اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

مرجع کامل طراحی و ساخت منبع تغذیه سوئیچینگ توسط نرم افزار PI Expert

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : مرجع کامل طراحی و ساخت منبع تغذیه سوئیچینگ توسط نرم افزار PI Expert

دایی persian درست میگه.
    شرکت فیرچیلد از power int باسابقه دارتره و ممکنه تولیداتش بهتر باشه.
    در مورد صدا هم من تابحال صدایی از TNY ها نشنیدم.
    تجربه PC817 نامرغوب هم این بود که اصلا مدار کار نمی کرد.
    مجبور شدم به لیون سفارش بدم 1000 تا اوریجینال برام بیاره:
    http://www.lionelectronic.ir/index.php?product_id=1761

خازن های ورودی و خود اسنابر هم توی ایجاد صدا توسط ترانس تاثیر دارند.
    من از اسنابر P6KE200A استفاده می کنم و فکر می کنم از خازن و مقاومتی بهتره.
    خازن های 400 ولت ورودی رو هم مارک فوجی گرفتم. البته با هزار مشقت.
    سلف ورودی رو هم با سلف متر اندازه می گیرم چون ممکنه بجای 1 میلی هانری چیز دیگه بهت داده باشن.
    خازن خروجی رو هم ولتاژ بالا می گیرم. یعنی اگه خروجی 5 ولت بخوام خازن 25 ولت میزارم.
    چون خازن مرغوب (low ESR) توی ایران کمه از این روش برای بهبود استفاده می کنم.
    با عرض پوزش خدمت دایی های عزیزم تا اطلاع ثانوی به اینترنت دسترسی ندارم.

دیدگاه

دوست عزیز منم با آی سی tny مشکل صدا رو داشتم و بالاخره بعد از کلی شارلاک زدن و دربدری مشکلم با گذاشتن یه خازن عدسی در حد 10n دقیقا دو سر خروجی اپتوکوپلر حل شد . امیدوارم مشکل شما هم با این کار حل بشه .
      راستی اون مقاومت در حد مگ رو حتما بذار چون بعضی وقتا نبودنش باعث ناپایداری و دردسر های دیگه ای میشه اگر چه کار اصلیش چیز دیگس .

دیدگاه

سلام خازن 400 ولتی ورودی و اپتوکوپلر رو عوض کردم دوباره ترانس رو چک کردم قسمت اسنابر رو هم از همون p6ke200a و uf4007 استفاده کرده بودم تغییری مشاهده نشد و همون صدای خس خس خیلی کم هنوز هست و وقتی به قسمت ترانزیستور اپتوکوپر یک خازن 10 نانو موازی کردم توان خروجی کمی کمتر شد ولی صدا پرجا بود ولی شاید بشه گفت نوعش کمی فرق کرده بود و با خازن صد نانو توان کمتر شد و همچنین ال ای دی های خروجی خیلی کم حالت چشمک زدن داشتن.
        با تشکر
        ساخت سوئیچینگ-داریور ال ای دی- لامپ و پروژکتور ال ای دی

دیدگاه

خازن 10 نانو باعث میشه توی حلقه فیدبک یک قطب اضافه بشه و ناپایدار بشه. فرکانس نوسانات هم بخاطر بزرگی خازن خیلی کمه.
          راستی پشت بردتو با تینر شستی؟
          می تونی یه عکس از بردت بزاری دایی؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ahmadmn
            خازن 10 نانو باعث میشه توی حلقه فیدبک یک قطب اضافه بشه و ناپایدار بشه. فرکانس نوسانات هم بخاطر بزرگی خازن خیلی کمه.
            راستی پشت بردتو با تینر شستی؟
            می تونی یه عکس از بردت بزاری دایی؟
            سلام واقعا ممنونم ازتون استاد احمد و همچنین دیگران که کمک میکنن و همچنین persian Bright و بقیه دوستان
            بردم از لحاظ روغن لحیم تقریبا خیلی کثیفه راستش من از این بردهای سوراخ دار میگیرم و اکثرا از یک برد چند بار استفاده میکنم (مدار قبلی رو قطعاتش رو باز و مدار بعدی رو میندم روش) و چون بعضی از قسمتهاش خیلی داغ میشه بعضی جاهاش مس هاش کنده میشه که من با سیم و اینها اگه لازم باشه ترمیمش میکنم
            ولی امروز یک آزمایشی انجام دادم و اومدم اپتوکوپلر رو برداشتم و یک مقاومت سی یا چهل کیلو بجای قسمت ترانزیستور اپتوکوپلر گذاشتم صدا تقریبا قطع شد یا در حد بسیار بسیار ناچیز بود البته بارم که الی ای دی هست کمی چشمک میزد که یک خازن ده نانو با مقاومت موازی کردم که رفع شد ولی مشکلی که هست اینه که اگه بار به مدارم وصل نباشه در این حالت ولتاژ خروجی نزدیک بیست ولته و این یعنی ترکیدن خازن 16 ولتی که در خروجی گذاشتم نگید خازن رو ولتاژش رو بالاتر ببر که با کلی زحمت خازن به اندازه بسیار ریز پیدا کردم و مثلا 25 ولت بزرگ میشه و جا ندارم در ضمن اومدم یک کار دیگه هم کردم بجای اپتو کوپلر PC817 اومدم یک اپتوکوپلر NEC2501 گذاشتم به نظرم صدا کمی کمتر شد شاید هم کمتر نشده چون کلا صدا خیلی کمه و باید نزدیکش باشی تا بشنوی با تشکر

