اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

تعمیر و عیب یابی قدم به قدم پاور !

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : تعمیر و عیب یابی قدم به قدم پاور !

جناب takesh شما فقط به خاطر همین مواردی که گفتی مطمئن شدی که پاورت مشکل داره یا سیستم رو با یه پاور دیگه هم چک کردی؟اگه چک نکردی حتما چک کن چون نمیشه با توجه به این مواردی که گفتی یقین کرد که پاور مشکل داره .وقتی هارد نذاری گرافیک و خود سی پی یو توان زیادی نمیکشن . خازنهای روی مادربرد و روی کارت گرافیک رو هم با چشم بررسی کن .

دیدگاه

نوشته اصلی توسط takesh
      چشم رو چشم
      ولی قبل عکس گذاشتن اون قضیه بار مقاومتی رو یه توضیحی بده چون اصلا نفهمیدم
      (یعنی میگی سیم ها رو دربیارم مقاومت بذارم تو فیش ها )
      بله یعنی به سیم زرد که 12 ولته و یه سیاه یه مقاومتی چیزی بزن ببین چه عکس العملی نشون میده. در ضمن سوالمم جواب ندادی صدای خازن دیگه چیه؟
      عکس از برد پاور چی شد؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط arvinfx
        بله یعنی به سیم زرد که 12 ولته و یه سیاه یه مقاومتی چیزی بزن ببین چه عکس العملی نشون میده. در ضمن سوالمم جواب ندادی صدای خازن دیگه چیه؟
        عکس از برد پاور چی شد؟
        عکس رو صبر کن یه دوربین برسه دستم میذارم
        اون صدا رو هم من بهش میگم صدای خازن ولی شاید واسه سلف یا . . .
        مثل میدونی چیه!! مثل شارژ فلاش دوربین عکاسی بود یادته یه صدای ثانیه ای میداد که یعنی داشت شارژ میشد اگه یادت باشه صداش از ضعیف به سمت قوی میرفت ولی هارد من اون صدا رو میده ولی برعکس و یه کم سریعتر .
        کاش میتونستم ضبطش کنم برات بذارم

دیدگاه

نوشته اصلی توسط takesh
          عکس رو صبر کن یه دوربین برسه دستم میذارم
          اون صدا رو هم من بهش میگم صدای خازن ولی شاید واسه سلف یا . . .
          مثل میدونی چیه!! مثل شارژ فلاش دوربین عکاسی بود یادته یه صدای ثانیه ای میداد که یعنی داشت شارژ میشد اگه یادت باشه صداش از ضعیف به سمت قوی میرفت ولی هارد من اون صدا رو میده ولی برعکس و یه کم سریعتر .
          کاش میتونستم ضبطش کنم برات بذارم
          از همون خازن باید باشه عکس رو بنداز تا بگم کدومه

دیدگاه

درود بی پایان
            من بالا گفتم صدای سوت شبیه شارژ فلاش رو از هارد میاد که اصلاحش میکنم که این صدا از پاور میاد
            آقا این عکسا از پاورم :NO:

#

#

#
            اینم همینجوری از سیستم گذاشتم
            http://s1.picofile.com/file/7527820321/DSC_0407.jpg
            http://s1.picofile.com/file/7527821284/DSC_0408.jpg
            ---------------------------------
            اگه مورد دیگه ای مد نظر بود بفرمایید

دیدگاه

اونی که دورش قرمز کشیدمه ولی اگر صدای سوت نرفت اون یکی هارم عوض کن . 90 درصد مواقع خازن تغییر شکل نداشت ولی مقدارش کم شده بود و این مشکل سوت رو میداد.

