اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

[آموزش] فیلم های آموزش طراحی مدارات آنالوگ

Collapse
این موضوع برجسته شده است.
X
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : فیلم های آموزش طراحی مدارات آنالوگ

با سلام خدمت مهندس اوژن کی نژاد از زحماتی که بابت تهیه فیلم های آنالوگ می کشید سپاس گذارم اما یک درخواست دارم که امیدوارم انجامش بدید ، چرا در مورد طراحی تقویت کننده های ترانزیستوری با ترانزیستور BJT آموزشی قرار نمی دهید ؟! اگر ممکن است مثلا طراحی یک تقویت کننده دو طبقه با گین مثلا 3000 رو آموزش بدید متشکرم .

دیدگاه

با اتمام مبحث opamp که بیشترین کاربرد را در مدارات آنالوگ فرکانس پائین دارد، به سایر مباحث و از جمله طراحی تقویت کننده های ترانزیستوری پرداخته خواهد شد.
      اوژن: به معنای افکننده و شکست دهنده است
      دانایی، توانایی است-Knowledge is POWER
      برای حرفه ای شدن در الکترونیک باید با آن زندگی کرد
      وضعمان بهتر می شود، اگر همه نسبت به جامعه و اطراف خود مسوول باشیم و نگوئیم به ما چه
      قوی شدن و خوب ماندن - خوبی کردن به دیگران یک لذت ماندگار است
      اگر قرار باشد نفت و منابع خام را بدهیم و چرخ بگیریم، بهتر است چرخ را از نو اختراع کنیم
      ساعت کار بدن اکثر انسان ها کمتر از 800000 ساعت است و بعد از آن از کار می افتد

دیدگاه

ممنون آقای کی نژاد

دیدگاه

با سلام مهندس کی نژاد چرا اینقدر فیلم های آموزش آنالوگ را دیر دیر تو سایت میذارید فکر کنم ماهی یک فیلم اگر ممکنه حداقل ماهی سه فیلم بذارید با تشکر

دیدگاه

نوشته اصلی توسط KINDA
            با سلام مهندس کی نژاد چرا اینقدر فیلم های آموزش آنالوگ را دیر دیر تو سایت میذارید
            به غیر از دانش آموزان و دانشجویان و سایر کسانی که به واسطه سن خود هنوز بصورت کامل وارد چرخه کار و گرفتاری های روزمره زندگی نشده اند، برای اکثر افراد درگیر در مشکلات و مسائل مختلف زندگی معمولا زمان و انرژی چندانی باقی نمی ماند که بخواهند وقت زیادی را برای فعالیت های فوق برنامه ای مثل پاسخ گویی در انجمن یا ضبط فیلم های آموزشی صرف کنند. و من هم البته از قاعده درگیر بودن در این پروسه مشکلات کار و زندگی چندان مستثنی نیستم. با این وجود و به واسطه علاقه ای که دارم، سعی کرده ام تا جایی که ممکن باشد در چارچوب فرصت های موجود برای توسعه رایگان علم در سطح کشور زمان (و هزینه) صرف کنم. در ایام اخیر هم به دلیل تمرکز بر پیشبرد فیلم آموزشی AVR تا حدی در فیلم های آنالوگ وقفه ایجاد شده است. اما سعی می کنم بخش هایی از آن را در آینده نزدیک ضبط و در سایت پارات پلود کنم .
            وضعمان بهتر می شود، اگر همه نسبت به جامعه و اطراف خود مسوول باشیم و نگوئیم به ما چه
            اگر قرار باشد نفت و منابع خام را بدهیم و چرخ بگیریم، بهتر است چرخ را از نو اختراع کنیم

دیدگاه

با تشکر از جناب کی نژاد ان شاالله کی بخش های 25 و26 آموزش آنالوگ رو قرار میدید ؟ موضوشون چی هست ؟

دیدگاه

از نظر محتوا، بخش 25 در مورد طراحی اسیلاتور مربعی با opamp خواهد بود. از نظر زمان قرار دادن فیلم ها هم در حال حاضر بصورت چرخشی در مورد سه موضوع AVR و XMEGA و طراحی آنالوگ فیلم هایی را ضبط می کنم که با توجه به اینکه در ماه شهریور 4 قسمت برای طراحی آنالوگ قرار داده شده، در ماه مهر هم بخش هایی را قرار خواهم داد.

