اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

ساخت اینورتر سینوسی خالص - Pure Sine Wave Inverter

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : پاسخ : ساخت یک اینورتر سینوسی خالص وات پایین

نوشته اصلی توسط arvinfx
    ریپل زیاده فقط یه بار اهمی رو بزارین روی فیتلر مثلا 100 اهم بقیه رو حذف کنید. با زیاد کردن مقادر سلف فیلتر ببینید چه تغییری توی این ریپل پیش میاد
    میشه از روی شماتیک بگید باید کدومارو بردارم و چی بذارم
    http://s2.picofile.com/file/7876487525/2_.bmp
    AYRIC

دیدگاه

پاسخ : ساخت یک اینورتر سینوسی خالص وات پایین

L2-C4 رو بردار مقاومت رو مستقیم وصل کن به 2 سر C3 و با مقدار L1 بازی کن

دیدگاه

من این تیکشو نفهمیدم
        مگه میکرو مستقیم به ماسفتها وصل نمیشه؟
        مداری باید در سر راه قرار بگیره؟

آروین خان؟

اضافه شده در تاریخ :
        این موج خوبه؟
        آموزش ساخت دستگاه برف ساز خانگی : https://www.eca.ir/forums/thread55009.html
        مقاله آموزشی 11 پروژه با AVR و بسکام: https://www.eca.ir/forums/thread31760.html
        _*̡͌l̡*̡̡ ̴̡ı̴̴̡ ̡̡͡|̲̲̲͡͡͡ ̲▫̲͡ ̲̲̲͡͡π̲̲͡͡ ̲̲͡▫̲̲͡͡ ̲|̡̡̡ ̡ ̴̡ı̴̡̡ *̡͌l̡*̡̡__*̡͌l̡*̡̡ ̴̡ı̴̴̡ ̡̡͡|̲̲̲͡͡͡ ̲▫̲͡ ̲̲̲͡͡π̲̲͡͡ ̲̲͡▫̲̲͡͡ ̲|̡̡̡ ̡ ̴̡ı̴̡̡ *̡͌l̡*̡̡__*̡͌l̡*̡̡ ̴̡ı̴̴̡ ̡̡͡|̲̲̲͡͡͡ ̲▫̲͡ ̲̲̲͡͡π̲̲͡͡ ̲̲͡▫̲̲͡͡ ̲|̡̡̡ ̡ ̴̡ı̴̡̡ *̡͌l̡*̡̡_

دیدگاه

وقتی اون خازن و سلف رو بر میدارم شکلش اینطوری میشه

من به این شکل موج شک دارم. دقت کنید وقتی زوم میکنم چطور موج به موج سینوسی تبدیل میشه
          1:

2:

3:

4:

درسته؟ oo:
          AYRIC

دیدگاه

این موج خوبه؟

اضافه شده در تاریخ :
            نوشته اصلی توسط sina1359
            من این تیکشو نفهمیدم
            هیچ بافری - مقاومتی - دیودی - سلفی...

آروین خان؟
            ؟؟؟؟
            مقاله آموزشی 11 پروژه با AVR و بسکام: https://www.eca.ir/forums/thread31760.html
            _*̡͌l̡*̡̡ ̴̡ı̴̴̡ ̡̡͡|̲̲̲͡͡͡ ̲▫̲͡ ̲̲̲͡͡π̲̲͡͡ ̲̲͡▫̲̲͡͡ ̲|̡̡̡ ̡ ̴̡ı̴̡̡ *̡͌l̡*̡̡__*̡͌l̡*̡̡ ̴̡ı̴̴̡ ̡̡͡|̲̲̲͡͡͡ ̲▫̲͡ ̲̲̲͡͡π̲̲͡͡ ̲̲͡▫̲̲͡͡ ̲|̡̡̡ ̡ ̴̡ı̴̡̡ *̡͌l̡*̡̡__*̡͌l̡*̡̡ ̴̡ı̴̴̡ ̡̡͡|̲̲̲͡͡͡ ̲▫̲͡ ̲̲̲͡͡π̲̲͡͡ ̲̲͡▫̲̲͡͡ ̲|̡̡̡ ̡ ̴̡ı̴̡̡ *̡͌l̡*̡̡_

