اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

[پروژه]امپ 100 وات ای سی TDA7293/TDA7294 (لقمه اماده PCB+... ) پست 1 رو بخونید!

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : امپ 100 وات ای سی TDA7293/TDA7294 (لقمه اماده PCB+... ) پست 1 رو بخونید!

نوشته اصلی توسط Mostafa65
    همیشه باید تغذیه فن از تغذیه مدار امپلی جدا باشه چون نویز میندازه
    شما برا چند لحظه فن رو جدا کن ببین چی میشه
    آخه رو کانال چپ فن اصلا نویز نداره!
    وقتی فنو جدا میکنم برا کانال چپ فرقی نمیکنه ولی نویز کانال راست کم میشه ولی بازم نویزش زیاده

اینم فیلم وقتی سوکت فنو درواوردم

http://www.aparat.com/v/pAQeh
    عزیزان دقت کنید پسورد تمامی فایلها و پروژه های من، در تاپیکشون موجوده(صفحات آخر) لطفا برای رمز فایلا پیام ندید!! چون خیلی دیر ب دیر میام انجمن و پیام چک نمیکنم
    مخترع برتر شمال غرب سال 96
    مدیر سابق منابع تغذیه انجمن ECA

دیدگاه

پاسخ : امپ 100 وات ای سی TDA7293/TDA7294 (لقمه اماده PCB+... ) پست 1 رو بخ

چه نویزی .... :surprised: چرا آخه .. !؟ وقتی دو تا مدار هم شبیه هم هستند ، نباید یکی سالم یکی خراب باشه ...
      من نمیدونم چی بگم ، آزمون و خطا راه خوبیه ، 1. تموم لحیم کاریهات رو چک کن ، 2. با ترانس خطی و بدون فن و دیگر تجهیزات چک کن ، 3. قطعاتت به جز آیسی رو بررسی کن مخصوصاً اونهایی که به پایه 2 (in-) مربوط میشن . و در آخر آیسی رو تست کن رو یه مدار دیگه و یا یه آیسی دیگه جاش بذار ببین چی میشه ؟ ((اما ، کلی وقت و هزینه مالی صرف کردی ، این نویز نمیدونم دیگه چی بود ، از اونجایی که آیسی میخری دیگه نخر اگه دیدی مشکل از آیسی هستش (چون تو کشور عزیزمون ماشالله پر از اجناس تقلبی هستش ، آدم به چشماش هم نمیتونه اعتماد کنه) )

اول مقاومت و خازن پایه های 9 و 10 رو چک کن ، نکنه که پشت سر هم هی مات بشه وصل بشه ،درست نشد!؟ ،مقاومت R3 و R1 رو (اونهایی که تو دیتاشیته منظورمه نه رو PCB جدیده ای که شما زدید) 10k بذار ،درست نشد!؟ ،خازن و مقاومت هایی که به پایه 2 مرتبطه عوض کن ،درست نشد !؟ ،خازن کوپلاژ ورودی رو هم عوض کن (برای تست یه معمولی بنداز) ،درست نشد !؟ ، ترانس و خازن خطی استفاده کن (اگه امکانش هست ، ) ، دیگه مدار هیچی نداره ، فقط میمونه آیسی .....
      به جان جواد خیلی ناراحت شدم درست کار نکرد ، اگه واسه خودم خراب میشد اینقدر ناراحت نمیشدم .... انشالله زود مشکل رو پیدا کنی .
      بدترین شکل دلتنگی برای کسی آن است که در کنار او باشی و بدانی که هرگز به او نخواهی رسید.

