شما ارادت داریم به همون استادمون هم که میگفت 13.6 ، ارادت داشتیم و داریم ...

حالا میشه منو راهنمایی کنید؟
        ممنون شما به بنده لطف دارین بنده ام چون خودتون فرمودین دخالت کردم
        در مورد رفرنس باید عرض کنم بنده قبل از اینکه دنبال مقاله یا سئوال بر بیام سعی میکنم نمونه عملی سئوال رو در
        زندگی روزمره بصورت ملموس و عملی ببینم روی این حساب روی ماشین ها fh ولو بررسی کردم همچنین چندین ماشین سواری
        مقادیر با کمی اختلاف روی 14.3 برای باطری 12 بدست امد.

دیدگاه

عزیزم ولتاژ باطری بعد FULL GHARGE به 13.6V میرسه یا به اصطلاح ولتاژ STANDBY باطری. 14.4-15V هم ولتاژ شارژ هستش(طبق نوشته های روی خود باطریا).

البته اگه نوشته های تازه واردا براتون میاد.

شما زحمت نکشیا خودم تشکر میکنم!؟
          امام حسين(عليه السلام) فرمودند: کسي که از تو انتقاد ميکند تو را دوست دارد و کسي که با تو دشمني دارد، از تو تعريف و تمجيد ميکند.
          از پاسخ به سوالات انجمن به صورت خصوصی معذورم.

دیدگاه

عزیزم 13.6V واسه زمانیه که باطری FULL GHARGE باشه اما از شارژر جداشده باشه یا به اصطلاح STANDBY باشه. 14.4-15V هم ولتاژ خروجی شارژر هستش(طبق نوشته های روی خود باطریا).

البته اگه نوشته های تازه واردا براتون میاد.

شما زحمت نکشیا خودم تشکر میکنم!؟
            ما داریم از ولتاژ نهایی شارژ صحبت میکنیم کسی نگفته وقتی باطری جدا شد ولتاژ افت نمیکنه
            تو این مدار رگلاتور جریان وجود داره ولتاژ شارژ تا 20 ولت هم بالا باشه مهم نیست تازه جریان شارز
            رو ثابت نگهمیداره ولتاژ 15 ولت وقتی ولتاژ باطری بهش نزدیک بشه زمان شارژ کامل رو بشدت افزایش
            میده چون جریان شارژ کاهش پیدا میکنه فقط توان حرارتی ترانزیستور باید دفع بشه.

دیدگاه

خدمت Ghasede del خودم بگم توضیحات شما کاملا درسته :nerd:
              امام حسين(عليه السلام) فرمودند: کسي که از تو انتقاد ميکند تو را دوست دارد و کسي که با تو دشمني دارد، از تو تعريف و تمجيد ميکند.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط student2011
                خدمت Ghasede del خودم بگم عزیز کسی شکی در استادتری شما نداره من جواب شک دوستمون به ولتاژ شارژو دادم تا موضوع روشنتر بشه.

ضمنا توضیحات شما کاملا درسته :nerd:
                دوست من جناب student2011 ، ما بحثمون ولتاژ رفرنس شارژر بود ، منم هنوز در ابهام خودم ماندگار بیدم... :biggrin:

دیدگاه

خدمت Ghasede del خودم بگم عزیز کسی شکی در استادتری شما نداره من جواب شک دوستمون به ولتاژ شارژو دادم تا موضوع روشنتر بشه.
                  استاد کیه شاگرد کیه ما همه با هم دوستیم :smile:

دیدگاه

عزیزم 13.6V واسه زمانیه که باطری FULL GHARGE باشه اما از شارژر جداشده باشه یا به اصطلاح STANDBY باشه. 14.4-15V هم ولتاژ خروجی شارژر هستش(طبق نوشته های روی خود باطریا).
                    فکر کنم منظور دوستمون اینه که ولتاژ باتری شارژ شده 14.4 ولت نیست بلکه حداکثر 13.6 ولت میشه .

