اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

مرجع تعمیرات اینورترهای آرک ولدر (جوشکاری)

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : پاسخ : پاسخ : مرجع تعمیرات اینورترهای آرک ولدر (جوشکاری)

نوشته اصلی توسط Ghasede del
    شما مثل اینکه قبل از اینکه پست رو بخونید جواب میدید :biggrin:
    تمام محاسبات منابع تغذیه سویچینگ بر مبنای بار کامل انجام میشه
    حالا متوجه شدی کجای فرمول قرار داره اگر نه کمی در موردش فکر کن وقت برای جواب دادن زیاده.
    اتفاقا" 5 تا پست قبلی رو خوندم ببینم روال رو چطوری باید طی کنم.
    موضوعی که من دارم در موردش بحث میکنم فقط و فقط [glow=red,2,300]تعین ولتاژ خروجی و ارتباطش با دیوتی سایکله[/glow] نه توان خروجی که اون بنظر من بله فرمول های دیگه ای رو هم باید در نظر گرفت غیر از این 2 تایی که بالا گزاشتم دادم.

مشکل کجاست؟ من توی فرمولهای بالا چیزی که به توان و بار مربوط بشه هنوز نمیبینم!

ببخشید من بلد نیستم لطفا بدون کنایه و دوستانه من رو راهنمایی کنید والبته با فرمول. پیشاپیش از بات اینکار از شما سپاس گذارم...

دیدگاه

پاسخ : مرجع تعمیرات اینورترهای آرک ولدر (جوشکاری)

فرمول شاید جواب شما رو نده همواره در خروجی باید بار قرار بدیم تا در پایین اومدن انرژی (توان)ولتاژ افت کنه وگرنه با هر دیوتی سایکلی ولتاژ بالا میمونه . ولتاژ به صورت دامنه ای که میتونه کاهش پیدا کنه بعد از دیود مطرح میشه

دیدگاه

پاسخ : پاسخ : مرجع تعمیرات اینورترهای آرک ولدر (جوشکاری)

نوشته اصلی توسط arvinfx
        حرف شما کاملا درسته و با چیزی که من گفتم فرق زیادی نداره. شما از دید بار گفتید من از دید قطعه سویچ. توی محاسبات ولتاژ خروجی نکاتی کلیدی غیر از دیوتی سایکل و در منابع ترانس دار تسبت دور اولیه به ثانویه هست؟

من برای اینکه زیر بار کم نیاره مدارم مقدار افت ولتاژ های میسر جریان و مقدار سلف رو بیشتر روش کار میکتم .

برای بوست و باک هم فرمول ولتاژ خروجی رو ببینید:

هیچ کدوم از فرمولها بار رو مد نظرشون ندارن! پس بنظر من مقدار ولتاژ خروجی به بار به طور مستقیم مربوط نیست هر چند که اگر مقدار سلف و مقاومت مسیر جریان رو درست محاسبه نکرده باشیم ای سی کنترولر میتونه با افزایش مقدار دیوتی سایکل از افت ولتاژ بار جلوگیری کنه ( ولتاژ بیشتر باعث جبران افت ولتاژ های مسیر جریان میشه و در نتیجه ولتاژ خروجی برابر با چیزی که میخایم میشه)
        این فرمول ها بیشتر مفهومی هستن تا کاربردی دلیلش رو هم عرض میکنم.
        در دیوتی سایکل نه ولتاژ کاهش پیدا میکنه نه جریان بلکه همونطور که جناب قاصد دل گفتن توان تغییر میکنه .
        و چون منبع تغذیه سویچینگ ایده آل نیست تغییر بار روی ولتاژ اثر میزاره.و دیوتی سایکل باید افزایش پیدا کنه
        تا افت ولتاژ رو جبران کنه.
        فرمول بیان میکنه دیوتی سایکل ولتاژ رو تغیر میده اما نمیگه مستقیم یا غیر مستقیم .
        در صورتی که کاملآ غیر مستقیم با کاهش توان صورت میگیره پس نتیجه کلی این میشه وقتی دیوتی سایکل
        افزایش پیدا میکنه توان افزایش میابد و اگر بار نباشه ولتاژ در همه حال ثابته چون خازن های خروجی تا ولتاژ
        حداکثر شارژ هستن و دیوتی سایکل رو ولتاژ خروجی تاثیر نداره وقتی بار اضافه میشه و جریان برقرار میشه
        ولتاژ افت میکنه.