دیدگاه

آره جواد جون خیلی ضد حاله که وقت بزاری و کار نکنه!!
        من خودم خیلی ازینا برام پبش اومد !!! بیشتر اشکالا هم به کارهای معمولی ربط داشت
        حالا که یه نمه بیکاریم یه چیزی بگیم!
        سر اون سوییچینگ آرمین مصیبت ها کشید!... ....
        از سوزوندن ماسفت و دیود و آیسی بگیر تا جرقه زدن ورودی مدار

حالا وقتی آرمین تو هر مداری گیر میکنه یاد اون سوییچینگ میافتم.
        تو سوییچینگ بهنام سر یه اشتباه کوچیک خیلی معطل شد... خیلی به خودش زحمت داد ...
        ایشالا این مدارم همونطوریه آخرش درست میشه
        به امید روزی که شما رو بر بالاترین نقطه ی علم الکترونیک ببینم . زنده باد ECA.
        الکترونیک قدرت
        الکترونیک آنالوگ
        طراحی و تولید انواع مدارات الکترونیک در تیراژ انبوه
        ---------------------BMCELEC@-------------------
        ------------www.hoseyniemeni.ir-----------
        ---------------www.bmc-elec.com--------------
        ---------------www.bmc-elec.ir--------------

دیدگاه

نوشته اصلی توسط javadnadimi026
          چه نویزی .... :surprised: چرا آخه .. !؟ وقتی دو تا مدار هم شبیه هم هستند ، نباید یکی سالم یکی خراب باشه ...
          من نمیدونم چی بگم ، آزمون و خطا راه خوبیه ، 1. تموم لحیم کاریهات رو چک کن ، 2. با ترانس خطی و بدون فن و دیگر تجهیزات چک کن ، 3. قطعاتت به جز آیسی رو بررسی کن مخصوصاً اونهایی که به پایه 2 (in-) مربوط میشن . و در آخر آیسی رو تست کن رو یه مدار دیگه و یا یه آیسی دیگه جاش بذار ببین چی میشه ؟ ((اما ، کلی وقت و هزینه مالی صرف کردی ، این نویز نمیدونم دیگه چی بود ، از اونجایی که آیسی میخری دیگه نخر اگه دیدی مشکل از آیسی هستش (چون تو کشور عزیزمون ماشالله پر از اجناس تقلبی هستش ، آدم به چشماش هم نمیتونه اعتماد کنه) )

اول مقاومت و خازن پایه های 9 و 10 رو چک کن ، نکنه که پشت سر هم هی مات بشه وصل بشه ،درست نشد!؟ ،مقاومت R3 و R1 رو 10k بذار ،درست نشد!؟ ،خازن و مقاومت هایی که به پایه 2 مرتبطه عوض کن ،درست نشد !؟ ،خازن کوپلاژ ورودی رو هم عوض کن (برای تست یه معمولی بنداز) ،درست نشد !؟ ، ترانس و خازن خطی استفاده کن (اگه امکانش هست ، ) ، دیگه مدار هیچی نداره ، فقط میمونه آیسی .....
          به جان جواد خیلی ناراحت شدم درست کار نکرد ، اگه واسه خودم خراب میشد اینقدر ناراحت نمیشدم .... انشالله زود مشکل رو پیدا کنی .
          آخه جالبش اینجاست فن رو یکی نویز میندازه رو اونیکی نه!!
          جواد دمت گرم راهنمایی میکنی حتما تست میکنم خبر میدم
          خودمم خیلی ناراحت شدم :( ضد حال شد برام , البته اتظار نداشتم بار اول کامل کار کنه چون معمولا مدارای من هیچ وقت بار اول کار نمیکنن!
          عزیزان دقت کنید پسورد تمامی فایلها و پروژه های من، در تاپیکشون موجوده(صفحات آخر) لطفا برای رمز فایلا پیام ندید!! چون خیلی دیر ب دیر میام انجمن و پیام چک نمیکنم

دیدگاه

نوشته اصلی توسط hoseyni imeni
            آره جواد جون خیلی ضد حاله که وقت بزاری و کار نکنه!!
            من خودم خیلی ازینا برام پبش اومد !!! بیشتر اشکالا هم به کارهای معمولی ربط داشت
            حالا که یه نمه بیکاریم یه چیزی بگیم!
            سر اون سوییچینگ آرمین مصیبت ها کشید!... ....
            از سوزوندن ماسفت و دیود و آیسی بگیر تا جرقه زدن ورودی مدار

