اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

نحوه طراحی و محاسبات مدارهای منابع تغذیه سوییچینگ و کوره القایی

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : نحوه طراحی و محاسبات مدارهای منابع تغذیه سوییچینگ و کوره القایی

سلام

گفتم عایق های ولتاژ میخوام.

چند نوع مدل داشت. ضخامتش حدود دو میل هست.

سفیدرنگه

البته مدل دیگه ای هم داشت کیلویی 20 هزار تومن

اگه خواستی پی ام بده
    واست بگیرم

دیدگاه

سلام.
      عایق های ولتاژ کاغذ نومکس المانی یا عایق نومکس که سیم لاکی فروش ها دارند.
      موفق باشید.
      من دریافته ام که ایده های بزرگ هنگامی به ذهن راه می یابند که اراده کنیم چنین ایده هایی را داشته باشیم. "چارلز چاپلین "

دیدگاه

ممنون . قبلا چند باری پرسیده بودم کسی جواب نداد . بعد منظور از های ولتاژ چه محدوده ای است ؟ جنس کاغذی تو تست هایی که انجام دادم تاثیر خوبی نداشتن مگر اینکه عایق غیر کاغذی باشه و جنس خاصی داشته باشه

دیدگاه

سلام من تازه این تاپیکو شروع به خوندم کردم خیلی خوبه :applause:
          قسمتای اول یه فایلو نمیتونم دانلود کنم اون قسمت 26 برابر اگر میشه دوباره اونو بزارین :biggrin:

اضافه شده در تاریخ :
          سلام اون عکسای پاسخ 60 رو اگر دارین بزارین لینکش خراب شده :applause:

دیدگاه

نوشته اصلی توسط abbasjebraeily
            سلام
            میشه لطفا این عکس رو دوباره پلود کنید
            ممنونم
            براي بالاتر بودن خودتو ببر بالا،ديگرانو پايين نيار
            چون ممکنه دستت به همه نرسه تا بياريشون پايين

دیدگاه

سلام.
              مطالب جناب جبرائیلی واقعا پر محتواست، اما دیگه چرا ایشون ادامه نمیدن و اینکه چرا از بحث اولیه یعنی طراحی یه منبع تغذیه یا کوره به صورت قدم به قدم دور شدید؟ :angry:

یقین دارم خیلی ها مثل بنده مشتاقن که به صورت قدم به قدم روش کار رو یاد بگیرن.
              خویشتن را اصلاح کنید تا خداوند کارها را اصلاح کند. امیر المومنین علی (ع)

دیدگاه

با سلام--علت ادامه نیافتن بحث گرفتاری های شخصی میباشد .و برای خالی نبودن عریضه چند مطلب که از اینترنت دانلود شده در اختیار دوستان قرار میگیرد که راجع به بحث درایو گیت میباشد.این بحث بر خلاف ظاهر ساده اش بحث بسیار مفصل و اگر اغراق نباشد بسیار پیچیده نیز میباشد.زیرا در توانهای بالا که قیمت سوییچها بیشتر از چندین میلیون تومان میشود درایو گیت دیگر ساده نبوده و باید حفاظت های نهایی و اصلی در همین محدوده انجام شود.یعنی علاوه بر حفاظتهای موجود در برد کنترلر حفاظتهای مربوط به جلوگیری از سوختن سوییچها نیز باید در برد درایور گیت در نظر گرفته شود.امیدوارم مفید واقع شود.http://www.4shared.com/rar/qaQ_bQbT/gatedrive.html
                در زندگی اثر خوب و خاطره خوش از خودمان در این دنیا برجا بگذاریم.etgpsp

دیدگاه

با سلام- این هم از دو کوره دیگر که ساخت و راه اندازی شدhttp://www.4shared.com/rar/PCwQ5xQk/Videos.html.هم اینک بر روی یک کوره با فرکانس 400 کیلو هرتز و توان 300 کیلو وات مشغول به کار هستم.تفاوت این کوره با کوره های دیگر در فرکانس کاری بالا و ولتاژ تغذیه سوییچها میباشد.چون رکانس بالا میباشد سوییچها ماسفت بوده و از انجا که ولتاژ ورودی 3 فاز است و خارج از تحمل ماسفتها میباشد لذا باید ولتاژ را پایین اورده و سپس به ماسفتها اعمال نماییم و در حین کار با توجه به تغییرات امپدانس و در نتیجه جریان باید ولتاژ را نیز در رنج وسیعی کنترل نماییم.مشکل از همین جا اغاز میشود یعنی طراحی یک منبع تغذیه توان بالا از نوع BUCK.که راجع به ان صحبت خواهیم کرد.