دیدگاه

سلام. دوستان منم یک خاطره دارم براتون تعریف کنم. یک پاور داشتم خیلی وقت پیش که خیلی هم سنگه دستم بود. که ایراد پیدا کرد بعد از کمی معاینه و ... احتمال زیاد دادم از آی سیش باشه. آی سیش DBL494 بود بعد من گفتم احتمالا با TL494 همخوانی داره و مشابه هست پس با یک TL494 عوضش کردم. در ابتدا که روشنش کردم با لامپ 200 وات تست حتی بدون اینکه سیمه سبز و مشکی رو به هم بزنم یکی از خازنهای خروجیش ترکید یادم نیست کدوم خروجیش بود شاید خازن قسمت خروجیه 5 ولت بود. بعد که ولتاژ گیری کردم دیدم که ولتاژ خیلی بیشتر از ده ولت میاد روش. خلاصه که ولتاژها به هم ریخته بود. حالا سوالم اینه که DBL494 مشابه TL494 نیست؟؟
                ساخت سوئیچینگ-داریور ال ای دی- لامپ و پروژکتور ال ای دی

دیدگاه

از نظر من که یکیه این پیشوندها مربوط به شرکتهای مختلفه و کشور سازنده و ... اما در کل یکیه حالا میخواد tl باشه یا ... البته تو این مورد نه موارد دیگه....
                  طوری زندگی کن انگار امروز اخرین روز زندگیته!!!
                  امروز رو کامل زندگی کن...
                  (یه روز یعنی هیچوقت!)

دیدگاه

اون صدا مربوط به قسمت تغذیه استند بای هست . وقتی که شما برق پاور رو قطع میکنید قسمت تغذیه استند بای چون به صورت خودرزونانس هست در حالی که شارژ خازنهای اصلی کم میشه فرکانسش هم کم شده و وارد محدوده صوتی میشه . البته یه پاور سالم و نو نباید این صدا رو بده ولی پاور هایی که چند سال کار کردن و خازنهاشون تقریبا خشک میشن این صدا رو میدن که همون طوری که آقا آروین گفت احتمالا با تعویض اون خازنها با خازن جنس مرغوب اون صدا هم برطرف میشه .
                    در مورد اتفاقی که برای آقا مسعود پیش اومد بگم که هر چند شماره این دو آی سی شبیه هم هست اما این دو در یک سری مشخصات کلیدی با هم تفاوتهایی دارن در قسمت اسیلاتور ، قسمت ارور آمپلیفایر و قسمت کنترل زمان مرده و ....

دیدگاه

نوشته اصلی توسط voroojak_52000
                      اون صدا مربوط به قسمت تغذیه استند بای هست . وقتی که شما برق پاور رو قطع میکنید قسمت تغذیه استند بای چون به صورت خودرزونانس هست در حالی که شارژ خازنهای اصلی کم میشه فرکانسش هم کم شده و وارد محدوده صوتی میشه . البته یه پاور سالم و نو نباید این صدا رو بده ولی پاور هایی که چند سال کار کردن و خازنهاشون تقریبا خشک میشن این صدا رو میدن که همون طوری که آقا آروین گفت احتمالا با تعویض اون خازنها با خازن جنس مرغوب اون صدا هم برطرف میشه .
                      در مورد اتفاقی که برای آقا مسعود پیش اومد بگم که هر چند شماره این دو آی سی شبیه هم هست اما این دو در یک سری مشخصات کلیدی با هم تفاوتهایی دارن در قسمت اسیلاتور ، قسمت ارور آمپلیفایر و قسمت کنترل زمان مرده و ....
                      جناب میدونی این قسمت مدار چطوری کار میکنه؟ خود روزنانسی شو میگم

