اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

انواع روشهای راه اندازی ترایاک (آموزشی)

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : انواع روشهای راه اندازی ترایاک (آموزشی)

سلام به دوستان
    یه سوال داشتم
    میشه یک منبع تغذیه خازنی ساخت و گیت رو باهاش تحریک کرد ؟
    هروقت +5 رو به گیت میزنم فیوز منبع تغذیه میسوزه
    من اونیم که سایه ام نداشت
    دلش رو توی کوچه جا گذاشت
    همون که تو دلش غمارو کاشت
    غیر از این سکوت چیزی برنداشت
    مرتضی خدا نگهدارت.روحت شاد و یادت گرامی و صدایت جاودان

دیدگاه

با سلام
      باید ببینید مشکل مدارتان در چیست که فیوز منبع تغذیه میسوزد و آنرا رفع کنید .ولی به هر حال میتوانید از اپتو کوپلر برای ایزوله کردن مدار تحریک گیت از مدار بار استفاده نمایید.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط reza_eminem67
        سلام به دوستان
        یه سوال داشتم
        میشه یک منبع تغذیه خازنی ساخت و گیت رو باهاش تحریک کرد ؟
        هروقت +5 رو به گیت میزنم فیوز منبع تغذیه میسوزه
        اگه قصد استفاده از تریاک به عنوان سوئیچ رو دارید از اوپتوتریاکی مثل MOC3061 که داخلش مدار تشخیص گذر از صفر داره استفاده کنید ولی اگه قصد دیم کردن چیزی رو دارید از MOC3021 و امثال اون استفاده کنید...
        موفق باشید...

اضافه شده در تاریخ :
        ببخشید یادم رفت بگم...پیشنهاد میکنم از همون اوپتو کوپلر استفاده کنید...من سر همین قضیه یه میکرو و یه شارژر و یه بردبورد و بقیه قطعات روش رو پرواز دادم رفت...اینطوری هم امنیتش بیشتره هم از عملکردش اطمینان دارید...
        تولید کننده تجهیزات برنامه پذیر اتوماسیون صنعتی

www.intelart.ir

ساخت کنترلر دما PID فازي با AVR [آموزشی]

دیدگاه

نوشته اصلی توسط punisher.x64
          ببخشید یادم رفت بگم...پیشنهاد میکنم از همون اوپتو کوپلر استفاده کنید...من سر همین قضیه یه میکرو و یه شارژر و یه بردبورد و بقیه قطعات روش رو پرواز دادم رفت...اینطوری هم امنیتش بیشتره هم از عملکردش اطمینان دارید...
          ممنون از پاسختون.به عنوان سوییچ استفاده میکنم.میخوام با یک فلیپ فلاپ و یک کلید یه لامپ رو روشن خواموش کنم.مشکل مدار رو فهمیدم چی بود درست شد بجاش از مدار 5 پست اول استفاده کردم فقط بجای اینکه از اپتو کوپلر استفاده کنم از یک ترانزیستور استفاده کردم.
          چندتا سوال دارم اگه جواب بدین ممنون میشم.
          بنظرتون منبع تغذیه تحریک گیت تو مدار 5 چقدر دووم میاره اگه همیشه روشن باشه ؟
          فلیپ فلاپ در مقابل نویز حساسه ؟اگه آره چی میتونم استفاده کنم ؟

ممنون

اضافه شده در تاریخ :
          سلام
          من این مدار رو بستم خیلی خوب کارشو انجام میده تنها مشکل اینه که من برا تست مدار دو سیم فاز و نول رو به یک سه راهی وصل کردم با فشار کلید لامپ خاموش و روشن میشه ولی وقتی لامپ روشنه شارژر لپ تاپمو به سه راهی میزنم ی جرقه کوچیک میزنه لامپ خاموش میشه.کلا حتی وقتی ترایام و لامپ رو هم از مدار خارج میکنم وقتی شارژر لپ تاپ رو میزنم فلیپ فلاپ تغییر وضعیت میده.
          اینم مدار
          دلش رو توی کوچه جا گذاشت

دیدگاه

سلام
            می خوام با میکرو avr یه لامپ رو خاموش و روشن کنم
            از جه نرم افزاری برای شبیه سازی استفاده کنم
            چه مدار واسطی می خواد؟
            جریان لازم 1 آمپر و ولتاژ220 ولت

دیدگاه

با سلام خدمت مهندسین گل
              آیا مدار اسنابر از تریاک در برابر بار های خازنی هم حفاظت میکنه ؟ یا فقط برای بار های سلفی هست ؟
              بار ما خازنی هست و تریاک بعد از چند بار روشن شدن میسوزه
              حتی سلف هم سری کردم ولی مقدارش جلوی خازن ها خیلی کمه.
              با تشکر

