اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

کمک ارایش ماسفت به عنوان کلید قطع و وصل با میکرو

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : کمک ارایش ترانزیستور به عنوان کلید قطع و وصل

با سلام
    میتوانید از تریستور هم استفاده کنید فقط گیت آنرا از طریق اپتوکوپلر تغذیه کنید که در صورت خرابی تریستور به میکرو آسیب نرسه .

دیدگاه

ورودی کو؟ خروجی کجاست؟ نقشه رو واضحتر قرار بدین.

دیدگاه

آقا، ماسفت برا همین اختراع شده دیگه!
        2 آمپر که چیزی نیست که. یه P-MOS بذارید و با یه ترانزیستور معمولی توسط میکروکنترلر درایوش کنید. می تونید برای درایوش از اپتوکوپلر هم استفاده کنید.
        بیایید با Google آشتی کنیم!

دیدگاه

نوشته اصلی توسط nimdar
          با سلام
          میتوانید از تریستور هم استفاده کنید فقط گیت آنرا از طریق اپتوکوپلر تغذیه کنید که در صورت خرابی تریستور به میکرو آسیب نرسه .
          گیتشو با 5 ولت میکرو میشه کنترل کرد؟نیاز به درایور یا ترانزیستور نداره؟

نوشته اصلی توسط شاهرخ مستقیمی
          ورودی کو؟ خروجی کجاست؟ نقشه رو واضحتر قرار بدین.
          شاهرخ همچنان دنبال اون ماسفتیم که معرفی کردی
          ورودی که سوکت اوله بعدش یه کلید خاموش روشن از کلکتور tip42 هم خروجی میگیرم

نوشته اصلی توسط محمد رستمی
          آقا، ماسفت برا همین اختراع شده دیگه!
          2 آمپر که چیزی نیست که. یه P-MOS بذارید و با یه ترانزیستور معمولی توسط میکروکنترلر درایوش کنید. می تونید برای درایوش از اپتوکوپلر هم استفاده کنید.
          والا ماسفتی که با 5 ولت راه بیوفته فقط یکی شاهرخ جان معرفی کرد که اونم خیلی کمیابه ماسفت دیگه ای نمیشناسم
          عزیزان دقت کنید پسورد تمامی فایلها و پروژه های من، در تاپیکشون موجوده(صفحات آخر) لطفا برای رمز فایلا پیام ندید!! چون خیلی دیر ب دیر میام انجمن و پیام چک نمیکنم
          مخترع برتر شمال غرب سال 96
          مدیر سابق منابع تغذیه انجمن ECA

دیدگاه

هیییییی....خدااااا.... :-?

برادر من،عزیز من، امکان داره یه بار دیگه از اول PCB رو تغییر بدی، تا هم خیال خودت، هم افکار ما راحت بشه؟ :mrgreen:

اون ماسفت پیدا نشه، با ترانس پالس میتونی یه ماسفت لاجیک کانال N رو درایو کنی.یه خرده کار میخواد، اما اونهم رد خور نداره.

تریستور رو بیخیال،دنگ و فنگ خاموش کردنش یخرده زیاده.

ولی یه دفعه بیا از رله استفاده کن، ساده و بی دردسر!

ضمنا،تو این مدار هم بیس TIP42 رو با مقاومت 4.7کیلو بده به Vcc،کلکتور یه ترانزیستور(Q5) معمولیNPN هم وصل کن به بیس همین TIP42.بیس Q5 با مقاومت میره به میکرو.حالا هر وقت میکرو 5ولت بده، Q5 روشن میشه،بیس TIP42 زمین میشه و TIP42 روشن میشه.میکرو 0 بده، Q5 خاموش میشه، بیس TIP42 از طریق همون مقاومت 4.7کیلو بین بیس TIP42 و Vcc خاموش میشه. خلاص! فقط تلفات گرمایی زیاد میشه....

دیدگاه

هیییییی....خدااااا.... :-?

برادر من،عزیز من، امکان داره یه بار دیگه از اول PCB رو تغییر بدی، تا هم خیال خودت، هم افکار ما راحت بشه؟ :mrgreen:
              از چه لحاظ تغییرش بدم؟ :biggrin:

ضمنا،تو این مدار هم بیس TIP42 رو با مقاومت 4.7کیلو بده به Vcc،کلکتور یه ترانزیستور(Q5) معمولیNPN هم وصل کن به بیس همین TIP42.بیس Q5 با مقاومت میره به میکرو.حالا هر وقت میکرو 5ولت بده، Q5 روشن میشه،بیس TIP42 زمین میشه و TIP42 روشن میشه.میکرو 0 بده، Q5 خاموش میشه، بیس TIP42 از طریق همون مقاومت 4.7کیلو بین بیس TIP42 و Vcc خاموش میشه. خلاص! فقط تلفات گرمایی زیاد میشه....
              والا از رله نمیتونم چون جریان میکشه مصرف بالاست من سورسم باطریه و حتی 60 میلی هم رقمیه باید حد اقل تلفاتو داشته باشم
              با ای ارایشی که گفتین افت ولتاژ ندارم؟
              مرسی :nerd:
              عزیزان دقت کنید پسورد تمامی فایلها و پروژه های من، در تاپیکشون موجوده(صفحات آخر) لطفا برای رمز فایلا پیام ندید!! چون خیلی دیر ب دیر میام انجمن و پیام چک نمیکنم

