اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

چگونگی تشخیص فوری قطع برق برای ساختن UPS سریع

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : چگونگی تشخیص فوری قطع برق برای ساختن UPS سریع

داداش من رله رو نفی نکردم. گفتم که هشتاد درصد یو پی اس ها از رله استفاده میکنن. من استفادشو به اون شکل که تو یکی از پستا پیشنهاد داده بودن رو نفی میکنم. طرف گفته وصل کن به برق شهر برق که رفت رله خاموش میشه مدارت روشن میشه. این اخه سنس ولتاژ داره؟؟؟ اصلا درسته؟؟؟ tl431 رو واسه همین پیشنهاد دادم که بتونه افت ولتاژ رو تشیص بده و عکس العمل داشته باشه. سرعت پاسخگوییش خیلی بالاس. با این قطعه رو با فرکانس 500 کیلو هرتز سوییچ کردم.

الان نصف چیزایی که به من گفتی رو باید به اون بگی. نه من. بنظر میاد طرف اطلاعات کافی نداره. نمیتونه قسمت اینورترشو بسازه. دو تا کار میتونه بکنه. بره اینورتر 700 وات صبا که به تجربه خودم میگم مداوم 500 وات بیشتر نمیتونه بده با وزن 50 کیلو بخره 300 هزار تومن. که به نظر من اون صبا ورشکست بشه بهتره. همین صبا با زد و بند هایی که با سازمانا داره کلی طرهای خوب داخلی رو کله پا کرده. یا بره چینیشو بخره که من شخصا از 1200 واتش با قیمت 60 تومن 1000 واتو دایم گرفتمو مشکلی نداشته.
    در ضمن. یه نکته رو داشته باشین. معدود کارهایی هستن که نیاز به سینوسی دارن. مث موتورای ac و یخچال و ...
    ورودی منابع سوییچینگ که اگه اکتیو پی اف سی نداشته باشن که مشکلی پیش نمیاد. ینی اکثرا مشکلی پیدا نمیکنن. من خودم با خروجی اینورتر مربعی شارژر باطری مخابرات رو روشن کردم. ورودی ترانس هم مشکل پیدا نمیکنه. مصرف کننده های مقاومتی هم که اصلا تو نخ ایراد گرفتن از چیزی نیستن. دی سی هم بدی کار میکنن.
    به عنوان مثال تو مخابرات ما اصلا سینوسی نداریم.
    کل مخابرات با اینورترهای مربعی که توسط باطری 48 ولت تغذیه میشن کار میکنه. تقریبا 50 دصد یو پی اس های بازار هم مربعی هستن.
    دلیل اینکه اینورترهای انلاین رو سینوسی میسازن این نیست که مربعی خوب نیست. اینه که چون کلا هزینه تولید انلاین زیاده میارزه که یه خورده دیگه هم بره روش که سینوسی بشه. بخاطر این یه مورد کارشونو خراب نمیکنن.

این مشکل که شخص هیچ تحقیقی نمیکنه و میاد سوال میپرسه همیشه هست. شما چشت به خودت نره که کلا با علاقه اومدی جلو و اطلاعات داری.
    خیلیا هیچ علاقه ای هم ندارن صرفا جایی کارشون گیر کرده و برای اولین بار شایدم اخرین بار اومدن سراغ الکترونیک. نباید از این افراد ناراحت شد. هر کسی را بهر کاری ساختند. شاید این بابا بهر این کار ساخته نشده.

دیدگاه

ورودی منابع سوییچینگ که اگه اکتیو پی اف سی نداشته باشن که مشکلی پیش نمیاد. ینی اکثرا مشکلی پیدا نمیکنن. من خودم با خروجی اینورتر مربعی شارژر باطری مخابرات رو روشن کردم. ورودی ترانس هم مشکل پیدا نمیکنه. مصرف کننده های مقاومتی هم که اصلا تو نخ ایراد گرفتن از چیزی نیستن. دی سی هم بدی کار میکنن.
      ببینید کنترل ولتاژ در اینگونه اینورترهای مربعی با تغیر دیوتی سایکل 50 هرتز خروجی انجام میشه یعنی بین هر نیم پریود منفی و مثبت یک فاصله می افته
      این باعث میشه بعد از یکسوسازی خازن ورودی مدام با ضربه جریان درگیر باشه در ظاهر مشکلی دیده
      نمیشه اما اگر طولانی مدت استفاده بشه امکان خرابی خازن تغذیه وجود داره بعد از خرابی خازن این ریپل
      میتونه در خروجی پاور خودشو نشون بده به همین علت از موج مربعی در ups افلاین استفاده میشه که به
      ندرت استفاده میشه اینکه تا حالا مشکلی دیده نشده بخاطر اینه که در طولانی مدت خودشو نشون میده
      مثلآ اگر این مشکل در مخابرات هم پیش بیاد کسی شک نمیکنه ایراد از اینورتر بوده البته اگر در پاور از ضربه گیر
      استفاده شده باشه این مشکل کمتر خودشو نشون میده.