این مدعیان در طلبش بی خبرانند
        آن را كه خبر شد خبری باز نیامد

دیدگاه

من توی فرمولهای بالا چیزی که به توان و بار مربوط بشه هنوز نمیبینم!
          اتفاقآ کلآ بیانگر توان هست . یک مثال ساده برات میزنم و ازین بابت معذرت میخوام اما برای اینکه موضوع روشن بشه لازمه.
          اگر یک لامپت 100 وات 100 ولت رو به منبع تغذیه ای وصل کنیم که ولتاژ اون 100 ولت dc باشه و ما بایک کلید برق رو قطع و وصل کنیم
          0.01 ثانیه روشن 0.01 ثانیه خاموش دیوتی سایکل کلید 50 درصد میشه درسته .
          ما ضربان رو تو نور لامپ نمی بینیم اما میبینیم نور لامپ کم میشه اگر به توان حرارتی اون دقت کنیم متوجه میشیم نصف شده
          حالا با اسکوپ دو سر لامپ رو بررسی میکنیم آیا ولتاژ کم شده نه ولتاژ دامنه 100 ولت خودشو داره فقط قطع و وصل میشه
          بعد با مولتیمتر دیجیتالی میگیریم ولتاژ 50 ولت هست چرا چون خازن ورودی ولت متر باعث میشه متوسط ولتاژ اندازه گیری بشه
          حالا لامپ رو جدا کن ولتاژ میشه 100 ولت چون خازن ورودی ولت متر تا پیک شارژ میشه و دیوتی سایکل تاثیر نخواهد داشت.
          اینجا موضوعات دیگه ای هم میتونه مورد بررسی قرار بگیره مثلآ فرق بین منبع تغذیه ایده آل و واقعی و اضافه کردن مقاومت داخلی منبع
          به بحثها اما میدونم جز پیچیده گی و مشکل کردن قضیه چیزی نصیب دوستان نمیشه.

اگر شاد بودی آرام بخند تا غم بیدار نشود

دیدگاه

یه شبیه سازی انجام دادم

مدار بوست ساده با دیوتی سایکل 50%

ببینید وقتی بار نیست چی شد:

دقیقا" همونچیزی که قاصد دل فرمود.

ولی یه سوال
            پس این فرمولها واقعا" از کجا اومدن!!!

دیدگاه

دوستان من چیزی که به صورت تجربی دیدم رو براتون بیان میکنم.

واسه ی تجهیزات شرکت برق یه منبع تغذیه 6.5 ولت 5 آمپر آوردن که تعمیر کنیم و چون مدار توی یه پکیج پلی استر بود نتونستیم روش کاری انجام بدیم.
              عوضش اومدیم یه منبع تغذیه سوییچینگ 12 ولت 5 آمپر تهیه کردیم تا با تغیرات برسونیمش به 6.5 و جایگزین کنیم.
              اولین چیزی که به ذهن من و همکارم رسید کم کردن دور ثانویه بود. ترانسو باز کردیم و تعداد دور ثانویه رو تغریبا نصف ولی با کمال تعجب دیدیم ولتاژ همون 12 ولته!!!
              چون فیدبک کاهش ولتاژ رو سنس کرده بود وبا تغیر دیوتی سایکل جبرانش کرد. بلاخره ترانسو به حالت اول برگردوندیم و خروجی ثانویه ترانس رو با اسکوپ دیدیم.
              فرکانس خروجی آیسی 50 کیلوهرتز بود و این فرکانس در ثانویه ترانس به شکل یه میرایی در هر سیکل ظاهر شده بود که قله ی اون میرایی تغریبا دو برابر ولتاژی بود که با مولتی متر میدیدیم. از مدار جریان کشیدیم. دامنه اون موج تغیر نکرد بلکه قله ی میرایی اول صاف شد و با افزایش جریان کم کم حالت مربعی به خودش گرفت.
              پس میشه اینجور گفت که در این مدارات مقدار متوسط ولتاژی که روی خازن میفته بستگی به این دیوتی سایکل داره و هر چقدر شما بیشتر جریان بکشی مدار برای جبران میادو پهنای شارژ خازنو بیشتر میکنه نه دامنه خروجی رو و به این ترتیب میشه گفت ولتاژ در ثانویه به صورت مستقیم کم و زیاد نمیشه بلکه توانی که به خازن میرسه داره با پهن و باریک شدن اون پالس تغیر میکنه. و اون خازنی به نوعی تغیرات پهنای پالس رو به جریانی که میتونه یه بار بده تغیر میده
              اگر شما فید بک رو قطع کنی به راحتی میتونی یه منبع تغذیه 12 ولت رو تا حدود 20 ولت بالا ببری با افزایش مقدار خازن خروجی
              با بررسی ترانس هم متوجه شدیم که نسبت اولیه به ثانویه 1:10 هستش که میشه خروجی 20 ولتی. و مدار به زیبایی این 20 ولت رو جوری به خازن تزریق میکنه که 12 ولت رو روی خروجی داشته باشیم و با افزایش جریان و در نتیجه افت ولتاژ جا برای جبران باشه.
              ما توانا تر از آنيم که مي پنداريم