دیدگاه

شما که کم بودن جریان ورودی رو با ترانزیستور BC337 حل کردی دیگه نیاز به آرایش دارلینگتون نداری پس ترانزیستور دومی حذف میشه

اگر هم ولتاژ ورودی رو 24 میذاری مقاومت 100 اهم رو 560 اهم یک وات بذار

یه مقاومت 4.7 کیلو هم بین بیس و امیتر TIP42 بذار

دیدگاه

نوشته اصلی توسط armin_gera
                  اقا من با این ارایش 0.7 ولت افت دارم دلیلش چیه؟ ورودی هرچی میدم خروجی 0.7 ولت کمتر میده!! کمک کنید
                  0.7 افت ولتاژ روی ترانزیستورQ6 هست. با جریان کشی بیشتر بیشتر هم میشه.
                  Weakness of attitude becomes weakness of character
                  Albert Einstein

دیدگاه

والا ماسفتی که با 5 ولت راه بیوفته فقط یکی شاهرخ جان معرفی کرد که اونم خیلی کمیابه ماسفت دیگه ای نمیشناسم
                    عزیز دل برادر، اکثرِ ماسفتها (اعم از معمولی، با جریان کم، جریان بالا، IRF چی چی و و و و و غیره) دارای VGS کمتر از 5 ولت هستند. یعنی که با 5 ولت حتماً روشن می شن. کافیه توی سایت جوان الک جستجو کنید IRF و P-MOS ها رو پیدا کنید.
                    کارِ شما با چیدمانِ متفاوت، توسط N-MOS هم قابل انجامه...
                    من بیش از 50 دستگاه مختلف با تغذیه باتری و کلید قطع و وصل ماسفت با کنترل توسط میکروکنترلر (همین چیزی که شما دنبالش هستید) ساختم و مثه بنز داره کار می کنه... همه شونم ولتاژ تغذیه و درایو ماسفتشون 3.3 ولت بوده! نه 5 ولت.

موفق باشید
                    بیایید با Google آشتی کنیم!

دیدگاه

عزیز دل برادر، اکثرِ ماسفتها (اعم از معمولی، با جریان کم، جریان بالا، IRF چی چی و و و و و غیره) دارای VGS کمتر از 5 ولت هستند. یعنی که با 5 ولت حتماً روشن می شن. کافیه توی سایت جوان الک جستجو کنید IRF و P-MOS ها رو پیدا کنید.
                      من بیش از 50 دستگاه مختلف با تغذیه باتری و کلید قطع و وصل ماسفت با کنترل توسط میکروکنترلر (همین چیزی که شما دنبالش هستید) ساختم و مثه بنز داره کار می کنه... همه شونم ولتاژ تغذیه و درایو ماسفتشون 3.3 ولت بوده! نه 5 ولت.

موفق باشید
                      دوستمون بسیار عالی فرمودن.من هم به این مورد توجه نداشتم! الان که دیتاشیت چندتا ماسفت رو بررسی کردم، دیدم که بیشترشون ولتاژ آستانه هدایت برای گیت-سورس رو حداقل 2 و حدآکثر 4 ولت نوشتن.دقت کنین که آستانه هدایت هست.اگه ولتاژ بیشتر باشه، خب طبیعتا سریعتر سوئیچ میکنه.برای این مدار شما، چون جریان عبوری خیلی زیادی ندارین(منظور از خیلی زیاد بالای 20-30 آمپر)، با همین ولتاژ آستانه ی هدایت ماسفت هم میتونین جواب خوبی بگیرین.
                      ماسفت IRF4905 کانالP میتونه مناسب کار شما باشه.

از چه لحاظ تغییرش بدم؟ :biggrin:
                      والا از رله نمیتونم چون جریان میکشه مصرف بالاست من سورسم باطریه و حتی 60 میلی هم رقمیه باید حد اقل تلفاتو داشته باشم
                      با ای ارایشی که گفتین افت ولتاژ ندارم؟
                      مرسی :nerd:
                      از اون لحاظ که ظاهرا بالاخره این مدار با ماسفت بسته خواهد شد! :nerd:
                      اون دوستمون با عکسی گذاشتن و توضیحاتشون، واضح منظورم رو رسوندن.

ولی اینها رو بیخیال!
                      همون بچسب به ماسفت!
                      ضمنا، بنا رو بر این بذار که با تغییر سوئیچها و استفاده از ماسفت،حداقل حدود 1-2 روز(بستگی به ضریب هوشی و پشتکارت داره) طول میکشه تا کار با ماسفت دستت بیاد.

