اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

مدار محافظ اتصال کوتاه برای امپلی فایرر

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : مدار محافظ اتصال کوتاه برای امپلی فایرر

سلام بر دوستان عزیز
    یک مدار برای اتصال کوتاه و اوور لود پیدا کردم که تصمیم گرفتم گرفتم اینجا قرار بدم تا دوستان کاملش کنند چون از نظر تغذیه کامل نیست. از دوستان عزیز و استاد اشک هم خواهشمندم یک نگاهی به مدار بکنند تا اگر مشکلی داره رفعش کنیم
    با تشکر
    http://uplod.ir/n377manfmzb3/Amplifier_Short_protector-_mohammad1365.docx.htm

دیدگاه

پاسخ : مدار محافظ اتصال کوتاه برای امپلی فای&

سلام محمد جان ؛

مدار شما ...

مدار ساده ایه و جریان وارد شده به بلندگو که بیش از حد شد ، رله روشن میشه و خروجی قطع میشه و بعد از چند لحظه که مقدار خازن یک میکرو و مقاومت یک کیلو تعیین میکنه ، رله دوباره خاموش شده و جریان وارد بلندگو و مقاومت شنت ( 0.5 اهم ) میشه و اگه دوباره بیشتر بود رله باز هم به کار میفته و تکرار ماجرا.
      تغذیه رو با Vcc مشخص کردم!

پی نوشت : فایلهات رو توی پیکو فایل پلود کن !

دیدگاه

پاسخ : پاسخ : مدار محافظ اتصال کوتاه برای امپلی فای&

نوشته اصلی توسط مهدی مشرقی
        سلام محمد جان ؛
        مدار ساده ایه و جریان وارد شده به بلندگو که بیش از حد شد ، رله روشن میشه و خروجی قطع میشه و بعد از چند لحظه که مقدار خازن یک میکرو و مقاومت یک کیلو تعیین میکنه ، رله دوباره خاموش شده و جریان وارد بلندگو و مقاومت شنت ( 0.5 اهم ) میشه و اگه دوباره بیشتر بود رله باز هم به کار میفته و تکرار ماجرا.
        تغذیه رو با Vcc مشخص کردم!
        سلام مهدی جان
        کاشکی شماره پایه های اون اپتوکوپلر و همچنین شماره اپتوکوپلر رو هم مشخص میکردین که کاملتر بشه. :redface:
        با تشکر

دیدگاه

پاسخ : پاسخ : مدار محافظ اتصال کوتاه برای امپلی فای&

نوشته اصلی توسط mohammad1365
          سلام مهدی جان
          کاشکی شماره پایه های اون اپتوکوپلر و همچنین شماره اپتوکوپلر رو هم مشخص میکردین که کاملتر بشه. :redface:
          با تشکر

ولی عجله نکن! بهتره جناب "ashk" و آقای "گیج" هم ، نظر بدن .

با سپاس...

دیدگاه

من تو سلف و ... زیاد تجربه ندارم برای این میپرسم:

مگه سلف نمیتونه فرکانس های بالا رو کات کنه؟
            مثل فیلتر های پاسیو؟!

میگم بیایم یه فرکانس بندازیم تو خروجی امپ که خیلی بالاتر از 20 کیلو باشه تا تو کارکرد مدار ایرادی وارد نکنه . (مثلا 100 کیلو)

اگه به بلندگو وصل بشه که بوبینش مثل سلف عمل میکنه و اون فرکانس رو عبور نمیده.
            اگه هم اتصال کوتاه بشه که هیچی نیست جلوی عبورش رو بگیره.

بعد بیایم یه اشکار ساز بزاریم تو پروتکتور که اگه این فرکانس رو دید جریان خروجی رو قطع کنه .

این کار شدنیه؟
            زکات علم نشر آن است
            بیشتر با من اشنا بشین :
            http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=1721.375
            ساخت منبع تغذیه ازمایشگاهی :
            http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=110170.0

دیدگاه

نوشته اصلی توسط b e h n a m
              من تو سلف و ... زیاد تجربه ندارم برای این میپرسم:

مگه سلف نمیتونه فرکانس های بالا رو کات کنه؟
              مثل فیلتر های پاسیو؟!

