اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

مرجع تعمیرات اینورترهای آرک ولدر (جوشکاری)

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : مرجع تعمیرات اینورترهای آرک ولدر (جوشکاری)

من تا حالا ندیدم دیودهای خروجی این دستگاه ها بسوزه !!!!!!!!!! :icon_razz:
    تایید میشه
    بیشترین موردی که باهاش برخوردم خرابی خازن های تغذیه بوده / اکثرا ترکیدن - نشتی - بادکردن همون بانک خازن های صافی تو این دستگاه ها رواج داره

دیدگاه

من تا حالا ندیدم دیودهای خروجی این دستگاه ها بسوزه !!!!!!!!!! :icon_razz:
      پس هنوز مثل این دوستمون استخون نتروکندی تازه کار :biggrin:
      منم ورژنایی که از IGBT استفاده کرده رو دیدمو تعمیر کردم که تاحالا به سوختگیIGBT بر نخوردم و تنها تعویض دیود بوده.
      بیشترین موردی که باهاش برخوردم خرابی خازن های تغذیه بوده / اکثرا ترکیدن - نشتی - بادکردن همون بانک خازن های صافی تو این دستگاه ها رواج داره
      در هر صورت تعمیر این دستگاه ها کاری نداره چون زیادی ساختار ساده ای داره و مسلمآ استاندارد هم نیست با چنین توانی که از شبکه دریافت میکنه پاور فاکتور نداره
      اینایکه من دیدم یک فیلتر emi هم تو ورودی نداره این نشون میده فرق یک جنس در پیتیه چینی فرقش با مدل ژاپنیش چیه بالطبع تعمیرشم همچین افتخاری هم نداره.

اگر شاد بودی آرام بخند تا غم بیدار نشود

دیدگاه

بله آقای های ولتاژ درست میگن. این یه ترانس پالس هست که اصطلاحا بهش ترانس CT میگن و فقط میتونه جریان چکشی ناگهانی رو حس کنه که این حالت زمانی پیش میاد که مدار اتصال کوتاه شده باشه. این قسمت از مدار اینقدر خوب طراحی شده که من بارها در حین پالس گیری وقتی دستگاه روشن بوده درین سورس ماسفتا رو اتصال کوتاه کردمو سریع حفاظت کرد.
        رو قسمت خروجیمون هم یه فلز پل کردن که نمونه گیر شنتمونه و برد وسط با سه رشته سیم به قسمت کنترل وصل میشه البته در مدل ISATIS و چند مدل دیگه 4 تا سیم اومده که سیستم استندبای رو انجام میده یعنی در حالت عادی ولتاژ خروجی 15 ولت هستشو به محض اتصال قلم میشه 70 ولت و آرک میزنه که جوشکارای لوله های گاز که میخان کارشون ظریفو بدون نقطه باشه از این کار دستگاه خوششون نمیاد و برای رفعش کافیه یه جامپر که جلو سمت چپ برد هستو قطع کنید تا به محض نزدیک شدن قلم آرک زده بشه
        ما توانا تر از آنيم که مي پنداريم

دیدگاه

لطفا در صورت امکان یه عکس از اهرم کار این وسیله (برش پلاسما) و کار کردنش بذارید ببینیم چیه و چجوریه که دستگاه منو تایید نکردن :rolleyes:
          ( یکی از اساتید )

دیدگاه

اگر ظرفیت خازنها رو کم کنی و تعداد شون رو افزایش بدی درصد خرابی خازنها کم میشه.

دیدگاه

چشم همین الان زنگ میزنم چین بهشون میگم )

دیدگاه

جناب ESN HARDWARES
                در کل یک مورد در این مدل اینورترها برای من جالب بود که از یک ترانس پالس استفاده کرده چون معمولآ از دو ترانس پالس در منابع فول بریدج استفاده میشه
                من دارم رو این موضوع کار میکنم ببینم این برادران چینی چکار کردن اما شما که در زمینه تعمیرات این اینورتر ها ید طولایی دارید و با برادران چینی در ارتباط هستید
                میشه کمی در مورد طرز خاموش سازی ماسفت ها توضیح بدین البته با فرض اینکه دیوتی سایکل 30 درصد باشه.
                بی مزه :redface:

دیدگاه

باشه دلت رو نمیشکنم زنگ زدی بگو یه فیلتر emi هم اضافه کنن
                  پاور فاکتور هم پیشکش فقط رو کارتون اینورترها ننویسن پاور فاکتور 0.93 درصد.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Ghasede del
                    جناب ESN HARDWARES
                    در کل یک مورد در این مدل اینورترها برای من جالب بود که از یک ترانس پالس استفاده کرده چون معمولآ از دو ترانس پالس در منابع فول بریدج استفاده میشه
                    من دارم رو این موضوع کار میکنم ببینم این برادران چینی چکار کردن اما شما که در زمینه تعمیرات این ا....
                    قاصد جان به نظرم اینکه برای pwm ساده دو تا ترانس پالس بذاره غیر منطقی تره .جاهایی که از شیف فاز استفاده میشه باید دو تا ترانس پالس بذاریم که توی این درپیتی ها فکر نمیکنم چنین کاری کرده باشه . توی این موارد معمولی به طور کلی دو تا خروجی آی سی تقویت شده و به دو سر سیم پیچ ورودی ترانس پالس اعمال میشه . ترانس پالس هم چهار تا سیم پیچ خروجی جداگونه داره که میره ....

