اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

کنترل فیدبک lm2576 با میکرو!حل مشکل افت ولتاژ

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : کنترل فیدبک lm2576 با میکرو! اره یا نه؟ آره

نوشته اصلی توسط نا صر
    سلام امروز اومدم فیدبکش رو طراحی کنم اما یکم به مشکل خوردم و همچنین کمبود وقت نمیذاره بیشتر وقت بزارم
    اصول منبع تغذیه با اپ امپ اینه که میاد با استفاده از یک نمونه گیر و یک ولتاژ مرجع عنصر کنترل کننده رو هدایت می کنه
    در منابع سوئیچ دو تا اپ امپ نیاز داریم که اولی برای آشکار سازی خطاست و دومی برای کنترل سوئیچ
    من در فکر این بودم که بیایم ولتاژ خروجی رو با میکرو بسنجیم و یک مقدار مرجع با خود میکرو و به صورت دیجیتالی تولید کنیم و با DAC اونو به مقدار آنالوگ تبدیل کنیم سپس با مقایسه ولتاژ مرجع و مقدار فیدبک توسط پ امپ مقدار فیدبک آی سی رو تا مین کنیم . البته این مدار در حد طرح است و ممکن است اصلا عملی نباشد و برای پیاده سازی نیاز به بررسی دقیق تری دارد.

در مورد مدار دوم که توضیح خواستید این مدار با ایجاد افت ولتاژ در یک مقاومت کوچک تاثیر آن را روی فیدبک مدار ایجاد می کند و هر چه جریان بیشتر باشد مقدار خروجی اپ امپ افزایش پیدا می کند با افزایش پیدا کردن مقدار سیگنال خروجی آی سی با کاهش عرض پالس ولتاژ خروجی رو کاهش میده و می تونه جریان رو محدود کنه اون ولوم هم برای تنظیم جریان هست.
    ممنون از مدار میشه یه توضیحی در باره مدار بدین؟ اپمپ در چه مدی استفاده شده؟مقایسه گر؟خروجی اپمپ چیه؟یا 0 هست یا 1؟ یا ولتاژ متغیری میده؟
    مرسی :nerd:
    عزیزان دقت کنید پسورد تمامی فایلها و پروژه های من، در تاپیکشون موجوده(صفحات آخر) لطفا برای رمز فایلا پیام ندید!! چون خیلی دیر ب دیر میام انجمن و پیام چک نمیکنم
    مخترع برتر شمال غرب سال 96
    مدیر سابق منابع تغذیه انجمن ECA

دیدگاه

پاسخ : کنترل فیدبک lm2576 با میکرو! اره یا نه؟

دوستان لطفا صفحات قبلی تاپیک رو مطالعه کنن تا مطالب تکراری نباشه
      انحصار طلبي علمي در دنياي امروز جايگاهي ندارد،بياييد تا دانسته هاي خود را هرچند اندک؛با ديگران به اشتراک بگذاريم...
      فرهنگ و تمدن بي همتاي ايرانيان به سبب حمله ي وحشيانه مغولان نابود شد،امروز نوبت من و توست که با انتشار دانسته هاي خود ايران را به جايگاه بي همتاي گذشته باز گردانيم.

پيامبر اکرم(ص)فرمودند بهترين مردم کساني هستند که خيرشان به ديگران برسد.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط armin_gera
        ممنون از مدار میشه یه توضیحی در باره مدار بدین؟ اپمپ در چه مدی استفاده شده؟مقایسه گر؟خروجی اپمپ چیه؟یا 0 هست یا 1؟ یا ولتاژ متغیری میده؟
        مرسی :nerd:
        سلام البته همون طور که گفتم ممکنه مدار کلی ایراد هم داشته باشه اما توضیح اینکه اپ امپ برای تقویت کنندگی خطا به کار رفته و خروجیش یک ولتاژ نتغییر هست که باید طوری طراحی بشه که در حالتی که خروجی در مقدار کاملا مناسب قرار داره بشه حدود 1.25 ولت یعنی خروجی اپ امپ با مقدار رفرنس داخل آی سی برابر بشه
        حالا اگر یکم روی این مدار کار بشه میشه هم فیدبک LM2576 رو اصلاح کرد و هم تنظیم ولتاژ خروجی رو دیجیتالی کرد و هم میشه محدود کننده جریان به مدار اضافه کرد.
        البته چون منبع تغذیه سوئیچینگ نویز های بسیار زیادی تولید می کنه برای استفاده از میکرو کنترلر باید حتما نکات مربوط به حذف نویز اجرا بشه این نکات در قسمت AVR هم موجوده و اصلی ترینشون استفاده از فیلتر های تغذیه و استفاده از میکرو در مد ADC NOISE REDUCTION هست که قبلا در بخش AVR اطلاعات کامل آن گذاشته شده است.

