اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

کمک ارایش ماسفت به عنوان کلید قطع و وصل با میکرو

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : کمک ارایش ماسفت به عنوان کلید قطع و وصل با میکرو

نوشته اصلی توسط exelance
    دوست عزیز اگه تو این مدار ولتاژ ورودی 35 ولت باشه چه تغییراتی باید بدیم؟
    باید از ماسفت هایی استفاده کنید که ولتاژ قابل تحملشون بیش از 35 ولته. هم NMOS و هم PMOS..
    بیایید با Google آشتی کنیم!

دیدگاه

یعنی اینایی که هست با 12 ولت کار نمی کنه؟

دیدگاه

داداش اونو میدونم که ماسفت تحملش باید بیشتر باشه منظورم اینه که با زینر گیت رو تحریک کنیم؟ به نظرتون بهترین و ساده ترین روش اینه؟

مقدار مقاومتها به چی بستگی داره؟

دیدگاه

می تونی به جای ماسفتِ پایینی یه ترانزیستور NPN معمولی بذاری.
          مقدار مقاومت ها هم بسته به جریانشون تعیین میشه. یه طوری که زنر هم روشن بشه حتمنی.

دیدگاه

دوست عزیز ممنون که پاسخ میدین میگم اول راه انداری که گیت جریان میکشه امکان داره زنر روشن نشه و ولتاژ 0 بیفته به گیت؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط exelance
              دوست عزیز ممنون که پاسخ میدین میگم اول راه انداری که گیت جریان میکشه امکان داره زنر روشن نشه و ولتاژ 0 بیفته به گیت؟
              اگه منظورتون جریان کشی موقعِ روشن شدنِ ماسفته، باید عرض کنم که نگرانِ این موضوع نباشید. چون این مسئله فقط در مدارات با فرکانسِ سوئیچینگِ زیاد مطرحه. این مدارِ ما بنده خدا فقط یه بار روشن میشه، و بعدِ چند دقیقه و چند ساعت هم خاموش.
              اگه منظورتون موقع روشن شدنِ کلِ مدار، یا اتصال برق/باتری در لحظه اوله، باید بگم که دقت کنید که Pull-upها یا Pull-down ها قوی باشند تا ترانزیستورها رو خاموش نگه داره و فقط با فشرده شدنِ کلید، یا فرمان میکروکنترلر یا اپتوکوپلر و غیره مدار روشن و خاموش بشه.

دیدگاه

منظورم این بود که اون زینری که قرار میدیم ولتاژ گیت سورس رو نذاره از ولتاژ گیت سورس ماکس عبور نکنه من میخوام 35 بدم به سورس 35 گیت 0 بدم که می سوزه پس باید زینر بذارم

دیدگاه

نوشته اصلی توسط exelance
                  منظورم این بود که اون زینری که قرار میدیم ولتاژ گیت سورس رو نذاره از ولتاژ گیت سورس ماکس عبور نکنه من میخوام 35 بدم به سورس 35 گیت 0 بدم که می سوزه پس باید زینر بذارم
                  عزیز دل برادر، شما یه ذره ذهن مغشوشی داری و جمله بندی هات ناقصه. لطفاً با تمرکز بیشتری مطالب رو از ذهنت به صفحه کلید منتقل کن :smile:

در مورد زنر، خوب زنر وظیفه ش همینه دیگه. دلیل نگرانیِ شما رو متوجه نمی شم! یه زنر 10 ولت بذاری کافیه. مقاومت ها رو هم جوری انتخاب کن که موقع روشن شدنِ ترانزیستورِ پایینی، 2-3 میلی آمپر از زنر رد بشه. همین.
                  الآن لابد می خوای بگی که <<اینا رو که خودم می دونستم. منظورم این بود که...>> خوب دوست عزیز، منظورت رو کامل و واضح و صریح بیان کن تا خیالِِ همه راحت بشه :agree:

دیدگاه

نوشته اصلی توسط محمد رستمی
                    این شکلِ مدار:

حالا چه جوری میکرو بفهمه که خاموش بشه؟!
                    به نقطه Start توجه کنید. فرض کنید مدار روشنه و کلید قطعه. میکروکنترلر Start رو یک می بینه (چون به 3.3 ولت Pull-up شده و ولتاژش حدوداً 3 ولته). اگه کلید فشرده بشه، میکروکنترلر Start رو صفر می بینه. اینجا با یکمی تأخیر، میکرو POWER_ON رو صفر می کنه و مدار خاموش میشه. تأخیر به خاطرِ اینه که مطمئن بشه کاربر دستش رو از روی کلید فشاری برداشته، و گرنه که مدار روشن می مونه و خاموش نمیشه.

قبل از تست سخت افزار، توی پروتئوس شبیه سازی کنید تا مطمئن بشید برنامه میکرو و مدار درست کار می کنه.

نبینم دیگه کسی عجز و ناله کنه و بگه که نمی دونه چی شد و کی به کیه و من کجام و نتونستم مدارش رو ببندم و اینا...
                    سلام
                    بالاخره بعد مدت ها این رو ساختم و عجز و ناله کنان برگشتم :cry2:
                    اول اینکه Start همیشه صفر هستش
                    دوم اینکه نزدیک یک و نیم ولت افت ولتاژ دارم که خیلی زیاده برام

دیدگاه

نوشته اصلی توسط gbg
                      سلام
                      بالاخره بعد مدت ها این رو ساختم و عجز و ناله کنان برگشتم :cry2:
                      اول اینکه Start همیشه صفر هستش
                      دوم اینکه نزدیک یک و نیم ولت افت ولتاژ دارم که خیلی زیاده برام
                      عزیزم، جیگرم، جبج جونم، ای که ما رو موردِ عنایت قرار دادی، آخه پسرِ خوب Start که ورودیِ میکروکنترلره که. Start که بعد از کلیده که. Start که فقط یه تقسیم مقاومتیِ ساده ست که. معلومه که همیشه یه ولتاژی نزدیک به 3.3 ولت داره (مگر اینکه کلید فشرده شده باشه).

