اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

مرجع تعمیرات اینورترهای آرک ولدر (جوشکاری)

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : مرجع تعمیرات اینورترهای آرک ولدر (جوشکاری)

حتما باید شروع جوشکاری سنس بشه و میشه مثلا با نمونه گیری ولتاژ خروجی شروع جوش کاری رو مشخص کنیم چون خروجی 50 ولت هم بیشتره ولی در حین جوشکاری به 25 ولت میرسه پس میشه اینطوری فرض کرد که مقایسه کننده بزاریم و طوری طراحیش کنیم که همیشه بعد از اینکه خروجی 25 شد یک زمان تاخیر داشته باشیم و بعد فرمان دیوتی سایکل مربوطه رو به 3525 اعمال کنیم و میتونیم از آی سی های سوئیچ آنالوگ برای این کار استفاده کنیم
    اگر فکر میکنید این کار عملیه لطفا نظرتون رو بدین؟
    اگر هم روش دیگری به ذهنتون میرسه لطفا بیان کنید
    ممنون
    براي بالاتر بودن خودتو ببر بالا،ديگرانو پايين نيار
    چون ممکنه دستت به همه نرسه تا بياريشون پايين

دیدگاه

دوستان سلام
      میدونم که شب عیده و سر همه شلوغه
      اما اگر وقتتون آزاد شد و اومدین توی تاپیک لطفا از تجربیاتتون بنویسید تا علاقه مندانی مثل من بتونن از نظراتتون بهره مند بشن
      من کماکان دارم روی روشهای آنتی استیک کار میکنم و سوالاتم پابر جاست دراین مورد
      هر دوستی که در مورد آنتی استیک اطلاعاتی داره محبت کنه و اون رو با منو دیگران شر کنه
      پیشاپیش عیدتون مبارک دوستان

دیدگاه

عید همه مبارک
        عید شما هم مبارک
        میشه ولتاژ خروجی رو اندازه گرفت و در حین ج.شکاری مثلا24 هست و در حین بی کاری مثلا 50 هستش و در حین اتصال کوتاه حدودا صفر هستش
        پس میتونیم ولتاژ خروجی رو اندازه بگیریم و اگر صفر شد یک تایمر شروع به شمارش کنه و اگر این صفر بودن ولتاژ بیشتر از یک زمان مشخص مثلا 1 ثانیه طول کشید پایه شات داون آی سی تولید پالس پی دبلیو ام رو خاموش کنه؟
        I love Mcs51

دیدگاه

میشه ولتاژ خروجی رو اندازه گرفت و در حین ج.شکاری مثلا24 هست و در حین بی کاری مثلا 50 هستش و در حین اتصال کوتاه حدودا صفر هستش
          پس میتونیم ولتاژ خروجی رو اندازه بگیریم و اگر صفر شد یک تایمر شروع به شمارش کنه و اگر این صفر بودن ولتاژ بیشتر از یک زمان مشخص مثلا 1 ثانیه طول کشید پایه شات داون آی سی تولید پالس پی دبلیو ام رو خاموش کنه؟
          خوب این دقیقا کاری بود که من تو طرحم انجام دادم.

دیدگاه

سلام
            8051old و B2 عزیز
            B2 جان این روشی که دوستمون 8051old توضیح دادن رو شما استفاده کردین و لطفا به سولات من میشه جواب بدین:
            1-به درستی کار کرد؟همیشه و برای همه جریانها جواب داد؟
            2-زمان رو چقدر در نظر گرفتین؟
            3- تایمر رو با چی پیاده سازی کردین؟نویز روش اثر نداشت؟
            4-میشع شماتیک ازش برام بزارین؟
            ممنونم

دیدگاه

-به درستی کار کرد؟همیشه و برای همه جریانها جواب داد؟
              بله اگه همون تاپیکو با دقت خونده باشی که ظاهرا نخوندی گفتم بدون اون تاخییر اصلا مدار کار نکرده.
              برای بقیه سوالا هم نقشه ای که گذاشته بودم از مدار خودم رو پیدا کن بیار تو این صفحه تا بهت بگم/

