اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

[پروژه]امپ 100 وات ای سی TDA7293/TDA7294 (لقمه اماده PCB+... ) پست 1 رو بخونید!

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : قویترین امپ با دوبل 13 ولت 1.5 امپر چه امپیه؟

نوشته اصلی توسط hoseyni imeni
    به نظر من بهترین باکس باکسه باندپسه (البته برای این ووفرها)
    50 وات واقعی؟؟؟؟!!!
    به این جا هم سربزن ظاهرا چند تا از دوستان ساختن راضی بودن من جمله خودم البته من فقط باند پس ساختم:
    http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=88457.0
    والا من ساب ماشینم 500 وات واقعیه خوب چی کار کنم :biggrin: والا ووفر 22 وات راضیم نکرد ازش زیادتر خواستم قدرت بگیرم خر خر کرد دیگه خراب شد :cry:
    والا یا سیلد میسازم یا بندپس سیلد راحته بندپس هم خوش صدا :nerd: انتخابو سخت میکنه
    عزیزان دقت کنید پسورد تمامی فایلها و پروژه های من، در تاپیکشون موجوده(صفحات آخر) لطفا برای رمز فایلا پیام ندید!! چون خیلی دیر ب دیر میام انجمن و پیام چک نمیکنم
    مخترع برتر شمال غرب سال 96
    مدیر سابق منابع تغذیه انجمن ECA

دیدگاه

نوشته اصلی توسط javadnadimi026
      حدود یکسال پیش من یک 22-0-22 10A گرفتم 55 تومن، برای 3 تا TDA7294
      از یکی دو تا ترانس پیچ دیگه سوال کن فک کنم بتونی ارزونتر گیر بیاری

با ترانس 30-0-30 باید حسابی خنکش کنی و حداقل 2 آمپر جریان نیاز داره .(من امتحان نکردم، تو دیتاشیت با 27-0-27 DC ،(که میشه 20-0-20 AC) شصت وات صدا با دیستور 0.01% در فرکانس 1000 هرترز گرفته. البته زده تا ولتاژ 40+- هم کار میکنه ولی فکر کنم واسه امپدانس خروجی 8 اهم باشه)

بهترین ولتاژ همون 20-0-20 2.5A هستش که حرارت کمتری هم تولید میکنه.
      چون ووفر 50 واتیه باید امپو رو 45 وات تنظیم کنم, با این تفاسیر ترانس چند ولت چند امپر بگیرم خوبه؟
      20.0.20 2.5 امپر 60 تومنه امروز قیمت گرفتم :cry: :cry: (چرا این قدر گرون؟؟!!!!!)

و از کجا بدون چند وات خروجی دارم؟
      عزیزان دقت کنید پسورد تمامی فایلها و پروژه های من، در تاپیکشون موجوده(صفحات آخر) لطفا برای رمز فایلا پیام ندید!! چون خیلی دیر ب دیر میام انجمن و پیام چک نمیکنم

دیدگاه

اونهایی که دورش خط کشیدم تغییرات نسبت به دیتاشیت هستش (مدار دیتاشیت بیس کمی داره مخصوصاً در فرکانس های حدود 40 هرتز)
        باکس سیلد هم باید توجه داشته باشی که صدای کمی داره (در عوض هم ارزونه و هم خوش صدا)
        اگه میخوای توان خروجی رو دقیق اندازه بگیری:

--اول : مقاومت و ولوم رو 6.8 کیلو بگیر (هر دوتارو) تا از توان ها ی پایین ترهم بتونی استفاده کنی.

--دوم : آمپ رو که ساختی تموم شد ولوم رو تا ته کم کن (تا انتها پاد ساعتگرد بچرخون) باندت رو به خروجی وصل کن یه فرکانس 100 هرتز بساز و اجرا کن (با 0.9 ولت RMS) (با نرم افزار های wave editor مثل sony sound forge یا nero wave editor و ...). توجه داشته باش اگه خروجی کامپیوتر (یا وسیله ی مورد نظر) ولتاژش 0.9 ولت باشه (مراجعه به دیتاشیت).