حالا وقتی آرمین تو هر مداری گیر میکنه یاد اون سوییچینگ میافتم.
            تو سوییچینگ بهنام سر یه اشتباه کوچیک خیلی معطل شد... خیلی به خودش زحمت داد ...
            ایشالا این مدارم همونطوریه آخرش درست میشه
            اه بابا از کانال راست نا امیدم!
            اره من تو مدارام سختی زیاد میکشم دلیلشم بیتجربگیم میدونم دیگه عادی شده سر هر مدار کلی بدبختی بکش!
            بابا اون سویچینگه نزدیک 100 تومن خرج کردم! هنوزم سر یه اتصال کوتاه 5 تومن پیاده میشم! مهدی pcb نمیده بسازیم
            ایشالاه درست میشه

دیدگاه

والا شکم به ایسی میره احتمالا ایسی مشکل داره
              یه کم شکم به سوکت تغذیه میره چون به ایسی راست نزدیکتره میگم شاید نویز زیادتر میگیره
              pcb رو یه کم تغییر دادم دور ترک های سیگنالو کلا گراند کشیدم از ورودی تا خروجی پیش رله کلا ترکای سیگنالو بین دو ترک گراند قرار دادم
              یکیم هیت سینگ که به پشت tda وصله از داخل ایسی متصله به -vcc میخوام برا tda ها عایق بزارم هیتسینگو گراند کنم شاید بهتر شد
              تعجبم از اینه که فن چرا رو کانال راست نوبز میده رو چپ نمیده؟!!

راستی جواد ترانس 24024 ندارم باید گیر بیارم باهاش تست کنم

کانال چپ وقتی ولوم گینو زیاد میکنم نویزش معلوم میشه ایا باید اینطوری باشه؟!

تو این کلیپ اول وقتی ورودی ازاده گینو زیاد میکنم و برا کانال چپ نویزم یه کم زیاد میشه کانال راستم که کلا نویزه
              مشکلی که تازه متوجه شدم وقتیه که مثلا از کامپیوتر سوکتو به امپ وصل میکنم!حسابی نویز رو امپه حالا نمیدونم از سیمه از کامپیوتره از چیه!؟ گینو تا آخر باز کردم و ولوم کامپیوتر هم رو 4% هست

http://www.aparat.com/v/neE9g

الان اتفاقی یه چیزی متوجه شدم, امپ که داشت میخوند در حال خوندن پریز سویچینگو از برق کشیدم تا خازنا دشارژ شن یه 1 ثانیه طول کشید و تو اون 1 ثانیه نویزا خیلی حذف شدن!! فک کنم مشکل از سویچینگه

http://www.aparat.com/v/MxwDI

اقا یه بحث خارج از موضوع , من صدام چرا تو ویدیو اینقدر بد میوفته؟! :mrgreen: نکنه واقعا صدام همینه خودم خبر ندارم! :-))

دیدگاه

:wow: :wow: عالیه عالیه ، داره کم کم همه چی خوب پیش میره.

