اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

طراحی و ساخت اینورتر جوشکاری

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : طراحی و ساخت اینورتر جوشکاری

نوشته اصلی توسط ahmadmn
    سلام دایی جان
    به نظر من توی دستگاه جوش نیازی به فیدبک ولتاژ نداریم. هرچی ولتاژ بی باری بالاتر باشه بهتره.
    سلام
    دایی جان میدونم شما عاشق منابع تغذیه سویچینگ هستید اما اون جوشکار بیچاره هم به جونش علاقه داره
    برق گرفتگی در ولتاژ بالای 80 ولت خیلی خطرناک نیست
    و کنترل نکردن ولتاژ بی باری باعث افزایش شدید ولتاژ اسنابر میشه من شاهد انفجار ترانزیستور های قدرت بودم :cry2:
    این مدعیان در طلبش بی خبرانند
    آن را كه خبر شد خبری باز نیامد

دیدگاه

دمت دایی جان
      یه روزگاری توی بازار مکاره جمهوری همین آی سی های روسی هم بزور پیدا میشد. کلی از اینا رو هنوز دارم.
      منم فکر می کنم سیم پیچ کمکی ایده ای برای روز مباداست.
      در منابع رزونانسی این کارا ساده تره. چون میشه نقطه تشدید رو جابجا کرد و به ولتاژ دلخواه در بی باری رسید. بدون اینکه در بار کامل بازده مدار کم بشه. اما در هاردسوئیچینگ، ولتاژ خروجی دقیقا نسبتی از ولتاژ ورودیه و دیوتی سایکل نقش چندانی در ولتاژ بی باری خروجی نداره. ممکنه مجبور بشی ترانستو برای توان بالاتر طراحی کنی.
      بهرحال اگه پروژه هاردسوئیچ به پستم خورد حتما چک می کنم و نتیجه رو میگم.
      دایی بابک جان
      ما الان داریم روی این بحث می کنیم چطور ولتاژ رو ببریم بالا. اگه تونستیم ولتاژ رو بالای 50 ببریم خیالت راحت، حتما فیدبک ولتاژ میزارم بالاتر نره!
      تازه جوشکاری که با 80 ولت آخ بگه جوشکار نیست
      با عرض پوزش خدمت دایی های عزیزم تا اطلاع ثانوی به اینترنت دسترسی ندارم.

دیدگاه

دایی احمد من یه چیزی به ذهنم رسید: به نظر شما این قسمت مربوط به آنتی استیک نیست.همون خاصیت ضد چسبیدن الکترود
        یعنی وقتی که الکترود میچسبه و ماکزیمم جریان کشیده میشه توسط این فیدبک پالسهای فرمان چهارتا سوئیچ قدرت قطع بشن
        براي بالاتر بودن خودتو ببر بالا،ديگرانو پايين نيار
        چون ممکنه دستت به همه نرسه تا بياريشون پايين

دیدگاه

سلام دایی راد عزیز
          من هنوز این مداری روسی رو تحلیل نکردم.
          اما این حرفی که گفتی همون فیدبک جریانه دیگه. یعنی وقتی جوشکاری می کننیم جریان نباید از مقدار خاصی بیشتر بشه. حالا چه سیم جوش بچسبه، چه قطرش زیاد باشه.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ahmadmn
            تازه جوشکاری که با 80 ولت آخ بگه جوشکار نیست

