اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

مرجع کامل طراحی و ساخت منبع تغذیه سوئیچینگ توسط نرم افزار PI Expert

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : مرجع کامل طراحی و ساخت منبع تغذیه سوئیچینگ توسط نرم افزار PI Expert

نوشته اصلی توسط ms2000
    سلام ممنون از پاسختون ولی مدار من در محفظه کوچک دربسته قرار میگیره اگه با open frame طراحی بشه زود نمیسوزه؟
    نه دایی جان. گفتم که باید با جریان بالاتر طراحی کنی و در نهایت هیچ فرقی نداره.
    حرارت هم براحتی با مقدار مس زیر ای سی دفع میشه. توی نرم افزار مساحت مس مورد نیاز رو هم توی قسمت PCB میده که خیلی مهمه رعایت بشه. اگه جای کمی داری باید ورق مسی بصورت عمودی لحیم کنی تا حرارت به هوای داخل کیس منتقل بشه. اگه این نکات رو رعایت کنی می تونی جریان open frame رو هم ازش بگیری.

اضافه شده در تاریخ :
    نوشته اصلی توسط samse
    آخرین بار دو روز پیش روش کار کردم ولی یک دفعه بدون اینکه قطعه ای بسوزه خروجی کمی هم که میداد به کلی قطع شد :cry2: :cry2:احتمال میدادم که قطعه ای بسوزه برا همین قطعاتش رو عوض کردم ولی به کل کار نمی کنه کاری رو که گفتید رو هنوز تست نکردم فردا اون رو هم تست می کنم .
    در ضمن یه سوال داشتم اگه فاصله هوایی هسته بیشتر باشه (یعنی باعث بشه اندوکتانس اولیه از مقداری که تو نرم افزار گفته کمتر بشه) میشه باعث بشه موقع جریان کشی (در حد 50میلی آمپر) افت ولتاژ تاحد صفر بشه؟
    مرسی از راهنماییهاتون
    دقیقا دایی جان
    مقدار اندوکتانس پایینتر باعث میشه انرژی کمتری ذخیره بشه و جریان دهی کمتر بشه.
    البته نه در حدی که 50 میلی آمپر باعث افت ولتاژ بشه.
    حالا چرا فاصله هوایی رو درست انتخاب نمی کنی؟
    با عرض پوزش خدمت دایی های عزیزم تا اطلاع ثانوی به اینترنت دسترسی ندارم.

دیدگاه

احمد آقا یه سوال راجع به این فاصله هوایی:
      من با اینکه تابحال چند تا هم با 268 ساختم ولی هر بار سر این فاصله هوایی شک میکنم که نکنه اشتباه باشه.
      اینو از کجا باید بفهمیم که چقدر بزاریم؟؟؟
      من دو سر انتهایی هر هسته یه لایه نازک چسب کاغذی میزنم. طوریه که در آخر که هسته ها رو کنار هم میگیری از وسطیه با اندازه یه برگ کاخذ فاصله هست. آیا این مقدار کافیه؟؟؟
      ولتاژم هم تغریبا میشه گفت خوب درمیاد. مثلا آخرین باری که ساختم بجای 12 ولت بهم 12.3 داد.
      فقط جریانش رو از 200 میلی که بیشتر میگیرم آیسی کمی گرم میشه و به 600 که میرسه داغ میکنه. ولی نه جوری که دستو بسوزونه(منبع 1 آمپره)
      نيست بر لوح دلم جز الف قامت دوست *** چه کنم حرف دگر ياد نداد استادم