دیدگاه

با سلام وتشکر خدمت استاد کی نژاد عزیز بنده از جنوب کشور و از بوشهر , از کنار خلیج همیشه فارس اموزشهای شما رو دنبال میکنم و واقعا این رو بگم کسانی مانند شما هستند که بدون داشتن چشمداشتی باعث سرافرازی ما هستند .این رو هم می خوام اضافه کنم که شاعر میگه ......کجایند مردان بی ادعا.....و ما در جواب بگیم.......این است مرد بی ادعا ...استاد کی نژاد ......با تشکر

دیدگاه

منم کمال تشکر رو دارم و آرزوی سلامتی و پیروزی و موفقیت براتون دارم
                    دستتون رو میآ‌بوستم به پیروی از امیرالمومنین علی (ع) که فرمودند:
                    من علمنی حرفا فقد صیرنی عبدا:«هرکس به من کلمه ای بیاموزد مرا (بنده) خود کرده»

شما پیش خداوند مهربان،انسان و بندهآ‌ی محبوبی هستید،چرا که توفیق یه کار بزرگ،یعنی آموزش،اون هم آموزش بی منت رو داده.
                    ازتون عاجزانه میآ‌خوام که برای شفای تمام بیماران لاعلاج و صعبآ‌العلاج و همینآ‌طور خوشبختی و عاقبل بهآ‌خیری تمام جوونای مملکت و ظهور آقا امام زمان دعا کنید.

یا علی

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
                    یه هدیهآ‌ی کوچیک هم به تمام دوستانم در انجمن در مورد احترام به استاد«خصوصا استادی مثل جناب کیآ‌نژاد»میآ‌خوام بدم.
                    تو گوگل برای اینکه متن حدیث بالا رو درست بنویسم جستجو کردم و از همون لینک اول اصل اون رو اینجا گذاشتم.
                    توش یه متنی بود که یکی دو دقیقه بیشتر وقتم رو نگرفت تا همهآ‌ش رو بخونم.حیفم اومد که با دوستای خوبم به اشتراک نذارم:

علی (ع) با فرمودن این جمله به همگان یادآوری میکند که معلم در چه درجه و مقامی قرار دارد .این جمله دقیقا" در موازات فرمایشی دیگر از امیرمومنان هست که فرمودند :
                    اذا جائه طالب علم و غیره فوجده فی جماعه عمهم بالسلام و خصه بالتحیه"
                    وقتی متعلمی وارد مجلس می شود و می بیند استادش در میان آن جمع وجود دارد به همه حاضران سلام کند اما برای استاد خود تحیت و احتارم خاصی قائل شود.

و یا فرموده ای از رسول اکرم که میفرمایند : به کسی که از او علم می آموزید احترام کنید.
                    در جایی دیگر رسول خدا فرمودن : اکرموا العلماء فانهم ورثه الانبیاء فمن اکرمهم فقداکرم الله و رسوله"
                    عالم و دانشمند را گرامی بدارید زیرا آنان وارثان پیامبرانند، هرکس آنان را احترام کند در واقع خدا و رسولش را احترام کرده است
                    با این اوصاف جایگاه معلم (کسی که می آموزد)از دید علی (ع) و پیامبر (ص) برای ما روشن تر شده است.

