اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

مدار محافظ اتصال کوتاه برای امپلی فایرر

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : مدار محافظ اتصال کوتاه برای امپلی فایرر

من مدار PA300 رو دانلود کردم و روش یکم فکر کردم

http://www.elektron.si/forum/files/pa300_elektor_11_1995_angl_241.pdf

مدار پروتکشنش رو هم دیدم .

اما یه سوال مهم دارم

قسمت پروتکشن کنار مدار آمپ (تو شماتیک) در موقع اتصال کوتاه هم کاری انجام میده؟ با فقط آنتی پلاپ و محافظ DC هستش؟

چون اول صفحه ی 62 نوشته که ترانزیستورای 4 و 5 و... (که بین طبقه آخر درایور و ترانزیستورا هستن) و مقاومت های25 و27 تو اتصال کوتاه مدار میان و سیگنال درایور رو از ترانزیستورای قدرت قطع میکنه !

حالا اگه قسمت محافظ اتصال کوتاه فقط همین قسمت مدار باشه ( آخه وسط مدار آمپلی فایر هست!) ، مدار پروتکشن پایین مدار آمپ (همونی که IC2 داره) دیگه محاقظ کاملی نیست. هست؟

یعنی اون مدار پایین هر 3 تا حفاظت رو انجام میده؟(حتی اتصال کوتاه؟!)

دوستان بنده را یاری کنید
    دعاي خير از هر چيزي بهتر است...

دیدگاه

سلام
      نه! اون مدار از اتصال کوتاه جلوگیری نمیکنه!
      برای سنس جریان اتصال کوتاه ، معمولا نیاز به عنصری هست که با بلندگو سری بشه و درصورت عبور جریانی بیش از حد مجاز ، خروجی رو قطع کنه. بهترین و راحت ترین محافظ اتصال کوتاه ، فیوزه!

حتی اون ترانزیستورهای محدود کننده جریان هم نمیتونه همیشه موثر و %100 محافظ باشه!

دیدگاه

نوشته اصلی توسط علم فردا
        سلام
        نه! اون مدار از اتصال کوتاه جلوگیری نمیکنه!
        برای سنس جریان اتصال کوتاه ، معمولا نیاز به عنصری هست که با بلندگو سری بشه و درصورت عبور جریانی بیش از حد مجاز ، خروجی رو قطع کنه. بهترین و راحت ترین محافظ اتصال کوتاه ، فیوزه!

حتی اون ترانزیستورهای محدود کننده جریان هم نمیتونه همیشه موثر و %100 محافظ باشه!
        حالا برای مدار اتصال کوتاه چکار کنم ؟ فیوز خیلی خوبه ولی اگه بسوزه باید عوض بشه.

یه آمپلی فایر بود که وقتی سیم بلندگوش رو به هم اتصال میدادم ، چه ولوم باز و چه بسته توش یه رله قطع و وصل میشد .

مثل زمانی که مولتی متر رو رو حالت بوق بزاری و پروب ها رو به هم اتصال بدی ، مولتی متر بوق میزنه (اونجا هم رله خروجی رو قطع میکرد )

از این نوع پروتکتور اگر هست ، یه شمانیکی ، عکسی ازش قرار بدین.

دیدگاه

خب جافیوزی رو پانل پشتی جعبه آمپلی ببند ( مثل خیلی از دستگاه ها ) که اگه فیوز پروند ، راحت بشه تعویضش کرد.

اگه میتونسی یه عکسی از مدار پروتکتور اون آمپلی بگیری خیلی خوب میشد!

من همچین مداری سراغ ندارم ولی حتما هست!

دیدگاه

سلام :nerd:

آره حق با مهندس علم فرداست ..... من خودم تو خروجی بلندگو فیوز گزاشتم تا حالا چندین بار اتصال کوتاه شده ولی هیچ اسیبی به ترانزیستورام نرسونده بلکه فیوزه میترکیده...
            AV Maziton 100
            Render By Artlantis Studio
            [img width=346 height=100]http://maziyar123.persiangig.com/View.jpg[/img]

دیدگاه

راستی اون مدار pa300 فقط مدار اتصال کوتاه و محافظ dc هست مدار تاخیرش رو تو منبع تغذیش گذاشته
              بغیر از این مدار که حتما باید فیوز بزاریم بلاخره یه وقت مدار محافظ عمل نمیکنه کار از محکم کاری عیب نمیکنه که

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Mostafa65
                راستی اون مدار pa300 فقط مدار اتصال کوتاه و محافظ dc هست مدار تاخیرش رو تو منبع تغذیش گذاشته
                بغیر از این مدار که حتما باید فیوز بزاریم بلاخره یه وقت مدار محافظ عمل نمیکنه کار از محکم کاری عیب نمیکنه که
                مصطفی جان اگه مدار محافظ اتصال کوتاه داشت که دیگه مشکلی نبود !
                محافظ اتصال کوتاه نداره!!
                اگه شماتیک کامل آمپ رو ببینید قسمت بعد از رله به هیچی وصل نیست.
                چون باید مدارمحافظ روی خروجی بلندگو حتمآ بعد ازرله قرار بگیره تا وقتی اتصال کوتاه رفع نشده رله هم وصل نشه.