دیدگاه

این بوست ساده خیلی پیچیده تر از فورواردهاست . به ولتاژ و جزیان بخوای فکر کنی ....
                چون وقتی با کلید انرژی تو سلف ذخیره میکنیم بعد قطع کلید سیم پیچ انرژیشو با ولتاژ چندین برابر بیشتر پس میده . با سرعت بیشنر از ثابت زمانی شارژش
                زمان تاثیر زیادی داره و کنترل زمان شارژ و دشارژ و محدود کردن تخلیه سیم پیچ لازمه تا بشه ازش استفاده کرد

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ESN HARDWARES
                  دوست عزیز دیوتی سایکل 100 درصد که میشه دی سی !!!!!!!!!!!!!!!
                  در اچ بریج فول بیشترین جریان در دیوتی سایکل 50 درصد بدست میاد و هر چقدر دیوتی سایکل رو کمتر یا بیشتر کنید مقدار جریان کمتر میشه. دستگاهای بازاری اکثرا 60 درصد هستن. یعنی ده درصد را دارن تا قدرت کامل. البته در حالت استند بای دیوتی سایکل 50 درصده
                  در مورد محاسبه دیوتی سایکل در فول بریدج و هالف بریدج هم مثالی میزنم تا مسئله کمی روشن بشه یک پریود کامل رو فرض
                  کنید 45 میکرو ثانیه هست تقسیم بر دو میکنیم میشه 22.5 میکرو ثانیه این نیم پریودی هست که به سویچ ها اعمال میشه حال
                  اگر کنترلر جهت محدود کردن جریان این مقدار رو به 18 میکروثانیه کاهش بده دیوتی سایکل چقدر میشه؟
                  100*18 تقسیم بر 22.5 که میشه 80 درصد.
                  این روشی هست که در محاسبات فول بریدج برای محاسبه ولتاژ خروجی زیر بار در دیوتی سایکل مختلف با لحاظ افت ولتاژ دیودهای
                  خروجی استفاده میشه. مفهوم دیوتی سایکل در فول بریدج با فلایبک و فوروارد نیم موج متفاوت هست.
                  در هالف و فول بریدج بدون در نظر گرفتن دیت تایم میشه نیم پریود کامل رو 100 درصد دیوتی سایکل بدونیم.
                  نوشته اصلی توسط shork
                  دستگاه با igbt هم هست
                  هم از تروید استفاده میکنن هم از هسته E
                  بیشتر مواقع هم برای توانای بالا از چند تا هسته که کنار هم بسته شدن استفاده میشه تا یه هسته غول آسا
                  مثلا اینورتر 200 آمپر مارک صبا که به اسم ایران فروخته میشه ولی چینیه
                  ار سه تا تروید به قطر 65 که به هم چسبیده با 8 تا آی جی بی تی FGH40N6S
                  کنترولرشم uc3846 بود اگه یادم باشه
                  باز مدل دیگه هست چینی از همین کنترولر با 4 تا igbt و یه هسته 65 خالی
                  روی دستگاه خورده 250 آمپر
                  هر دو دستگاه توی حداکثر توان زدن 60 درصد ولی این کجا اون کجا
                  ---
                  بشتر دستگاهای تک فاز از تمام پل استفاده میکنن
                  بیشتر دستگاهای سه فاز از نیم پل
                  که خوب بر عکس هر دو هم کم بیش هست
                  این چند ساله که واردان راحت بود و دلار ارزون هر مدل و طرحی که بگین اینورتر وارد شده.
                  میشه لطفا بحث رو در ضمینه فول بریج ادامه بدیم و در مورد مقدار دیوتی سایکل قابل تغییر و در رابطه با فیدبک این دستگاه های جوش صحبت کنیم تا اول از این بحث منحرف نشه و در همین ضمینه فوروارد ادامه بدیم
                  و هم من این قسمت فیدبکشو ببندم بره :redface:
                  کلا چقدر دیوتی سایکل باید جای بازی داشته باشه . دت تایم ثابت تو اون دستگاه ها (IGBT) چقدره ؟

