اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

مرجع کامل طراحی و ساخت منبع تغذیه سوئیچینگ توسط نرم افزار PI Expert

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : مرجع کامل طراحی و ساخت منبع تغذیه سوئیچینگ توسط نرم افزار PI Expert

نوشته اصلی توسط جوجو2011
    سلام
    چندتا سوال داشتم ممنون میشم جواب بدید
    1-منظور از fusible resistor چیه که سر راه ورودی تو طراحی با این نرم افزار میذاره؟
    2-میشه منبع تغذیه سوییچینگ رو با پایه کنترلی سوییچ کرد ؟آیا مشکلی ایجاد میشه برای ای سی مدار یا مدار سوییچینگ؟یا باید توخروجی با یه ترانزیستور سوییچ شه؟منظورم از سوییچ کردن خاموش و روشن کردن ولتاژسر خروجبه؟
    3-topswitch ها تو بازار پیدا میشه؟آخه میخام یه 50 ولت 2-3 آمپر بسازم؟
    4-فیوز 30-40یا50میلی آمپر هم هست؟!!!!!!!!
    ارادت ویژه خدمت دوستان بویژه استاد احمد
    باتشکر
    سلام دوست عزیز
    1- رفته بودم جایی که کارش فقط فروش فیوز بود و فیوز مقاومتی رو دیدم مثل مقاومته و قیمتش کمی گرانتر از فیزوهای معمولیه. من دارم ازش اگه میخوای عکس برات بذارم. فیوزهایی هم هست که ظاهرا تو ایران بهش فیوز بالاستی میگن ظاهرا چون تو مدار بالاست استفاده میشه مثل مقاومته ولی شیشه ای ولی آمپرش کمی بالاست. ولی من خودم که از مقاومت معمولی هم که استفاده میکنم مثلا مقاومت صفر اهم در ابتدای مدار استفاده میکنم در صورت اتصال کوتاه اونم میسوزه
    2- دقیق متوجه منظورتون نشدم .شرمنده فکر کنم یاد ندارم دوستان که یاد دادن جواب بدن منم یاد بگیرم
    3- top سری های 220 که فکر کنم قدیمی شده موجود هست و همچنین TOP250YN در بازار راحت پیدا میشه
    4- شاید همونجا که گفتم فیوز 50 میلی آمپری هم داشته باشه من نپرسیدم و تا حالا لازمم نشده ولی صد میلی رو دیدم
    با تشکر
    ساخت سوئیچینگ-داریور ال ای دی- لامپ و پروژکتور ال ای دی

دیدگاه

سلام دایی های گلم
      من از مقاومت 8.2 یا 10 اهم و 2 وات استفاده می کنم. البته جنس خوبشو گرفتم و چند بار دیدم که خیلی خوب می سوزه. بدون اینکه سوختنش باعث سوزوندن فیبر و ... بشه. :biggrin:
      این مقاومت دو وظیفه داره. یکی نقش فیلترینگه که به همراه خازنهای صافی صورت می گیره و دیگری نقش فیوزه. در واقع این مقاومت باید بسوزه تا به قطعات گرونتر مثل ای سی و ترانس و ... آسیب نرسه.

2- میشه دایی جان اما چون ایزوله نیست پیشنهاد نمیشه. می تونی دیود اپتوکوپلر رو کنترل کنی تا ولتاژ خروجی کنترل بشه. بهترین راه استفاده از سوئیچ مستقله. مثلا من از ماسفت نوع P با شماره 2SJ246 در بیشتر مدارات برای قطع و وصل تغذیه استفاده می کنم. تابحال هم نشده که بسوزه. با صفر و 5 ولت هم خاموش و روشن میشه.

