اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

[گفتگو وتبادل نظر]نظر خواهی - مراحل ساخت مدارم

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : نظر خواهی - مراحل ساخت مدارم

نوشته اصلی توسط SHAHRYAR52
    اول از همه منم با مصطفی جان موافقم
    اول از همه تو رو خدا این اسمت رو عوض کن آدم روش نمیشه صداتون کنه
    آخه قربونت برم گیج هم شد اسم کاربری آخه
    دوم از اون
    شما دیگه چرا استاد؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
    یه دونه مدار گسسته قدرت بالا بساز بره پی کارش
    اون مدار 50 واتی که خودم گذاشتم تو بخش خیلی معرکه است نزدیک ده ساله خودم ازش استفاده میکنم خیلی هم ازش راضی هستم کیفیتش معرکه است 50 وات حقیقی و واقعی میتونی از هر کانالش بگیری اگه استریو درستش کنی
    فکر نکنم 100 وات واقعی احتیاج داشته باشی
    اگه اونو دوست نداشتی مداری که در زیر برات میزارم رو پیشنهاد میکنم خودمم ازش ساختم قدرت و کیفیتش هم عالیه
    تو همین بخش هم چند بار بچه ها گذاشتنش

اینم نمونه ای که خودم ازش ساختم این آمپلی هم از همه نظر عالیه

با نظر استاد اشک عزیز کاملا موافقم
    اصلا انتخاب درستی نیست آی سی های خانواده stk عموما دارای ورودی های حساسی هستند و با ورودی قوی زود به حالت اشباح میروند
    چرا از یه اکولایزر چند بانده استفاده نمیکنی

راستی چرا از این آی سی استفاده نمیکنی چهار کانال هم هست من ازش ساختم چند نمونه کیفیت و قدرتش از 1557 بالاتره فقط قیمتش فکر کنم کمی بالا باشه مخصوصا آلان

با سلام به دوستان و آقای SHAHRYAR52

البته چند وقتی بود که میخاستم اسمه کاربری را عوض کنم که بلاخره امروز انجام دادم

-----------------

همانطور که قبلا هم گفتم نزدیک 80 درصد قطعات را در خرتوپرتام داشتم مثله دو تا ترانس قوی (یکی 35 ولت دوآمپر دو سیمه و دیگری هم ترانس 14 ولت 3 آمپر دو سیمه که از تلویزیون سیاه سفید 14 اینچ بیرون کشیدم و البته بعد از تعمیرش قابل استفاده شد و خیلی وقته گوشه کمدم افتاده بود )

ترانزیستور های فرکانس بالا (دو تا هست که جمعا به نظرم العان حدود 20 تومن قیمتشونه که خیلی وفته خاک میخوره)

یا مثلا همون گرماگیر بزرگه حدود 8 ساله پیش خریدم و تا کنون بلا استفاده مونده

آی سی STK4432 که اونم 5 سالی هست بلااستفاده بود و بسیاری دیگه که حضور ذهن ندارم خلاصه حدود 80 درصد قطعات را دارم و به نوعی با این کار میخوام از این قطعات بی استفاده دستگاهی بسازم

در مورد lm386 هم فعلا وارد این مدارات نشدم البته به عنوان تست مدارات مختلفی را تست میکنم حالا اگر دیدم lm386 خوب نباشه خوب مدار دیگه ای را به کار میبرم

در مورد اون TDA که گفتین هنوز چیزی نخریدم و هنوز منتظر پیشنهاد دوستان هستم البته میخام با هزینه کم نتیجه متوسط به بالا بگیرم ولی تا العان همون 1557 در ذهنم هست

در مورد اکولایزر هم به نظرم همون معمولی که قرار دادم کفایت میکنه چون در کل دو تا ورودی هست که یکی از کامپیوتر که خودش دارای اکولایزر هست و دیگری هم fm pleyer هست که بازم خودش چند حالت برای مثلا موسیقی پاپ جاز و .... داره

در نمونه قبلی هم باس و ... ش بقدری زیاد بود که مجبور شدم از خازن کوپلاژ با ظرفیت کم استفاده کنم

البته در هر صورت اکولایزر یه سر گردن از این فیلتره بالاتره کحدودیت دیگه پنل جلوی دستگاه هست که محدودیت جا داره و نمیشه مثلا 5 تا ولوم برای اکولایزر براش قرار بدم

