اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

نحوه طراحی و محاسبات مدارهای منابع تغذیه سوییچینگ و کوره القایی

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : پاسخ : نحوه طراحی و محاسبات مدارهای منابع تغذیه سوییچینگ و کوره القایی

نوشته اصلی توسط عباس جبراییلی
    1-برای قسمت تغذیه میتوانیدیک تغذیه کوچک سوییچینگ کم توان با استفاده از یکی از ای سی های خانواده TINY در مدار جاسازی کنید.2- منظورتان از سیم پیچ دیگاوسینگ چیست؟ تا جاییکه میدانم این سیم پیچ مربوط به سیستم لامپ تصویر تلویزیون است و کاربرد انرا در مدار شما نمیدانم-3-برای 150 وات و فرکانس 25 کیلو و توپولوژی فوروارد دو سوییچ هسته eer4242 مناسب است. ولی با این همین هسته و فرکانس بالاتر و توپولوژی هاف بریج میتوان تا 400 وات هم گرفت.
    سلام به شما استاد گرامی.
    شرمنده انگار منظورم رو درست نرسوندم! من میخوام منبع فوروارد تک سوییچ با توان 150 وات بسازم که دو خروجی داره، 33 ولت 4 آمپر و 20 ولت 1 آمپر که مربوز به تغذیه آی سی سوییچینگم هستش. منظورم هم از سیمپیچ دیگتئوسینگ همون سیمپیچ ریست هستش که انرژی اضافی ذخیره شده در هسته رو در زمان خاموشی سوییچ به اولیه برمی گردونه.

آقایون تورو خدا کمک کنید. برای پروژه ام وقت زیادی ندارم!!!

اضافه شده در تاریخ :
    نوشته اصلی توسط حسین بنیامین پور
    منظورشون از سیم پیچ دیسگاوسینگ !!!! سیم پیچ Reset یا همون Reset Winding هست که در فوروارد تک سوییچ برای کلمپینگ اسپایکهای اولیه به داخل خازن DC-link استفاده می شه ...... همون سیم پیچی که به موازات اولیه پیچیده می شه ......
    چون از جناب جبراییلی سوال کردید جواب رو به خود ایشون واگذار می کنم .....
    سلام دوست من!

من اینجا اومدم تا از دانش شما بزرگان اتفاده کنم تا بتونم پروژه ام رو به بهترین شکل و توی کمترین زمان ممکن به انجام برسونم. لطفا شما هم اگر کمکی ازت برمیاد دریغ نکن! من دارم اینجا شاگردی می کنم!

دیدگاه

پاسخ : نحوه طراحی و محاسبات مدارهای منابع تغذیه سوییچینگ و کوره القایی

ببینید برای داشتن تغذیه متغییر 0 تا 30 ولت و با کیفیت و با هزینه کم و با وقت کم انتخاب چنین سایتی برای اینکار منطقی نمیباشد---توپولوژیهای تک سوییچ به هیچ عنوان مناسب چنین کاری نیستند.زیرا با تغییر ولتاژ به سمت صفر سیستم ناپایدار شده و نوسان خواهد کرد.بهترین روش برای این توان استفاده از هاف بریج میباشد.
      در زندگی اثر خوب و خاطره خوش از خودمان در این دنیا برجا بگذاریم.etgpsp