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ساناز.پ
        احمد آقا یه سوال راجع به این فاصله هوایی:
        من با اینکه تابحال چند تا هم با 268 ساختم ولی هر بار سر این فاصله هوایی شک میکنم که نکنه اشتباه باشه.
        اینو از کجا باید بفهمیم که چقدر بزاریم؟؟؟
        من دو سر انتهایی هر هسته یه لایه نازک چسب کاغذی میزنم. طوریه که در آخر که هسته ها رو کنار هم میگیری از وسطیه با اندازه یه برگ کاخذ فاصله هست. آیا این مقدار کافیه؟؟؟
        ولتاژم هم تغریبا میشه گفت خوب درمیاد. مثلا آخرین باری که ساختم بجای 12 ولت بهم 12.3 داد.
        فقط جریانش رو از 200 میلی که بیشتر میگیرم آیسی کمی گرم میشه و به 600 که میرسه داغ میکنه. ولی نه جوری که دستو بسوزونه(منبع 1 آمپره)
        سلام قبل از اومدن استاد احمد و دادن جواب شما نکاتی که خودم رعایت میکنم رو بهتون میگم
        اول اینکه به نظر من خرید یک اندوکتانس سنج ضرویه.
        من اینطور عمل میکنم که هسته رو طبق اونچه که نرم افزار پیشنهاد داده انتخاب میکنم و تعداد دوری هم که برای اولیه و ثانویه گفته با سیم با ضخامتی که نوشته میپیچم بعدش هسته رو با یک فاصله هوایی تقریبی (طبق تجربه) میبندم و اندوکتانس اولیه رو اندازه میگیرم و اگه همونی بود که نرم افزار گفته که تمومه و اگه بیشتر بود فاصله هوایی رو بیشتر و اگه کمتر بود فاصله هوایی رو کمتر میکنم.
        فاصله هوایی برای هر هسته با بقیه هسته ها فرق میکنه مثلا فاصله هوایی برای هسته EE13 با EE16 فرق داره
        من فاصله هوایی رو با یک لایه یا چند لایه چسب ایجاد میکنم
        در مورد داغ کردن آی سی هم من منبعی رو که میسازم رو با حداکثر جریان مدتی روشن میکنم و با دماسنج حرارت آی سی و جاهای دیگه رو تست میکنم که اگه زیاد داغ شد مشکل رو پیدا کنم و حل کنم

ساخت سوئیچینگ-داریور ال ای دی- لامپ و پروژکتور ال ای دی

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ahmadmn
          سلام دایی جان
          بعید میدونم مشکل از نوع اپتوکوپلر باشه.
          البته باید ولتاژ بایاس رو هم اندازه می گرفتی.
          حدس من اینه که پایه های اولیه ترانس رو برعکس به مدار وصل کردی. جای پایه هاشو عوض کن و خبر بده. منظورم اینه که پایه 1 رو به آیسی بده و پایه 2 رو به VCC
          یک راه اینکار اینه که با کاتر اون قسمت از PCB رو قطع کنی و با سیم ایندوپایه رو جابجا کنی.
          راه دیگش اینه که سیم پیچ اولیه رو بجای اینکه از 1 شروع کنی و به 2 ختم کنی، از 2 شروع کن و به 1 ختم کن. اما جهت باید همون باشه.
          این کار رو کردم ولی خروجی به کل قطع شد اون مقدار ولتاژی که در حدود 10-12 ولت بود رو هم نداد.
          یه مسئله ای رو که متوجه شدم اینه که ولتاژ در لحظه ای اول حدود 12ولت میشه بعد کم کم میاد پایین حتی بدون بار با بار هم که گفتم کلا صفر میشه.
          در مورد اندوکتانس هم درست مقداری هست که نرم افزار داده چون رو برد بود شک کردم که شاید از اون باشه ولی ترانس رو درش آوردم و دوباره اندوکتانس رو اندازه گرفتم درست بود مشکل اساسی که دارم اینه که حتی تو اولین لحظه بدون بار ولتاژ به 24ولت نمیرسه. دیگه نمی دونم چکار کنم؟؟؟ :angry: :angry:

دیدگاه

حق با دایی مسعوده.
            اگه می تونی اپتو رو عوض کن. حتی یه خازن معیوب هم باعث میشه خروجی اتصال کوتاه بشه و ای سی ولتاژ رو صفر کنه.
            البته مهمترش اینه که ولتاژ گیری کنی و بگی نقاط مختلف مدارت چه خبره. این جوری عیب یابی خیلی ساده میشه.
            یادت باشه که اگه ولتاژ بایاس که از سیم پیچ بایاس تامین میشه اصل کاریه و اگه نباشه مدار به هیچ وجه کار نمی کنه.
            اکه می تونی این ولتاژ رو از یه منبع خارجی تامین کن تا آی سی راه بیفته.
            قطعات غیر ضروری مدار رو هم حذف کن.
            یه عکس هم از مدار بگیر شاید اصلا اشتباه درستش کردی.

