اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

نحوه طراحی و محاسبات مدارهای منابع تغذیه سوییچینگ و کوره القایی

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : نحوه طراحی و محاسبات مدارهای منابع تغذیه سوییچینگ و کوره القایی

نوشته اصلی توسط محسن محمدشاهی
    آقا مجتبی این کوره خیلی ساده و جالبیه(مدارش همون Royer) که قطعات خیلی کمی هم داره. خیلی راحت هم جواب میده ولی کنترلی روش نیست. فقط با کنترل ولتاژ میشه توان رو کنترل کرد. من قبلا ساختم این نمونه مدار رو ولی با ورک کویل سر وسط(سنتر تب) و یه دونه سلف. :biggrin: در کل واسه سرگرمی خوبه وگرنه خیلی بدرد نمیخوره. تا صد ها وات هم میزاشتم روش خوب بود.
    اینم یه عکس که یه گژن پین موتور سیکلت(همونی که پیستون رو به شاطون وصل میکنه) رو سرخ میکنه. باید واسه کویل لوله گذاشت ولی چون فقط واسه تست بود لوله نزاشتم. کویل هم دود ازش درمیومد باس با آب خنکش میکردم. فرکانس 50 کیلو بود خازن ها هم فک کنم 3 چهار میکرو میشدن. ماسفت ها هم گرماشون عادی بود. ولتاژ رو خازن ها هم چند برابر ولتاژ ورودی بود
    سلام
    احسنت :nice:آقامحسن من این مدارو میبندم

آقا محسن خازن ها رو تو بوشهر گیر آوردی :question:
    بگذارید و بگذرید
    ببینید و دل مبندید
    چشم بیاندازید ودل مبازید که
    دیر یا زود باید گذاشت و گذشت... حضرت علی(ع)

دیدگاه

نوشته اصلی توسط MOJTABAV
      سلام
      احسنت :nice:آقامحسن من این مدارو میبندم
      آقا محسن خازن ها رو تو بوشهر گیر آوردی :question:
      سلام. نه خازن ها رو متفرقه گذاشته بودم(از برد های خراب و ...).
      بوشهر این چیزا گیر نمیاد. ولی یه سری خازن 100 نانو 400 ولت از فروگشاه سایت اینجا خریدم .خیلی باکیفیت بود و mpb بودن(تو لینکش نوشته MKT در حالی که اینطور نیست) و پایه های ضخیم مسی داره و ESR خیلی پایینی داره. ولی فعلا موجود نداره(تا اونجا که دیدم تو این بخش هر قلم که تموم شد دیگه تکرار نمیشه)
      ولی بنظراین مورد هم مناسبه
      لطفا سوالات فنی رو به جای پیام خصوصی در انجمن مطرح کنید.

دیدگاه

سلام
        خازن نوع دوم که پیشنهاد کردید,احتمالا ولتاژac باشه وبرای این کار مناسب نیست.
        من دریافته ام که ایده های بزرگ هنگامی به ذهن راه می یابند که اراده کنیم چنین ایده هایی را داشته باشیم. "چارلز چاپلین "

دیدگاه

نحوه طراحی و محاسبات مدارهای منابع تغذیه س&#

سلام
          من یه منبع تغذیه 24 ولت 6 آمپر ساختم که همه چیز درست کار میکنه و زیر بار هیچ افت ولتاژی رخ نمیده.خروجی هم تقریبا بدون نویز هست.مشکل در دیود شاتکی خروجی دارم.خیلی داغ میکنه.دیود شاتکی 15 آمپر 400 ولت است ولی با کشیدن 3 آمپر هم داغ میکنه....نمیدونم مشکل کجاست.لطفا راهنماییم کنید.با تشکر

دیدگاه

سلام
            آقامحسن نمیشه تو این مدار از40تا خازنMKT 100N استفاده کرد مگه فرقشون چیه؟
            بگذارید و بگذرید
            ببینید و دل مبندید
            چشم بیاندازید ودل مبازید که
            دیر یا زود باید گذاشت و گذشت... حضرت علی(ع)

دیدگاه

نوشته اصلی توسط MOJTABAV
              سلام
              آقامحسن نمیشه تو این مدار از40تا خازنMKT 100N استفاده کرد مگه فرقشون چیه؟
              سلام آقا مجتبی . چرا اتفاقا MKT نوع مرغوب هم 100 نانو روش تست کردم مشکلی نداره ولی پلی استر تست کردم داغ میکنه و بدنش پاره میشه خراب میشه
              لطفا سوالات فنی رو به جای پیام خصوصی در انجمن مطرح کنید.

دیدگاه

پاسخ : نحوه طراحی و محاسبات مدارهای منابع تغذیه س&#

نوشته اصلی توسط mrzh
                سلام
                من یه منبع تغذیه 24 ولت 6 آمپر ساختم که همه چیز درست کار میکنه و زیر بار هیچ افت ولتاژی رخ نمیده.خروجی هم تقریبا بدون نویز هست.مشکل در دیود شاتکی خروجی دارم.خیلی داغ میکنه.دیود شاتکی 15 آمپر 400 ولت است ولی با کشیدن 3 آمپر هم داغ میکنه....نمیدونم مشکل کجاست.لطفا راهنماییم کنید.با تشکر
                سلام
                توپولوژی چی هست.؟
                من دریافته ام که ایده های بزرگ هنگامی به ذهن راه می یابند که اراده کنیم چنین ایده هایی را داشته باشیم. "چارلز چاپلین "