sigpic

دیدگاه

نوشته اصلی توسط نا صر
          سلام البته همون طور که گفتم ممکنه مدار کلی ایراد هم داشته باشه اما توضیح اینکه اپ امپ برای تقویت کنندگی خطا به کار رفته و خروجیش یک ولتاژ نتغییر هست که باید طوری طراحی بشه که در حالتی که خروجی در مقدار کاملا مناسب قرار داره بشه حدود 1.25 ولت یعنی خروجی اپ امپ با مقدار رفرنس داخل آی سی برابر بشه
          حالا اگر یکم روی این مدار کار بشه میشه هم فیدبک LM2576 رو اصلاح کرد و هم تنظیم ولتاژ خروجی رو دیجیتالی کرد و هم میشه محدود کننده جریان به مدار اضافه کرد.
          البته چون منبع تغذیه سوئیچینگ نویز های بسیار زیادی تولید می کنه برای استفاده از میکرو کنترلر باید حتما نکات مربوط به حذف نویز اجرا بشه این نکات در قسمت AVR هم موجوده و اصلی ترینشون استفاده از فیلتر های تغذیه و استفاده از میکرو در مد ADC NOISE REDUCTION هست که قبلا در بخش AVR اطلاعات کامل آن گذاشته شده است.
          یعنی در مد تفاضلی به کار رفته؟ما ییه ولتاژ به پایه = اپمپ میدیم خوب اپمپ با این ولتاژ چیکار میکنه؟
          عزیزان دقت کنید پسورد تمامی فایلها و پروژه های من، در تاپیکشون موجوده(صفحات آخر) لطفا برای رمز فایلا پیام ندید!! چون خیلی دیر ب دیر میام انجمن و پیام چک نمیکنم

دیدگاه

یعنی در مد تفاضلی به کار رفته؟ما ییه ولتاژ به پایه = اپمپ میدیم خوب اپمپ با این ولتاژ چیکار میکنه؟
            نه در مد مقایسه کننده به کار میره
            ولتاژ مرجع به پایه + و ولتاژ نمونه برداری شده به پایه - وصل میشه اپ امپ با مقایسه این دو سیگنال مقدار فیدبک رو تغییر میده البته باید اپ امپ در مد خطی بایاس بشه یعنی فیدبک منفی که ولتاژ خروجی پ امپ یه ولتاژ انالوگ میشه

یعنی مدار باید طوری طراحی بشه که ولتاژ نمونه برداری شده بره تو پایه +
            و ولتاژ مرجع از AVR بره تو پایه منفی
            و فیدبک خود اپ امپ هم به طور منطقی وصل بشه تا بتونه ای سی رو کنترل کنه یعنی در شرایط مناسب باید ولتاژ خروجی اپ امپ 1.25 ولت باشه اگه ولتاژژ خروجی افت کرد باید این ولتاژ هم کم بشه اگه ولتاژ خروجی زیاد شد باید این مقدار هم زیاد بشه
            حالا اگه میکرو خوب عمل کنه میشه فیدبک رو به صورت عالی و دیجیتالی کنترل و مانیتور کرد.
            حالا طراحی این مدار سخت خودش دردسریه و باید بگم که پیدا کنید پرتقال فروش را
            اگه من وقت داشتم دو روز وقت میزاشتم و طراحی می کردم اما از دست این دوچرخه وقت سر خاروندنم ندارم
            ولی به شما ایمان دارم که می تونید این کار انجام بدید.

