اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

نحوه طراحی و محاسبات مدارهای منابع تغذیه سوییچینگ و کوره القایی

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : نحوه طراحی و محاسبات مدارهای منابع تغذیه سوییچینگ و کوره القایی

استفاده از یک هسته منجر به بالا رفتن دمای سیم و هسته خواهد شد لذا بهتر است از دو هسته 6565 به همان طریقی که گفتم استفاده نمایید.و اگر اصرار به استفاده از یک هسته دارید سایز 70 eeو اگر موجود نبود سایزee85 مناسب خواهد بود.
    در زندگی اثر خوب و خاطره خوش از خودمان در این دنیا برجا بگذاریم.etgpsp

دیدگاه

استاد در صورت استفاده از همون سایزی که شما لطف کردید دیگه نیازی به تغییر دور در سیم پیچ مدار نیس و به همون تعداد دوری که طراح داده اکتفا کنم :question:
      بگذارید و بگذرید
      ببینید و دل مبندید
      چشم بیاندازید ودل مبازید که
      دیر یا زود باید گذاشت و گذشت... حضرت علی(ع)

دیدگاه

من نمیدانم طراح چکار کرده و چطوری محاسبه کرده.اگر همان مدار را با همان مشخصات میسازید و به ان اعتماد دارید خوب همان ها را انجام دهید.معمولا کسی که چنین سایتی راه میاندازد سعی میکند اشتباه نکند.

دیدگاه

سلام
          کسی نیست بگه این عدد 26 برابر جربان توی پست زیر از کجا اومده

http://www.eca.ir/forum2/index.php?t...9597#msg329597

دیدگاه

نوشته اصلی توسط صادق بخشی
            سلام
            کسی نیست بگه این عدد 26 برابر جربان توی پست زیر از کجا اومده

http://www.eca.ir/forum2/index.php?t...9597#msg329597
            سلام
            اون 26 جریان پیکه که در لحظه شارژ خازن از دیود عبور میکنه.
            من دریافته ام که ایده های بزرگ هنگامی به ذهن راه می یابند که اراده کنیم چنین ایده هایی را داشته باشیم. "چارلز چاپلین "

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Ebi SMPS
              سلام
              اون 26 جریان پیکه که در لحظه شارژ خازن از دیود عبور میکنه.
              سلام
              این رو که متوجه شدم
              میخواهم بدونم که این عدد از کجا اومد

دیدگاه

سلام
                من پروژه ی یکسوسازی رو شبیه سازی کردم
                ولی اون چیزی نشد که میخواستم
                یکی میتونه یه نگاه بندازه مشکلش رو بهم بگه
                باتشکر
                لینک دانلود : http://s4.picofile.com/file/8163053892/2.rar.html

دیدگاه

دیودی را که در مدار استفاده کرده اید مشخصات لازم را ندارد مثلا ولتاژ ان کمتر از حد ولتاژ ی است که به ان داده اید برای همین جریان بسیار زیادی از ان میگذرد--دیود را با 1n5408 تعویض کنید--مقاومت سری با خازن نماینده مقاومت داخلی ان است که در مدار شما مقدار بسیار بسیار زیادی دارد معمولا فرکانس قطع خازنهای الکترولیت در حدود 2.5 کیلو هرتز میباشد یو به عبارت دیگر ثابت زمانی دشارژ اتصال کوتاه ان 64 میکرو ثانیه است یعنی حاصلضرب مقاومت داخلی در مقدار خازن لذا مقدار ان را در حدود 40 میلی اهم در نظر بگیرید--یک مقاومت 100 کیلو از منبع به زمین وصل نمایید.تا منبع شناور نباشد.

دیدگاه

سلام
                    من توی پستهای اولتون دیده بودم که پیشنهاد استفاده از دیود 1n5408 رو داده بودید
                    ولی داخل کتابخانه های spice نه این دیود و نه حتی 4007 رو تونستم پیدا کنم
                    فکر کنم باید این دیود ها رو به صورت جداگانه دانلود کنم

دیدگاه

شماره دیود در اورکد با نام d1n5408 میباشدو باید کتابخانه ان را اضافه کنید.

دیدگاه

سلام جناب جبراییلی و خسته نباشید.
                        یه سوال برام پیش اومد که نحوه بدست آوردن سایز هسته برای سلف PFC در مد CCM چگونه قابل محاسبه هست که بتونه اون ظرفیت توان رو منتقل کنه و اشباع نشه.
                        ممنون.
                        هميشه ابرها ميبارند انسانها عاشق ستاره ها ميشوند, يادمان باشد چشمک ستاره ها گريه ابرها را از يادمان نبرد.