--------------------------- --------------------------

دیدگاه

دیروزم یک سری سوراخ کاری کردم به این شرح

1- صفحه نمایش fm pleyer که البته با دقت جاش را روی برد در آوردم شماره 14
      2- قرار گیری فیش USB برای زدن فلش مموری
      3-کلید های بالا و پایین بردن فرکانس فرستنده که البته با تقویت هست شاید حدو د 3 تا 5 وات
      4- عقب و جلو بردن ترک آهنگ و پلی و استوپ
      5-کلید فشاری برای خاموش و روشن کردن فرستنده
      6-کلید گین یا بهره تقویت
      7- کلید روش و خاموش کردن دستگاه که البته توسط مداری صورت میگیره و در نهایت توسط رله 220 ولت را وصل میکنه
      8-چراغ خاموش و روشن بودن فرستنده
      9-چراغ هشدار داغ شدن گرماگیر - البته مداری هم هست که به صورت لحظه ای دور فن را نسبت به گرما تنظیم میکنه
      10- چراغ رقص نور که البته فقط برای صداهای باس تنظیم میشه
      11-چراغ روشن و خاموش دستگاه هست
      12- از بالا به پایین به ترتیب ولوم صدا - ولوم تریبل - ولوم باس که البته به خاطر استریو بودن از ولوم دوبل استفاده شده
      13-فیبری که مدارات مختلفی روش مونتاژ میشه
      14-برد fm pleyer

دیدگاه

نقشه مدار راه انداز دستگاه را هم کشیدم

قلب مدار را آی سی 4053 که دارای سه مولتی پلکسر و دمولتی پلکسر آنالوگ دو کانال هست را تشکیل میده

به صورت کلی این مدار وظیفه روشن و خاموش کردن کل دستگاه را داره و همچنین میتونه در زمان مناسب که معمولا هنگام خاموش و روشن کردن کل مدار هست دستور muting را به دو آی سی تقویت بده و به حالت سکون ببردشون

سی کردن ضریب اطمینان مدار را بالا ببرم برای همین پایه شناوری در مدار و در حالات گوناگون وجود نداره و مدار در برابر نوسانات و ... هم تست کردم بدک نبود

دیدگاه

تصویر سواخ کاری و جاسازی کلید های فشاری : چون حداقل طول این کلید ها بیشتر از فاصله بدنه و برد بود مجبور شدم کمی از فیبر بیرون بیارم تا در پنل جلو ظاهر زیبایی داشته باشه

اون برد هم که سه تا ولوم دوبل داره ولوم باس - تریبل و ولوم صدا هست

در این فکر هستم که بعد از تن کنترل توسط یک یا دو ترانزیستور خروجی را تقویت کنم و نه از lm386 چون هم تقویت ترانزیستوری از کلاس A هست و کیفیت انتقال را کم نمیکنه و از طرفی آی سی مربوطه از کلاس AB استفاده میکنه که به مراتب از کلاس A کیفیت انتقال کمی داره

دیدگاه

و برام مهم هست که مدار حتی الامکان کوچک و فشرده باشه
            خوشم آمد
            اگر برای ساب و فیلترش فکر نکردید ،پیشنهاد میکنم اگر وقت و حوصله دارید این مدارو تست کنید کلا یک ترانزیستوره و ساختنش زمان زیادی نمیبره رو پیش سوراخ هم میتونید امتحان کنید . البته اینو هم بگم که اصلا صدای خواننده و موزیک پخش نمیشه و مستلزم باند دیگری واس این صداها میباشد
            فقط کوب رو پخش میکنه و جالب اینکه از ای سی های ضعیف هم جواب زیادی میشه گرفت و اینکه سابش نمیتونه جلوی دید باشه و کلا داستانش با ساب های ضبط ها و امپلی های بازاری فرق میکنه و باید بتونید ازش صدا قشنگه رو بگیرید اگر گرفتید که باید مواظب شیشه ها باشید
            البته میل خودتونه . پیشنهاده دیگه
            و اینکه همین مشخصات تو خونه ی رفیقم اونجور که باید جواب نمیداد . ظاهرا فضای خونه و سالن اهمیت داره
            امتحانش ضرر نداره

http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=64256.0

دیدگاه

خوب دوست عزیز و شفیق ما در چه مرحله از کار قرار داره....
              منتظرم ببینم آخر کار این سیستمی که این همه روش وقت گذاشتی چی از آب در میاد بیرون....
              امیدوارم ارزش این همه وقت که صرفش میکنی رو داشته باشه....
              البته جدای از نتیجه هر کاری قطعا تجارب تازه و جدیدی برامون به ارمغان میاره که مسلما ارزش صرف وقت رو خواهد داشت من کلا معتقدم توی الکترونیک تجربه بیشتر از تئوری ارزش داره البته اصلا منکر تئوری هم نیستم علم و عمل توام با هم باید باشه ولی با توجه به تجربه حقیر من معتقدم نقش تجربه در پیشرفت بیشتر از تئوریه....
              براتون آرزوی موفقیت در این کار و همه مراحل زندگی رو دارم....
              خوب دیگه من برم....امشب فرصتی دست داد تا کمی به یاد قیدیما تو چند تاپیک یه نظری بدیم.....
              شب همگی خوش....
              تا توانی رفع غم از چهره ای غمناک کن***در جهان گریاندن آسان است اشکی پاک کن