3- فراوونه دایی. اما برای توانهای بالای 100 وات توصیه می کنم از فلایبک استفاده نکنید. ای سی های جدیدی توی بازار اومدن که بازده و کارایی بیشتری نسبت به فلایبک دارند. در این تاپیک معرفی کردم: http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=12512.msg250073#msg250073

4- من ندیدم. می تونی یه فیوز سوخته یا سالام برداری و خودت یه رشته سیم خیلی نازک توش بزاری.
      دمت
      با عرض پوزش خدمت دایی های عزیزم تا اطلاع ثانوی به اینترنت دسترسی ندارم.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ahmadmn
        سلام دایی های گلم
        من از مقاومت 8.2 یا 10 اهم و 2 وات استفاده می کنم. البته جنس خوبشو گرفتم و چند بار دیدم که خیلی خوب می سوزه. بدون اینکه سوختنش باعث سوزوندن فیبر و ... بشه. :biggrin:
        این مقاومت دو وظیفه داره. یکی نقش فیلترینگه که به همراه خازنهای صافی صورت می گیره و دیگری نقش فیوزه. در واقع این مقاومت باید بسوزه تا به قطعات گرونتر مثل ای سی و ترانس و ... آسیب نرسه.

2- میشه دایی جان اما چون ایزوله نیست پیشنهاد نمیشه. می تونی دیود اپتوکوپلر رو کنترل کنی تا ولتاژ خروجی کنترل بشه. بهترین راه استفاده از سوئیچ مستقله. مثلا من از ماسفت نوع P با شماره 2SJ246 در بیشتر مدارات برای قطع و وصل تغذیه استفاده می کنم. تابحال هم نشده که بسوزه. با صفر و 5 ولت هم خاموش و روشن میشه.

3- فراوونه دایی. اما برای توانهای بالای 100 وات توصیه می کنم از فلایبک استفاده نکنید. ای سی های جدیدی توی بازار اومدن که بازده و کارایی بیشتری نسبت به فلایبک دارند. در این تاپیک معرفی کردم: http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=12512.msg250073#msg250073

4- من ندیدم. می تونی یه فیوز سوخته یا سالام برداری و خودت یه رشته سیم خیلی نازک توش بزاری.
        دمت
        سلام
        دایی دمت گرم
        الحق که اندازه چندتا استاد شایدم بیشتر سواد دارید
        یه چند تا سوال دیگه داشتم با عرض شرمندگی
        1-منظورتون از این که "چون ایزوله نیست پیشنهاد نمیشه" یعنی چه؟میشه یه کم توضیح بدید
        2-چطور میشه اپتوکوپلر رو کنترل کرد
        3-میشه یه مدار ساده با 2SJ246 برام بذارید؟ممنون میشم
        4-دایی PLC810 رودیدم ولی ننوشتید مال کدوم کمپانیه؟اسم سایتش چیه که مثال داره؟ قیمتش هم یه کم گرونه 3500ت
        اون یکیFSFR210 که 7500ت!!!!!!!!!!!!!میشه سایتش رو برام بذارید
        5-میشه یه کم توضیح بدید چرا فلایبک برای بالای 100وات مناسب نیست؟من برای 2آمپر50ولت میخام یعنی با فلایبک نمیشه
        بازم تشکرررررررررررررررر

اضافه شده در تاریخ :
        دایی دمت گرم
        در حقیقت من میخام یه منبع برای درایو 3000تا ال ای دی3ولت 20 میلی آمپر بسازم که 1500 تاش سفید 1500تاش سبز
        دو تا توپولوژی به ذهنم رسید
        1-همه ی 1500 تا ال ای دی را با هم موازی کنم یعنی دو تا 1500 تا چون میخام 20ثانیه رنگ اول 20ثانیه رنگ دوم و 20 ثانیه دو رنگ با هم روشن بشه
        2-16دسته ی سری(16*3.1=حدودا50) که ال ای دی ها درش با هم موازی اند یعنی حدودا تو هر دسته 94 تا ال ای دی هست(94*16=1504)که با توجه به دو رنگ سبز و سفید:::: دو تا* (16 دسته ی سری که 94 تا ال ای دی موازی باهم دارند)
        راه اول رو انتخاب نکردم

به چند دلیل
        1-جریان میره بالا ، هم ساخت منبع سوییچینگ سخت میشه،هم تلفات مدار بالا میره،هم نیاز به سیم های با قطر بیشتر در موازی کردن ال ای دی هاست
        2-اگه یکی از ال ای دی ها بسوزه و اتصال کوتاه بشه (امتحان کردم به احتمال 50 درصد مدار باز و به احتمال 50 در صد اتصال کوتاه میشه هنگام سوختن)کل مدار از کار میافته