اگر شاد بودی آرام بخند تا غم بیدار نشود

دیدگاه

این مشکل که شخص هیچ تحقیقی نمیکنه و میاد سوال میپرسه همیشه هست. شما چشت به خودت نره که کلا با علاقه اومدی جلو و اطلاعات داری.
        خیلیا هیچ علاقه ای هم ندارن صرفا جایی کارشون گیر کرده و برای اولین بار شایدم اخرین بار اومدن سراغ الکترونیک. نباید از این افراد ناراحت شد. هر کسی را بهر کاری ساختند. شاید این بابا بهر این کار ساخته نشده.
        امروز یه دوست خوب نصیحتم کرد خیلی به دلم نشست :smile:
        گفت اگر دیدی کسی راه اشتباه میره بزار بره سریع نپر وسط دستشو بگیر چون ازت دلخور میشه
        تا حالا دیدی نابینا راشو گم کنه به مقصد نرسه میرسه تو نگران نباش بپا خودت راهتو گم نکنی.
        اینو آویزه گوشم میکنم از راهنمایی شما هم ممنونم.

اگر شاد بودی آرام بخند تا غم بیدار نشود

دیدگاه

در ضمن باید ایشون هم به این سوال جواب بده که ایا تا حدودی با ترانزیستور میتونه کار و طراحی کنه یا نه
          میتونه یه رله با ترانزیستور روشن کنه / میتونه چشمک زن درست کنه / میتونه .... ؟؟؟؟؟

اگر وابسته به نقشه است / از خیر طراحی دست بکشه . چون نهایت جوابی که از این ور اونور میگیرید قسمتی از این کاره
          نه کل مدار به صورت اماده (چون خودتون از طراحی صحبت میکنید )
          مثلا جواب سوالتون رو که تشخیص سریع است : که جواب خوبی هم گرفتید
          اگر دوست دارید ساده باشه فقط یک رله نیازه و اگر خواستید یک OPamp هم برای کمترین افت ولتاژ بگذارید ؛ با همون مراجعه به یک محافظ یخچال و انجام مهندسی معکوس

ولی بی شک انتظار شما چیز دیگری است :-??

دیدگاه

منم یک مدار UPS درست کردم که برقش فقط از طریق صفحه خورشیدی تامین میشه

حالا برای اینکه مشگل قطع و وصل شن رله در زمانی که خورشید به یکباره زیر ابر میره حل بشه از یک مجموعه خازن استفاده کردم

یعنی زمانی که رله حالت برق صفحه خورشیدی رو با برق باتری UPS جابحا میکنه ،مداری که بهش متصل هست هنگ نکنه یا ریست نشه
            این هم مجموعه 5تا خازن 10000uF با ولتاژ 25ولت
            این خازن ها رو در خروجی ولتاژ UPS قرار بده
            کاملا موثر هست

حجم تصاویر هم خیلی کم کردم ....نترسید :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

هنگامي که چيزي مينويسي، کاري نکن تنها کسي که از مغزش استفاده کرده باشد ،مدادت باشد .

\|/_\/_

دیدگاه

اقای چمنی. میشه بیشتر توضیح بدین؟
              متوجه منظورتون نشدم. خروجی 220 رو که نادین به خازنا. خازنا کجای مدارن؟

ممنون میشم اگه بیشتر توضیح بدین. اگه مشکل با یه خازن حل میشه دوست دارم بدونم چطوری میشه که اینطوری میشه.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Mahdi_Vaziri
                اقای چمنی. میشه بیشتر توضیح بدین؟
                متوجه منظورتون نشدم. خروجی 220 رو که نادین به خازنا. خازنا کجای مدارن؟