دیدگاه

به جا این کارا از یه Ka27805 استفاده کن.با میکرو فعال میشه.البته یه ترانزیستور هم بذاری بهتر می شه برای راه اندازی.ka278012 iهم 12 ولت هستش
                        حرف زدن کافي نيست بايد عمل کرد.دانستن کافي نيست بايد به کار گرفت

دیدگاه

اقا من اینجا پست گزاشته بود م الان نیست!!!!!!!!

دیدگاه

محمد جان و شاهرخ جان ایول دارین دمتون گرم خییییییییلی ممنون :nice: :nice: :biggrin:

موفق باشید
                            اقا میشه اگه امکانش هست چند تا از چیزایی که با تغذیه باتری و کلید قطع و وصل ماسفت با کنترل توسط میکروکنترلر درست کردید رو برام به عنوان راهنمایی و کمک بفرستید, البته اگه امکان نشرش هست
                            راستی شما از چه شماره ماسفتی استفاده میکردید؟

دوستمون بسیار عالی فرمودن.من هم به این مورد توجه نداشتم! الان که دیتاشیت چندتا ماسفت رو بررسی کردم، دیدم که بیشترشون ولتاژ آستانه هدایت برای گیت-سورس رو حداقل 2 و حدآکثر 4 ولت نوشتن.دقت کنین که آستانه هدایت هست.اگه ولتاژ بیشتر باشه، خب طبیعتا سریعتر سوئیچ میکنه.برای این مدار شما، چون جریان عبوری خیلی زیادی ندارین(منظور از خیلی زیاد بالای 20-30 آمپر)، با همین ولتاژ آستانه ی هدایت ماسفت هم میتونین جواب خوبی بگیرین.
                            ماسفت IRF4905 کانالP میتونه مناسب کار شما باشه.
                            از اون لحاظ که ظاهرا بالاخره این مدار با ماسفت بسته خواهد شد! :nerd:
                            اون دوستمون با عکسی گذاشتن و توضیحاتشون، واضح منظورم رو رسوندن.

ولی اینها رو بیخیال!
                            همون بچسب به ماسفت!
                            ضمنا، بنا رو بر این بذار که با تغییر سوئیچها و استفاده از ماسفت،حداقل حدود 1-2 روز(بستگی به ضریب هوشی و پشتکارت داره) طول میکشه تا کار با ماسفت دستت بیاد.
                            دمت گرم این ماسفت تو بازار فراوونه مرسی :biggrin: راستی مگه کار با ماسفت چه جوریه؟ همینجوری مگه نباید با مقاومت بدمش به میکرو؟ نکنه باید pwm بدم؟!!!!

آقا این irf4605 ولتاژ آستانه هدایت برای گیت-سورس تو دیتاشیت کدومه؟ من دیتاشیتو نگاه میکردم Vgs: gate to source رو +-20 ولت زده

دیدگاه

نوشته اصلی توسط روزبه صابری (iranprotel.com)
                              به جا این کارا از یه Ka27805 استفاده کن.با میکرو فعال میشه.البته یه ترانزیستور هم بذاری بهتر می شه برای راه اندازی.ka278012 iهم 12 ولت هستش
                              والا این مدار قراره یه کپی 5 ولت داشته باشه و اونجا حد اکثر ولتاژم 5 هست 12 ندارم واسه همین نمیتونم از این استفده کنم

دیدگاه

دمت گرم این ماسفت تو بازار فراوونه مرسی :biggrin: راستی مگه کار با ماسفت چه جوریه؟ همینجوری مگه نباید با مقاومت بدمش به میکرو؟ نکنه باید pwm بدم؟!!!!

آقا این irf4605 ولتاژ آستانه هدایت برای گیت-سورس تو دیتاشیت کدومه؟ من دیتاشیتو نگاه میکردم Vgs: gate to source رو +-20 ولت زده
                                ماسفت برای راه اندازی، نیاز به مداری داره که بتونه جریانی حدود 1-2 آمپر رو بده/بکشه.(لحظه ای) واسه همین با میکرو مستقیم درایو کردن ماسفت، درست نیست.قبلا راجع بهش توضیح دادم.
                                موقع روشن یا خاموش شدن،پیک جریان لحظه ای نسبتا زیادی وارد گیت میشه.(یا خارج میشه موقع خاموش کردن) در نتیجه احتمال صدمه دیدن پایه میکرو وجود داره.
                                3-با فرض اینکه هیچ کدوم از موارد بالا اتفاق نیفته،چون جریان دهی پایه میکرو محدود هست،زمان گذر از ناحیه قطع به اشباع و برعکس طولانی میشه،در نتیجه وقتی ماسفت تو ناحیه خطی هست،مقاومت درین-سورس مقدار قابل توجهی داره، پس اتلاف توان تو ماسفت افزایش پیدا میکنه.
                                دیتاشیت رو خوب نگاه کن!!
                                جدول Electrical Characteristics رو ببین.تو دیتاشیتی که من دارم، واسه شرکت International rectifire هست،تو صفحه ی 2 نوشته.
                                اصلا خیال خودت رو راحت کن! عبارت Gate Threshold Voltage رو سرچ کن تو دیتاشیت...

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                                X