خلاصه راه 2 را انتخاب کردم اگه کارم اشتباه بوده بگید؟؟؟؟

پس باید دو تا منبع حدود 50 ولت بسازم که 94*20میلی آمپر=حدود 1.8آمپر جریان بده و 20 ثانیه یکبار روشن و خاموش بشه یعنی 20 ثانیه اول سفید(منبع اول روشن) 20ثانیه بعد سبز(منبع دوم روشن) 20ثانیه بعدی دو رنگ باهم(دو منبع با هم روشن)( بنا به گفته استاد احمد می خام طراحی رو برای 2-2.5 آمپر انجام بدم)
        در رابطه با خاموش و روشن شدنش هم مشکل دارم . استاد احمد میشه یه کم بیشتر راهنمایی تون را توضیح بدید

یه سوال دیگه میشه بجای دو تا منبع 50 ولت 1.8آمپر ، یه منبع 50 ولت 3.6 آمپر بسازم؟؟با توجه به اینکه بار ،ال ای دیه و طبق گفته ی استاد احمد(بازم عرض ارادت)باید منبع ،جریان ثابت داشته باشه تا ال ای دی ها دچار مشکل نشه
        اگه کمکم کنید ممنون میشم
        خیلی خیلی ببخشید که این قدر گولانی شد و سرتون رو درد آوردم
        بازم ممنون
        بر محمد و آل محمد صلوات
        "اللهم صل علی محمد و آل محمد"
        آموزش نرم افزار ADS و HFSS
        طراحی اسیلاتور / طراحیPower Amp / تقویت کننده2طبقه/ طراحیLNA آموزش تصویری HFSS

دیدگاه

-منظورتون از این که "چون ایزوله نیست پیشنهاد نمیشه" یعنی چه؟میشه یه کم توضیح بدید
          2-چطور میشه اپتوکوپلر رو کنترل کرد
          3-میشه یه مدار ساده با 2SJ246 برام بذارید؟ممنون میشم
          4-دایی PLC810 رودیدم ولی ننوشتید مال کدوم کمپانیه؟اسم سایتش چیه که مثال داره؟ قیمتش هم یه کم گرونه 3500ت
          اون یکیFSFR210 که 7500ت!!!!!!!!!!!!!میشه سایتش رو برام بذارید
          5-میشه یه کم توضیح بدید چرا فلایبک برای بالای 100وات مناسب نیست؟من برای 2آمپر50ولت میخام یعنی با فلایبک نمیشه
          سالاری دایی
          1- منبع فلایبک دو طرف داره. یکی طرف 220 ولت و یکی طرف ولتاژ پایین.
          ایندوطرف از هم ایزوله هستند. قدرت توسط ترانس و کنترل توسط اپتو ایزوله شده.
          بنابراین مدار قسمت ولتاژ پایین نباید اتصال مستقیمی به طرف 220 داشته باشه.
          2- یکی از راه ها کنترل LED اپتوکوپلره. اگه به این LED جریان بدیم، منبع خاموش میشه.
          راه دیگه استفاده از یه اپتوکوپلر مشابه است. ترانزیستور این اپتو باید با ترانزیستور اپتوی پاور موازی بشه. بعد با جریان دادن به lED این اپتو میشه پاور رو خاموش و روشن کرد.
          3- گیت ماسفت با یه مقاومت 1 کیلواهم به میکرو یا هر قطعه کنترل کننده ای وصل میشه. ولتاژ وارد سورس ماسفت میشه و از درین اون خارج میشه.
          4- مال همون کمپانیه که TOP ها رو تولید می کنه. یعنی POWER INT
          http://www.powerint.com/en/products/hiper-family
          قیمت 3500 برای PLC810 اونقدر کمه که ادم به واقعی بودنش شک می کنه!
          FSFR2100 هم همینطوره و نسبت به کاراییش خیلی ارزونه!
          www.fairchildsemi.com/pf/FS/FSFR2100.html

5- برای توانهای بالای 100 وات اندازه هسته فلایبک بزرگ میشه و فاصله هوایی باعث سروصدای زیاد میشه. بازده پایین این منابع هم باعث تلفات و حرارت میشه.
          نویزی که منابع فلایبک دارند خیلی بیشتر از توپولوژی فوروارده. بخاطر همین در توانهای بالا روی قطعات جانبی تاثیر میگذارن.