دیدگاه

سلام.
              من میخوام با این نرم افزار 2تا منبع تغذیه طراحی کنم یکی 50وات و یکی هم 10 وات برای اولی از آی سی های سری TOP و برای دومی یعنی اون 10واته از آی سی های سری TNY
              حالا یه سوال دارم آیا میتونم برای هر دومدار از یک مدار یکسوکننده و صافی و ترانس EMI ورودی استفاده منم بدون اینکه مشکلی پیش بیاد؟
              مثلا برای منبع 50وات نرم افزار گفته خازن 100میکروفاراد و برای منبع 10 وات گفته خازن 22میکرو فاراد حالا من بیام یه خازن 120میکرو بذارم و تغذیه ورودی هر دو آی سی رو تامین کنم.
              میشه؟

دیدگاه

دقیقا دایی جان
                درست متوجه شدی و هیچ مشکلی پیش نمیاد.
                البته من توصیه می کنم اول منبع 10 وات رو بسازی و وقتی کمی تجربه کسب کردی بری سراغ 50 وات.

دیدگاه

دایی جان یه سوال
                  میشه بجای اون خازن Y یه خازن عدسی با ولتاژ 1000 یا 400 گذاشت؟؟؟
                  توی نقشه به من گفته 2.2 نانو
                  اما اینجا ما دسترسی به اون نوع خازن نداریم. اما من خودم یه 2.2 نانو پلی استر 400 ولتی و یه عدسی 1000 ولتی دارم. میشه؟؟؟
                  با سپاس
                  درد من تنهایی نیست؛ بلكه مرگ ملتی است كه گدایی را قناعت، بی‏عرضگی را صبر، و با تبسمی بر لب این حماقت را حكمت خداوند می‏ نامند! "گاندی"

به دلیل وجود برخی مشکلات و بی احترامی ها این اکانت رو غیر فعال کردم. همیشه سر بلند باشید.
                  بدرود . . .

دیدگاه

یا نزار یا بگیر:
                    http://www.lionelectronic.ir/index.php?product_id=2323

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ahmadmn
                      یا نزار یا بگیر:
                      http://www.lionelectronic.ir/index.php?product_id=2323

عجب پاسخ دندان شکنی!!!!
                      نه دایی میدونم که لیون داره. اما خودتون میدونید که تا بخواد بیاد شهرستان برسه دست ما کلی طول میکشه سوالمم منباب سوال و تجربه بود. :mrgreen:
                      میخوام ببینم میشه گذاشت یا نه؟؟؟
                      یه پروژه رو بدون اون خازن بستم و الان یک هفته هستش 24 ساعته و تمام وقت داره کار میکنه و هنوز مشکل پیدا نکرده. البته بجز اون خازن های پیشنهادی PI گرفتم یه 470 هم در آخر گذاشتم ببینم کدوم ولتاژ شناوری میخواد بیاد طرفش!!!!! :mrgreen:
                      بجای دیودی هم که برای یکسوسازی پیشنهاد داده بود UF4007 گذاشتم.(از نظر شما مشکلی پیش نمیاد؟؟؟ منبع 12 ولت 1 آمپر بود)
                      امروز هم رفتم بازدید. طرف کلی راضی بود و میگفت خوب داره کار میکنه.
                      البته برای کارهای اینجوری من هنوز زیاد به سوئیچینگ اعتماد ندارم و اگه بشه ترانس میزارم. منتها اگه مشکلات فضا بزاره!!!

اگه بشه به tny268 برای کارهای مادام اعتماد کرد خیلی باحال میشه.

درد من تنهایی نیست؛ بلكه مرگ ملتی است كه گدایی را قناعت، بی‏عرضگی را صبر، و با تبسمی بر لب این حماقت را حكمت خداوند می‏ نامند! "گاندی"

به دلیل وجود برخی مشکلات و بی احترامی ها این اکانت رو غیر فعال کردم. همیشه سر بلند باشید.
                      بدرود . . .

