اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

ساخت اینورتر سینوسی خالص - Pure Sine Wave Inverter

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : تبدیل اینورتر چینی شبه سینوسی به اینورتر سینوسی خالص

1. فلای بک برای اینکار مناسب نیست. پوش - پوش یاهمون پوش پول مناسبه
    2.موسفت با این ای سی درایو نمیشه جریان کم میاره.
    3. مود جریان خیلی سخته بالانس کردنش.
    4. uc3843 فکر کنم باید استفاده کنی دیوتی سایکل 45 کمه برای این مقدار افزایش ولتاژ
    کی اینو بهت پیشنهاد داده؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط sina1359
      آقا رضا (Roboreza) تست کردید؟ میتونید فایل پروتوسشو قرار بدید؟
      والا من با avr کار نکردم که.
      pwm با فرکانس 50khz رو که با pic راحت میشه تولید کرد. ولی من هنوز نفهمیدم دقیقا کی باید دیوتی سایکل رو کاهش بدیم و کی پلاریته رو عوض کنیم
      AYRIC

دیدگاه

پس بریم سر همون بحث قدیممون :
        مینول بهتره یا کوتک؟ :mrgreen:

اضافه شده در تاریخ :
        اگر بخواهیم مدل 12 ولتی را بسازیم
        بر اساس فرمایشان جناب آقایه جبراییلی , دامنه ولتاژ موج سینوسی باید چند ولت باشه؟

مدار پیشنهادی برایه H.Bridge , LC Filter در توان حدود 20 وات به چه صورتیه ؟ ماسفها و درایور آنها و ...؟

اضافه شده در تاریخ :
        دوستان به جایی رسیدند؟

مشکل تا اینجا , طراحی مدار DC to Dc converter ولتاژ 15-10 ولت با خروجی ثابت 310 ولت هست

اضافه شده در تاریخ :
        آروین خان یک شماتیک طراحی میکنید برایه همون پروژه 12 ولتی:

بازده زیاد مهم نیست و فقط باید 12 ولت را به صورت موج سینوسی 50 هرتز تولید کنیم و با یک ترانس اونو 220 ولت تبدیل کنیم:

ببینید آروین خان , من با میکرو موج SPWM با فرکانس 30 کیلو هرتز تولید میکنم

شما یک زحمتی میکشید یک شماتیک از پل H و درایورهاش و یک فیلتر LC طراحی کنید (برای ولتاژ 12 ولت)
        ممنون میشم این کارو بکنید
        آموزش ساخت دستگاه برف ساز خانگی : https://www.eca.ir/forums/thread55009.html
        مقاله آموزشی 11 پروژه با AVR و بسکام: https://www.eca.ir/forums/thread31760.html
        _*̡͌l̡*̡̡ ̴̡ı̴̴̡ ̡̡͡|̲̲̲͡͡͡ ̲▫̲͡ ̲̲̲͡͡π̲̲͡͡ ̲̲͡▫̲̲͡͡ ̲|̡̡̡ ̡ ̴̡ı̴̡̡ *̡͌l̡*̡̡__*̡͌l̡*̡̡ ̴̡ı̴̴̡ ̡̡͡|̲̲̲͡͡͡ ̲▫̲͡ ̲̲̲͡͡π̲̲͡͡ ̲̲͡▫̲̲͡͡ ̲|̡̡̡ ̡ ̴̡ı̴̡̡ *̡͌l̡*̡̡__*̡͌l̡*̡̡ ̴̡ı̴̴̡ ̡̡͡|̲̲̲͡͡͡ ̲▫̲͡ ̲̲̲͡͡π̲̲͡͡ ̲̲͡▫̲̲͡͡ ̲|̡̡̡ ̡ ̴̡ı̴̡̡ *̡͌l̡*̡̡_