دیدگاه

برای تحریک ماسفت ها در لحظه اول گیت جریان زیادی میکشه که این جریان رو درایورها تامین میکنه
              برای تحریک ماسفت های بالایی (ماسفت هایی که مثبت رو سوئیچ میکنند) به یه ولتاژ بیشتر از ولتاژ درین که 311 ولت هست احتیاج داریم (حدود 321 ولت ) که این ولتاژ رو هم این درایورها ایجاد میکنه
              AYRIC

دیدگاه

نوشته اصلی توسط sina1359
                روش دوم هم به این صورته که :

اول با میکرو SPWM تولید میکنیم و در پل H با ولتاژ 12 ولت DC و بعد فیلتر LC موج سینوسی خالص در ولتاژ 9 ولت تولید میکنیم و با یک ترانس معمولی 6 ولت
                برق 9 ولت را به 220 ولت سینوسی خالص افزایش ولتاژ میدهیم
                مشکل این روش راندمان بسیار پایین و ناپایداری ولتاژ خروجی میباشد
                بله درسته ولی با ترانسهای 10 واتی تو خونه نمیتونید اینکارو بکنید. دور این روش رو خط بکشید ! از نظر بازده و اندازه ترانس میگم

اضافه شده در تاریخ :
                من تمام مواد لازم جهت این پروژه رو دارم. فقط موسفت ها شو ندارم اونم اگه بگیرم شروع میکنم ببینیم چی در میاد این تئوری ها...

فقط نمیدونم فردا طرافای امجد میشه رفت؟ تحلیفه آخه بهارستان دوروبرشو میگن میبندن. نمیخام تو اینگرما الکی برم برگردم

کسی میدونه؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط arvinfx
                  من تمام مواد لازم جهت این پروژه رو دارم. فقط موسفت ها شو ندارم اونم اگه بگیرم شروع میکنم ببینیم چی در میاد این تئوری ها...

فقط نمیدونم فردا طرافای امجد میشه رفت؟ تحلیفه آخه بهارستان دوروبرشو میگن میبندن. نمیخام تو اینگرما الکی برم برگردم

کسی میدونه؟
                  والا من که اصفهانم :mrgreen:
                  باید ببینیم آقا سینا میدونه
                  AYRIC

دیدگاه

با مترو بری مشکلی پیش نمیاد
                    -----------------------------------------
                    مشکلی که من دارشتم و نتونسته بودم دقیقا پروژه را درک کنم این بود که تا حالا فکر میکردم پاور اینورترهایه آماده بازار (چه سینوسی چه مربعی)
                    اول میاد با یک مدار , برق 12ولت DC را به Ac تبدیل میکنه و بعد برایه این که به ترانس بزرگ نیاز نباشه (و مشکلاتی که میفرمایید هست) - میان AC را با فرکانس بالا تولید میکنند و در یک مدار سوئیچینگ انو به 220 ولت تبدیل کرده و بعد فرکانسو در یک مدار دیگه کاهش داده به 50 هرتز میرسونن و میده به خروجی....

اما انگار به صورت دیگهای هست که شما آروین خان میفرمایید:؟
                    اول با یک مدار سوئیچینگ DC to DC Converter میان 12 ولت DC را به 310 ولت DC تبدیل میکنند و بعد با یک مدار دیگه اونو AC (چه سینوسی چه مربعی) میکنند.
                    اگر میشه کمی در این باره توضیح بدید
                    -------------------------------------------
                    سوال دیگه:
                    این DC to DC Converter ها در بازار به صورت آمادش تو بازار موجود هست که 12 ولت را به 310 ولت تبدیل کنه؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط sina1359
                      با مترو بری مشکلی پیش نمیاد
                      -----------------------------------------
                      اما انگار به صورت دیگهای هست که شما آروین خان میفرمایید:؟
                      اول با یک مدار سوئیچینگ DC to DC Converter میان 12 ولت DC را به 310 ولت DC تبدیل میکنند و بعد با یک مدار دیگه اونو AC (چه سینوسی چه مربعی) میکنند.
                      اگر میشه کمی در این باره توضیح بدید
                      -------------------------------------------