دیدگاه

سالاری :biggrin:
                        احتمالا نمیشه گذاشت چون خود غربی ها عاشق کاهش هزینه اند.
                        تازه نه می تونی EMI رو اندازه بگیری ببینی چه تغییری می کنه نه الکتریسیته ساکن داری تست کنی.
                        دیود یکسوساز رو من 1N4007 میزارم. UF4007 مال مایه داراست.
                        من تابحال از اینا خرابی ندیدم!
                        البته سری TNY26x قدیمی شده و استفاده از TNY27x توصیه میشه.

دیدگاه

دیود یکسوساز رو من 1N4007 میزارم. UF4007 مال مایه داراست.
                          oo: oo: oo:
                          دایی جان من راست میگی؟؟؟
                          منفجر نمیشه؟؟؟
                          نکنه منظورتون نوع G هست؟؟؟(1N4007G) ؟؟؟
                          من یه بار برای خنده گذاشتم دیدم ولتاژ خروجیم کم شد و دیود هم حسابی داغ کرد!!!!!
                          آخه کجا دیود 100 تومنی مال مایه دارهاست!!!
                          شما که مایه دار تری!!!!!!!!! :mrgreen:

بدرود . . .

دیدگاه

نوشته اصلی توسط وحید نصیری
                            oo: oo: oo:
                            دایی جان من راست میگی؟؟؟
                            منفجر نمیشه؟؟؟
                            نکنه منظورتون نوع G هست؟؟؟(1N4007G) ؟؟؟
                            من یه بار برای خنده گذاشتم دیدم ولتاژ خروجیم کم شد و دیود هم حسابی داغ کرد!!!!!
                            آخه کجا دیود 100 تومنی مال مایه دارهاست!!!
                            شما که مایه دار تری!!!!!!!!! :mrgreen:
                            سلام فکر کنم یک سوء تفاهمی پیش اومده به نظر من استاد احمد دیود های یکسو ساز رو گفتن که برق شهر رو یکسو میکنه اونها رو چهار تا 1n4007 بذار یا بجاش پل دیود بذار و اگه منظورت دیودی هست که بعد ثانویه هست دیود شاتکی بذار من uf رو هم امتحان کردم که داغ میکنه پس همون شاتکی بذار. اگه منبعت 12 ولته من 1n5819 گذاشتم و به نظر خوب میاد.
                            راستی خازن Y رو هم بذار اتفاق دیگه ممکنه مشکلی پیش بیاد.من متوجه نشدم ساکن کدوم شهری هستی اگه دسترسی به مشهد داری خازن Yرو برای کار راه اندازی من مجانی بهت میدم
                            ساخت سوئیچینگ-داریور ال ای دی- لامپ و پروژکتور ال ای دی

دیدگاه

با سلام دایی جان میشه در مورد این خازن Y یکم توضیح بدید مگه جنسش سرامیکی نیست؟میشه از خازن سرامیکی استفاده کرد؟مزیت این خازن چیه؟تو بازار به همین اسم میشناسند؟ممنون از پاسختون

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ms2000
                                سلام فکر کنم یک سوء تفاهمی پیش اومده به نظر من استاد احمد دیود های یکسو ساز رو گفتن که برق شهر رو یکسو میکنه اونها رو چهار تا 1n4007 بذار یا بجاش پل دیود بذار و اگه منظورت دیودی هست که بعد ثانویه هست دیود شاتکی بذار من uf رو هم امتحان کردم که داغ میکنه پس همون شاتکی بذار. اگه منبعت 12 ولته من 1n5819 گذاشتم و به نظر خوب میاد.
                                درود بر دایی مسعود گل
                                دایی بحث ما روی خروجی ترانس بود. وگرنه ورودی مدار که با 50 هرتزه و اصلا مهم نیست 4007 باشه یا چیز دیگه.
                                دایی احمد گفته بود که 4007 میزاره. منم تعجب کردم.
                                برای منم 5819 فکر کنم توصیه کرده بود اما چون نداشتم UF4007 گذاشتم و جواب داد.

راستی خازن Y رو هم بذار اتفاق دیگه ممکنه مشکلی پیش بیاد.من متوجه نشدم ساکن کدوم شهری هستی اگه دسترسی به مشهد داری خازن Yرو برای کار راه اندازی من مجانی بهت میدم
                                سالاری دایی :biggrin:
                                شاید سفارش بدم به لیون یه 10 تایی براف بفرسته

ممنون

بدرود . . .

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                                X