کارت صدا که سورس بی نویز نیستش که ، میتونی از DVD Player یا پخشی که با کیفیته استفاده کنی (فقط حواست به ولتاژ ورودی باشه) ، تازه سیگنال رو نمیشه بدون دریافت نویز ( 100% بی نویز ) به آمپ رسوند ولی با ظریف کاری میشه خیلی کمش کرد ،
                ترانس رو 22.0.22 انتخاب کن تا گرمای کمتری داشته باشه و عمر بیشتر ، (24.0.24 هم خوبه) .
                اگه هم واسه سیگنال دنبال درد سر میگردی :: (( برای امتحان ، اگه تونستی با 555 یه مولد سیگنال 1000 هرتز درست کن ، بعد بده به پ-آمپ ، ببر رو اسکوپ ، سعی کن بهینه ش کنی (موج سینوسی بشه) (برای اسکوپ هم از Sound card scope میتونی استفاده کنی (یادمه یبار لینکش رو تو یه پستی گذاشته بودم..) ) ، خوب اگه دیدی خوب جواب میده و دیستور نداره (یعنی کاملاً سینوسیه و در هارمونیک صدا فقط یک کیلو میبینی) ، حالا با حداکثر دامنه (یک ولت) بده به ورودی آمپ (که منبع تغذیه سوئیچینگ نیست و خطیه) و خروجی رو ببر رو اسکوپ میتونی نویز و دیستور رو ببینی ، البته خروجی آمپ رو بدون سیگنال ببری رو اسکوپ ، نویز زو مییبینی ، (در حالت ولتاژ ورودی صفر (پتانسیومتر ورودیت تا ته بسته) نباید نویز باشه ، و تو حالت ماکس نویز کم اشکالی نداره ، چون هر کاری کنی کم ، خیلی کم از محیط نویز دریافت میکنه ) )) ::
                دو تا کار که اگه نویز زیاد داری انجام بدی بهتر میشه ، سیم هارو اونطوری که قبلاً گفتم (یه سیم صدا با گراند به ه تابیده شده و روش عایق و باز روش شیلد و فویل گراند هستش و بعد باز عایق) وصل کن و مقاومت R3 توی دیتاشیت (همون که از پایه 14 به 2 هستش) به 10k تغییر بده (حتی کمتر ، 8.2k یا 6.8k ولی با این کار فیدبک آمپتو میبری بالا (یعنی عکس سیگنال خروجی به ورودی وارد میشه ، در نتیجه نویز خارج شده توسط ورودی منفی بر عکس تقویت میشه و نویز کاهش پیدا میکنه) ، و در ضمن باید سیگنال ورودیت رو تقویت کنی تا 1.5 ، 2 ولت ) .

یه موضوع بی ربط :(در ضمن صدات خوبه ، هم وقتی صدای ضبط شده ی خودشونو میشنون تعجب میکنن ، فکر به خاطر اینه که در حالت عادی وقتی حرف میزنیم علاوه بر اینکه صدامونو از برونه دهنمون میشنویم از راه حلق به گوش میانی هم صدامون میرسه و ترکیبشون میشه اونی که خودمون فکر میکنیم ولی واقعیش تو فیلمست ، من خودم هم از صدام تو فیلم خوشم نمیاد فکر میکنم تو دماغیه .. )

انشالله موفق بشی
                بدترین شکل دلتنگی برای کسی آن است که در کنار او باشی و بدانی که هرگز به او نخواهی رسید.

دیدگاه

2 تا دیود 3 آمپر فست(FR305) با منبع تغذیه بصورت بایاس معکوس(یعنی مثبت یه دیود به گراند و منفیش به + و یکی دیگه مثبت به گراند و منفیش به - وصل کن)موازی کن ببین نویز کمتر میشه؟
                  الکترونیک آنالوگ

دیدگاه

اقا من pcb رو یه کم ادیت کردم , ترک سیگنال رو با ترک گراند احاطه کردم هر جا تونستم گراندو کشیدم
                    هیتسینگم گراند کردم
                    ببینید خوبه (عکسو دان کنید حجمشو کم نکردم که جزعیاتو بتونید ببینید)
                    http://www.xum.ir/images/2014/09/02/f.jpg

تستایی که گفتینو میکنم نتیجه رو میگم

دیدگاه

پاسخ : امپ 100 وات ا س TDA7293/TDA7294 (لقمه اماده PCB+... ) پست 1 رو بخون

واو دمت گرم ، عجب چیزی شده ... لایک داره هزار تا

انشا الله ببینیم نتیجه تست ها چی از آب در میاد ... یا علی ، برم واسه تست :mrgreen:

"ی" ها رو نمی نوشت

دیدگاه

نوشته اصلی توسط javadnadimi026
                        واو دمت گرم ، عجب چز شده ... لاک داره هزار تا