دیدگاه

خوب دوست عزیز و شفیق ما در چه مرحله از کار قرار داره....
                منتظرم ببینم آخر کار این سیستمی که این همه روش وقت گذاشتی چی از آب در میاد بیرون....
                امیدوارم ارزش این همه وقت که صرفش میکنی رو داشته باشه....
                البته جدای از نتیجه هر کاری قطعا تجارب تازه و جدیدی برامون به ارمغان میاره که مسلما ارزش صرف وقت رو خواهد داشت من کلا معتقدم توی الکترونیک تجربه بیشتر از تئوری ارزش داره البته اصلا منکر تئوری هم نیستم علم و عمل توام با هم باید باشه ولی با توجه به تجربه حقیر من معتقدم نقش تجربه در پیشرفت بیشتر از تئوریه....
                براتون آرزوی موفقیت در این کار و همه مراحل زندگی رو دارم....
                خوب دیگه من برم....امشب فرصتی دست داد تا کمی به یاد قیدیما تو چند تاپیک یه نظری بدیم.....
                شب همگی خوش....
                لطف داری

راستش من برای این مدار محدودیت زمانی قرار ندادم و روی حوصله کار میکنم برای همین سعی میکنم با دقت و البته تا حدودی وسواس پیش برم و دلم نمیخواد با حداقل به نتیجه برسم چون هر چی مدار ابتدایی و سهل الوصول تر باشه زودتر به یه گوشه ای میافته و کلا یه جورایی در این باره سرم درد میکنه برای پیچیده تر کردن مدار

البته تجربه تلخ این همه کار و در نهایت خرابی در کیفیت و .... را داشتم که انشالله در این باره پیش نیاد اومیدوارم

هر کسی بخواد مداری را جمع کنه به غیر از الکترونیک باید مثلا سوراخ کاری انجام بده - اندازه گیری - به نوعی مدیریت پروژه و چیزای دیگه که البته خود بخش الکترونیک هم که نگو که همه اینا نیاز به تجربه داره مطلب علمی یه قانون یه یه مسیر مشخص روی کاغذ هست و اون چیزی که در عمل وارد میشه و یه ایده را خلق میکنه مهمتری ابزارش در مورد ما همون تجربه هست

دیدگاه

نوشته اصلی توسط aswhu600
                  لطف داری

راستش من برای این مدار محدودیت زمانی قرار ندادم و روی حوصله کار میکنم برای همین سعی میکنم با دقت و البته تا حدودی وسواس پیش برم و دلم نمیخواد با حداقل به نتیجه برسم چون هر چی مدار ابتدایی و سهل الوصول تر باشه زودتر به یه گوشه ای میافته و کلا یه جورایی در این باره سرم درد میکنه برای پیچیده تر کردن مدار

البته تجربه تلخ این همه کار و در نهایت خرابی در کیفیت و .... را داشتم که انشالله در این باره پیش نیاد اومیدوارم

هر کسی بخواد مداری را جمع کنه به غیر از الکترونیک باید مثلا سوراخ کاری انجام بده - اندازه گیری - به نوعی مدیریت پروژه و چیزای دیگه که البته خود بخش الکترونیک هم که نگو که همه اینا نیاز به تجربه داره مطلب علمی یه قانون یه یه مسیر مشخص روی کاغذ هست و اون چیزی که در عمل وارد میشه و یه ایده را خلق میکنه مهمتری ابزارش در مورد ما همون تجربه هست

بله بی کم و کاست تمام فرمایشاتتون درسته
                  شما هم ببخشید مرز منو داری و سرت درد میکنه واسه پیچیده کردن مدارات
                  در این زمینه یه طرح دارم دارم روش کار میکنم اگه جواب بده خیلی عالی میشه....
                  در واقع تلفیقی از سیستمهای خیلی قدیمی ترانس دار مثل آمپلی فایر فاراتل مثلا با سیستمهای جدیده ببینم نتیجه اش چی میشه ترجیح میدم تا به جای مشخص و خوبی نرسه حرفی ازش نزنم
                  تا توانی رفع غم از چهره ای غمناک کن***در جهان گریاندن آسان است اشکی پاک کن