بله درسته در واقع موج 220V AC 50Hz از DC 311 تولید میشه . 12 ولت رو هم بایه مبدل DC-DC به 311 میرسونن.
                      سوال دیگه:
                      این DC to DC Converter ها در بازار به صورت آمادش تو بازار موجود هست که 12 ولت را به 310 ولت تبدیل کنه؟
                      نه کلا استب پ نیست.

ولی میشه همین اینورتورهای چینی رو کمی دستکاری کنی و یه 300V درست کنی البته توان فرقی نمیکنه و باید ولتاژ تحمل قطعات رو هم مواظب باشی. اگر لازمه با قطعه مناسب عوض بشه.

دیدگاه

اینم جواب ندادید:

من این تیکشو نفهمیدم
                        آروین خان؟

اضافه شده در تاریخ :
                        نوشته اصلی توسط arvinfx
                        ولی میشه همین اینورتورهای چینی رو کمی دستکاری کنی و یه 300V درست کنی البته توان فرقی نمیکنه و باید ولتاژ تحمل قطعات رو هم مواظب باشی. اگر لازمه با قطعه مناسب عوض بشه.

بزارید امشب برم خونه و دباره اینورتر چینیو باز کنم (اون کوچیکه) :
                        دقیقا کجاشو باید اندازه بگیرم؟
                        فکر کنم این اینورترها هم بعد مبدل DC به DC حدود 311 ولت خروجی بدن..؟!!

اضافه شده در تاریخ :
                        آروین خان این عکسو ببینید :
                        حالا کاری نداریم در این عکس ماسفتهایه 12 ولت استفاده کرده و ورودیش 12 ولت هست
                        ما همون 311 ولت را در نظر میگیریم...
                        اما این جور که از عکس پیداست , از 4 ماسفت یک نوع استفاده نکرده و برایه سیکل منفی از دو نوع ماسفت و برایه سیکل مثبت از دو ماسفت متفاوت استفاده کرده , دلیل این کارش چیست؟
                        ما برایه ولتاژ 311 ولت از چه جفت ماسفتهایی و چه شماره باید بهره بگیریم....؟ و آیا باید جفت جفت باشن یا هر 4 تا یکی باشه؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط sina1359
                          اینم جواب ندادید:

من این تیکشو نفهمیدم
                          آروین خان؟
                          نوشته اصلی توسط roboreza
                          برای تحریک ماسفت ها در لحظه اول گیت جریان زیادی میکشه که این جریان رو درایورها تامین میکنه
                          برای تحریک ماسفت های بالایی (ماسفت هایی که مثبت رو سوئیچ میکنند) به یه ولتاژ بیشتر از ولتاژ درین که 311 ولت هست احتیاج داریم (حدود 321 ولت ) که این ولتاژ رو هم این درایورها ایجاد میکنه

اضافه شده در تاریخ :
                          نوشته اصلی توسط sina1359
                          آروین خان این عکسو ببینید :
                          حالا کاری نداریم در این عکس ماسفتهایه 12 ولت استفاده کرده و ورودیش 12 ولت هست
                          ما همون 311 ولت را در نظر میگیریم...
                          اما این جور که از عکس پیداست , از 4 ماسفت یک نوع استفاده نکرده و برایه سیکل منفی از دو نوع ماسفت و برایه سیکل مثبت از دو ماسفت متفاوت استفاده کرده , دلیل این کارش چیست؟
                          ما برایه ولتاژ 311 ولت از چه جفت ماسفتهایی و چه شماره باید بهره بگیریم....؟ و آیا باید جفت جفت باشن یا هر 4 تا یکی باشه؟

این مدل درایور کردن مال موتورهای DC هستش. ربطی به کار ما نداره. در ضمن مهم نیست چطوری درایو میشه مهم اینه که جریان لازم از پل در جهت درست عبور کنه.