دیدگاه

چیزی که من دیدم از 80 تا 10 درصد تقریبا بازی میکنه. منتها وقتی باهاش جوش کاری میکنی نمیدونم چرا این شکل موجا توی اسکوپ قاطی پاتی میشن!!!! البته سر گیت ها. ولی سر آیسی رو گرفتم بدک نیست.
                    جدا از اینا در دستگها های ماسفتی اگه دقت کرده باشین برا ماسفتا درایور فوق العاده ای به کار برده. من بیشتر با ماسفت کار کردم چون دستگاه های خودمون ماسفته. آی جی بی تی هم هرچقد خارج از گارانتی برامون بیارن. ولی من شخصا ماسفتی هارو از نظر آمپر دهی ترجیح میدم و سهولت در تعمیرات.

یک نکته جالب هم حفاظت این دستگاهاست. من یه دستگاه رو روشن کردمو اومدم با اسکوپ گیت سورسشو بگیرم که سر پراب درین سورس رو اتصال کوتاه کرد ولی حتی یه خال رو پراب نیفتاد و سریع OC روشن شد!!!!!
                    این کارو یه ترانسCT در ورودی با یک دور اولیه که از دوتا لاکی 1 تشکیل شده و ثانویه 200 دور که از یه لاکی 0.25 تشکیل شده انجام میده به همراه یه پ امپ 4 مگاهرتزی به شماره 3140

دیدگاه

.
                      من انواع ترانس پالس رو تا حالا طراحی کردم این واقعآ جالبه با یک ترانس همه سویچ های پل اچ درایو شدن
                      امکان نداره میشه ازاون قسمت یه عکس بزارید احتمالا در خروجی دوباره درایور داره وهر کدوم از درایورها تغذیه جداگانه
                      دوست من سلام -سلام دوست من

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Fsarlak
                        امکان نداره میشه ازاون قسمت یه عکس بزارید احتمالا در خروجی دوباره درایور داره وهر کدوم از درایورها تغذیه جداگانه
                        چرا کاملآ همینطوره البته از این صحبتهای ما زمان زیادی میگذره و چیزی نا مفهومی برام باقی نمونده اون موقع اوایل بررسی بود
                        روش چینیها زیاد هم چنگی به دل نمی زنه چون ماسفتها رو لب مرز دایور میکنه بهترین روش روش چهار ترانس پالس با استفاده از
                        آی سی های شیفت فاز هست.
                        ظاهرآ عکسها پاک شدن چشم در اولین فرصت قرار میدم.

دیدگاه

چرا کاملآ همینطوره البته از این صحبتهای ما زمان زیادی میگذره و چیزی نا مفهومی برام باقی نمونده اون موقع اوایل بررسی بود
                          روش چینیها زیاد هم چنگی به دل نمی زنه چون ماسفتها رو لب مرز دایور میکنه بهترین روش روش چهار ترانس پالس با استفاده از
                          آی سی های شیفت فاز هست.
                          ظاهرآ عکسها پاک شدن چشم در اولین فرصت قرار میدم.
                          شبتون بخیر
                          روش یک ترانس پالس درست خروجی مستقیما به گیت ماسفتها وصل میشن یا اینکه دوباره درایو میشه
                          دوست من سلام -سلام دوست من

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Fsarlak
                            شبتون بخیر
                            روش یک ترانس پالس درست خروجی مستقیما به گیت ماسفتها وصل میشن یا اینکه دوباره درایو میشه
                            نخیر دوباره درایو نمیشن.

دیدگاه

سلام دوستان
                              یه ترانس پالس هست که با یه زنر 3.3 سری و چنتا خازنو مقاومت به گیت وصل میشه.
                              مدارشم دروردم که براتون میزارم.

اینم یه عکس از برد بالا واسه ی تحلیل دوستان.
                              برد مربوط به دستگاه های ISATIS هست.

دیدگاه

میگم احیانا نقشه این اینورترها رو دارید ؟ اگر دارید یه وقت نذارید ! :biggrin:

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                                X