اضافه شده در تاریخ :
            سلام با عرض شرمندگی از دوست عزیز ecar که قرار بود با هم زودتر از اینها یک منبع 5 ولت 1 آمپر ببندیم ولی امروز بلاخره این کار رو کردم با آی سی 274 و ee16 تقریبا طبق چیزهایی که در نرم افزار گفته شده بود(البته تقریبا)در ضمن خروجی رو در نرم افزار 5 ولت 1.2 آمپر گرفتم
            خلاصه الان بدون بار 5.1 دهم یا 5.15 ولت دارم و با بار 5 اهم هم 5 ولت می باشد ولی با گرم شدن شدید مقاومت (بار) این مقدار به 4.9 هم تنزل پیدا میکنه و از مقاومت 5 اهم حدود 0.96 آمپر جریان میگذره. این به نظر شما خوبه ecar عزیز یا بازم روش براتون کار کنم که بیشتر بشه؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ms2000
              همونطور که گفتم با چندین ترانس امتحان کردم و این ترانسها هم قبلا در مداری دیگه تست شده اند. چشم میرم اپتوکوپلر رو عوض میکنم درباره 3904 و اینطوری که گفتین میشه یک مدارش رو بکشید؟
              با وجود وقت بسیار محدودی که دارم شماتیک مربوط به مورد فوق رو حاضر کردم اما متاسفانه پ لود سنتر سایت خرابه و نتونستن پش کنم . در پ لودر های دیگه هم وقت گیره که بیای لینکی رو پیدا کنی که روی سایت جواب بده .

نوشته اصلی توسط ms2000
              سلام با عرض شرمندگی از دوست عزیز ecar که قرار بود با هم زودتر از اینها یک منبع 5 ولت 1 آمپر ببندیم ولی امروز بلاخره این کار رو کردم با آی سی 274 و ee16 تقریبا طبق چیزهایی که در نرم افزار گفته شده بود(البته تقریبا)در ضمن خروجی رو در نرم افزار 5 ولت 1.2 آمپر گرفتم
              خلاصه الان بدون بار 5.1 دهم یا 5.15 ولت دارم و با بار 5 اهم هم 5 ولت می باشد ولی با گرم شدن شدید مقاومت (بار) این مقدار به 4.9 هم تنزل پیدا میکنه و از مقاومت 5 اهم حدود 0.86 آمپر جریان میگذره. این به نظر شما خوبه ecar عزیز یا بازم روش براتون کار کنم که بیشتر بشه؟
              به نظر من منبعی که بستی تقریبا OK است و افت ولتاژ ایجاد شده به 4.9 ولت هم زیاد مهم نیست چون با توجه به اینکه از هسته ی 1614 استفاده کردی و چگالی کوچک این هسته ، سیم پیچ های ترانس هم گرم می شه و در اثر گرما افزایش مقاومت پیدا می کنه . اما با همین هسته هم می شه 1 آمپر RMS و continous گرفت .

اضافه شده در تاریخ :

دو سیم پیچی رو که با فلش نشون دادم باید کنار همدیگه ، عینا با تعداد دور برابر و با فاصله ی حداقل 1 میلی متر از هم دیگه پیچیده بشه . از اونجاییکه ثانویه تعداد دور کمی داره این امر میسر خواهد بود .
              اگرچه این حالت خطای نسبتا کمی را در خروجی بوجود می آورد اما سرعت نمونه برداری فیدبک در این حالت بسیار زیاد تر از حالتی است که با PC817 یا هر اپتوی دیگه ای می شه ایجاد کرد .