اضافه شده در تاریخ :
          من تابحال ندیدم که دو یا چند LED رو باهم موازی کنند!!!
          آیا این کار شدنیه دایی جان؟!
          یعنی تست کردی ببینی نور همگی یکسانه؟
          یا یکی کمتر و یکی بیشتر نور میده؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ahmadmn
            من تابحال ندیدم که دو یا چند LED رو باهم موازی کنند!!!
            آیا این کار شدنیه دایی جان؟!
            یعنی تست کردی ببینی نور همگی یکسانه؟
            یا یکی کمتر و یکی بیشتر نور میده؟
            سلام دایی
            خیلی باحالی
            دمت دمت دمت
            چاره ی دیگه ای ندارم
            دایی یعنی میگی برا2*1500 تا ال ای دی چه کار کنم؟
            بر محمد و آل محمد صلوات

دیدگاه

سالاری دایی
              به نظر من موازی کردن LEDآ‌ها باعث میشه نورشون متفاوت بشه چون منحنی ولتاژ-جریان دیودها نماییه.
              اگه من بخوام تعداد زیادی LED رو روشن کنم به روش زیر عمل می کنم:
              1- یکی از LED هارو با یه پتانسیومتر 1 کیلواهم به منبع تغذیه 5 ولت وصل می کنم و اونقدر پتانسیوتر رو می چرخونم تا نور دلخواهمو بدست بیارم.
              2- در نور دلخواه ولتاژ و جریان LED رو اندازه می گیرم. مثلا 2.2 ولته.
              3- ولتاژ برق شهر رو که 220 ولته تقسیم بر ولتاژ یک LED می کنم که تو مثال ما میشه 100 تا
              4- 100 تا LED رو باهم سری می کنم و با یه پل دیودی وصل می کنم به برق شهر.
              5- 100 تا دیگه رو سری می کنم باز وصل می کنم به همین پل دیود و...

اضافه شده در تاریخ :
              دمت دایی
              به نظر من قضیه سوختن LED رو نباید بهانه کنیم و از مدار بهینه دست بکشیم.
              سری کردن 100تا LED و اتصالش به برق شهر اونقدر مزیت داره که از این نقطه ضعف چشم بپوشیم.
              البته درحالت های موازی هم معلوم نیست چه اتفاقی می افته و ممکنه LED اتصال کوتاه بشه و بازم هیچکدوم روشن نشن.
              البته من هنوز اعتقاد دارم که LED هارو نمیشه باهم موازی کرد.
              2- نوسانات برق شهر اونقدر نیست که باعث سوختن بشه. اگه دقت کنید این نوسان بین 100 LED توزیع میشه و بهر LED ذره ای تغییرات میرسه.

درنهایت اگه بخواهیم هزینه کنیم، بهترین مدار برای درایو LED ها، مدارات جریان ثابته. مثلا توپولوژی بوست برای اینکار خیلی مناسبه.
              با ای سی UC3843 هم میشه این توپولوژی رو پیاده کرد.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ahmadmn
                دمت دایی
                به نظر من قضیه سوختن LED رو نباید بهانه کنیم و از مدار بهینه دست بکشیم.
                سری کردن 100تا LED و اتصالش به برق شهر اونقدر مزیت داره که از این نقطه ضعف چشم بپوشیم.
                البته درحالت های موازی هم معلوم نیست چه اتفاقی می افته و ممکنه LED اتصال کوتاه بشه و بازم هیچکدوم روشن نشن.
                البته من هنوز اعتقاد دارم که LED هارو نمیشه باهم موازی کرد.
                2- نوسانات برق شهر اونقدر نیست که باعث سوختن بشه. اگه دقت کنید این نوسان بین 100 LED توزیع میشه و بهر LED ذره ای تغییرات میرسه.