دیدگاه

نمیدونم استاد اشک که اصلا از قبل از عید نیستش کاشکی میومد و ما رو راهنمایی میکرد

دیدگاه

نوشته اصلی توسط nn20
                    اگه شماتیک کامل آمپ رو ببینید قسمت بعد از رله به هیچی وصل نیست.
                    چون باید مدارمحافظ روی خروجی بلندگو حتمآ بعد ازرله قرار بگیره تا وقتی اتصال کوتاه رفع نشده رله هم وصل نشه.
                    nn جان
                    من بیشتر مدارات محافظ آمپلی رو دیدم . رله آخرین قسمت این نوع مدارات هست که در صورتی که مشکلی وجود نداشته باشه بلندگو رو به خروجی آمپ وصل میکنه. اینی که شما میگید بعد از رله یک مداری باشه تا اتصال کوتاه رو حس کنه وجود نداره. معمولا" برای این نوع مدارات از پ امپ های مقایسه گر استفاده میشه .
                    تو مدار پروتکتور pa300 یک قسمتی هست که به خروجی ترانس ac تغذیه وصل میشه به نظر من مدار محافظ pa300 اتصال کوتاه رو تشخیص می ده.
                    موفق باشید

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Mostafa65
                      مصطفی جان
                      بغیر از مواردی که شما گفتی پروتکتور pa300 حفاظت حرارتی ترانزیستورهای خروجی رو هم انجام میده. موفق باشید

دیدگاه

سلام اینم یه مدار احتمالا منظور بچه ها یه همچین مداراتیه.
                        طوری زندگی کن انگار امروز اخرین روز زندگیته!!!
                        امروز رو کامل زندگی کن...
                        (یه روز یعنی هیچوقت!)

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mohammad1365
                          nn جان
                          من بیشتر مدارات محافظ آمپلی رو دیدم . رله آخرین قسمت این نوع مدارات هست که در صورتی که مشکلی وجود نداشته باشه بلندگو رو به خروجی آمپ وصل میکنه. اینی که شما میگید بعد از رله یک مداری باشه تا اتصال کوتاه رو حس کنه وجود نداره. معمولا" برای این نوع مدارات از پ امپ های مقایسه گر استفاده میشه .
                          تو مدار پروتکتور pa300 یک قسمتی هست که به خروجی ترانس ac تغذیه وصل میشه به نظر من مدار محافظ pa300 اتصال کوتاه رو تشخیص می ده.
                          موفق باشید
                          ممنون

این قسمتی که فرمودید به ترانس وصل میشه ، به کجاش وصل میشه؟
                          میشه توضیح بدین که تو این مدار PA300 وقتی خروجی اتصال کوتاه بشه مدار چطور رله رو قطع میکنه؟

دیدگاه

nn و محمد جان، اون نقطه AC به تغذیه مدار وصل میشه. زمانیکه برق اصلی ( AC in ) قطع میشه، تا زمانیکه خازنهای تغذیه شارژ دارن، آمپلی کار میکنه و صدا خرخر کنان قطع میشه. اون قسمت مدار که به AC وصل میشه برای اینه که با قطع برق اصلی، خروجی از بلندگو قطع بشه.

نتیجه اینکه محافظ اتصال کوتاه محسوب نمیشه.

دیدگاه

پاسخ : مدار محافظ اتصال کوتاه برای امپلی فای&

نوشته اصلی توسط علم فردا
                              nn و محمد جان، اون نقطه AC به تغذیه مدار وصل میشه. زمانیکه برق اصلی ( AC in ) قطع میشه، تا زمانیکه خازنهای تغذیه شارژ دارن، آمپلی کار میکنه و صدا خرخر کنان قطع میشه. اون قسمت مدار که به AC وصل میشه برای اینه که با قطع برق اصلی، خروجی از بلندگو قطع بشه.

من هم همین برداشت رو داشتم . ولی گفتم شاید اشتباهه ، برای همین پرسیدم که چجوریاس؟

چون مدار پروتکتش 6 تا سیم بهش وصله . 2تاش برای کنترل دما . یکیش برای رله . یکی گراند یکی 60+ و آخری هم پس از عبور از مدار تآخیر از 60- میاد. (برای قطع و وصل بلندگو زمانی که ترانس خاموش یا روشن میشه)

یکیش یادم رفت : برای سنس DC از خروجی آمپ اما قبل از رله . چون اگه بعد از رله باشه مدار موقعی که DC تو بلندگو بیاد رله رو هی قطع و وصل میکنه که درست نیست.

حالا اینجا چی از اتصال کوتاه محافظت میکنه ؟

من که منتظر جواب هستم.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط علم فردا

با سلام به دوست عزیزم علم فردا
                                راستش من فکر می کردم در اون نقطه ac از ولتاژ ترانس نمونه برداری انجام میشه و با ولتاژ خروجی مقایسه میشه
                                با تشکر از راهنمایی شما :bye

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                                X