هر نکته ی ابهامی بود بفرمایید .

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Newsad.Electronics

دو سیم پیچی رو که با فلش نشون دادم باید کنار همدیگه ، عینا با تعداد دور برابر و با فاصله ی حداقل 1 میلی متر از هم دیگه پیچیده بشه . از اونجاییکه ثانویه تعداد دور کمی داره این امر میسر خواهد بود .
                اگرچه این حالت خطای نسبتا کمی را در خروجی بوجود می آورد اما سرعت نمونه برداری فیدبک در این حالت بسیار زیاد تر از حالتی است که با PC817 یا هر اپتوی دیگه ای می شه ایجاد کرد .

هر نکته ی ابهامی بود بفرمایید .
                سلام و با تشکر .
                1- این که میگید دو سیم پیچ باید کنار همدیگه پیچیده شوند در خیلی از موارد غیر ممکنه یا بسیار سخت مخصوصا در هسته های کوچک چون عموما ثانویه سیمی با ضخامت بالاتر احتیاج داره و مثلا اگه بخواهیم 14 دور سیم 0.4 رو بپیچیم ممکنه تمام فضای قرقره رو پر کنه و در برخی از موارد هم به لایه دوم هم میرسه. نمیشه اولیه رو که پیچییدم و تموم شد بعد با چسب عایق کردیم این سیم پیچ رو بپیچیم و بعد ثانویه که به دیود وصل میشه رو روش بپیچیم؟
                2- ضخامت این سیم پیچ حدودا باید چقدر باشه حدود ضخامت اولیه یا ثانویه ای که به دیود وصل میشه؟
                3- چرا در خروجی مدار از uf4007 استفاده شده و خود نرم افزار PI EXPERT هم این اجازه رو میده ولی من هر وقت از این دیود استفاده کردم به شدت داغ شد ولی وقتی از شاتکی استفاده میکنم اینطورنیست چرا؟
                با تشکر

دیدگاه

احتمالا دایی persian سابق به باقی مدار کاری نداشتن و همینجوری برای خالی نبودن مدار یه UF4007 گذاشتن.
                  به نظر من استفاده از این سیم پیچ هم مزیت داره و هم عیب.
                  مزیتش ممکنه سرعت بالاتر فیدبک باشه. البته به نظر من می تونیم اپتوهای سریعتر استفاده کنیم.
                  اما عیبش اینه که ولتاژ خروجی چندان تثبیت نخواهد بود. چون دو سیم پیچ و جریان و ولتاژهاشون هیچوقت باهم برابر نمیشه.
                  قطر سیمش هم نیاز نیست چندان قطور باشه چون قرار نیست جریان زیاد بده. حتی با سیمی به قطر اولیه هم میشه پیچید.
                  اما اگه به مثالهای سایت PI نگاه کنید اصلا از این روش استفاده نکرده و همه جا اپتو گذاشته.
                  احتمالا دایی Persian سابق خودشون شخصا تجربه کردند.
                  من توی مدارات UC3843 ازش استفاده کردم اما نه بمنظور فیدبک.
                  توی مثالهای سایت PI هم می تونید ببینید:
                  http://www.powerint.com/en/design-support/reference-designs/design-examples
                  اما این سیم پیچ کمکی کاربرد دیگه ای داره. اگه توی نرم افزار PIexpert روی option کلیک کنید پنجره ای باز میشه. توی قسمت فیدبک یه نوشته داره بنام Use Bias که اگه انتخابش کنید توی شماتیک سیم پیچ بایاس اضافه میشه. اگه به شماتیک دقیق نگاه کنید این سیم پیچ بایاس برای تغذیه آی سی استفاده میشه.
                  TNY280 توان بالایی داره و تلفات زیادی هم داره. یکی از این تلفات تغذیه داخلیشه. استفاده از سیم پیچ بایاس باعث میشه تلفات تغذیه کمتر بشه و آی سی بیش از حد داغ نشه.
                  درواقع اگه بخواهیم توان بالایی از TNY280 بگیریم بهتره از سیم پیچ بایاس استفاده کنیم.

دیدگاه

شما کاری به UF4007 و کلیه ی مقدار هایی که گذاشتم نداشته باشید چون همونطور که جناب Ahmadmn گفتن برای خالی نبودن مدار گذاشتمش و در اصل برای بدست آوردن 1A در خروجی باید از دیودی با کمترین افت ولتاژ مثل 1n5819 استفاده بشه . البته پیک جریان در Flyback بیشتر از 1A خواهد بود .