درنهایت اگه بخواهیم هزینه کنیم، بهترین مدار برای درایو LED ها، مدارات جریان ثابته. مثلا توپولوژی بوست برای اینکار خیلی مناسبه.
                با ای سی UC3843 هم میشه این توپولوژی رو پیاده کرد.
                دایی دمت
                می خوام با plc810 یه منبع بسازم
                150وات
                ولی یه سوال داشتم
                منبعی که خودمون میسازیم ارزونتر تموم میشه یا اگه از بازار تهیه کنیم؟
                آدرسی برای گرفتن قیمت برای منبع تغذیه سراغ ندارید؟
                در ساختش به کمک شما هم نیاز دارم
                اگه افتخار بدید
                بازم تشکر
                بر محمد و آل محمد صلوات

دیدگاه

سلام و با تشکر از دوستان من امروز یک منبع تغذیه با آی سی tny274 بستم که مجبور شدم به خاطر کمبود جا خازن خروجی رو 1 میکروفاراد بگیرم.بارم ال ای دی پاوره مشکلم اینه که در ابتدای کار ال ای دی ها با چشمک های ریزی روشن میشن و جریان کمی حدود 140 میلی آمپر میکشن بعد از چند ثانیه هم جریان بالاتری میکشن و هم چشمک زدن رفع میشه میخواستم بپرسم این چشمک های ریز در ابتدای کار برای چیه؟ چون ال ای دی پاور حتی اگه جریان 100 میلی یا کمتر هم بکشه بدون چشمک روشن میشه و اینکه چرا از 140 میلی کم کم به بالا میاد و بعد از چند ثانیه چرا چشمک زدن قطع میشه؟ اگه مقدار خازن خروجی کمه راهی هست که با همین مقدار خازن مشکلم رفع شه؟ با تشکر

دیدگاه

سلام دایی جان
                    اگه ترانست مشکلی نداشته باشه، این چشمک اولیه احتمالا مربوط به محدود کننده جریان TNY274 است.
                    یه راه رفعش اینه که یه سلف با LED ها سری کنی. اما سلف هم حجم داره.
                    راه دیگه اینه که بجای فیدبک ولتاژ فیدبک جریان بزاری.
                    و راه سوم اینه که با مقاومت فیدبک که به اپتوکوپلر وصل میشه خازن کوچکی در حد چندصد پیکوفاراد موازی کنی.
                    البته راههای دیگه ای هم هست. مثلا می تونی اندوکتانس اولیه ترانس رو بالاتر ببری و فیدبک رو قطع کنی. یعنی اپتوکوپلر رو برداری.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ahmadmn
                      سلام دایی جان
                      اگه ترانست مشکلی نداشته باشه، این چشمک اولیه احتمالا مربوط به محدود کننده جریان TNY274 است.
                      یه راه رفعش اینه که یه سلف با LED ها سری کنی. اما سلف هم حجم داره.
                      راه دیگه اینه که بجای فیدبک ولتاژ فیدبک جریان بزاری.
                      و راه سوم اینه که با مقاومت فیدبک که به اپتوکوپلر وصل میشه خازن کوچکی در حد چندصد پیکوفاراد موازی کنی.
                      البته راههای دیگه ای هم هست. مثلا می تونی اندوکتانس اولیه ترانس رو بالاتر ببری و فیدبک رو قطع کنی. یعنی اپتوکوپلر رو برداری.
                      سلام استاد ترانس مشکلی نداره در مدار دیگه تست کردم
                      با سری کردن سلف هم مشکل حل نشد
                      با فیدبک جریان هم مشکل حل نشد
                      راه سوم رو متوجه نشدم یعنی با قسمت ال ای دی اپتو کوپلر یک خازن در حد چند صد پیکو موازی کنم چون مدارم از آند اپتوکوپلر مستقیم به + خروجی میره و مقاومتی باهش سری نیست
                      راه آخر هم که قطع فیدبکه که قبلا کلی درباره اش صحبت کردیم با هم و در حالت بی باری کلی اذیت میکنه مثلا قسمت اسنابر به شدت داغ میشه یا شاتکی خروجی به شدت داغ میکنه در حالت بی باری