--سوم : یه ولت متر دیجیتالی بردار وصل کن به دو سر باند. Rl=4 و P=V*I , P=R*I*I , 40w=4*I*I ,=> I=3.16 => 40w=3.16A*12.6v
        پس اگه امپدانس باندت 4 اهم باشه ولوم رو تا جایی زیاد کن که به 12.6 ولت AC برسی
        (درست یا غلط اونچه تو دبیرستان یاد گرفته بودیم ، همین یادم بود ) (آخه نرم افزار میخونم واسه تفریح آمپ میسازم)

یه نکته خازن هم حداقل حدود 10000uF روی هر خط قرار بده (نه دقیقاً همین ظزفیت خازن رو میتونی دوتا 4700 میکرو فاراد موازی کنی)
        و اینکه ترانس هم 5 آمپر بگیری بدک نیست (چرا؟ علت علمیش رو نمیدونم ، تو پرتوس وقتی 3 آمپر DC استفاده میکنی نشون میده 9 آمپر از ترانس رو پیک داره جریان AC میگذره ولی متناوب جریان AC تغییر میکنه، کم و زیاد میشه)

راستی قیمت ترانس هم برات گرفتم
        20-0-20 5 آمپر 55 هزار تومان
        20-0-20 3 آمپر 45 هزار تومان

10 آمپر هم فک نکنم 15-20 تومن گرونتر از 5 آمپر باشه

یعنی به جای اینکه 60 هزار بدی یه 2.5 آمپر بگیری میتونی 70 بدی یه 10 آمپر بگیری :surprised:

ترانس پیچی مراد
        آدرس: کرج،خیابان دانش کده، پاساژ دانشکده، طبقه ی سوم، پلاک 71
        شماره: 026-32241213

قیمت ندی نونمون رو آجر کنی :icon_razz:

دو سه هفته امتحان دارم باید درس بخونم چون وقت آزاد کم دارم دیر به دیر میتونم سر بزنم :nerd:
        بدترین شکل دلتنگی برای کسی آن است که در کنار او باشی و بدانی که هرگز به او نخواهی رسید.

دیدگاه

اونهایی که دورش خط کشیدم تغییرات نسبت به دیتاشیت هستش (مدار دیتاشیت بیس کمی داره مخصوصاً در فرکانس های حدود 40 هرتز)
          باکس سیلد هم باید توجه داشته باشی که صدای کمی داره (در عوض هم ارزونه و هم خوش صدا)
          اگه میخوای توان خروجی رو دقیق اندازه بگیری:

--اول : مقاومت و ولوم رو 6.8 کیلو بگیر (هر دوتارو) تا از توان ها ی پایین ترهم بتونی استفاده کنی.

--دوم : آمپ رو که ساختی تموم شد ولوم رو تا ته کم کن (تا انتها پاد ساعتگرد بچرخون) باندت رو به خروجی وصل کن یه فرکانس 100 هرتز بساز و اجرا کن (با 0.9 ولت RMS) (با نرم افزار های wave editor مثل sony sound forge یا nero wave editor و ...). توجه داشته باش اگه خروجی کامپیوتر (یا وسیله ی مورد نظر) ولتاژش 0.9 ولت باشه (مراجعه به دیتاشیت).

--سوم : یه ولت متر دیجیتالی بردار وصل کن به دو سر باند. Rl=4 و P=V*I , P=R*I*I , 40w=4*I*I ,=> I=3.16 => 40w=3.16A*12.6v
          پس اگه امپدانس باندت 4 اهم باشه ولوم رو تا جایی زیاد کن که به 12.6 ولت AC برسی
          (درست یا غلط اونچه تو دبیرستان یاد گرفته بودیم ، همین یادم بود ) (آخه نرم افزار میخونم واسه تفریح آمپ میسازم)

یه نکته خازن هم حداقل حدود 10000uF روی هر خط قرار بده (نه دقیقاً همین ظزفیت خازن رو میتونی دوتا 4700 میکرو فاراد موازی کنی)
          و اینکه ترانس هم 5 آمپر بگیری بدک نیست (چرا؟ علت علمیش رو نمیدونم ، تو پرتوس وقتی 3 آمپر DC استفاده میکنی نشون میده 9 آمپر از ترانس رو پیک داره جریان AC میگذره ولی متناوب جریان AC تغییر میکنه، کم و زیاد میشه)

راستی قیمت ترانس هم برات گرفتم
          20-0-20 5 آمپر 55 هزار تومان
          20-0-20 3 آمپر 45 هزار تومان