و اون شارژر 15 ولته ؟

که البته مغایر با نظر جناب قاصد دل است

دیدگاه

فکر کنم منظور دوستمون اینه که ولتاژ باتری شارژ شده 14.4 ولت نیست بلکه حداکثر 13.6 ولت میشه .
                      الان ولتاژ باطری ups رو گرفتم ولتاژ رو روی 13.9 نگهداشته بود ولتاژ باطری موتور رو هم گرفتم البته بعد از یه دور زدن14.1 بود
                      ظاهرآ نباید زیاد وسواس به خرج داد کمی تلرانس در شارژر ها وجود داره احتمال دیگه هم وجود داره چون ups دائم آماده بکاره
                      برای اینکه عمر باطری کم نشه ولتاژ رو کمتر گرفتن اما وسائل نقلیه به باطری اجازه تنفس بیشتر میده و باید برای استارت آمادهتر
                      باشنولتاژ رو بیشتر گرفتن

دیدگاه

من نمیدونم چرا نمیتونم از باتری موتور استفاده کنم
                        باتری نو رو هم از موتور خارج میکنم خراب میشه . یعنی درست حسابی شارژ نگه نمیداره
                        دلیلش استفاده نکردن از باتریه ؟ که مثلا باعٍث مرگ باتری بشه
                        چجوری میشه ازش درست استفاده کرد
                        لطفا راه پیچیده ای ندید . فقط میخوام بدونم چجوری میتونم از باتری اسیدی خوب بهره ببرم .
                        حتی اسید هم قبلا تو چند باتری ریختم درست نشده .

دیدگاه

Ghasede del جان ups باطری seald asid داره و اگر بدنه باطری رو بخونی دستگیرت میشه.
                          ضمنا 13.9V حالت STANDBY باطری هست و شارژر خودکار UPS نمیزاره از اون کمتر بشه ولی اگه باطری رو کمی خالی کنی میبینی که شارژر با ولتاژ بالاتری شارژ میکنه. اینو ببینید:

Quiescent (open-circuit) voltage at full charge: 12.6 V
                          Fully discharged: 11.8 V
                          Charge with 13.2–14.4 V
                          Gassing voltage: 14.4 V
                          Continuous-preservation charge with max. 13.2 V
                          After full charge the terminal voltage will drop quickly to 13.2 V and then slowly to 12.6 V
                          Open circuit voltage is measured 12 hours after charging to allow surface charge to dissipate and enable a more accurate reading.
                          All voltages are at 20 °C, and must be adjusted -0.022V/°C for temperature changes (negative temperature coefficient - lower voltage at higher temperature).

دیدگاه

واسه باطریای seald asid اینطوریه که اگه تا 3 ماه هیچ استفاده ای ازشون نشه خود به خود شارژش به صفر میرسه و خراب میشن.
                            تنها چارشم شارژ کردن حداقل هر سه ماه یکباره همین.

دیدگاه

ممنون

چون مصرف کردنش زیاد واسم مطرح نبوده واس همین وقتی لازم میشد میرفتم سراغ باتری میدیدم دو زار نمیرزه !
                              سوال میشد که پس تو ماشین چجوری این همه خوب کار میکنن پس حتما فقط واس استارت زدنه (شوخی )
                              پس مصرف کردنشون مهم نیست ؟

چون فکر میکنم دیگه 3 ماه یک بار رو شارژ کردم !

دیدگاه

Ghasede del جان ups باطری seald asid داره و اگر بدنه باطری رو بخونی دستگیرت میشه.
                                اتفاقآ ups من باطری جدا می خوره و من باطری ساکن ماشین براش گذاشتم الانم 5 سال هست روشه اسم
                                باطریشم گلوبال هست 35 آمپر ساعت.
                                سوال میشد که پس تو ماشین چجوری این همه خوب کار میکنن
                                دوست من باطری ماشین و موتوری که میگی از نوع ساکن بوده؟

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                                X