sigpic

دیدگاه

نوشته اصلی توسط نا صر
              نه در مد مقایسه کننده به کار میره
              ولتاژ مرجع به پایه + و ولتاژ نمونه برداری شده به پایه - وصل میشه اپ امپ با مقایسه این دو سیگنال مقدار فیدبک رو تغییر میده البته باید اپ امپ در مد خطی بایاس بشه یعنی فیدبک منفی که ولتاژ خروجی پ امپ یه ولتاژ انالوگ میشه

یعنی مدار باید طوری طراحی بشه که ولتاژ نمونه برداری شده بره تو پایه +
              و ولتاژ مرجع از AVR بره تو پایه منفی
              و فیدبک خود اپ امپ هم به طور منطقی وصل بشه تا بتونه ای سی رو کنترل کنه یعنی در شرایط مناسب باید ولتاژ خروجی اپ امپ 1.25 ولت باشه اگه ولتاژژ خروجی افت کرد باید این ولتاژ هم کم بشه اگه ولتاژ خروجی زیاد شد باید این مقدار هم زیاد بشه
              حالا اگه میکرو خوب عمل کنه میشه فیدبک رو به صورت عالی و دیجیتالی کنترل و مانیتور کرد.
              حالا طراحی این مدار سخت خودش دردسریه و باید بگم که پیدا کنید پرتقال فروش را
              اگه من وقت داشتم دو روز وقت میزاشتم و طراحی می کردم اما از دست این دوچرخه وقت سر خاروندنم ندارم
              ولی به شما ایمان دارم که می تونید این کار انجام بدید.
              راستی آقا من رشتهم مکانیکه هر کمکی در این زمینه بود خیلی خوشحال میشم کمک کنم هر کاری بود در خدمت هر جا مشکل داشتی از هر لحاظ بگو خودم راهنمایی کنم :redface:
              اقا شرمنده من یه کم تو اپمپ ضعیفم ببخشید خلاصه زیاد سوال میکنم, تو مد مقایسه گر مگه خروجی اپمپ به اشباع + و یا به اشباع - نمیره؟منظور فقط ما 1 و 0 تو خروجی نداریم؟

دیدگاه

راستی آقا من رشتهم مکانیکه هر کمکی در این زمینه بود خیلی خوشحال میشم کمک کنم هر کاری بود در خدمت هر جا مشکل داشتی از هر لحاظ بگو خودم راهنمایی کنم :redface:
                اقا شرمنده من یه کم تو اپمپ ضعیفم ببخشید خلاصه زیاد سوال میکنم, تو مد مقایسه گر مگه خروجی اپمپ به اشباع + و یا به اشباع - نمیره؟منظور فقط ما 1 و 0 تو خروجی نداریم؟
                ممنون کارهای مکانیکی اش تموم شده
                اپ امپ اگه تو مد مقایسه گر به کار بره خروجی به اشباع + و - میره اما اینجا در مد مقایسه هست اما اگر مدار به دقت بررسی بشه فیدبک هم برای خود اپ امپ وجود داره و همون باعث میشه که خروجی به اشباع نره و یک سیگنال آنالوگ در خروجی داشته باشیم.
                جزوات اموزشی برای اپ امپ از ساده تا پیشرفته به زبان فارسی و انگلیسی در اینترنت بسیار زیاده که با یک جست جوی ساده پیدا میشه و می تونی از اونا استفاده کنی.