دیدگاه

مشکل اینه که جریان خیلی بالا میره! هستت هم باید بدی بپیچن که خیلی بزرگ میشه ! بازده فقط نیست.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط arvinfx
            مشکل اینه که جریان خیلی بالا میره! هستت هم باید بدی بپیچن که خیلی بزرگ میشه ! بازده فقط نیست.
            آروین جان این مشکل در مدل 310 ولتی هم به وجود میاد؟
            مگر به چه مقدار سلف در فیلتر نیازه؟ چند میکرو هانری؟
            مقاله آموزشی 11 پروژه با AVR و بسکام: https://www.eca.ir/forums/thread31760.html
            _*̡͌l̡*̡̡ ̴̡ı̴̴̡ ̡̡͡|̲̲̲͡͡͡ ̲▫̲͡ ̲̲̲͡͡π̲̲͡͡ ̲̲͡▫̲̲͡͡ ̲|̡̡̡ ̡ ̴̡ı̴̡̡ *̡͌l̡*̡̡__*̡͌l̡*̡̡ ̴̡ı̴̴̡ ̡̡͡|̲̲̲͡͡͡ ̲▫̲͡ ̲̲̲͡͡π̲̲͡͡ ̲̲͡▫̲̲͡͡ ̲|̡̡̡ ̡ ̴̡ı̴̡̡ *̡͌l̡*̡̡__*̡͌l̡*̡̡ ̴̡ı̴̴̡ ̡̡͡|̲̲̲͡͡͡ ̲▫̲͡ ̲̲̲͡͡π̲̲͡͡ ̲̲͡▫̲̲͡͡ ̲|̡̡̡ ̡ ̴̡ı̴̡̡ *̡͌l̡*̡̡_

دیدگاه

فرض کن خودت دیگه هر چی فرکانس بیاد پایین هسته بزرگتر میشه.
              نه فرکانس رو میبریم بالا که جکم هسته کم بشه دیگه. در حد میلی هانری نیازه شاید 5-20 تا

دیدگاه

5 تا 25 میلی هانری در واتی که ما میخوایم , خیلی میشه

پس باید فرکانسو ببریم بالایه 60 , درسته؟

یک SPWM با فرکانس 60 کیلو هرتز؟

دیدگاه

من 50khz رو پیشنهاد میکنم ولی باید آنالوگ ساخت.

دیدگاه

برای محاسبه سلف فرکانس قطع فیلتر را باید در حدود نصف فرکانس سوییچینگ در نظر بگیریم زیرا مولفه اصلی فرکانسی ان 50 هرتز و مابقی مضاربی از فرکتنس سوییچینگ میباشد و لازم نیست که فرکانس قطع را نزدیک 50 هرتز انتخاب نمایید و مقدار خازن را نیز در حدود کمتر از میکرو فاراد زیرا خازن بزرگ گران و مقرون به صرفه نیست.با این اوصاف برای 50 کیلو هرتز اگر خازن را یک میکرو فاراد در نظر بگیریم مقدار سلف در حدود 16 میکرو هانری بدست میاید.
                    در زندگی اثر خوب و خاطره خوش از خودمان در این دنیا برجا بگذاریم.etgpsp

دیدگاه

پاسخ : پاسخ : تبدیل اینورتر چینی شبه سینوسی به اینورتر سینوسی خالص

نوشته اصلی توسط عباس جبراییلی
                      برای محاسبه سلف فرکانس قطع فیلتر را باید در حدود نصف فرکانس سوییچینگ در نظر بگیریم زیرا مولفه اصلی فرکانسی ان 50 هرتز و مابقی مضاربی از فرکتنس سوییچینگ میباشد و لازم نیست که فرکانس قطع را نزدیک 50 هرتز انتخاب نمایید و مقدار خازن را نیز در حدود کمتر از میکرو فاراد زیرا خازن بزرگ گران و مقرون به صرفه نیست.با این اوصاف برای 50 کیلو هرتز اگر خازن را یک میکرو فاراد در نظر بگیریم مقدار سلف در حدود 16 میکرو هانری بدست میاید.
                      میتونید بگید مشکلی که با انتخاب خازن بزرگ پیش میاد چیه؟ شنیدم برای سویچ ها توی بار کم مشکل ایجاد میشه ولی اصلا نمیدونم چیه. میگن سلف رو بزرگتر بگیریم و خازن رو کم. چرا؟ مگه چیمیشه؟