دیدگاه

بله بی کم و کاست تمام فرمایشاتتون درسته
                    شما هم ببخشید مرز منو داری و سرت درد میکنه واسه پیچیده کردن مدارات
                    در این زمینه یه طرح دارم دارم روش کار میکنم اگه جواب بده خیلی عالی میشه....
                    در واقع تلفیقی از سیستمهای خیلی قدیمی ترانس دار مثل آمپلی فایر فاراتل مثلا با سیستمهای جدیده ببینم نتیجه اش چی میشه ترجیح میدم تا به جای مشخص و خوبی نرسه حرفی ازش نزنم
                    در بعضی شرایط وقتی هزینه میکنی نمصرفه که چند تا مدار ساده داخل قرار بدی اصلا وقتی بعد ها درب دستگاه را باز میکنی برامون افت داره که داخلش خلوت باشه و یه جورایی با این کار خودمونا زیر سوال بردیم

یادمه اون قبل ها یه پستی زدید درباره همین مدار که گفتید به نوعی میخواید که ترانس خروجی را حذف کنید

به نظر من باید از 220 ولت خود شهر مستقیما استفاده کنید و این چیز دور از واقیت نیست چون مثلا منبع تغذیه سوئیچینگ دارن ورودی 220 ولت کار میکنن و اگر اینکار را انجام بدید با مدار نسبتا ساده ای فکر کنم بشه کارایی کرد

امروز رفتم TDA1557 بخرم ناگفته نمونه 2 ماه پیش خریدم 2500 تومن امروز رفتم گفت 11000 تومن :eek: به یارو گفتم اینا 2500 تومن بود گفت قیمت جدید به ما انقدر دادن خلاصه قیدشا زدم و پیش خودم گفتم میرم میگردم بلاخره یکی از خرید قبل شاید پیدا بشه خیلی گشتم پیدا نشد

و بلاخره رفتم یه جا گفت نداریم ولی 8560 خرید قبلی داریم که 8 تومن هست و خریدم

خلاصه بازار خیلی نامرده چون 4 برابر گذاشته رو قیمت والله دلار 4 برابر نشد که اینا اینکارا رو انجام میدن

از مسلمونی یه اسم برا ما مونده پای پول که بیاد وسط امام حسینما فدا میکنن

وای به حال امام زمان

دیدگاه

نوشته اصلی توسط aswhu600
                      در بعضی شرایط وقتی هزینه میکنی نمصرفه که چند تا مدار ساده داخل قرار بدی اصلا وقتی بعد ها درب دستگاه را باز میکنی برامون افت داره که داخلش خلوت باشه و یه جورایی با این کار خودمونا زیر سوال بردیم

یادمه اون قبل ها یه پستی زدید درباره همین مدار که گفتید به نوعی میخواید که ترانس خروجی را حذف کنید

به نظر من باید از 220 ولت خود شهر مستقیما استفاده کنید و این چیز دور از واقیت نیست چون مثلا منبع تغذیه سوئیچینگ دارن ورودی 220 ولت کار میکنن و اگر اینکار را انجام بدید با مدار نسبتا ساده ای فکر کنم بشه کارایی کرد

امروز رفتم TDA1557 بخرم ناگفته نمونه 2 ماه پیش خریدم 2500 تومن امروز رفتم گفت 11000 تومن :eek: به یارو گفتم اینا 2500 تومن بود گفت قیمت جدید به ما انقدر دادن خلاصه قیدشا زدم و پیش خودم گفتم میرم میگردم بلاخره یکی از خرید قبل شاید پیدا بشه خیلی گشتم پیدا نشد

و بلاخره رفتم یه جا گفت نداریم ولی 8560 خرید قبلی داریم که 8 تومن هست و خریدم

خلاصه بازار خیلی نامرده چون 4 برابر گذاشته رو قیمت والله دلار 4 برابر نشد که اینا اینکارا رو انجام میدن

از مسلمونی یه اسم برا ما مونده پای پول که بیاد وسط امام حسینما فدا میکنن

وای به حال امام زمان

ما جدیدا اسباب کشی کردم اینجا خط تلفن ها pcm هست !
                      یه روتر وایرلس گرفتم با یه دستگاه nanostation که دیش وایرلسه ! کلا شد 300 تومان !
                      بعد 1 ماه بعد یکی از دوستام همینو خرید یعتی با هم رفتیم براش خریدیم قیمتش شد 1100 تومان !
                      یعنی دلار 4 برار شده دیگه ؟
                      والا ما ندیدیم!
                      میگن یه نخ سیگار به آدم ارامش میده!
                      به اندازه یه سیگار نبودی!