10 آمپر هم فک نکنم 15-20 تومن گرونتر از 5 آمپر باشه

یعنی به جای اینکه 60 هزار بدی یه 2.5 آمپر بگیری میتونی 70 بدی یه 10 آمپر بگیری :surprised:

ترانس پیچی مراد
          آدرس: کرج،خیابان دانش کده، پاساژ دانشکده، طبقه ی سوم، پلاک 71
          شماره: 026-32241213

قیمت ندی نونمون رو آجر کنی :icon_razz:

دو سه هفته امتحان دارم باید درس بخونم چون وقت آزاد کم دارم دیر به دیر میتونم سر بزنم :nerd:
          نه قیمت نمیدم بهش :nice:
          اقا من بهت خیلی زحمت میدما ایشالاه بتونم جبران کنم @};- @};-
          احتمالا سیلد بگیرم باکسو حوصله ی نجاری و... ندارم ارزون و خوش صدا برام کافیه :mrgreen:
          اوکی گرفتم چجوری محاسبه کنم
          والا اینجا قیمتا نجومیه!!آخه یه ترانس 20.0.20 3 امپر چرا باید 65 تومن باشه!!!!!؟؟؟؟
          دمت گرم داداش :nerd:

دیدگاه

آقا من برا ساب میخوام و فقط بیس و بم!!این ایسی برا بیس خوب نیست؟بیسش کلا کمه؟

دیدگاه

نه عزیزم ولی سازنده واسه فول رنج مدار رو داده
              با این تغییرات بیس رو کامل خواهی داشت (تجربه) (البته باید LPF (همون فیلتر پایین گذر برای حذف فرکانس های بالا) قبلش قرار بدی)
              فرکانس قطع(منفی سه دسیبل) : f=1/2*3.14*R*C که C همون C1 و R همون R1 هستند. اگر فرض کنیم R1 برابر 10 کیلو اهم باشه.
              اگر C1 رو 470 نانو فاراد بگیری ، روی فرکانس 33.8 هرتز 3 دسیبل افت صدا خواهی داشت و تا 60 هرتز به ندرت افت صدا کاهش پیدا میکنه (اما از بین نمیره). ولی اگه C1 رو 2.2 میکرو فاراد بگیری افت روی فرکانس 7 هرتز خواهی داشت (نه موسیقی با این فرکانس هست نه گوش انسان میتونه بشنوه).
              وظیفه ی این خازن کوپلاژ صداست یعنی نمیذاره جریان DC وارد مدار بشه و فقط جریان AC رو عبور میده. اگر حذفش کنی آمپلیت میشه اونوقت باید با چشمای :cry: بشینی :cry2: کنی.
              R3 هم باید با R1 یک مقدار باشن (مراجعه به دیتاشیت) واسه همون گفتم ولوم دوبل بزاری (البته روی جعبه آمپ قرار نده بذارش روی برد واسه تنظیم توان اولیه) تا R1 و R3 رو با هم تغییر بدی.
              موفق باشی.
              بدترین شکل دلتنگی برای کسی آن است که در کنار او باشی و بدانی که هرگز به او نخواهی رسید.

دیدگاه

نه عزیزم ولی سازنده واسه فول رنج مدار رو داده
                با این تغییرات بیس رو کامل خواهی داشت (تجربه) (البته باید LPF (همون فیلتر پایین گذر برای حذف فرکانس های بالا) قبلش قرار بدی)
                فرکانس قطع(منفی سه دسیبل) : f=1/2*3.14*R*C که C همون C1 و R همون R1 هستند. اگر فرض کنیم R1 برابر 10 کیلو اهم باشه.
                اگر C1 رو 470 نانو فاراد بگیری ، روی فرکانس 33.8 هرتز 3 دسیبل افت صدا خواهی داشت و تا 60 هرتز به ندرت افت صدا کاهش پیدا میکنه (اما از بین نمیره). ولی اگه C1 رو 2.2 میکرو فاراد بگیری افت روی فرکانس 7 هرتز خواهی داشت (نه موسیقی با این فرکانس هست نه گوش انسان میتونه بشنوه).
                وظیفه ی این خازن کوپلاژ صداست یعنی نمیذاره جریان DC وارد مدار بشه و فقط جریان AC رو عبور میده. اگر حذفش کنی آمپلیت میشه اونوقت باید با چشمای :cry: بشینی :cry2: کنی.
                R3 هم باید با R1 یک مقدار باشن (مراجعه به دیتاشیت) واسه همون گفتم ولوم دوبل بزاری (البته روی جعبه آمپ قرار نده بذارش روی برد واسه تنظیم توان اولیه) تا R1 و R3 رو با هم تغییر بدی.
                موفق باشی.
                :biggrin: :nerd:
                ممنون از راهنماییهاتون, برا این ایسی ووفر 4 اهم بزارم یا 8 اهم؟چند وات؟