میگم شما تعطیل کن برو تو یه زمینه دیگه درس بخون و کار کن. ببین در تاریخِ 17 آبان ماهِ سال 1393 هجریِ شمسی من بهت اینو گفتم، یقین دارم که نه الآن، شاید 2 سالِ دیگه، شاید 10 سالِ دیگه، شایدم 50 سالِ دیگه به حرفِ امروزِ من برسی که تو برای این کارا مناسب نیستی. بیخیالِ الکترونیک شو. این همه رشته خوب هست تو دنیا...

دیدگاه

نوشته اصلی توسط محمد رستمی
                        عزیزم، جیگرم، جبج جونم، ای که ما رو موردِ عنایت قرار دادی، آخه پسرِ خوب Start که ورودیِ میکروکنترلره که. Start که بعد از کلیده که. Start که فقط یه تقسیم مقاومتیِ ساده ست که. معلومه که همیشه یه ولتاژی نزدیک به 3.3 ولت داره (مگر اینکه کلید فشرده شده باشه).

میگم شما تعطیل کن برو تو یه زمینه دیگه درس بخون و کار کن. ببین در تاریخِ 17 آبان ماهِ سال 1393 هجریِ شمسی من بهت اینو گفتم، یقین دارم که نه الآن، شاید 2 سالِ دیگه، شاید 10 سالِ دیگه، شایدم 50 سالِ دیگه به حرفِ امروزِ من برسی که تو برای این کارا مناسب نیستی. بیخیالِ الکترونیک شو. این همه رشته خوب هست تو دنیا...
                        استاد دیر گفتی چون خیلی وقته خودمم به این نتیجه رسیدم
                        من رشتم کامپیوتر و نرم افزار بوده

دوم اینکه درسته start یه تقسیم مقاومتی ساده هستش قبول
                        اما در عمل مدار کار نمی کنه و وقتی روشنه دکمه رو فشار میدی میکرو تشخیص نمی ده
                        افت جریان هم که دیگه تقصیر رشته من نیست D0 رو حذف کردم بهتر شد

اضافه شده در تاریخ :
                        راستی من زیاد وارد نیستم ولی تو تقسیم مقاومتی ، هر دو مقاومت برابر هستن (4.7) از نظر ریاضی تو نقطه Start ولتاژ باید صفر (منطقی) باشه وقتی هم که دکمه فشرده میشه یه گروند بدون مقاومت اضافه میشه یعنی نقطه Start باید همش صفر (منطقی) باشه و هیچ وقت یک نمیشه

حالا میگردم دنبال فرمول تقسیم مقاومتی ببنیم علم فزیک و الکترونیک چی میگه

دیدگاه

ظاهراً به جز سوادت که نم کشیده، چشمات هم آسیب دیده. پسرِ خوب، مقاومت پایینی 47 کیلوئه...
                          با توجه به اینکه 47 کیلو 10 برابر بیشتر از 4.7 کیلو هست (ریاضیاتِ دبستان!)، ولتاژ Start هم تقریباً میشه 3 ولت (معلوماتِ دوم دبیرستان!).
                          کار با ولت متر هم که به نظر اونقدرا پیچیده نیست. می تونی راحت باهاش کار کنی. اینم در حد حرفه و فن راهنمایی :biggrin:

جبج عزیزم، کلاً چند چندی با خودت؟!!

دیدگاه

خوب من 4.7 دیدم و 4.7 بستم (ربطی به ریاضی و ولت متر نداره)
                            شرمنده

دیدگاه

محمد طرفو با خاک یکسان کردی پسر چرا اعصاب معصاب نداری تو از بدشانسی gbg
                              همهمون که از اولش حرفه ای نبودیم ما هم از همین جاها شروع کردیم مطمعنم هم من و هم تو از این سوالا از کسایی که بیشتر میدونن زیاد پرسیدیم تا الان یه چیزایی یاد گرفتیم همین که gbg از اون موقع تا الان رفته تحقیق کرده خودش واقعا جای تحسین داره زیاد سخت نگیر
                              عزیزان دقت کنید پسورد تمامی فایلها و پروژه های من، در تاپیکشون موجوده(صفحات آخر) لطفا برای رمز فایلا پیام ندید!! چون خیلی دیر ب دیر میام انجمن و پیام چک نمیکنم
                              مخترع برتر شمال غرب سال 96
                              مدیر سابق منابع تغذیه انجمن ECA

دیدگاه

ممنون آرمین خان
                                البته آخرش برای من کار نکرد
                                البته من کاری کردم که عمرا به ذهن استاد برسه مقاوت R9 رو برداشتم و به جای یک مگ RQ1 مقدار 12.1 کیلو گذاشتم و R4 رو هم 49.9 کیلو گداشتم و مدار کار کرد
                                حالا استاد بیاد از ریاضی ما اشکال بگیره مشکلی پیش نمیاد

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                                X