دیدگاه

با سلام،
                  من تازه عضو شدم و خوشحالم که در همچین موضوع داغی شرکت میکنم ... من برای طراحی منابع تغذیه سوئیچینگ میخواستم از منبع شرکت میکروچیپ استفاده میکنم که این هم
                  http://ww1.microchip.com/downloads/en/AppNotes/01207B.pdf آدرس و اگه تو گوگل بزنید microchip smps topologies part|| میاره ... از استاد جبرائیلی درخواستی داشتم میخوام بدونم این فایل درست هست یا نه .... یه مورد دیگه اینکه برای کنترل pwm میخواستم از آی سی های موجود مثل m51977p میتسوبیشی استفاده کنم .... کارم درست هست یا نه؟ البته هنوز شروع نکردم ولی خواستم بدونم درست میرم یا نه؟
                  خیلی ممنون

دیدگاه

سلام-لینک مورد نظر فیلتر میباشد ولی به هر حال دانلود شد و دارای 108 صفحه میباشد --مدار مورد نظر شما کجای این 108 صفحه میباشد؟بهتر است وقتیکه سوالی پرسیده میشود برای جلوگیری از اتلاف وقت اطلاعات کامل داده شود---ای سی مورد نظر مناسب برای توپولوژیهایی میباشد که دارای یک پالس فرمان باشند مانند فوروارد و فلایبک--در ظمن ای سی های شناخته شده تر و بهتری در بازار برای اینکار وجود دارد.مانند سریهای UC3842-uc3843-uc3844-uc3845 , tl494-uc3524......
                    در زندگی اثر خوب و خاطره خوش از خودمان در این دنیا برجا بگذاریم.etgpsp

دیدگاه

پاسخ : پاسخ : نحوه طراحی و محاسبات مدارهای منابع تغذیه سوییچینگ و کوره القایی

نوشته اصلی توسط عباس جبراییلی
                      سلام-لینک مورد نظر فیلتر میباشد ولی به هر حال دانلود شد و دارای 108 صفحه میباشد --مدار مورد نظر شما کجای این 108 صفحه میباشد؟بهتر است وقتیکه سوالی پرسیده میشود برای جلوگیری از اتلاف وقت اطلاعات کامل داده شود---ای سی مورد نظر مناسب برای توپولوژیهایی میباشد که دارای یک پالس فرمان باشند مانند فوروارد و فلایبک--در ظمن ای سی های شناخته شده تر و بهتری در بازار برای اینکار وجود دارد.مانند سریهای UC3842-uc3843-uc3844-uc3845 , tl494-uc3524......
                      خیلی ممنون از پاسختون ... این فایل برای مبدلهای باک - بوست - باک بوست - فلایبک تا فول بریج و ZVS روابط مورد نیاز رو نوشته و گفته که برای هر توپولوژی میتونین از این روابط استفاده بکنین .... برای مثال اگه صفحه 11 تا 13 رو مشاهده بکنین یک مثال طبق روابط صفحات 2 تا 10 بخصوص 7 تا 10 نوشته ... میخواستم بدونم این روابط درست هستند و شما که در این زمینه تجربه دارین تایید میکنین بر این اساس طراحی انجام بدیم؟
                      شرمنده از اینکه سوالم رو درست نپرسیدم .... خیلی ممنون

دیدگاه

مطالبی که در اپلیکیشن نوتها نوشته میشود اگر بدرستی به کار بسته شود حتما جواب خواهند داد.

دیدگاه

با سلام خدمت اساتید گرامی بخصوص جناب جبراییلی عزیز
                          با اینکه بیش از 50 صفحه مطلب نوشته شده است ولی به هدف اصلی که طراحی و ساخت تاکید میکنم ساخت یک کوره القایی بود منجر نشد
                          از شما دوستان خواهش میکنم بحث را کمی کاربردیتر و عملیتر به پیش ببرید تا افرادی که مثل من آشنایی کمتری از این نوع سیستم ها دارند نیز بتوانند از آنها استفاده کنند و لااقل بتوانند یک مدار ساده را ساخته یا حتی قدم به قدم طراحی کنند و سپس قدم به قدم آن را بسازند.
                          لطفا از دست من عصبانی نشید ولی من به امید یادگرفتن طراحی و ساخت یک مدار کوچک با شما همراه شدم ولی انقدر بحث گسترده شد که احساس میکن چیز زیادی از این همه بحث یاد نگرفتم که به درد هدف اصلی که بازم یاداوری میکنم طراحی و ساخت بود ،خورده باشه
                          راستی اینم بگم من یه معلم هستم و حتما همه شنیدید زکات علم یاددادن اون هست
                          وباز خواهش میکنم تو ادامه بحث به این شیوه تجدید نظر کنید.
                          دوباره از حوصلتون تشکر میکنم.و بهتون خداقوت میگم .ممنون

دیدگاه

بل تشکر از توجه شما به این تاپیک --مباحث تئوری ان انجام شده ولی مقوله ساخت بحث دیگری است که به دلیل مشغله فراوان و کم بودن وقت و امکانات نمیتوان در این تاپیک به ان پرداخت .

دیدگاه

پاسخ : نحوه طراحی و محاسبات مدارهای منابع تغذیه س&#

نوشته اصلی توسط Ebi SMPS
                              سلام
                              توپولوژی چی هست.؟
                              نیم پل (half bridge)
                              دلیل داغ کردن دیود خروجی چی میتونه باشه؟

دیدگاه

سلام
                                شاید مقدارسلف خروجی کم باشه ومقدار خازن خروجی زیاد(البته با توجه به فرکانس مدار)

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                                X