دیدگاه

بنظرتون منبع تغذیه تحریک گیت تو مدار 5 چقدر دووم میاره اگه همیشه روشن باشه ؟
                فلیپ فلاپ در مقابل نویز حساسه ؟اگه آره چی میتونم استفاده کنم ؟

ممنون
                معمولا ارسال یک پالس مثلا 5 ولت به طور دائمی توصیه نمیشه...اگه دیتاشیت تریاک رو نگاه کنید میبینید که اونجا هم گفته که واسه تحریک گیت از پالس سوزنی استفاده کنید...البته این مورد عمر تریاک رو افزایش میده در مقایسه با حالت اول اونقدرا زیاد نمیشه...واسه منبع تغذیه هم فکر نکنم خیلی تفاوت کنه...مگه گیت چقدر جریان میکشه؟واسه BT136 بین 35 تا 70 میلی آمپر میکشه...
                ولی اگه خیلی حساس هستید در این مورد پیشنهاد میکنم یه جوری پالس سوزنی به جای پاس مربعی به گیت اعمال کنید...

در مورد نویزگیری هم بهتره که همه مسائل مثل گذاشتن خازن و سلف و این حرفا رو رعایت کنید...شماره فلیپ فلاپ رو چون تخصص ندارم نمیتونم نظر بدم....

www.intelart.ir

دیدگاه

جناب پانیشر تشکر .. چنتا سوال پیش اومد در تایپیک تایمر انالوگ که گفتم اینجا مطرح کنم
                  نوشته اصلی توسط punisher.x64
                  اینجا زمین مدار به زمین AC وصل شده که اصلا پیشنهاد نمیشه...اگه طول عمر تریاک واستون مهمه و میخواید زود نسوزه از اوپتوتریاک استفاده کنید و در ضمن سعی کنید خروجی که پالس هست رو مستقیما به گیت ندید و با یه مدار ساده دیگه پالس سوزنی به گیت ارسال کنید...
                  این مواردی که گفتم جهت افزایش طول عمر تریاک توصیه میشه...
                  ممنون عزیز راستش چون اپتو تریاک ندارم میخوام این کارو بکنم ( ایشالا در اسرع وقت اپتوترایاک 3063 رو تهیه میکنم) .. به نظرتون نوسانات میتونه به بقیه قطعات آسیب بزنه؟ یا استفاده ار ترایاک در این حالت نویز میندازه رو بقیه وسایل برقی؟

من میخوام این مدارو استفاده کنم و از خروجی 555 که تغذیه ش 5 ولتیه استفاده کنم به صورت مستقیم .. اینجا اگه ترایاک بسوزه ممکنه بقیه قطعات آسیب ببینن ؟ مثل 555 یا سنسور 1238 (سنسور IR) .. کلا ترایاک وقتی میسوزه اتصال کوتاه میشه یا ...

زندگی پر ز وجود است ولی ..
                  ما چه را می خواهیم چه را می جوییم که لب چشمه ی امید اینچنین نا امیدانه به سرابی تلخ مینگریم...

دیدگاه

نوشته اصلی توسط fakheri
                    با سلام خدمت مهندسین گل
                    آیا مدار اسنابر از تریاک در برابر بار های خازنی هم حفاظت میکنه ؟ یا فقط برای بار های سلفی هست ؟
                    بار ما خازنی هست و تریاک بعد از چند بار روشن شدن میسوزه
                    حتی سلف هم سری کردم ولی مقدارش جلوی خازن ها خیلی کمه.
                    با تشکر
                    این که اسنابر از تریاک در مقابل بار خازنی حفاظت میکنه یا نه هنوز خودمم نمیدونم ولی بگید بار چیه و چقدر مقدار خازنی داره و درایور تریاکتون چیه؟
                    شاید با استفاده از اپتوکوپلرهای گذر از صفر مشکلتون حل بشه .

دیدگاه

نوشته اصلی توسط afceaglee2013
                      جناب پانیشر تشکر .. چنتا سوال پیش اومد در تایپیک تایمر انالوگ که گفتم اینجا مطرح کنمممنون عزیز راستش چون اپتو تریاک ندارم میخوام این کارو بکنم ( ایشالا در اسرع وقت اپتوترایاک 3063 رو تهیه میکنم) .. به نظرتون نوسانات میتونه به بقیه قطعات آسیب بزنه؟ یا استفاده ار ترایاک در این حالت نویز میندازه رو بقیه وسایل برقی؟