دیدگاه

قاصد جان به نظرم اینکه برای pwm ساده دو تا ترانس پالس بذاره غیر منطقی تره .جاهایی که از شیف فاز استفاده میشه باید دو تا ترانس پالس بذاریم که توی این درپیتی ها فکر نمیکنم چنین کاری کرده باشه . توی این موارد معمولی به طور کلی دو تا خروجی آی سی تقویت شده و به دو سر سیم پیچ ورودی ترانس پالس اعمال میشه . ترانس پالس هم چهار تا سیم پیچ خروجی جداگونه داره که میره ....
                      نه اینا که شیفت فاز استفاده نکردن در پیتی تر از ازاین چیزا هستن....
                      فرمایش شما درسته در صورتی که از ترانزیستور bjt استفاده شده باشه.
                      در ماسفتها و igbt ها ترانس پالس وظیفه خاموش سازی رو هم به عهده داره
                      اگر دو تا ترانس پالس باشه هیچ مشکلی نیست و من بارها این کار رو کردم
                      اما وجود یک ترانس پالس کار رو کمی مشکل میکنه مگر اینکه خاموش کننده
                      اکتیو در خروجی ترانس پالس استفاده کنیم که اینجا استفاده نشده.

دیدگاه

اما وجود یک ترانس پالس کار رو کمی مشکل میکنه مگر اینکه خاموش کننده
                        اکتیو در خروجی ترانس پالس استفاده کنیم که اینجا استفاده نشده.
                        حق با شماست
                        به نظر من در خروجی ترانس پالس از مدار کلامپر 5 ولت منفی به صورت جداگانه برای هر خروجی استفاده شده و احتمالا پیک تو پیک پالس رو 20 تا 25 ولت گرفتن / البته این نظر منه

اقای ESN HARDWARES لطفا شما هم نظرتون رو بدید

دیدگاه

در ماسفتها و igbt ها ترانس پالس وظیفه خاموش سازی رو هم به عهده داره
                          یعنی تو درایو با ترانس پالس هم به ولتاژ منفی برای خاموش سازی گیت احتیاجه؟ مقاومت اهمی سیم پیچ این کارو نمیکنه؟

دیدگاه

یعنی تو درایو با ترانس پالس هم به ولتاژ منفی برای خاموش سازی گیت احتیاجه؟ مقاومت اهمی سیم پیچ این کارو نمیکنه؟
                            نه. مقاومتی که دیده میشه فقط اهمی نیست در اولیه بعد از هر پالس روشن سازی یک پالس خاموش سازی هم فرستاده میشه که معکوس
                            پالس اول هست و از خازن سری اولیه تامین میشه سئوال اینجاست که این پالس که گیت های ماسفت های روشن رو تخلیه میکنه چطور گیت های
                            ماسفتهای خاموش رو شارژ نمیکنه .
                            با توجه به قطعات بکار برده شده من خودم حدس هایی میزنم اما چون دوستمون با سازنده در ارتباط هست یک نظر کارشناسی می خوام.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Ghasede del
                              نه. مقاومتی که دیده میشه فقط اهمی نیست در اولیه بعد از هر پالس روشن سازی یک پالس خاموش سازی هم فرستاده میشه که معکوس
                              پالس اول هست و از خازن سری اولیه تامین میشه سئوال اینجاست که این پالس که گیت های ماسفت های روشن رو تخلیه میکنه چطور گیت های
                              ماسفتهای خاموش رو شارژ نمیکنه .
                              با توجه به قطعات بکار برده شده من خودم حدس هایی میزنم اما چون دوستمون با سازنده در ارتباط هست یک نظر کارشناسی می خوام.
                              نمی دونم چرا متوجه موضوع نمیشم من .
                              ما چهار تا سیم پیچ توی خرووجی داریم . دو تاشو هم فاز می گیریم برای ماسفتهای a , c و دو تای دیگه رو هم هم فاز اما با فاز مخالف اولیه واسه ماسفتهای b , d (ماسفتهایی که با هم روشن میشن) .خوب از سیم پیچ ورودی ترانس پالس ، پالسهای دو جهته عبور میکنه دقیقا مثل ترانس قدرت توپولوژی فول بریدج . با نیم سیکل اولیه در ورودی ترانس پالس ، پالس مثبت برای اون دو سری ماسفتی که قراره با هم روشن شن فرستاده میشه و همین پالس به صورت منفی(به خاطر اختلاف فاز) باعث خاموش سازی دو ماسفت دیگه هم میشه (البته در اینجا میزان Dead time زیاد هست که با یه مدار خاموش کننده در گیتها بلافاصله با شروع Dead time ماسفتها باید خاموش شه ) نیم سیکل بعدی هم به همین منوال ...
                              حالا میشه بگین در این مداری که بحث میشه که نمی دونم کجا باید ببینمش :cry2: چه قطعاتی به کار برده شده ؟

دیدگاه

شما میگید که استفاده از دو ترانس پالس غیر منطقی تره.
                                خب شما کجا دیدید در فول بریدج از یک ترانس پالس استفاده شده البته غیر از این اینورترها اگر نقشه ای دارید بزارید تا موضوع روشن بشه.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                                X