sigpic

دیدگاه

نوشته اصلی توسط نا صر
                  ممنون کارهای مکانیکی اش تموم شده
                  اپ امپ اگه تو مد مقایسه گر به کار بره خروجی به اشباع + و - میره اما اینجا در مد مقایسه هست اما اگر مدار به دقت بررسی بشه فیدبک هم برای خود اپ امپ وجود داره و همون باعث میشه که خروجی به اشباع نره و یک سیگنال آنالوگ در خروجی داشته باشیم.
                  جزوات اموزشی برای اپ امپ از ساده تا پیشرفته به زبان فارسی و انگلیسی در اینترنت بسیار زیاده که با یک جست جوی ساده پیدا میشه و می تونی از اونا استفاده کنی.
                  والا در باره اپمپ تاحالا باهاش کار نکردم اگه ممکنه مدارو کامل کنید تستش با من :nerd:

دیدگاه

والا در باره اپمپ تاحالا باهاش کار نکردم اگه ممکنه مدارو کامل کنید تستش با من :nerd:
                    بسیار عالی
                    پس همون مداری رو که کشیدم باید تست کنی و برنامه اشو باید به صورت حرفه ای بنویسی
                    متاسفانه سرم یکم شلوغه مگر نه همشو برات کامل می کردم.
                    اما اگر این مدار هم جواب نده مطمئن باش تغییرات کمی باید ایجاد بشه پس مدارو اول رو بردبرد ببند.

sigpic

دیدگاه

نوشته اصلی توسط نا صر
                      بسیار عالی
                      پس همون مداری رو که کشیدم باید تست کنی و برنامه اشو باید به صورت حرفه ای بنویسی
                      متاسفانه سرم یکم شلوغه مگر نه همشو برات کامل می کردم.
                      اما اگر این مدار هم جواب نده مطمئن باش تغییرات کمی باید ایجاد بشه پس مدارو اول رو بردبرد ببند.
                      فقط تو فیدبک اپمپ موندم فقط اون فیدبکو کامل کنید که بتونم رو برد برد ببندم من بقیه تستا و میکرو رو حل میکنم
                      درضمن از کمکتون خیلی خیلی ممنون :biggrin:

دیدگاه

فقط تو فیدبک اپمپ موندم فقط اون فیدبکو کامل کنید که بتونم رو برد برد ببندم من بقیه تستا و میکرو رو حل میکنم
                        درضمن از کمکتون خیلی خیلی ممنون :biggrin:
                        سلام
                        الان مدار فیدبک درسته اگه بررسی کنید از طریق دو مقاومت داخل آی سی و دو مقاومت در بیرون از آی سی فیدبک برقرار شده فقط اگر خوب کار نکرد باید آنرا اصلاح کنیم. پس همین مدار الان هم فیدبک دارد.

sigpic

دیدگاه

بروبچ :wow: :applause: :wow: :applause:
                          نظر بدید :wow: :applause: :nice:

http://320volt.com/lm2576adj-atmega8...i-guc-kaynagi/

دیدگاه

بروبچ :wow: :applause: :wow: :applause:
                            نظر بدید :wow: :applause: :nice:

http://320volt.com/lm2576adj-atmega8...i-guc-kaynagi/
                            تشکر از جناب ارمین
                            فکر کنم مدار مورد نظر ماست
                            اما تحلیلش مخصوصا اپ امپ ها کار دوستان

...

دیدگاه

:nerd: :wow:لایکا بالا :nice: :wow:

دیدگاه

نوشته اصلی توسط نا صر
                                سلام
                                الان مدار فیدبک درسته اگه بررسی کنید از طریق دو مقاومت داخل آی سی و دو مقاومت در بیرون از آی سی فیدبک برقرار شده فقط اگر خوب کار نکرد باید آنرا اصلاح کنیم. پس همین مدار الان هم فیدبک دارد.
                                اقا ناصر شما که با اپامپ ها اشنایی دارید میشه مدار اخر اقا ارمین رو تحلیل کنید
                                فکر کنم مدار مورد نظر ماست
                                اون پایه pwm چه فرکانسی داره و چه ولتازی رو تامین میکنه
                                نظرتون راجبش چیه ؟ و در صورت امکان میشه شبیه سازیش کنید و از صحتش اگاه بشید
                                ممنون از شما
                                و همچین تشکر از اقا ارمین و زحمات هاش

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                                X