انشا الله ببنم نتجه تست ها چ از آب در ماد ... ا عل ، برم واسه تست :mrgreen:
                        قربونت جواد جان :nerd: گراندو خرجا تونستم کشیدم :biggrin:

دیدگاه

همه چی گراند نیست آرمین جان.
                          شما تا جایی که میتونی خط تغذیه رو از ورودی دور کن.
                          زاویه 90 درجه به خصوص تغذیه وجود نداشته باشه.
                          کار خوبی کردی که هیت سینک رو زمین کردی.
                          قبل زدن پی سی بی قطعات رو بررسی کن تا شاید ناهماهنگی بین نام پایه در واقعیت با دیتاشیت داره برطرف بشه.
                          الکترونیک قدرت
                          الکترونیک آنالوگ

دیدگاه

نوشته اصلی توسط hoseyni imeni
                            همه چی گراند نیست آرمین جان.
                            شما تا جایی که میتونی خط تغذیه رو از ورودی دور کن.
                            زاویه 90 درجه به خصوص تغذیه وجود نداشته باشه.
                            کار خوبی کردی که هیت سینک رو زمین کردی.
                            قبل زدن پی سی بی قطعات رو بررسی کن تا شاید ناهماهنگی بین نام پایه در واقعیت با دیتاشیت داره برطرف بشه.

pcb رو بازم ادیت کردم تقصیر خودم بود اورده بودم ترک سیگنالو با vcc چسبیده به هم قشنگ موازی باهم اینور اونور برده بودم!!
                            بچه ها یه نگاهی به pcb بندازین ببینید چطوره؟ خیلی تلاش کردم ولی فک کنم بازم رو راست یه کم نویز داشته باشم بعضی جاها مجبور شدم سیگنالو از کنار vcc رد کنم و تو کانال راست یه کم ترک سیگنال 1 ولتیمون با vcc موازی شده البته بینشون گرانده ولی بازم فک کنم نویز بگیره و راستمون از چپ بیشتر نویز داشته باشه!

بچه ها خازن چی بزارم برا کاهش نویز؟
                            فنم جدا کردم تغذیهشو باید جدا بدم :(
                            عکسارو دان کنید حجمش زیاده

http://www.xum.ir/images/2014/09/04/12.jpg

این عکسم +vcc رو قرمز کشیدم -vcc رو زرد و سیگنالارو سبز تا راحا انالیز کنید

http://www.xum.ir/images/2014/09/04/ff.jpg

دیدگاه

آرمین جان من تجربه ای در ساخت SMPS ندارم فقط یه نظر ، میتونی از فیلتر LC استفاده کنی ، یه تعداد خازن خوب میذاری واسه صافی اولیه ، تا خروجی منبع تغذیه DC بشه ولی نویز داره ، حالا یه سلف و بعد یک خازن تا بع عنوان Low pass filter عمل کنه ، یعنی فقط فرکانس های پایین رو عبور بده ، ولی اولین و آخرین خازن باید هم ظرفیت نسبتاً بالایی داشته باشن و هم امپدانس و ESR پایین و جریان ریپل بالا (خوب واسه SMPS و آمپلی فایر فک کنم از این خازن ها نیازه ).
                              مثل این شکل : اگه خازن هارو 1000 میکروفاراد و سلف ها رو 1000 میکرو هانری بگیری ، فرکانس های بالای 160 هرتز حدوداً عبور نمیکنن :

باز به دوستان عزیزی که تجربه ی حسابی در SMPS دارند پیام بزن ، ببین چی پیشنهاد میکنن .

دیدگاه

به غیر از نویز الکتریکی نویز مغناطیسی هم وجود داره گه باید دور ترناس سوییچینگ شیلد باشه. البته اگه خوب درست کنید نیاز به شیلد نیست.
                                الکترونیک قدرت
                                الکترونیک آنالوگ

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                                X