میگم بیایم یه فرکانس بندازیم تو خروجی امپ که خیلی بالاتر از 20 کیلو باشه تا تو کارکرد مدار ایرادی وارد نکنه . (مثلا 100 کیلو)

اگه به بلندگو وصل بشه که بوبینش مثل سلف عمل میکنه و اون فرکانس رو عبور نمیده.
              اگه هم اتصال کوتاه بشه که هیچی نیست جلوی عبورش رو بگیره.

بعد بیایم یه اشکار ساز بزاریم تو پروتکتور که اگه این فرکانس رو دید جریان خروجی رو قطع کنه .

این کار شدنیه؟
              بعضی وقتها طرحی که میخوایم ، خیلی ساده تر از تصورات ماست ، ممکنه یه ترانزیستور برای مدار محافظ کافی باشه ولی ما شیش تا اپ امپ بکار ببریم ! همیشه راهها و طرحهای مختلف وجود داره و صرفاً پیچیده تر بودن یه طرح ، نشان از عالی بودنش نداره!

طرحی که شما پیشنهاد دادید معایبی داره که مهمترینش ، زیاد شدن تعداد المانهاست! :nerd:

دیدگاه

استاد اشک نظرتون در مورد مداری که گذاشتم چیه ؟؟؟ ارزش مونتاژ داره؟؟

دیدگاه

ولتاژ باید حدود 15 ولت باشه.میشه یه پتانسیومتر زیر 1 کیلو هم با مقاومت 100 اهم سری کرد تا بشه حساسیت مدار رو کم و زیاد کرد. به نظر جالبه. باید تست بشه.
                  خنده بر لب میزنم تا کس نداند راز من ورنه این دنیا که ما دیدیم خندیدن نداشت

با عرض پوزش از دوستان عزیزم به علت پاره ای از مشکلات کمتر در خدمتتون هستم. التماس دعا

دیدگاه

سلام بر دوستان عزیز
                    یک مدار برای اتصال کوتاه و اوور لود پیدا کردم که تصمیم گرفتم گرفتم اینجا قرار بدم تا دوستان کاملش کنند چون از نظر تغذیه کامل نیست. از دوستان عزیز و استاد اشک هم خواهشمندم یک نگاهی به مدار بکنند تا اگر مشکلی داره رفعش کنیم
                    با تشکر
                    http://uplod.ir/n377manfmzb3/Amplifier_Short_protector-_mohammad1365.docx.htm
                    محد جان با چه نرم افزاری باز میشه من نه با پروتئوس و نه با پروتل نتونستم بازش کنم؟

دیدگاه

مصطفی جان فایل word هست!!!

دیدگاه

با سلام دوستان من این مدار رو تست کردم و جواب نداد . اصلا" وقتی به مدار ولتاژ میدم رله وصل نمیشه .
                        و ترانزیستور رله رو سوئیچ نمی کنه . از اپتو کوپلر به شماره pc817 استفاده کردم و یک رله 12 ولتی.

دیدگاه

با سلام دوستان من این مدار رو تست کردم و جواب نداد . اصلا" وقتی به مدار ولتاژ میدم رله وصل نمیشه .
                          و ترانزیستور رله رو سوئیچ نمی کنه . از اپتو کوپلر به شماره pc817 استفاده کردم و یک رله 12 ولتی.

وقتی به مدار ولتاژ میدی ، ترانزیستور روشن نمیشه و رله راه نمیفته ؛ فقط زمانی رله وصل میشه که میزان جریانی که از مقاومت شنت میگذره به حدی برسه که ولتاژ افتاده روی ، اون بتونه اپتوکوپلر رو روشن کنه! یعنی یا بلندگو بیشتر جریان بکشه یا خروجی اتصال کوتاه بشه!