دیدگاه

سلام--در مقاله زیر نحوه محاسبات با عدد توضیح داده شده http://www.go-gddq.com/down/2011-08/11082604463099.pdf
                          و در لینک زیر نیز رفرنسهای بیشتری معرفی شدهاست.
                          https://www.google.com/search?num=20...67.-tkTCIoLoag

دیدگاه

سلام و خسته نباشید به تمام بچه ها و استاد گرامی.
                            ببخشید استاد امکان دارد در مورد "فید فوروارد" توضیحی بدهید. این کلمه رو در دیتاشیت آی سی UC3846 دیدم که از قابلیتهای این آی سی بود.
                            پیشاپیش ممنونم.
                            هميشه ابرها ميبارند انسانها عاشق ستاره ها ميشوند, يادمان باشد چشمک ستاره ها گريه ابرها را از يادمان نبرد.

دیدگاه

در تقویت کننده ها که منبع تفذیه نیز یک نوع تقویت کننده توان به حساب میایدبرای پایدار کردن ولتاژ خروجی نیاز به فیدبک ولتاژ از خروجی میباشد--یعنی یک نمونه ولتاژ از خروجی گرفته میشود و با ولتاژ مرجع مقایسه شده و متناسب با ان عرض پالس (در فلایبک) یا عرض پالسها در هاف بریج و یا فول بریج و یا پوش پول و یا فرکانس در منابع تغذیه رزونانسی طوری تغییر میکند تا ولتاژ نمونه برابر ولتاژ مرجع شود--برای این کار- یعنی مقایسه نمونه ولتاژ با مرجع نیاز به یک مقایسه کننده دارید که معمولا اپ امپ استفاده میشود--حال اگر نمونه ولتاژ خروجی را مستقیم به اپ امپ بدهید تا با ولتآژ مرجع مقایسه شود مدار نوسان خواهد کرد زیرا به دلیل وجود سلف و خازن در مدار احتمال اینکه سیگنال وارد شده به مقایسه کننده تغییر فاز داده و در خروجی ظاهر شودبسیار زیاد میباشد و از انجا که گین مدار بیشتر از یک بوده و یک تغییر فاز 180 درجه ای(به دلیل وجود سلف و خازن هر کدام 90 درجه اختلاف فاز ایجاد میکنند) هم رخ داده لذا مدار نوسانی خواهد شد و اثر این نوسان این است که ریپل خروجی تغذیه بسیار زیاد خواهد بود و در مدار هاییکه از این تغذیه برای دادن ولتاژ به انها استفاده میشود مثل تقویت کننده صوتی- این فرکانس نوسان در خروجی انها نیز ظاهر خواهد شد که بسیار نامطلوب خواهد بود.برای جلوگیری از این نوسان -مقایسه کننده باید جبران سازی شود و به اصطلاح سیستم کنترل کننده باید جبران سازی شود--برای جبران سازی روشهای متنوعی وجود دارد که در بحث کنترل به انها پرداخته شده مثل جبران سازی قطب غالب-جبران سارزی پیش فاز-جبران سازی پس فاز-جبران سازی فید فورواردو غیره که هر یک مزایا و معایبی و ماربرد خاص خودش را دارد که در لینک زیر توضیح داده شده.--http://en.wikipedia.org/wiki/Frequency_compensation
                              http://users.ece.gatech.edu/mleach/p...eedforward.pdf

دیدگاه

با سلام خدمت دوستان

یکی از دوستان من می خواهد یک فعالیت تولیدی شروع کنه . تو یک بخش از تولیدش احتیاج به قطعات ریخته گری آلومینیوم و چدن هم داشت . من بهش پیشنهاد دام با توجه به قیمت سوخت و سیاست مجهول دولت راجب قیمت آتی مازوت و گازوئیل دور کوره های سوختی رو خط بکشه و مستقیم بیاد سر خرید کوره القایی .
                                حساب کردیم یک کوره 300 کیلو براش کافیه . من پیش خودم فکر کردم قیمت همچین کوره کوچکی بین 5 میلیون تا 12 -13 میلیون باید باشه. زنگ زدیم به پیشگامان صنعت . وقتی قیمت همچین کوره ای رو گفت . من اینجوری شدم :eek: بعدش اینجوری قیمت که گفت 2,100,000,000 ریال بود .

بله 210 میلیون تومن ارز رایج مملکت .
                                حال یک سوال از اساتید این تاپیک داشتم . واقعا قیمت ها تو این رنج است ؟ یک سوال دیگه برام پیش اومده . ما میخواهیم تو این کورهه چند نوع فلز رو ذوب کنیم . مثلا استیل چدن آلومینیوم . بعد آقایی که من باهاش صحبت میکردم گفت اگر فلز مورد ذوب عوض بشه باید خاک هم عوض بشه .
                                منظورش دقیقا کدوم خاکه ؟ مگه داخل کوئیل کوره بوته قرار نمیگیره ؟ مگه داخل کوئیل کوره خاک هم میریزن ؟
                                تنها موردي كه همه آدما يقين دارن خدا در حقش زیاد لطف کرده
                                داشتن عقله زيادتر از دیگر آدم ها است

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                                X