دیدگاه

میگم اون عکس هایی که از موج ها گذاشته بودم درست بود؟
                            روند برنا مه نویسی من اینطوریه ان رو هم ببینید درسته یا نه:
                            اولا که در فرکانس 38khz فاصله بین یک پالس تا پالس بعدی 33us هستش پس من ایجوری برنامه رو نوشتم .
                            اول اومدم روی LIN سمت راست و روی HIN سمت چپی PWM با دیوتی 0 رو دادم بعد 33us صبر کردم بعد یکی به دیوتی سایکل اضافه کردم یعنی عدد 1 رو دادم دوباره 33us صبر کردم و یکی دیگه به دیوتی سایکل اضافه کردم واین کارو تا اونجایی ادامه دادم که عدد رجیستر به 129 (دیوتی سایکل 100 درصد) برسه بعد توی یه حلقه دیگه با همین روند دیوتی سایکل رو هی کم کردم تا به 0 برسه.
                            بعد رفتم سراغ HIN سمت راستی و HIN سمت چپ و همینکارارو کردم.
                            AYRIC

دیدگاه

نوشته اصلی توسط roboreza
                              میگم اون عکس هایی که از موج ها گذاشته بودم درست بود؟
                              روند برنا مه نویسی من اینطوریه ان رو هم ببینید درسته یا نه:
                              اولا که در فرکانس 38khz فاصله بین یک پالس تا پالس بعدی 33us هستش پس من ایجوری برنامه رو نوشتم .
                              اول اومدم روی LIN سمت راست و روی HIN سمت چپی PWM با دیوتی 0 رو دادم بعد 33us صبر کردم بعد یکی به دیوتی سایکل اضافه کردم یعنی عدد 1 رو دادم دوباره 33us صبر کردم و یکی دیگه به دیوتی سایکل اضافه کردم واین کارو تا اونجایی ادامه دادم که عدد رجیستر به 129 (دیوتی سایکل 100 درصد) برسه بعد توی یه حلقه دیگه با همین روند دیوتی سایکل رو هی کم کردم تا به 0 برسه.
                              بعد رفتم سراغ HIN سمت راستی و HIN سمت چپ و همینکارارو کردم.
                              بنظر درسته. فرکانس رو میتونی کمتر کنی؟ 30Khz بهتره البته خیلی اصراری نیست. و اینکه اعداد وظیفه ( همون زمانی که باید روشن بمونه خروجی) رو چطوری محاسبه کردی؟

اضافه شده در تاریخ :
                              2sk4107 انتخاب و خریداری شد فی 4200 اصل برنامشو بنویسم ببینم چی در میاد.

در مورد موج خروجی که با پروفسور پروطعوث گذاشتین اینو بگم که زمین اسیلسکپ جای درستی نیست شاید برای اینه که موج خروجی چرت درومد.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط arvinfx
                                2sk4107 انتخاب و خریداری شد فی 4200 اصل برنامشو بنویسم ببینم چی در میاد.

در مورد موج خروجی که با پروفسور پروطعوث گذاشتین اینو بگم که زمین اسیلسکپ جای درستی نیست شاید برای اینه که موج خروجی چرت درومد.
                                یه سوال بی ربط و ببخشید که اینجا میپرسم آخه یجا دیگم پرسید کسی جواب نداد :cry:
                                ماسفت 40 ولت که تا 150آمپر بده مقاومت پایینی هم داشته باشه میشناسید؟ اگه SMD هم باشه چه بهتر.
                                اگه هم تو ایران نبود شاید بتونم از مالزی به یکی بگم بیاره.
                                اگه IRL هم باشه که دیگه خیلی خوبه. که برای LOW SIDE نخوام براش درایور بذارم
                                AYRIC

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                                X