دیدگاه

پاسخ : پاسخ : نحوه طراحی و محاسبات مدارهای منابع تغذیه سوییچینگ و کوره القایی

نوشته اصلی توسط عباس جبراییلی
        ببینید برای داشتن تغذیه متغییر 0 تا 30 ولت و با کیفیت و با هزینه کم و با وقت کم انتخاب چنین سایتی برای اینکار منطقی نمیباشد---توپولوژیهای تک سوییچ به هیچ عنوان مناسب چنین کاری نیستند.زیرا با تغییر ولتاژ به سمت صفر سیستم ناپایدار شده و نوسان خواهد کرد.بهترین روش برای این توان استفاده از هاف بریج میباشد.
        استاد گرامی،
        یه سوال خیلی مهم:
        آیا میشه ولتاژ یه ولتاژ 30 ولت با جریان نهایتا 4 آمپر با آیسی uc3845 ساخت و بعدش یک مقاومت بار حداقلی در خروجیش گذاشت کهناپایدار نشه؟! بعدش بیام یک ماسفت رو با pwm سوییچ کنم تا بتونم ولتاژ متغیر مدنظرم رو تولید کنم؟ آیا این کار شدنیه؟ در ضمن من فقط از توپولو
        ژی فوروارد یه چیزایی سردرمیارم نه از توپولوژی های دیگه. به نظر توپولوژی های دیگه کمی دردسر دارن

دیدگاه

هر کاری شدنی است.

دیدگاه

سلام علیکم
            استاد شاید این سوالم ربطی به موضوع نداشته باشه ولی حتم دارم که کمکم میفرمایید: : :rolleyes:
            آقای جبراییلی من هسته های فریت رو میتونم از کجا تهیه کنم(ETD59)که از طریق پست ارسال کنند با توجه به اینکه بوشهر زندگی میکنم برای کار با منابع سوییچنگ مشکلات قطعه دارم.چند هسته رو از ریفا الکترونیک گرفتم بعضی ها هم نداشت :cry:
            بگذارید و بگذرید
            ببینید و دل مبندید
            چشم بیاندازید ودل مبازید که
            دیر یا زود باید گذاشت و گذشت... حضرت علی(ع)

دیدگاه

سلام --متاسفانه اطلاع ندارم.

دیدگاه

سلام علیکم
                استاد در این تاپیک ص4و5که در مورد استفاده از ترانس پالس جهت ایزوله کردن مدار فرمان از قدرت صحبت فرموده اید هیچ عکسی در مورد بحث مشاهده نمیکنم :cry: که واقعا نیازم هس به خاطر اینکه بشدت مطالب این تاپیک رو میخونم اگه دوباره لطف کنید ویا لینکش رو معرفی کنید بسیار ممنون میشم.
                بگذارید و بگذرید
                ببینید و دل مبندید
                چشم بیاندازید ودل مبازید که
                دیر یا زود باید گذاشت و گذشت... حضرت علی(ع)

دیدگاه

سلام-مطالب بیشتری در اینترنت وجود دارد ولی این هم نقشه ای است که چند سال پیش کشیده ام.
                  http://www.4shared.com/photo/MtevuRMY/gatedriver.html

دیدگاه

سلام
                    اقای جبرئیلی گرامی سوالی داشتم
                    این محدودیت در امپر دهی خازنهای مختلف با ظرفیت ثابت به چی بستگی داره؟ - اگر بخواهیم خازن رو خودمون بسازیم تو همین ظرفیت قطرش 4 برابر میشه! پس باید بتونه ولتاژ و جریان بیشتری بهمون بده یعنی جریان دهی اهمی الکترودها تو این عدد موثره؟ در واقع میخوام خازنی که ساخته میشه در فرکانس مشخصی بتونه جریان مشخصی رو بده

دیدگاه

متاسفانه متوجه سوالتان نشدم--صحبت از کدام خازن است؟و چرا 4 برابر؟ در مورد محدودیت جریان هم بستکی به ساختار و مشخصات خازن دارد .

دیدگاه

یه سری خازن kp alcon برای کوره گرفتم داشتم دیتاشیتشون رو میدیدم - که نوشته بود در فرکانس فلان مثلا 10 امپر میتونه جریان بده! داشتم فکر میکردم اگر این خازن رو خودم بخوام بسازم حساب کردم قطرش با ضخامت فویل و دی الکتریک حدودا 4 برابر همین خازنی که گرفتم در میاد!(دیگه فکر نکنم محکمتر از این بشه پیچید الکترود ها رو دور هم دستی)
                        در واقع میخوام به جای 30-40 تا خازن سری موازی kp اماده - خازن دست سازی بذارم که بتونه این جریان رو بده! هر کدوم از این خازنا 10 امپر میتونه بده -
                        حالا سوال من این جریانه هست ! یعنی این جریانی که خازن kp میتونه تو ظرفیت مثلا 680 نانو بده ولی mkt نمیتونه! حالا این جریان به خاصیت اهمی الکترود ها(ضخامت و سایز و ...) برمیگرده یا علت دیگری داره؟ لپ کلام میخوام یه خازن دست ساز بذارم نه 30 تا