دیدگاه

پیشرفت کاری

http://vip.eca.ir/sharing/uploads/13559703411.jpg

http://vip.eca.ir/sharing/uploads/13559703412.jpg

http://vip.eca.ir/sharing/uploads/13559705021.jpg

دیدگاه

اینم تصویر از برد STK4432 همراه با مدار محافظ و همچنین مدار muting

http://vip.eca.ir/sharing/uploads/13565447251.jpg

توضیح اینکه اولا آی سی TDA8560 که 8000 هزار تومن گرفته بودم تقلبی از آب در اومد

و

هنگامی که مدار را تست میکردم و قسمت های مختلف را به هم وصل کرده بودم نویز کمی افتاده بود که فهمیدم از fm pleyer هست و دیدم خازن تغذیه نداره و یک خازن ظرفیت بالا برداشتم حالا نگو این خازن قبلا در مداری بوده و بیش از 5 ولت برق داشت که بعد از متصل کردن fm pleyer نازنین سوخت و کلا در این چند روز حدود 18 تومن خسارت بهم خورده :angry: :angry:

دیدگاه

سلام
                            جناب aswhu600 میگم مجموعه جالبی میشه ولی شما برای مدارات PCB نمیزنین؟؟ من اگه مداری رو بخوام بسازم یا اصلا نمیسازم یا یه PCB خوب براش ردیف میکنم اخه یکی از مهمترین قسمت هاست به نظر من مخصوصا برای مدارات صوتی که به نویز حساس ترند...
                            ترانزیستور های فرکانس بالا (دو تا هست که جمعا به نظرم العان حدود 20 تومن قیمتشونه که خیلی وفته خاک میخوره)
                            شماره این ترانزیستور چی بود؟ ایزدی داشت؟ دیگه نداره؟ منم میخوام :cry:
                            هنگامی که مدار را تست میکردم و قسمت های مختلف را به هم وصل کرده بودم نویز کمی افتاده بود که فهمیدم از fm pleyer هست و دیدم خازن تغذیه نداره و یک خازن ظرفیت بالا برداشتم حالا نگو این خازن قبلا در مداری بوده و بیش از 5 ولت برق داشت که بعد از متصل کردن fm pleyer نازنین سوخت و کلا در این چند روز حدود 18 تومن خسارت بهم خورده
                            منم از این کارا زیاد کردم خسارت دیدن عادیه برام
                            تازه من یه خازن 2200 میکرو 35 ولت کنار گوشم سر همین امپ ها ترکید :mrgreen:

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mahdi.7
                              سلام
                              جناب aswhu600 میگم مجموعه جالبی میشه ولی شما برای مدارات PCB نمیزنین؟؟ من اگه مداری رو بخوام بسازم یا اصلا نمیسازم یا یه PCB خوب براش ردیف میکنم اخه یکی از مهمترین قسمت هاست به نظر من مخصوصا برای مدارات صوتی که به نویز حساس ترند...شماره این ترانزیستور چی بود؟ ایزدی داشت؟ دیگه نداره؟ منم میخوام :cry:منم از این کارا زیاد کردم خسارت دیدن عادیه برام
                              تازه من یه خازن 2200 میکرو 35 ولت کنار گوشم سر همین امپ ها ترکید :mrgreen:
                              جناب aswhu600 میگم مجموعه جالبی میشه ولی شما برای مدارات PCB نمیزنین؟؟
                              منظورت چیه !!!!؟ پس اون عکسه که قرار دادم پس چیه :mrgreen:

این PCB که خودم میزنم نویز پذیری کمی دارن و PCB که در دیتاشیت بود فاقد مدار محافظ و muting بود

اون دوتا یکیش 2SC1972 بود و دیگری 2N3553 هست 1972 را ایزدی داشت ولی حالا دیگه نداره

اینم تصویر جاگذاری قطعات روی برد قبل از مونتاژ (فقط برای برسی قبل از لحیم کاری)

http://vip.eca.ir/sharing/uploads/13565990401.jpg

http://vip.eca.ir/sharing/uploads/13565990402.jpg

توضیح اینکه چون ترانزیستور های پیشنهادی در دیتاشیت را پیدا نکردم کل مدار محافظ را روی برد بورد بستم و با کمی تغییرات در مقدار مشخصات قطعات روبه راه شد

دیدگاه

اخه یه جوریه :mrgreen:
                                چیجوری به این شکل درست میکنید؟؟

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                                X