من میخوام این مدارو استفاده کنم و از خروجی 555 که تغذیه ش 5 ولتیه استفاده کنم به صورت مستقیم .. اینجا اگه ترایاک بسوزه ممکنه بقیه قطعات آسیب ببینن ؟ مثل 555 یا سنسور 1238 (سنسور IR) .. کلا ترایاک وقتی میسوزه اتصال کوتاه میشه یا ...
                      اگه قصد سوئیچ کردن دارید که نوسان زیادی نداره...ولی مثلا من با همین تریاک یه دیمر بستم (روی بردبورد) خیلی نویز مینداخت طوری که از یه حدی که ولتاژ خروجیش بیشتر میشد میکرو رو ریست میکرد.با اینکه اوپتو تریاک هم داشتم...واسه حل این کار یه سلف EMI گذاشتم تو ورودی برق شهری وارد شده به مدار مشکل حل شده..ولی اگه کلا قصد سوئیچ دارید فرک نکنم زیاد نویز بندازه...نحوه اتصال اوپتو به تریاک هم واسه بارهای مختلف فرق میکنه...دیتاشیت اوپتوتریاک رو حتما ببینید...

www.intelart.ir

دیدگاه

این فیلتر EMI جلوی نوسان ناگهانی رو میگیره ؟
                        همونطور که قبلا گفتم وقتی شارژر لپ تاپ یا موبایل رو به پریز یا سه راهی که مدارم بهش وصله میزنم فلیپ فلاپ خروجیش عوض میشه تقریبا میشه گفت ریست میشه.
                        از دوستان کسی نیست یه مدار latch پیشنهاد بده که به نوسان هم حساس نباشه ؟؟؟؟؟؟؟؟
                        دلش رو توی کوچه جا گذاشت

دیدگاه

این فیلتر EMI جلوی نوسان ناگهانی رو میگیره ؟
                          همونطور که قبلا گفتم وقتی شارژر لپ تاپ یا موبایل رو به پریز یا سه راهی که مدارم بهش وصله میزنم فلیپ فلاپ خروجیش عوض میشه تقریبا میشه گفت ریست میشه.
                          از دوستان کسی نیست یه مدار latch پیشنهاد بده که به نوسان هم حساس نباشه ؟؟؟؟؟؟؟؟
                          فیلتر EMI 2تا سلف هست که هسته مشترک دارند و به ورودی برق مدار باید وصل بشه و تا حدود زیادی جلوی نویز رو میگیره....دلیل اینکه وقتی شارژر لپ تاپ رو وصل میکنید اینه که یه لحظه خیلی کوتاه ولتاژ افت شدیدی پیدا میکنه و به همین خاطر مدارت ریست میشه...اگه بتونی یه خازن با ظرفیت بالا بزاری که اون لحظه کاهش ولتاژ جریان مدارتو تامین کنه فکر کنم مشکل رو بتونه حل کنه...

www.intelart.ir

دیدگاه

دوستان میخوام لامپ حونمون رو با تریاک روشن خاموش کنم بجا کلید.یه مشکل اینه که کلید فاز رو قطع و وصل میکنه ولی تو مدار هایی که اینجا هست نول قطع و وصل میشه.میشه با تریاک فاز رو قطع و وصل کرد ؟؟؟؟

اضافه شده در تاریخ :
                            نوشته اصلی توسط رضا ملکی
                            دوستان میخوام لامپ حونمون رو با تریاک روشن خاموش کنم بجا کلید.یه مشکل اینه که کلید فاز رو قطع و وصل میکنه ولی تو مدار هایی که اینجا هست نول قطع و وصل میشه.میشه با تریاک فاز رو قطع و وصل کرد ؟؟؟؟
                            دوستان این مداری بود که میخواستم پیداش کردم.

فقط یک سوال دارم
                            آیا واقعا نیازه برای سوییچ کردن تریاک از این اپتو ترایاک ها که Zero Crossing هستند استفاده کرد ؟
                            میشه این اپتو تریاک رو حذف کرد ؟ فقط میخوام لامپ باهاش روشن و خاموش بشه.مداری که بتونم به ترایاک با یک فلیپ فلاپ فرمان روشن و خاموش یدم.
                            ممنون میشم اگه کمک کنید.عمر مدار هم خیلی برام مهمه.
                            دلش رو توی کوچه جا گذاشت

دیدگاه

نوشته اصلی توسط رضا ملکی
                              فرقی نداره...تریاک مثل یه سوئیچ عمل میکنه...فاز یا نول بودنش مهم نیست...

www.intelart.ir

دیدگاه

یه ولتاژ 5 ولت دیسی بهش بدی روشن میشه. ولی اگر اپتو کوپلرو نزاری زمین مدار دیجیتال و قدرت رو کجا میخای وصل کنی؟

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                                X