دیدگاه

سلام دایی مسعود
                        اصلا به اسمت نگاه نکردم. شرمنده
                        خازن جبران ساز فیدبک موقعی بکار میره که اپتو مقاومت سری هم داشته باشه.
                        بزار پله پله بریم دایی.
                        درسته جا نداری اما برای تست می تونی از پشت برد یه خازن 100 میکروفاراد با اون خازن 1 میکروی خروجی موازی کنی و نتیجه رو بگی؟!

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ms2000
                          سلام و با تشکر از دوستان من امروز یک منبع تغذیه با آی سی tny274 بستم که مجبور شدم به خاطر کمبود جا خازن خروجی رو 1 میکروفاراد بگیرم.بارم ال ای دی پاوره مشکلم اینه که در ابتدای کار ال ای دی ها با چشمک های ریزی روشن میشن و جریان کمی حدود 140 میلی آمپر میکشن بعد از چند ثانیه هم جریان بالاتری میکشن و هم چشمک زدن رفع میشه میخواستم بپرسم این چشمک های ریز در ابتدای کار برای چیه؟ چون ال ای دی پاور حتی اگه جریان 100 میلی یا کمتر هم بکشه بدون چشمک روشن میشه و اینکه چرا از 140 میلی کم کم به بالا میاد و بعد از چند ثانیه چرا چشمک زدن قطع میشه؟ اگه مقدار خازن خروجی کمه راهی هست که با همین مقدار خازن مشکلم رفع شه؟ با تشکر
                          خروجی چند ولته ؟
                          330 میلی آمپر می خوای ؟
                          قطعا 1 میکرو فاراد خازن خروجی برای Flyback خیلی کمه و احتمال زیاد مشکل از کم بودن ظرفیت همین خازنه که حداقل مقدار اون 10 ها برابر از 1 میکرو بیشتره ...
                          خازن ورودی رو چند میکرو گذاشتی ؟

دیدگاه

سلام خازن ورودیم 4.7 میکرو فاراد و 400 ولته اومدم در خروجی بجای 1 میکرو 47 میکرو و 100 میکرو فاراد هم گذاشتم بازم چشمک زدن بسیار ریز ال ای دی های پاور رو دارم بارم در خروجی سه تا ال ای دی سری شده است.
                            ولی وقتی از محل اتصال خازن دو تا سیم میگرم و خازن رو کمی دورتر وصل میکنم چشمک زدن ها بسیار بهتر میشه ولی جریان میاد پایین :eek:

اضافه شده در تاریخ :
                            سلام یک کار دیگه هم کردم که اوضاع خیلی بهتر شد اومدم یک مقاومت نیم اهم با ال ای دی ها سری کردم چشمک زدن ها خیلی بهتر شد چرا؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ oo:

دیدگاه

چرا نداره که دایی جان!!!
                              هر مداری که توی زندگی دیدیم یه LED با یه مقاومت سری توش بود
                              LED یه نوع دیوده. دیود هم یه منحنی ولتاژ-جریان نمایی داره.
                              طبق این منحنی تغییر اندکی در ولتاژ باعث تغییر بسیار زیاد در جریان میشه.
                              پس باید یه دیود رو یا جریان تحریک کنیم نه ولتاژ. یک راه کنترل جریان مقاومته.
                              جالبه که توی وطن لامپ خودرو LED تولید می کنن. اما بجای مدار کنترل جریان توش مقاومت میزارن!!!

دیدگاه

سلام استاد و با تشکر ولی چرا این چشمک های ریز وقتی که LED ها رو به منبع تغذیه های دیگه حتی بدون مقاومت وصل میکنم ایجاد نمیشه؟ به نظر من مشکل از منبعی که من بستم چرا وقتی که خازن خروجی رو از مدار به وسیله تو رشته سیم دورمیکنم چشمک زدن ها رفع میشه فکر میکنید باید چکار کنم تا اوضاع بهتر بشه؟
                                با تشکر

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                                X