دیدگاه

جناب جبرئیلی مشتاقانه منتظر اموزش ها و ادامه اونها و استفاده از تجربیات شما هستیم-
                    و البته با تبریک سال جدید و ارزوی موفقیت هر چه بیشتر :applause:

دیدگاه

باسلام.
                      میتونم بپرسم کاربرد این کوره 300کیلوواتی با فرکانس 400کیلوهرتز چیه؟
                      در ضمن ای جی بی تی های جدید توانایی کار در این فرکانس رو دارند و موازی پذیر هم هستند.مثل IKW40N120H3 یا IKW40N120T2.
                      مزیتی هم که نسبت به ماسفتهای مشابه هم جریان دارند وجود خازن گیت سورس بسیار کمتراز نوع ماسفته.
                      موفق باشید.
                      من دریافته ام که ایده های بزرگ هنگامی به ذهن راه می یابند که اراده کنیم چنین ایده هایی را داشته باشیم. "چارلز چاپلین "

دیدگاه

با سلام--کاربرد این کوره برای ساخت لوله های درز دار میباشد.ای جی بی تی هایی که به انها اشاره کرده اید را نمیتوان در این فرکانس و خصوصا این توان (حتی به صورت تعداد زیاد موازی) استفاده کرد.زیرا تقسیم جریان بین انها اگر غیر ممکن نباشدکاری بسیار بسیار سخت خواهد بود.در این فرکانس و توان باید سوییچها به صورت ZVS , ZCS به صورت هم زمان سوییچ شوند یعنی در حالت روشن شدن به صورت ZVS , و در حالت خاموش شدن به صورت ZCS سوییچ شوند تا تلفات سوییچینگ به حد اقل رسیده و سوییچها نسوزند.برای انجام چنین کاری مدار باید در حالت رزونانس باشد.

دیدگاه

عرض سلام و تبریک سال نو خدمت همه دوستان و استاد جبرائیلی
                          استاد در صورت امکان در مورد انواع مدارات تانک (رزونانس سری و موازی ) و مناسبت کاربرد هرکدوم توضیحاتی بفرمایید.
                          همچنین در مورد انواع pll ها و طریقه رزونانس یابی در کوره های القایی.
                          سپاسگذارم.
                          امروز نه آغاز و نه انجام جهان است اي بس غم و شادي که پس پرده نهان است
                          گر مرد رهي غم مخور از دوري و ديري داني که رسيدن هنر گام زمان است

دیدگاه

باسلام.
                            با این حساب ماسفتهایی وجود دارند که با موازی کردن تعداد کمی از اونها میتوان به توان و فرکانس مورد نظر رسید؟

دیدگاه

بله وجود دارد.البته به غیر از ماسفت حتی با ای جی بی تی هم میتوان چنین کاری کرد منتهی روش کار اندکی پیچیده شده و سخت خواهد شد در ان روش با ترکیب و جمع چند فرکانس پایین میتوان به فرکانس بالاتر دست پیدا کرد. در مورد مدار های تانک مختصر اشاره ای میکنم .در رزونانس سری ولتاإ¾ دو سر خازن اگر در اولیه باشد به شدت بالا خواهد رفت تا حدود 10 کیلو ولت که این مقدار بستگی به ضریب کیفیت مدار دارد خوب حالا حساب کنید شما خازنی دارید که ولتاإ¾ ان بالا بوده و بخواهد با فرکانس بالا هم سوییچ نماید چه اتفاقی خواهد افتاد .به دلیل تلفات دی الکتریک عایق خازن به شدت داغ کرده و خواهد سوخت.لذا نمیتوان از مدار سری در فرکانس بالا و توان بالا استفاده کرد( مگر اینکه خازن دارای دی الکتریکی باشد که درچنان میدان و فرکانسی قادر به کار باشد.حداقل با مواد موجود در بازار ما نمیتوان چنین کاری کرد)).چاره این کار ان است که ولتاإ¾ را پایین اورده و به خازن اعمال نماییم چگونه؟اگر از مدار موازی استفاده شود این امر محقق خواهد شد زیرا در مدار موازی ولتاإ¾ دیگر بالا نبوده و این جریان است که بالا خواهد بود و دی الکتریکها نسبت به جریان خیلی حساس نبوده و این مشکل برطرف خواهد شد ولی مشکل دیگری بوجود خواهد امد و ان وجود سلفهای پراکنده در مدار است که باعث ایجاد پیک ولتاإ¾ خواهد شد که باید به طریقی انها را مهار نمود.

دیدگاه

اینطور که من برداشت کردم شما با استفاده از چند اینورتر سری میخواهید به این فرکانس برسید؟
                                در ضمن برای اینکه حالت ZCRS یا ZVRS رو داشته باشید (ZCS+ZVS رزونانسی) زیر فرکانس رزونانس باید باشید؟ و نیاز به هسته های اشباع پذیر
                                نخواهید داشت؟(البته نه بعنوان هسته اصلی)
                                باتشکر

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                                X