دیدگاه

فرض کنید دو مدار سلفی خازنی یکی داریم که حاصلضرب سلف و خازن هر دو مدار یکی میباشد با این فرق که خازن یکی 10 برابر دیگری و سلف یکی هم 0.1 دیگری است.کدام یک جریان بیشتری در حالتهای گذرا و با ولتاژ یکسان از خود عبور میدهد؟اگر با نرم افزار شبیه سازی نمایید متوجه میشوید که در یک مدار سلفی خازنی سری انکه مقدار ازنش بیشتر است جریان زیادتری عبور میدهد.در فیلتر های اینورتر نیز اگر خازن بزرگی انتخاب نمایید از سوییچها جریان زیادی خواهد گذشت.زیرا مقدار سلف کم بوده و خازن نیز به اتصال کوتاه نزدیکتر است.

دیدگاه

امپدانس کل در مدار خازن سلف سری برابر است با:

XL-XC ؟

دیدگاه

Ls+1/Cs

دیدگاه

جناب جبراییلی اطلاعاتشون از اونی که من فکر میکردم بیشتر هست
                              کاش میشد ایشون برامون یک مدار اینورتر طراحی میکردند
                              یک اینورتر حرفه ای سینوسی خالص
                              فکر کنم فقط ایشون میتونن چنین کاری انجام بدند

ما ایرانیها در زمینه اینورتر , علممون خیلی خیلی پایینه (تو سرچهایی که انجام دادم متوجه شدم) مخصوصا اینورتر سینوسی
                              کمتر کسی مثل ایشون , اطلاعاتی در این سطح دارند پس نباید بزاریم از دستمون برن :mrgreen:
                              به نظر من باید این کار انجام بشه , یک مداری جناب جبراییلی طراحی کنند و برد SMD اون طراحی بشه و مثلا در فروشگاه سایت عرضه بشه
                              میدونم خیلی از دوستان در همین سایت , بسیار مشتاق هستند که چنین بردی را خریداری کنند
                              اگر جناب جبراییلی وقت داشته باشند و موافق باشند , با جناب بلورچیان یک صحبتی داشته باشیم

اضافه شده در تاریخ :
                              این برد را ببینید دوستان :
                              چیزی مثل این:
                              http://www.fystore.com/p166349/Wholesale-Supporting-post-EGP1000W-pure-sine-wave-inverter-power-board-based-the-EG8010-chip-driver-board.html

حال اگر قسمت Dc to Dc تبدیل 12 به 310 ولت هم که ما این قسمتش هم نتونستیم طراحی کنیم و میشه گفت در اول راه افتادیم تو چاله :mrgreen:....
                              این قسمت را هم در یک برد جدید طراحی کنید (یا در همان برد اول) که خیلی خیلی برد با ارزشی از آب در خواهد آمد

پ.ن: حتی اگر برد آماده چیزی حدود 200 هزار تومان هم هزینه برداره
                              باز در برابر یک میلیون تومان , مدل آماده آن در بازار
                              خیلی ارزش داره