فکر میکنم LED ی اپتوکوپلر با 1.2 ولت روشن میشه ، بنابراین میتونی محاسبه کنی که توی چه جریانی ولتاژ 1.2 ولت روی مقاومت شنت میفته! و برای مصارف خودت مقاومت شنت رو تغییر بدی.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط مهدی مشرقی

وقتی به مدار ولتاژ میدی ، ترانزیستور روشن نمیشه و رله راه نمیفته ؛ فقط زمانی رله وصل میشه که میزان جریانی که از مقاومت شنت میگذره به حدی برسه که ولتاژ افتاده روی ، اون بتونه اپتوکوپلر رو روشن کنه! یعنی یا بلندگو بیشتر جریان بکشه یا خروجی اتصال کوتاه بشه!

فکر میکنم LED ی اپتوکوپلر با 1.2 ولت روشن میشه ، بنابراین میتونی محاسبه کنی که توی چه جریانی ولتاژ 1.2 ولت روی مقاومت شنت میفته! و برای مصارف خودت مقاومت شنت رو تغییر بدی.
                            ضمن تشکر از بابت راهنماییهاتون :bye
                            خب من حتی اومدم خروجی مثبت و منفی بلندگو رو هم اتصال دادم اما هیچ اتفاقی نیفتاد.
                            راستی ممکنه من رله رو اشتباه وصل کرده باشم ؟؟ من رله رو طوری وصل کردم که با دادن ولتاژ رله صدای تق میکنه و خروجی آمپلی رو وصل میکنه.
                            ضمنا" در مورد محاسبه اون جریانی که در 1.2 ولت رو مقاومت شنت میفته میشه توضیح بدی چه طوری محاسبه کنم؟؟؟

دیدگاه

آقا مهدی
                              به نظرتون اون مقاومت 100 اهم که یک سرش به پایه 1 اپتو کوپلر وصله اون یکی سرش نباید به ولتاژ مثبت وصل بشه تا در صورتی که منفی بلندگو ( گراند مدار) به مثبت بلندگو وصل شد به پایه 2 اپتو کوپلر ولتاژ منفی میره و اون ال ای دی روشن شده و در نهایت رله عمل کنه ؟؟؟

دیدگاه

ضمن تشکر از بابت راهنماییهاتون :bye
                                خب من حتی اومدم خروجی مثبت و منفی بلندگو رو هم اتصال دادم اما هیچ اتفاقی نیفتاد.
                                راستی ممکنه من رله رو اشتباه وصل کرده باشم ؟؟ من رله رو طوری وصل کردم که با دادن ولتاژ رله صدای تق میکنه و خروجی آمپلی رو وصل میکنه.
                                آره رله رو اشتباه بستی ؛ وقتی رله خاموشه بلندگو وصله و جریان میکشه!

ضمنا" در مورد محاسبه اون جریانی که در 1.2 ولت رو مقاومت شنت میفته میشه توضیح بدی چه طوری محاسبه کنم؟؟؟
                                قانون اهم منظورم بود اگه ولتاژ روی مقاومت شنت (که اینجا 0.5 اهمه) 1.2 ولت باشه جریانی که داره از مقاومت و بالطبع بلندگو میگذره بر اساس فرمول اهم ...

بدست میاد !

اینجا میشه 2.4 آمپر که یعنی وقتی جریان عبوری از مقاومت به بالاتر از این مقدار رسید ولتاژ دو سر مقاومت به بیش از 1.2 ولت میرسه و مدار عمل میکنه! برای کم کردن جریانی که مدار درش عمل میکنه ، باید مقاومت شنت رو بیشتر کنیم .

البته این مدار فقط محافظ خروجی در برابر اتصال کوتاهه و کاری به حفاظت بلندگو نداره!

آقا مهدی
                                به نظرتون اون مقاومت 100 اهم که یک سرش به پایه 1 اپتو کوپلر وصله اون یکی سرش نباید به ولتاژ مثبت وصل بشه تا در صورتی که منفی بلندگو ( گراند مدار) به مثبت بلندگو وصل شد به پایه 2 اپتو کوپلر ولتاژ منفی میره و اون ال ای دی روشن شده و در نهایت رله عمل کنه ؟؟؟
                                نه ؛ LED ی اپتوکوپلر با ولتاژ دو سر مقاومت شنت (0.5) اهم تغذیه میشه و مقاومت 100 اهم محدود کننده جریان برای LED هستش!

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                                X