دیدگاه

B2 جان من همه رو خوندم ولی چون زمان زیادی ازش گذشته بود تو خاطرم نبود.به هر حال بگذریم.منظورت این مدار هستش ؟

دیدگاه

این مدار و مشخصا اون خازن مانع لحظه ای پایین اومدن دیوتی سایکل و جریان میشه و نمیذاره الگترود گیر کنه.جالا توضیح دیگه داشته باشه باید بمونه خودایشون بگن

دیدگاه

در مدار من هنوز هیچ فیدبکی اعمال نکردم نه ولتاژ و نه جریان.
                    اما مدار من داره کار میکنه و ظاهرا در این خصوص مشکلی نداره البته تاکید میکنم ظاهرا مشکلی نداره .چون ممکنه مشکلی باشه و من هنوز با اون مواجه نشده باشم.
                    منظرتون از کاهش لحظه ای دیوتی سایکل چیه؟یعنی چه عاملی باعثش میشه؟
                    در مدار من با استفاده از تقسیم مقاومتی و پتانسیومتر از ولتاژ رفرنس استفاده کردم و دیوتی رو تغییر میدو و در حین کار ثابت میمونه.ولی هنوز فیدبک جریان رو اعمال نکردم.در ضمن میشه یک توضیح کامل هم در مورد دلیل استفاده از فیدبک جریان و عملکردش بدین؟چون همه اینورتر های جوشکاری ازش استفاده کردن ولی من کمی با دلیل استفادش و کاری که در مدار انجام میده مشکل دارم یعنی برام ملموس نیست ممنون میشم کمی برام توضیح بدین.
                    متشکرم

دیدگاه

دوستان مثل اینکه سرتون شلوغه و وقت نکردین منو راهنمایی کنید و نظراتتون رو ارائه بدین
                      همونطور که در پست قبل گفتم میشه نظرتون رو در مورد لزوم فیدبک جریان در اینورتر جوش بگین؟
                      چرا این مسئله رو مطرح کردم چون : در اینورتر جوش خیلی خیلی دقت بالای جریان مهم نیست مثلا اگر اینورتر رو روی 110 آمپر تنظیم میکنیم اگر جریان خروجی تاچند آمپر کمتر یا بیشتر باشه مسئله ساز نخواهد بود.و در نمونه ساخته شده توسط من که فیدبک جریان هم نداره مدار داره کار میکنه ولی ظاهرا مشکلی نداره یا شاید داره من متوجهش نمیشم.اما همه مدلهای بازاری که من دیدم فیدبک جریان دارن.
                      ممنونم

دیدگاه

ببین 2 جا کنترل جریان فایده داره یکی برای کنترل اتصال کوتاه
                        دوم اینکه اگه جریان کم یا زیاد باشه جوش خوب در نمیاد
                        اگه زیاد باشه امکان سوراخ کردن محل جوشکاری هست کمم که باشه خوب جوش نمیگیره.
                        باز باید با یه جوشکار وارد بشینی توی حالتای مختلف کار کنه تا توی هر آمپر و ولتاژ مشکلشو بهت بگه.
                        خلاصه اینکه فقط برقرار کردن قوص دلیل بر کار کردن نیست