ممنون میشم اگه بیشتر توضیح بدین. اگه مشکل با یه خازن حل میشه دوست دارم بدونم چطوری میشه که اینطوری میشه.
                UPS من که 220 ولت نیست !!!
                اینورتر براش نزاشتم....از خروجی باتریش استفاده میکنم فقط
                شما هم میتونید به ولتاژ قبل از اینورترتون این خازن ها رو وصل کنید
                بین 5تا 10 تا از این 10000میکرو فاراد ها بزارید عالی میشه
                این خازن ها در اینجا کارشون اینه که بعد از قطع شدن کنتاکت رله....باز هم تا یک زمانی برق رو توی خودشون ذخیره دارن و کم کم دشارژ میشن
                تو این مدت رله هم از حالت 1 به حالت 2 میره و مشگلی پیش نمیاد
                یه جور حکم کمک فنر رو داره...روی مدار خیلی تاثیر مثبت میزاره
                هنگامي که چيزي مينويسي، کاري نکن تنها کسي که از مغزش استفاده کرده باشد ،مدادت باشد .

\|/_\/_

دیدگاه

اقا من انقدر هم که گیج نیستم. یه چیزایی بلدم.

تصمیم گرفتم از رله در ورودی برق شهر استفاده کنم. البته روش رله اول به فکرم رسید اما چون منبع تغذیه و ورودی برق شهر با مدار کنترلر مجزا بود و امکان سیم کشی اضافی هم نداشتم امکانش نبود اما حالا با تغییر طرح میتونم از همین رله استفاده کنم. هم سریعه و هم ارزون قیمت و خیلی ساده.

اقا مهران چمنی که قراردادن خازن در ورودی رو پیشنهاد داده. موازی کردن خازن با ظرفیت بالا با ورودی مدار اولین راهی بود که به نظر منم رسید. همین کارم کردم و خیلی خوب هم جواب میده اما بعد دیدم هم اندازش بزرگ شد و هم قیمتش زیاد. و اصلا به نظرم اصولی نیومد.

از همتون ممنونم.

دیدگاه

این خازن ها در اینجا کارشون اینه که بعد از قطع شدن کنتاکت رله....باز هم تا یک زمانی برق رو توی خودشون ذخیره دارن و کم کم دشارژ میشن
                    تو این مدت رله هم از حالت 1 به حالت 2 میره و مشگلی پیش نمیاد
                    یه جور حکم کمک فنر رو داره...روی مدار خیلی تاثیر مثبت میزاره
                    ببخشید ولی ربطی به بحث و خواسته شازده نداره
                    ایشون مداری میخواد که وقتی برق رفت مثلا تلویزیون که به برق بود یه لحظه هم خاموش نشه و با UPS سریع تغذیه بشه
                    و اگر منظور ولتاژ DC است منطقی ولی برق شهر AC است و خازن جواب نمیدهد

دیدگاه

نوشته اصلی توسط HI VOLTAGE
                      ببخشید ولی ربطی به بحث و خواسته شازده نداره
                      ایشون مداری میخواد که وقتی برق رفت مثلا تلویزیون که به برق بود یه لحظه هم خاموش نشه و با UPS سریع تغذیه بشه
                      و اگر منظور ولتاژ DC است منطقی ولی برق شهر AC است و خازن جواب نمیدهد
                      مرسی از نظرتون
                      ولی خیلی هم ربط داشت
                      خازن که فقط با ولتاژ DC کار نمیکنه !!!
                      پس اون خازن های استارتر کولر و فن که 100میکرو فارادی هم هستن چطوری به AC متصل شدن !!
                      خازن های ظرفیت بالاتری هم هست که به تابلو های مهتابی و مدارات سلفی متصل میشه تا مصرف برق رو پایین بیاره...
                      البته میدونم که میدونید ولی جهت یادآوری گفتم :rolleyes:

نوشته اصلی توسط شازده
                      اقا من انقدر هم که گیج نیستم. یه چیزایی بلدم.

تصمیم گرفتم از رله در ورودی برق شهر استفاده کنم. البته روش رله اول به فکرم رسید اما چون منبع تغذیه و ورودی برق شهر با مدار کنترلر مجزا بود و امکان سیم کشی اضافی هم نداشتم امکانش نبود اما حالا با تغییر طرح میتونم از همین رله استفاده کنم. هم سریعه و هم ارزون قیمت و خیلی ساده.