دیدگاه

من خودم از خازنهای kp 100 استفاده میکنم و انها رو موازی میکنم تا به جریان و ظرفیت مورد نظر برسم--محدودیت جریان خازن به چند عامل بستگی دارد که مهمترین ان به درجه حرارت دی الکتریک ان بستگی ذارد که این نیز به تلفات دی الکتریک خازن بستگی ذارد.زیرا با بالا رفتن حرارت ولتاژ شکست عایق ان تغییر کرده و کم میشود--البته عامل دیگری که باعث بالا رفتن حرارت میشود --عبور جریان بیش از حد از سیم متصل به ان است و اگر بتوانبد به طریقی (تراشیدن سطوج جانبی خازن استوانه ای شکل) سطح عبور جریان را زیاد کنیدو همزمان نیز با چسباندن هیت سینک به ان سطح هم گرما را دور کنید و هم جریان را از هیت سینک عبور دهید ظرفیت جریانی ان چندین برابر میشود (مانند خازنهای شمشی)ولی توصیه نمیشود زیرا با این کار باعث ورود رطوبت و گرد و غبار به داخل عایقها ی خازن میشوید و در نهایت اتصال کوتاه شدن خازن به دلیل جرقه شدید.با پیچیدن خازن با دست و استفاده از عایق مناسب که پایداری حرارتی خوبی داشته باشد و همچنین ایزولاسیون فیزیکی ان از محیط میتوانید به منظور خود برسید ولی فکر نمیکنم ارزش داشته باشد زیرا هم ظاهر نامناسبی خواهد داشت و هم کیفیت نامطمئن .مگر اینکه خیلی تمیز و اصولی کار شود.که در اینصورت زمان زیادی صرف ان خواهد شد.میتوانید امتحان کنید. البته ذکر این نکته لازم است که اینها برای حالتی است که بخواهیم جریان زیادتری از خازن عبور دهیم به شرط اینکه ولتاژ دو سر ان از حد مجاز نوشته شده روی ان بیشتر نشود. والا عبور جریان بیشتر از یک خازن در فرکانس مشخص باعث افزایش ولتاژ شده و باعث سوختن ان خواهد شد.http://www.vishay.com/docs/40031/apprippl.pdf
                          http://cas.web.cern.ch/cas/warrington/pdf/Rufer2.pdf

دیدگاه

تشکر @};--امتحان که دارم تست میکنم میخوام مطمئن بشم علت دیگری نداشته باشه این محدودیت جریان

دیدگاه

بعبارت دیگر خازنها صرفنظر از مقدار ظرفیت بر اساس ولتاژ مجازشان مشخص میشوند زیرا عبور جریان بیشتر باعث افزایش ولتاژ خواهد شد و تا زمانیکه ولتاژ در حد مجاز باقی بماند جریان بیشتر مانعی ندارد مگر اینکه باعث بالا رفتن حرارت ان شود که اگر حرارت ان دفع شود در اینصورت مشکلی نخواهد داشت.

دیدگاه

سلام دوستان.
                                بدلیل وجود ESL و ESR درون صفحات فلزی خازنها که باعث محدودیت جریان دهی(ESR) وتولیداسپایک ولتاژ(ESL)میشه و همچنین عبور دهی عایق خازن در جریانهای بالا(احتمالا پدیده Electric merge) وتولید حرارت باعث محدودیت داخلی خازنهاست.
                                خازنهای شمشی با داشتن عایق پلی پروپیلن فشرده ودو صفحه ظخیم مسی کمترین تلفات رو دارن.
                                من دریافته ام که ایده های بزرگ هنگامی به ذهن راه می یابند که اراده کنیم چنین ایده هایی را داشته باشیم. "چارلز چاپلین "

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                                X