دیدگاه

سالها پیش یعنی حدود 18 سال پیش در فکر ساخت یو پی اس با استفاده از هسته فریت بودم و در این زمینه هیچ مطلبی وجود نداشت زیرا اینترنتی نبود تا بتوان مطلبی در این زمینه پیدا کرده و مطالعه نمود پس از جستجو های بسیار مطلبی در مقاله ای که از خارج امده بود یافتم و هنوز علم انقدر پیشرفت نکرده بود که با فول بریج نیز بشودولی با استفاده از اس پی دبیلیو ام و با توپولوژی تک سوییچ رزونانسی شکل موج سینوسی ساخته بود و من با یکی از دوستانم روش گفته شده در ان مقاله را ساختیم و به اشکالات بسیار زیادی مواجه شدیم که یکی از انها ساخت یک ولتاژ حدود 600 ولت دی سی و سوییچ کردن ان با اس پی دبیلیو ام تک سوییچ بود به هر حال ان زمان چنین کاری کردیم و شکل موج سینوسی تمیزی گرفتیم و نتیجه اش ان بود که برای توان بالاتر از 500 وات ساخت ان در عمل مقرون به صرفه و اقتصادی و جمع و جور نمیباشد و کنار گذاشته شد و بعد ها یعنی چند سال بعد روشهای زیادی اختراع شد که در ان زمان ما هم در این زمینه کار نمیکردیم.ساخت اینورتر صرفنظر از توپولوژی و نحوه اتصال شارژر دارای روشهای بسیار متنووعی میباشد که هر یک ایرادهای خاص خودش را دارد در این جا به جهار نمونه اشاره میکنم-1-روش شکل موج مربعی همانطور که از نامش پیداست خروجی به صورت موج مربعی میباشد و برای کاربردهای حساس ببه نویز و فرکانس مناسب نمیباشد زیرا هارمونیکهای ولتاژ وجریان به شدت بالا میباشد محاسن ان هم سادگی در ساخت و ارزان بودن2-روش شبه سینوسی-که در ان خروجی دارای چند سطح ولتاژ میباشد و هار مونیکهای فرکانس نسبت اولی کمتر بوده ولی همان اشکالات را دارد-3-سینوسی شکل موج خروجی سینوسی بوده ولی در بار های خازنی پیک سینوسی دچار افت شده و از حالت سینوسی خارج میشود و جریان زیادی از سوییچها عبور میکند و ممکن است به انها صدمه بزند.و نمیتوان از ان در همه جا استفاده کرد.4-خروجی به شکل سینوسی بوده و تغاوت ا ن با نوع قبلی این است که مشکل صاف شدن پیک ولتاژ سینوسی در ان رفع شده ولی ساخت ان در قسمت مدار کنترل کمی تا قسمتی :rolleyes:پیچیده میباشد.همه انواعی که نام بردیم در قسمت پاور تا حدود زیادی دارای اجزای مشترک میباشند و فقط قسمت مدار کنترلشان تفاوت دارند.در روش اول یک ولتاژ دی سی توسط پل ترانزیستوری (اعم از ماسفت-ترانزیستور-ای جی بی تی) با فرکانس 50 هرتز و گاهی از اوقات با یک زمان مرده جهت کاهش هارمونیک سوییچ میشود-در نوع دوم که به نام پله ای نامیده میشود چند لول دی سی ساخته شده و سپس قسمتی از هر کدام سوییچ شده و با هم جمع میشوند-در نوع سوم با استفاده از اس پی دبیلیو ام این کار انجام میشود-در نوع اخر با استفاده از یک ولتاژ دی سی متغییر بیش از 10 لول دی سی ی یا پله یک جا ساخته شده و توسط پل ترانزیستوری با فرکانس 50 سوییچ میشود و پس از عبور از فیلتر به بار میرود.(البته ان نوع اخری را نمیدانم استفاده شده و یا خیر و خودم فکر میکنم که بتوان چنین چیزی ساخت.) زیرا مشکلات خاص خودش را دارد مثلا فیدبکی که بتواند همه سطوح را در زمان خودشان ثابت نگه دارد که البته این کار را انجام داده ام و مشکلی نداشته.و فقط از ان در اینورتر استفاده نکرده ام برای کم حجم شدن مدار مخصوصا در قسمت کنترل باید به سراغ روش های دیجیتال رفت و متاسفانه در این زمینه تا انجاییکه اطلاع دارم در کشور ما کار چندانی نشده و مشکل به برنامه نویسی و استفاده از میکرو کنترلرهای بسیار سریع مثل خانواده dscpic30 dspic32fg و کار با چندین کانال خروجی انها ,یا اسفاده و کار با ای سی های FPGA باز میگردد. در مورد طراحی و ساخت هم متاسفانه فرصت انرا ندارم ولی اگر کسی مشتاق باشد میتوانم راهنمایی کنم.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                                X