مبحث کامل در
                    http://www.ebhamat.blogfa.com/post-52.aspx

دیدگاه

راستی من هر ویدئویی رو که نگاه میآ‌کنم سعی میآ‌کنم خلاصه ای هم ازش بردارم و اگرم هم شد یه ایندکسی بسازم که اگه یه روزی نیاز شد که به یه مبحثی مراجعه کنم بتونم از روی اون به کلیپ مورد نظر و یا حتی دقیقهآ‌ای که تو اون کلیپ مبحث مورد نظر هست اون موضوع رو ببینم بدون اینکه نیاز باشه همهآ‌ش فیلم رو عقب و جلو کنم
                      اگه کامل بشه انشاالله حتما فایل رو هممینآ‌جا با سایر دوستان هم به اشتراک خواهم گذاشت.

اگه دوستان نظری دارن خوشحال میآ‌شم در اون زمینه هم بگن شاید این کار به نحو احسن انجام بشه.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط sangesari
                        با تشکر از شما
                        امیدوارم آموزشاتون ادامه داشته باشه
                        خیلی ممنونیم از آموزشهای جالب و ارزندتون
                        آدرس وبلاگ هاي من : http://circuitsmap.samenblog.com
                        http://majmue.ir

دیدگاه

با سلام و عرض بینهایت تشکر
                          من هر سه موضوع آموزشی شما رو دقیق و مرتب پیگیری میکنم
                          میخواستم بدونم که امکان داره موضوع آنالوگ با سرعت بیشتری دنبال بشه :
                          یکی به این دلیل که میتونه پایه خیلی از بچه ها توی اکثر مدار ها باشه ( حتی مدار هایی که با میکرو کار میکنن)
                          و اینکه این نوع اطلاعات سخت تر از مباحث دیجیتال مطرح میشه و به نسبت میکرو خیلی راحت تو اینترنت پیدا نمیشه
                          ضمن اینکه با توجه به زمان بیشتری که شروع شده خیلی از XMEGA فاصله نداره
                          بازم تشکر
                          بازم دوباره تشکر
                          دوباره بازم تشکر

دیدگاه

نوشته اصلی توسط fakheri
                            من هر سه موضوع آموزشی شما رو دقیق و مرتب پیگیری میکنم
                            میخواستم بدونم که امکان داره موضوع آنالوگ با سرعت بیشتری دنبال بشه :
                            یکی به این دلیل که میتونه پایه خیلی از بچه ها توی اکثر مدار ها باشه ( حتی مدار هایی که با میکرو کار میکنن)
                            و اینکه این نوع اطلاعات سخت تر از مباحث دیجیتال مطرح میشه و به نسبت میکرو خیلی راحت تو اینترنت پیدا نمیشه
                            ضمن اینکه با توجه به زمان بیشتری که شروع شده خیلی از XMEGA فاصله نداره
                            با توجه به تقاضای دوستان مختلف برای تسریع در روند قرار دادن فیلم های آموزشی که در چند پست قبل هم مطرح شده بود، لازم است توضیحات مشروح تری را در این مورد ارائه کنم.
                            برای اینکه یک بار مشخص شود که چرا قرار دادن بخش هایی از فیلم ها تا حد زیادی زمان بر می شود ، به عنوان یک مثال برای ضبط و پلود بخش 26 فیلم آموزش آنالوگ که هنوز قرار داده نشده، باید مراحل زیر طی شود:

1- در بخش 26 قصد دارم مدار عملی یک سنسور مادون قرمز را که نسبت به نور محیط چندان حساس نباشد، با استفاده از opamp تحلیل کنم. بنابراین در مرحله اول باید این مدار شامل بخش های نوسان ساز و تقویت کننده های AC و DC و آشکارساز پیک و اشمیت تریگر و ... بصورت دقیق طراحی شود.

2- بعد از مرحله طراحی و تحلیل باید قطعات مدار تهیه و بصورت عملی روی بردبورد بسته شوند.

3- عملکرد کلیه طبقات مدار با اسیلوسکوپ و در شرایط مختلف کم بودن نور محیط و نور لامپ و نور خورشید و ... تست شود.

4- بعد از تکمیل شماتیکی که در عمل از آن جواب گرفته شده، این شماتیک به همراه فرمول های لازم با توجه به محدودیت فضای وایت برد، روی آن رسم شوند که برای همین مرحله به ظاهر ساده هم گاهی لازم است زمان متناسبی صرف می شود.