اقا مهران چمنی که قراردادن خازن در ورودی رو پیشنهاد داده. موازی کردن خازن با ظرفیت بالا با ورودی مدار اولین راهی بود که به نظر منم رسید. همین کارم کردم و خیلی خوب هم جواب میده اما بعد دیدم هم اندازش بزرگ شد و هم قیمتش زیاد. و اصلا به نظرم اصولی نیومد.

از همتون ممنونم.
                      شارزه جان شما اگه تایپیک زدی و درخواستن کمک کردی.....پس دیگه هرکمکی که دوستان میکنن گوش کن
                      دوستان از کجا بدونن که شما چه چیزهایی بلدی یا در چه حدی گیج میزنی :icon_razz:
                      شوخی کردم اخماتو وا کن

بایاس کردن رله به صورت مستقیم با برق شهر !!!
                      شما مگه باین کار رو برای تولید انبوه میخوای که میگی اصلا به نظرم اصولی نیومد!
                      یکی بساز بزار توی خونت استفادش رو بکن دیگه اهههه :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

برای کار صنعتی هم همش به فکر قیمت پایین نباش
                      چون وقتی قیمت رو بخوای کاهش بدی از خیلی چیزها باید صرف نظر کنی و کارت اصولی یا در حد تظمینی در نمیاد!

خوب منم کارگاه ماشین و مدار فرمان داشتم.....استاد طراحی مدار بودم...با استاد کل انداختم تو یه روز 6تا مدار گفت طراحی کردم :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
                      حالا بگذریم
                      با یک کنتاکتور و یک مدار UPS میشه درستش کرد (اینم میدونم که به فکر خودتم رسیده ولی میخوام کامل بگم )
                      کنتاکتور به برق وصل کن
                      یکی از کنتاکت NO رو به باتری UPS به همراه اینورتر 12 به 220وصل کن
                      برق باشه خروجیش با برق شهر تامین میشه----برق نباشه میره توی حالت NC و خروجیش با UPS تامین میکنه

همین طور که میتونی شارژرم به یکی دیگه ازNCکنتاکتور وصل کنی تا وقتی برق اومد خروجیش برق رو از ولتاژ اینورتر جدا کنه و ببره روی ولتاژ برق شهر
                      و در همین حین باتری شارژ بشه تا در مواقع اضطراری دوباره باتری شارژ داشته باشه

نگو گرون در میاد که مهرت از دلوم میره :rolleyes:
                      هرکه طاووس خواهد ....جور هندوستان کشد
                      کار درپیت و ارزون شاید مضر تر از نبودنش باشه
                      موفق باشید

\|/_\/_

دیدگاه

...

\|/_\/_

دیدگاه

خازن که فقط با ولتاژ DC کار نمیکنه !!!
                          پس اون خازن های استارتر کولر و فن که 100میکرو فارادی هم هستن چطوری به AC متصل شدن !!
                          خازن های ظرفیت بالاتری هم هست که به تابلو های مهتابی و مدارات سلفی متصل میشه تا مصرف برق رو پایین بیاره...
                          البته میدونم که میدونید ولی جهت یادآوری گفتم :rolleyes:
                          اتفاقا نمیدونم / اون خازن کارش چیز دیگه است ، برای کاهش که میگید ، برای کاهش توان راکتیو سلفی است و برای موتور هم به سیم پیچ کمکی برای استارت و لحظه ای . البته قبول دارم که خازن رو به برق بزنیم و بکشیو ولتاژ ذخیره میشه ولی DC و واس یه لحظه ارزش داره
                          و گاهی هم ذخیره نمیکنه بسته به اینکه کجای سیکل قطع کردیم
                          ولی فکر کنید با ترانس رله رو (12 ولت) روشن کردیم دیگه خازن کاری نمیتونه انجام بده میتونه ؟

دیدگاه

سلام
                            ups به معنای منبع تغذیه بدون قطع است یعنی خیلی سریع--استانداردش زیر 20ms است--دلیلش هم جلوگیری از اسیب دیدن موتوریخچال واز دست نرفتن اطلاعات در کامبیوتر بود --مشکل یخچال با محافظ حل شد میماند کامبیوتر
                            که با محافظ تایمر دار و یا تشخیص ولتاز بالا یا بایین نمیشود جلوی از بین رفتن اطلاعات را در هنگام قطع برق گرفت
                            (مثلا در موقع برنامه نویسی)--الان تقریبا به اغلب اینورترها ups می گویند صرف نضر از اینکه زیر 20ms باشند یا نباشند-
                            رله های موجود در ups(اصلی) فنر قوی وهسته با بسماند بسیار کم دارند به همین علت بسیار سریع قطع می شوند
                            یا به عبارتی برق را وصل میکنند-اینکه بازار یا تولید کننده (خارجی یا داخلی) رعایت این مسئله را میکنند یا نه حرف دیگری است.