دیدگاه

سلام به همه بابا ایول من شرمنده شدم یعنی دیشب که خوابیده بودم شما داشتین....
              دایی جان دمت گرم دقیقا خودشه(4077) راستی دایی جان تو مدار قبلیم که خروجی رو 36 در نظر گرفته بودم بین ازمایشام متوجه شدم باید ولتاژش بیشتر باشه با دستکاری مدار فیدبک تونستم 36 رو تا 45 برسونم یه بار هم از یه خازن استفاده کردم خیلی بهتر شد اما بعد از دو تا خال زدن خازن منفجر شد حالا چرا تا 45 بیشتر نمیرفت برام سواله؟ البته احتمالا به Dmax میرسیده بیچاره
              نوشته اصلی توسط m_j_rad
              پس با این حساب چون 4077 یک EXNOR هستش پس ماسفت یا روشن است و یا خاموش
              و در واقع فید بک جریان به معنایی که توزهنمون بود نخواهد شد و در واقع مشخص میکند که جریان از عدد خاصی کمتر است یا بیشتر
              و بحث تایمر و تاخیر هم منتفیست
              فکر نکنم اینطور باشه بیشتر شبیه یه جور بافر میاد چون xor هستش و جفت ورودیها رو به هم وصل کرده اگه ورودی یک باشه خروجی داریم اگه صفر هم باشه خروجی داریم درسته؟ شاید خواسته با این طبقات پشت سر هم یه تاخیر درست کنه تازه اون خازن و مقاومت هم دقیقا میتونن برای تاخیر طرح شده باشن... فکر کنم باید یه 4077 بخرم یه کم باهاش کار کنم یعنی این مداره خروجیش همیشه یکه؟ oo:(از دست این روسها)
              نظر بدید.ممنون

دیدگاه

لازم نیست 4077 بخری
                میتونی توی نرم افزارهای مختلف تحلیل مدار پیداش کنی و تستش کنی
                اما من اون قسمت رو با گیتهای 4077 پیادش کردم و شکل زیر در اومد

[img][/img]

دیدگاه

سلام
                  نوشته اصلی توسط m_j_rad
                  لازم نیست 4077 بخری
                  میتونی توی نرم افزارهای مختلف تحلیل مدار پیداش کنی و تستش کنی
                  اما من اون قسمت رو با گیتهای 4077 پیادش کردم و شکل زیر در اومد

[img][/img]
                  کدوم شکل؟؟
                  من با یکی از دوستام مشورت کردم و دیدم هیچ رقم راه نداره اون ایسی 4077 باشه چون اگه 4077باشه همیشه خروجی مدارمون یه وضعیت داره وبه نظر من 4011 هستش که یه گیت nand و همه میدونیم یکی از از استفاده های این گیت درست کردن not میباشد که به عنوان بافر استفاده میشه و خیلی با مدارمون جور در میاد به نظر من شما هم نظر بدید.

دیدگاه

ببخشید که عکس مشکل داشت

دیدگاه

من دوباره کمی به این مدار نگاه کردم و دیدم که نمیتونه اون ای سی EXNOR باشه ولی میتونه NAND یا NOR یا AND یا OR باشه و کار این مدار به این شکله:
                      اگر ولتاژ فیدبک 0 باشه پس ولتاژ آند دیود 0 میشه و دیود خاموشه پس ولتاژ کاتد به دلیل وجود مقاومت موازی با خازن 0 خواهد بود و این باعث میشه بعد از دوبار معکوس شدن دوباره 0 به گیت ماسفت برسه.
                      واگر ولتاژ فید بک بیاد بالا تا به مرز یک بودن منطقی برسه آنگاه آند دیود 1 منطقی میشه و کاتد اون 11.3 ولت میشه و بازم یعنی 1 منطقی ودر این حالت خازن شروع به شارژ میکنه و در کنار این داستان این 1 منطقی بعد از دوبار not شدن به گیت ماسفت میرسه و ماسفت روشن میشه.
                      این روند افزایش ولتاژ فیدبک از 0 بود تا 1 منطقی .
                      اما و اما وقتی ولتاز فید بک از 1 منطقی شروع به کاهش میکنه و روند نزولی رو طی میکنه به دلیل اینکه خازن ولتاژ شارژ شدش رو توسط مقاومت موازیش شروع به دشارژ میکنه یک زمان t0 بعد از اینکه ولتاژ فید بک به محدوده 0 منطقی میرسه هنوز هم ماسفت ما روشن خواهد موند.
                      و این زمان با ظرفیت خازن و مقاومت مشخص میشه
                      قدم بعدی اینه که ببینیم این زمان اضافی برای روشن موندن ماسفت برای چیست و در ایجاد قوص الکتریکی نقش داره یا چیز دیگه ای؟
                      البته با تحلیل دقیق باید بررسیش کنیم که قابل قبول باشه