دیدگاه

نوشته اصلی توسط m_j_rad
                          دوستان مثل اینکه سرتون شلوغه و وقت نکردین منو راهنمایی کنید و نظراتتون رو ارائه بدین
                          همونطور که در پست قبل گفتم میشه نظرتون رو در مورد لزوم فیدبک جریان در اینورتر جوش بگین؟
                          چرا این مسئله رو مطرح کردم چون : در اینورتر جوش خیلی خیلی دقت بالای جریان مهم نیست مثلا اگر اینورتر رو روی 110 آمپر تنظیم میکنیم اگر جریان خروجی تاچند آمپر کمتر یا بیشتر باشه مسئله ساز نخواهد بود.و در نمونه ساخته شده توسط من که فیدبک جریان هم نداره مدار داره کار میکنه ولی ظاهرا مشکلی نداره یا شاید داره من متوجهش نمیشم.اما همه مدلهای بازاری که من دیدم فیدبک جریان دارن.
                          ممنونم
                          ببینید اول اینکه جوشکار باید توانایی تنظیم جریان جوش رو داشته باشه و هر قطعه کاری بسته به ضخامت نیاز به یک الکترود مشخص و جریان
                          لازم داره نمیشه یک ورق با ضخامت 2 میلی متر رو با 200 آمپر جوشکاری کرد.
                          دومآ مدار شما با توجه به طراحی که انجام دادین کمی نا متعارف عمل میکنه و ظاهرآ توانایی جریان دهی بالا نداره نبود فیدبک جریان باید منجر به اشباع هسته
                          و یا خارج شدن سویچ ها از ناحیه امن بشه.
                          به دلایلی این مورد در اینورتر شما اتفاق نیوفتاده که میتونه از اندوکتانس زیاد اولیه.......پراکندگی زیاد در هسته.......انتخاب سویچی با توان و آمپر بالاتر از چیزی که نیازه......
                          استفاده از ظرفیت پایین خازن لینک dc ...............درایو نادرست سویچ ها......و ظرفیت پایین خازن سری با پریمر و به احتمال زیاد ترکیبی از موارد فوق باشه.

اگر شاد بودی آرام بخند تا غم بیدار نشود

دیدگاه

ممنونم از راهنماییهاتون
                            مدار من الان قابلیت تنظیم جریان رو داره و من با ولوم تنظیم دیوتی سایکل که روی یک صفحه مدرج قرارش دادم و با آزمون مقادیر رو روش مشخص کردم قابلیت تنظیم جریان روداره و وقتی میزارمش روی مثلا دیوتی سایکل 37 درصد جریان 100 آمپر رو میده (البته نه خیلی دقیق) و با چرخوندن ولوم و بردن روی دیوتی 45 درصد جریان 160 آمپر خروجی میده
                            اما آمپرمترم که توسط مقاومت شنت اندازه گیری میکنه خیلی میلرزه و ثابت نیست
                            ممکنه که در مدارات تجاری فقط برای بحث آنتی استیک از ترانس ct استفاده کردن و فیدبک جریان مدنظرشون نباشه؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط m_j_rad
                              ممنونم از راهنماییهاتون
                              مدار من الان قابلیت تنظیم جریان رو داره و من با ولوم تنظیم دیوتی سایکل که روی یک صفحه مدرج قرارش دادم و با آزمون مقادیر رو روش مشخص کردم قابلیت تنظیم جریان روداره و وقتی میزارمش روی مثلا دیوتی سایکل 37 درصد جریان 100 آمپر رو میده (البته نه خیلی دقیق) و با چرخوندن ولوم و بردن روی دیوتی 45 درصد جریان 160 آمپر خروجی میده
                              اما آمپرمترم که توسط مقاومت شنت اندازه گیری میکنه خیلی میلرزه و ثابت نیست
                              روش شما روش مناسبی نیست و با دور و نزدیک شدن الکترود جریان تغییر میکنه که مستقیم رو کیفیت جوش تاثیر میزاره.
                              ممکنه که در مدارات تجاری فقط برای بحث آنتی استیک از ترانس ct استفاده کردن و فیدبک جریان مدنظرشون نباشه؟
                              خیر در انواعی که آنتی استیک هم نداره کنترل جریان انجام میشه .

اگر شاد بودی آرام بخند تا غم بیدار نشود

دیدگاه

سلام قاصد جان
                                اتفاقا حدود 1 ساعت پیش با همون شنت خودم یک نمونه تجاری رو که 160 آمپری بود رو اندازه گیری کردم و دیدم که وقتی میزاریش روی مثلا 100 آمپر جریان بسیار ثابتی میده و عقربه آمپر متر من بسیار بسیار کم لرزش داره ولی مدار من در حین کار خیلی خیلی لرزش در عقربه آمپر متر ایجاد میکنه و فرمایش شما دقیقا درسته.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                                X