اما اگه به مثالهای سایت PI نگاه کنید اصلا از این روش استفاده نکرده و همه جا اپتو گذاشته
                    اتفاقا استفاده شده اما با سریTOPو به تبع اون دیگه از 2n3904استفاده نکرده . مثل این :

اگر هر دو سیم پیچ مشابه هم دیگه و با هانری یکسان پیچیده بشه در صد خطا در خروجی بسیار کم می شه . لزومی هم نداره که قطر این سیم پیچ زیاد باشه و همونطور که جناب Ahmadmnگفتن می تونه هم قطر اولیه باشه . اما باید هانری نزدیک به هم داشته باشند .

با توجه به اینکه برای 1614 گپی برابر 0.15 در نظر گرفته شده امکان اینکه هر دوسیم پیچ کنار هم پیچیده بشه وجود داره (خروجی با سیم 0.30 و سیم پیچ فیدبک با سین 0.20 ) اما اگر میسر نشد از همون چسب کاغذ استفاده کنید و ...

دیدگاه

سلام با تشکر از استاد newsad و استاد احمد ولی بازم سه تا سوال برام مونده:
                      1- مقاومت هایی که از بیس 3904 به آند زنر و به منفی میرن مقدارشون باید چقدر باشه و این مقادیر از چه طریقی به دست میاد؟
                      2- من عموما با هسته های کوچکتر از 13/12 کار میکنم و پیچیدن دو سیم پیچ کنار هم میسر نیست پس اول اولیه رو بپیچم بعد چسب و بعد این سیم پیچ جدید و بعد باز چست و سیم پیچ ثانویه؟
                      3- اگه به فرض در خروجی توان های بالاتری میخواستیم بازم همین 2n3904 جواب میده یا باید این ترانزیستور عوض بشه؟
                      یک سوال هم از استاد احمد: اپتوکوپلرهای سریعتری که در ایران گیر بیاد میتونید نمونه ای بگید من از nec2501 هم استفاده میکنم هنوز دیتاشیتش رو نگاه نکردم ولی به نظر بهتر میاد مطمئن نیستم
                      با تشکر

دیدگاه

مقاومتی که سر راه آند PC817 قرار می گیره برمبنای جریان اشباع کلکتور امیتر این اپتو محاسبه می شه :
                        این جریان اشباع حدودا 20 میلی آمپره . یعنی اگر 20 میلی آمپر جریان به آند کاتد ورودی PC817 بدید ، کلکتور امیتر اون به اشباع می ره . در این حالت افت ولتاژ فوروارد روی آند کاتد چیزی بین 1.2 تا 1.3 ولت خواهد بود .
                        طریقه ی محاسبه :
                        مثلا 5 ولت در خروجی می خواید و از PC817 استفاده می کنید : برای اینکه 20 میلی آمپر روی 5 ولت به PC817 تزریق بشه ابتدا یک زینر 3.3 ولت را انتخاب کنید سپس مقدار این زینر را با افت ولتاژ فوروارد اپتو یعنی 1.2 ولت جمع کنید : 3.3+1.2=4.5 حالا چه مقاومتی باید با ورودی PC817 سری بشه تابه محض اینکه خروجی 5 ولت شد 20 میلی آمپر بهش برسه ؟ که می شه

R=(5-4.5)/20mA

که مقدار R هم می شه چیزی حدود 25 اهم که ....

طریقه ی محاسبه برای 2N3904 هم مشابه بالاست با این تفاوت که جریان بسیار کمتری برای اشباع لازم داره ...
                        اگه جاییش مبهمه بگید .

دیدگاه

من فقط از 6N136 استفاده کردم اما آنالوگ دیوایس و شرکتهای دیگه اپتوها بسیار سریعتر هم ساختند.

دیدگاه

مقاومتی که سر راه آند PC817 قرار می گیره برمبنای جریان اشباع کلکتور امیتر این اپتو محاسبه می شه :
                            این جریان اشباع حدودا 20 میلی آمپره . یعنی اگر 20 میلی آمپر جریان به آند کاتد ورودی PC817 بدید ، کلکتور امیتر اون به اشباع می ره . در این حالت افت ولتاژ فوروارد روی آند کاتد چیزی بین 1.2 تا 1.3 ولت خواهد بود .
                            طریقه ی محاسبه :
                            مثلا 5 ولت در خروجی می خواید و از PC817 استفاده می کنید : برای اینکه 20 میلی آمپر روی 5 ولت به PC817 تزریق بشه ابتدا یک زینر 3.3 ولت را انتخاب کنید سپس مقدار این زینر را با افت ولتاژ فوروارد اپتو یعنی 1.2 ولت جمع کنید : 3.3+1.2=4.5 حالا چه مقاومتی باید با ورودی PC817 سری بشه تابه محض اینکه خروجی 5 ولت شد 20 میلی آمپر بهش برسه ؟ که می شه

R=(5-4.5)/20mA

که مقدار R هم می شه چیزی حدود 25 اهم که ....