دیدگاه

نوشته اصلی توسط B2
                        سلامکدوم شکل؟؟
                        من با یکی از دوستام مشورت کردم و دیدم هیچ رقم راه نداره اون ایسی 4077 باشه چون اگه 4077باشه همیشه خروجی مدارمون یه وضعیت داره وبه نظر من 4011 هستش که یه گیت nand و همه میدونیم یکی از از استفاده های این گیت درست کردن not میباشد که به عنوان بافر استفاده میشه و خیلی با مدارمون جور در میاد به نظر من شما هم نظر بدید.
                        ممکنه باشه دایی جان
                        من بخاطر این گفتم که 4017 روسی دارم و اخرش 7 داره. و گفتم روس ها حرف اخر رو مثل غربی ها میزارن. بنابراین توی گیتها اولینی که آخرش 7 داشت و پایه هاش بهش می خورد رو معرفی کردم.

دیدگاه

B2 عزیز و دایی احمد
                          به هیچ عنوان فرقی نداره که اون گیت NAND باشه یا AND یا NOR یا OR
                          همونطور که در نحوه استفاده از گیتها میبینیم هیچ فرقی نداره که گیتها کدوم باشن و عملکرد مدار یکی خواهد بود
                          فقط نمیتونه EXOR , EXNOR باشه

دیدگاه

برای اینکه بتونم توضیح بهتری بدم یه شکل هم کشیدم که بد نیست بزارمش اینجا
                            همینطور که توی عکس میبینیم یه 0 منطقی دوبار NOTبشه دوباره 0 میشه و اگر دوبار BUFFER بشه باز هم 0 میشه
                            و یک منطقی هم همینطور
                            پس مهم نیست که اون آی سی AND NAND OR NOR باشه
                            اما این گیت نمیتونه EXOR و یا EXNOR باشه.چون میدونیم EXOR برای 0و0 میده 0 و برای 1و1 میده 0
                            و همینطور EXNOR برای 0و0 میده 1 و برای 1و1 میده1

پس خیلی لازم نیست دنبال شماره اون ای سی بگردیم بلکه عملکردش مهمه برامون که متوجه شدیم به چه شکل هست پس اگر موافق باشین از این مبحث رد بشیم و بریم سراغ گام بعدی و ببینیم چرا این تاخیر استفاده شده و به چه شکل عملکرد سیستم رو بهبود بخشیده که طراح ازش استفاده کرده.
                            هدف ساخت همین مدار نیست ولی تحلیل این مدار میتونه در طراحی مدار خودمون ما رو کمک کنه.
                            اگر هم به عنوان قدم بعدی اساتید هدف بهتری رو مناسب میدونن لطفا بیان کنید تا هدفمندتر تلاش کنیم
                            به قول دوست با تلاشمون آقای B2 لطفا نظر بدین

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ahmadmn
                              ممکنه باشه دایی جان
                              من بخاطر این گفتم که 4017 روسی دارم و اخرش 7 داره. و گفتم روس ها حرف اخر رو مثل غربی ها میزارن. بنابراین توی گیتها اولینی که آخرش 7 داشت و پایه هاش بهش می خورد رو معرفی کردم.
                              سلام به همه دایی جان دمت گرم من هنوزم به علم غیبت ایمان دارم این همه وقت به این مدار نگاه کردم ولی یه بار هم فکر نکردم ممکنه ایسی منطقی باشه همش فکر میکردم اپ امپه....
                              دست شما هم درد نکنه اقای راد کارت درسته نتیجه این شد که این ایسی یه بافره . ولی مشکل اصلی همچنان پابر جاست چون به نظرم نمیتونیم با تغییر دیوتی سایکل ولتاژ رو از 26 به 70 یا حتی 60 برسونیم چون تو مدار قبلی با اینکار نهایتا 15 ولت تونستم به خروجی اضافه کنم پس چه باید کرد؟؟به نظرم باید دنبال منابع انگلیسی تونت باشیم...من فعلا یه کم :read:
                              به قول خودم نظر بدید

دیدگاه

سلام
                                تود این مدلهای چینی هسته فریت نسبت به توان خیلی کوچک بنظر میرسه oo:کسی نمی دونه در چه فرکانسی کار میکنند
                                و توپولوژیشون چیه؟

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                                X