بهر حال من مداری برایتان دارم سرعتش 1ms است اما نمیدانم عکسش را چگونه اینجا بگذارم یا فایلش را چگونه بیوست کنم

در ضمن بگویید چه ولتازی را میخواهید وصل کنید تا احتمالا مدار را تغغیر دهم

دیدگاه

داداش من رله رو نفی نکردم. گفتم که هشتاد درصد یو پی اس ها از رله استفاده میکنن. من استفادشو به اون شکل که تو یکی از پستا پیشنهاد داده بودن رو نفی میکنم. طرف گفته وصل کن به برق شهر برق که رفت رله خاموش میشه مدارت روشن میشه. این اخه سنس ولتاژ داره؟؟؟ اصلا درسته؟؟؟ tl431 رو واسه همین پیشنهاد دادم که بتونه افت ولتاژ رو تشیص بده و عکس العمل داشته باشه. سرعت پاسخگوییش خیلی بالاس. با این قطعه رو با فرکانس 500 کیلو هرتز سوییچ کردم.
                              طرف کیه ، اینجا همه نام کاربری دارن بهتره بگی تا جواب بشنوی
                              بنده هنوز پای پیشنهادم هستم . اینو مشخصا به ایشون گفتم و نه کس دیگه /بله اگر یه رله کافی بود این همه مدار تو دستگاه های بازاری بی معنی بود . ولی اینجا فقط یک رله برای ایشون کافی است
                              شما حالا باید یه کم تو انجمن سیر کنی تا منظورمو متوجه بشی . فکر میکنی اگر یک ترانزیستور اضافه کنیم میذارن نه حذفش میکنن حالا شما بیا بگو شما برو از مد مقایسه opamp استفاده کن و ورودی منفی رو به .....
                              نتیجه اش میشه این
                              با این توضیح دادنتون این چیزایی که گفتین بدرد خودتون میخوره :angry: نمیتونین کار منو راه بندازین دارین بدتر گمراهم میکنین

اره داداش :biggrin: پس هیچ سرعتی به سرعت رله نمیرسه خیالشان راحت

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ecaraz
                                سلام
                                ups به معنای منبع تغذیه بدون قطع است یعنی خیلی سریع--استانداردش زیر 20ms است--دلیلش هم جلوگیری از اسیب دیدن موتوریخچال واز دست نرفتن اطلاعات در کامبیوتر بود --مشکل یخچال با محافظ حل شد میماند کامبیوتر
                                که با محافظ تایمر دار و یا تشخیص ولتاز بالا یا بایین نمیشود جلوی از بین رفتن اطلاعات را در هنگام قطع برق گرفت
                                (مثلا در موقع برنامه نویسی)--الان تقریبا به اغلب اینورترها ups می گویند صرف نضر از اینکه زیر 20ms باشند یا نباشند-
                                رله های موجود در ups(اصلی) فنر قوی وهسته با بسماند بسیار کم دارند به همین علت بسیار سریع قطع می شوند
                                یا به عبارتی برق را وصل میکنند-اینکه بازار یا تولید کننده (خارجی یا داخلی) رعایت این مسئله را میکنند یا نه حرف دیگری است.

بهر حال من مداری برایتان دارم سرعتش 1ms است اما نمیدانم عکسش را چگونه اینجا بگذارم یا فایلش را چگونه بیوست کنم

در ضمن بگویید چه ولتازی را میخواهید وصل کنید تا احتمالا مدار را تغغیر دهم
                                عزیز دل برادر برق شهر 50 هرتزه ینابراین تغییرات پریودیک تو هر 20 میلی ثانیه داره شما چطور میخواین با سرعت یک میلی ثانیه خرابی شو آشکار کنین
                                مگر اینکه کاملا شکل موج رو تحلیل کنین و مقدار اندازه گیری شده رو با مقدار مورد انتطار در هر لحظه مقایسه کنین که در اون صورت هم نویز های اتفاقی باعث پاسخهای نادرست میشن

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                                X