5- در گام بعدی مرحله ضبط انجام می شود که ممکن است لازم باشد انجام آن چندین بار تجدید شود. ضبط فیلم با توجه به لزوم ساکت بودن محیط، باید در ساعات انتهایی شب انجام شود.

6- بعد از ضبط فیلم، باید محتوای آن بازبینی شود و در صورتی که مشکلی وجود نداشته باشد، باید روی آن ادیت هایی انجام شود و ابتدا و انتهای فیلم حذف شوند (در صورت وجود هر مسئله ای باید مرحله ضبط و بازبینی تجدید شود). سپس فیلم ضبط شده باید تغییر فرمت داده شود و حجم آن کاهش یابد تا به لحاظ حجم، قابلیت پلود پیدا کند.

7- مرحله بعدی، پلود روی سایت پارات است که با توجه به سرعت Server آن سایت و سرعت های محدود اینترنت گاهی تا دو ساعت طول می کشد.

8- در مرحله بعدی باید یکبار دیگر فیلم پلود شده، روی سایت پارات (با توجه به سرعت محدود اینترنت) بازبینی شود تا مشکلی در مرحله پلود وجود نداشته باشد. در صورت مشاهده هرگونه مشکلی (که ممکن است مثلا در فیلم پرش ایجاد شده باشد و سایر مشکلات صوتی و تصویری دیگر) باید مراحل 7 و 8 مجددا تکرار شوند.

9- بعد از اطمینان از صحت پلود فیلم مود نظر باید تغییراتی در سایت داده شود و نسبت به قرار دادن فیلم جدید، اطلاع رسانی شود.

بنابراین مطابق توضیحات اخیر برای فیلمی که در نهایت ممکن است 20 دقیقه باشد، ممکن است لازم باشد تا بیش از 20 ساعت یا بیشتر زمان صرف شود. البته قصد نداشتم باذکر این جزئیات در مورد مشکلات این کار توضیح دهم، زیرا این یک مسیر خودخواسته است که بنا به انگیزه های شخصی انتخاب شده و منتی برای انجام آن وجود ندارد (برای کمک به اعتلای این کشور و ادای وظیفه ملی جا دارد بسیار بیشتر از این ها انرژی صرف شود). اما از آنجایی که دوستان مختلف به شکل های گوناگون نسبت به تسریع در قرار دادن فیلم ها درخواست می کنند، یکبار ابعاد مسئله را بیشتر توضیح دادم تا مشخص شود که همین روند فعلی هم چه مشکلاتی را به همراه دارد و اگر تاخیری در قرار دادن فیلم ها بوجود می آید، به دلیل زمان های زیادی است که باید صرف شود تا یک قسمت به نتیجه برسد. با این وجود من در ایام اخیر شاید حدود نیمی از ساعات مفید کاری خود را برای پیشبرد این فیلم های آموزشی صرف می کنم و با توجه به مشغله های موجود، در حد مقدورات برای قرار دادن قسمت های مختلف سعی خواهم کرد.

دیدگاه

حیف که نتونستم جمله ای در خور تشکر پیدا کنم
                              من به جای همه افرادی که این فیلم ها رو میبینن ( از الان تا همیشه)
                              به ازای هر ثانیه از وقتی که میذارید بینهایت تشکر میکنم
                              و مطمئن هستم در ازای نیت خالص و زحمتی که میکشید بهترین پاداش ها نصیب شما می گردد.
                              با آرزوی سلامتی و طول عمر برای استاد گرامی.

همچنین من تهران هستم و پنجشنبه ها میتونم کمکتون کنم.
                              اگه لازم شد بفرمایید. در خدمتیم.

دیدگاه

پاسخ : [آموزش] فیلم های آموزش طراحی مدارات آنالوگ

سلام
                                جناب اقای کی نژاد - لطفا طراحی و انواع اسیلاتور ها رو هم در لیست موارد اموزش طراحی های انالوگ هم قرار بدید

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                                X