دیدگاه

این تغذیه در اکثر پاورهای قدیمی به عنوان تغذیه کمکی وجود داشت اما الان اکثرا از همین آی سی های وایپر یا tny استفاده میشه .
                        این نوع تغذیه هم دقیقا همین فلای بک خودمونه که در قدیم چون آی سی ها گرون بودن و کم یافت میشد این مدار بیشتر رونق داشت . کارش تقریبا به این صورته که :
                        وقتی که برق ورودی وصل شد ، به کمک یک مقاومت از برق ورودی یک خازن شارژ میشه که وصله به گیت ماسفت (بعضی جاها ممکنه BJTباشه) . و ماسفت رو روشن میکنه . جریان عبوری از ماسفت که با اولیه ترانس سری شده توسط یه مقاومت که بین سورس و زمین قرار گرفته سنس میشه و ولتاژ حاصل یک ترانزیستور رو روشن میکنه که اون ترانزیستور به گیت ماسفت وصله و گیت ماسفت رو زمین کرده و ماسفت خاموش میشه . در این لحظه انرژی که توی ترانس ذخیره شده در سیم پیچ های ثانویه و بایاس(اینجا سیم پیچ بایاس نقش ایجاد پالس رو بعهده داره و نمیشه گفت بایاس ) تخلیه میشه . سیم پیچ بایاس یک خازن رو شارژ میکنه که این خازن در ارتباطه با گیته و گیت رو دوباره تحریک میکنه . بدین ترتیب یه موج PWM روی گیت ایجاد میشه . فیدبک ولتاژ ثانویه هم توسط اپتوکوپلر به همین ترانزیستوری که به گیت وصله متصل میشه و از این طریق به گیت فرمان میده . اشکالی که در اینجا وجود داره اینه که علاوه بر ایجاد موج PWM فرکانس هم تغییر میکنه بنابراین طراحی این مدار نسبت به مداراتی که آی سی داره مشکلتره .

دیدگاه

درود مجدد به همه برو بچی که در جریان مشکلات پاور من بودن بخصوص آروین عزیز
                          ------------------------------------
                          آروین بیا به بدادم برس که دیگه دیوونه شدم و اشکمم در اومد :cry: :cry: :cry2:
                          گفتی اول خازن قرمزه و بعد سبزا
                          من اول قرمزه رو عوض کردم و دستی پاور رو روشن کردم مشکلی نبود و بعد زدم بعه سیستم دوباره همون مشکلو داشت و بلافاصله خاموش شد و بعد اومدم اون سبزا رو هم عوض کردم و دستی روشن کردم مشکلی نبود به سیستم وصل کردم تو استارت اولم خوب اومد بالا تقریبا یعنی تا صفحه سیت پ مادر بورد یا همون بایوس اومد ولی دوباره خاموش شد چند ثانیه گذشت منم بهش دست نزدم ولی یهو جرقه زد و گفت بمب نگاه کردم دیدم ترکیده
                          بیچاره شدم :cry2: :cry2: :cry:
                          حالا بگو چیکارکنم من :angry: :angry: :angry:
                          اینم از عکس<<>>>

###########

بقل همون خازن سبزا رو ببین مقاومت ترکونده :cry2:
                          آخه چرا؟؟؟

دیدگاه

منم یه پاور داشتم همین مشکل براش پیش اومد هر کاری هم کردم درست نشد که نشد . باید بگم از علم من خارجه. بعد هم من گفتم با بار اهمی چکش کن بیرون کامپیوتر . میخاستم ببینم روی چه جریانی قطع میکنه شاید ایراد از محدود کننده جریان بوده. ولی این مشکلی که پیش اومده رو نمیدونم چیه! بین پلاریته خازن ها رو برعکس نزدی؟ یا مقدارشون رو خیلی کمتر بگیری.؟

دیدگاه

:cry: :cry: :cry2: :cry2:

نه باو دیگه هرچقدرم هالو باشیم میدونیم پلاریته چیه دیگه ،مقدارهم همونی که روش نوشته دیگه :sad:
                              -------------------------------------------------------------
                              عزیزانه دیگه
                              چه کنم با این من -
                              عجب غلطی کردم میذاشتیم همونجور بمونه بهتر بود حداقل روشن میشد سیستم

دیدگاه

ببین داداش خلاصه قضیه میشه زدی دیفرانسیل پاور رو از جا کندی ..........
                                برو از خدمات کامپیوتریها یه پاور خراب بگیر در حد نو البته تقریبا بیا تا رو اون کار کنیم چون این پاور دیگه تعمیرش از دست خودت ساخته نیست.
                                طوری زندگی کن انگار امروز اخرین روز زندگیته!!!
                                امروز رو کامل زندگی کن...
                                (یه روز یعنی هیچوقت!)

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                                X