دیدگاه

پاسخ : قوترن امپ با دوبل 13 ولت 1.5 امپر چه امپه؟

4 اهم = توان بالاتر

دیدگاه

پاسخ : امپ برای ساب 50 وات ای سی TDA7294

سلام به همگی
                    اول یه سوال این ایسی رو من به 2 اهم وصل کنم مشکلی داره؟نسوزه؟ من سابم 2 اهمه!
                    دارم میرم وسایلشو بخرم امشب احتمالا تست بزارم

دیدگاه

فکر نکنم بسوزه چون اکثر TDA ها داخلشون یه محدود کننده ی جریان هست.
                      مطمئن نیستما.
                      به امید روزی که شما رو بر بالاترین نقطه ی علم الکترونیک ببینم . زنده باد ECA.
                      الکترونیک قدرت
                      الکترونیک آنالوگ
                      طراحی و تولید انواع مدارات الکترونیک در تیراژ انبوه
                      ---------------------BMCELEC@-------------------
                      ------------www.hoseyniemeni.ir-----------
                      ---------------www.bmc-elec.com--------------
                      ---------------www.bmc-elec.ir--------------

دیدگاه

فکر نکنم بسوزه چون اکثر TDA ها داخلشون یه محدود کننده ی جریان هست.
                        مطمئن نیستما.
                        والا تو دیتا شیت اصلا از 2 اهم حرفی نزده!! میترسم بزنم بسوزونم

دیدگاه

واسه منم حرف زده نبود.
                          به نظر من توان هیچ فرقی نمیکنه همونه که روی 4 اهمه.
                          فقط ممکنه که دیستوریشن پایین بیاد.
                          الکترونیک قدرت
                          الکترونیک آنالوگ

دیدگاه

واسه منم حرف زده نبود.
                            به نظر من توان هیچ فرقی نمیکنه همونه که روی 4 اهمه.
                            فقط ممکنه که دیستوریشن پایین بیاد.
                            اوکی توکل بر خدا
                            یکیم من نمیخوام از قبلیت mute و standby استفاده کنم الان اون پینارو پول پ کنم یا پول داون؟

دیدگاه

صفحه ی 9 دیتا شیت . اون نقشه رو (ص 9) به +vcc وصل کنی
                              متن دیتاشیت:
                              The device is provided with both stand-by and
                              mute functions, independently driven by two
                              CMOS logic compatible input pins.
                              The circuits dedicated to the switching on and off
                              of the amplifier have been carefully optimized to
                              avoid any kind of uncontrolled audible transient at
                              the output.
                              The sequence that we recommend during the
                              ON/OFF transients is shown by Figure 16.
                              The application of figure 17 shows the possibility
                              of using only one command for both st-by and
                              mute functions. On both the pins, the maximum
                              applicable range corresponds to the operating
                              supply voltage
                              الکترونیک قدرت
                              الکترونیک آنالوگ

دیدگاه

صفحه ی 9 دیتا شیت . اون نقشه رو (ص 9) به +vcc وصل کنی
                                متن دیتاشیت:
                                The device is provided with both stand-by and
                                mute functions, independently driven by two
                                CMOS logic compatible input pins.
                                The circuits dedicated to the switching on and off
                                of the amplifier have been carefully optimized to
                                avoid any kind of uncontrolled audible transient at
                                the output.
                                The sequence that we recommend during the
                                ON/OFF transients is shown by Figure 16.
                                The application of figure 17 shows the possibility
                                of using only one command for both st-by and
                                mute functions. On both the pins, the maximum
                                applicable range corresponds to the operating
                                supply voltage
                                پس یعنی اگه این پینارو به Vcc بدیم مات و استندبای میشه؟ پس من برای اینکه نمیخوام از این قابلیت استفاده کنم باید اونو پول داون کنم و بدمش به گراند درسته؟

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                                X