طریقه ی محاسبه برای 2N3904 هم مشابه بالاست با این تفاوت که جریان بسیار کمتری برای اشباع لازم داره ...
                            اگه جاییش مبهمه بگید .
                            سلام VCEsat=0.2 در 3904 درسته؟ خب مثلا اگه خروجی 12 ولت بخواهیم مقاومتی که از بیس3904 به آند زنرمیره و مقاومتی که از بیس به منفی میره باید چه مقدار باشه؟ تا به اشباع برسه و فرمولش چیه؟

اضافه شده در تاریخ :
                            سلام هنوز که کسی جواب منو نداده ولی من فکر کنم حدود 1 (یک) کیلو هر دو مقاومت باشه درسته؟ میشه توضیح بیشتر در این مورد بدید منظورم قسمت مقاومت هایی که از بیس 3904 به آند زنر و منفی میرند محاسبه اش چطوره؟ برای خروجی 12 ولت؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ms2000
                              سلام هنوز که کسی جواب منو نداده ولی من فکر کنم حدود 1 (یک) کیلو هر دو مقاومت باشه درسته؟ میشه توضیح بیشتر در این مورد بدید منظورم قسمت مقاومت هایی که از بیس 3904 به آند زنر و منفی میرند محاسبه اش چطوره؟ برای خروجی 12 ولت؟
                              با توجه به اینکه مقدار بتا برای این ترانزیستور در فرکانس 1 کیلو هرتز بین 100 تا 400 عنوان شده ، و با توجه به اینکه جریان کلکتور ، جریان پایه ی کنترل از تاینی 280 یا 274 می باشد که مقدار آن باید 100 میلی آمپر باشد ،بیشترین جریان بیس برای اشباع ، 1 میلی آمپر خواهد بود . پس اگر از زینر 3.3 ولت استفاده کنید مقدار حدودی این مقاومت به ترتیب زیر بدست می آید :

R=(5-[3.3+0.7])/0.001=1000

که دقیقا 1 کیلو اهم بدست می آید که خودتون هم گفتین . :agree:

لازم به ذکر است که برای خاموش سازی هرچه سریع تر ترانزیستور باید مقاومتی با بیس امیتر موازی شود و همچنین به منظور جلوگیری از Secondry Break یا شکست ثانویه باید دیودی موازی معکوس بیس امیتر باید قرار داده شود .

اضافه شده در تاریخ :
                              نوشته اصلی توسط سینا پاشایی
                              :read: :cry2: سلام دوستان : مخواستم ببینم ایا میشه از نرم افزار PI Expert برای طراحی منبعی مثل منبع تغذیه کامپیوتر استفاده کرد یا نه : که ولتاإ¾ژ های مختلف داشته باشه
                              با توان بالا :eek: :applause:
                              منظورتون از توان بالا چه توانیه ؟ حد اکثر تا 250 وات می شه .

دیدگاه

با توجه به اینکه مقدار بتا برای این ترانزیستور در فرکانس 1 کیلو هرتز بین 100 تا 400 عنوان شده ، و با توجه به اینکه جریان کلکتور ، جریان پایه ی کنترل از تاینی 280 یا 274 می باشد که مقدار آن باید 100 میلی آمپر باشد ،بیشترین جریان بیس برای اشباع ، 1 میلی آمپر خواهد بود . پس اگر از زینر 3.3 ولت استفاده کنید مقدار حدودی این مقاومت به ترتیب زیر بدست می آید :

R=(5-[3.3+0.7])/0.001=1000

که دقیقا 1 کیلو اهم بدست می آید که خودتون هم گفتین . :agree:

لازم به ذکر است که برای خاموش سازی هرچه سریع تر ترانزیستور باید مقاومتی با بیس امیتر موازی شود و همچنین به منظور جلوگیری از Secondry Break یا شکست ثانویه باید دیودی موازی معکوس بیس امیتر باید قرار داده شود .
                                سلام من که دقیقا همین مدار رو اجرا کردم و خروجی حدود 10 ولت تا 13 ولته هر چقدر هم مقادیر مقاومت های متصل به بیس رو بالا و پایین کردم خروجی نزدیک 5 ولت هم نرسید

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                                X