اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

رگولاتور lm2576

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : رگولاتور lm2576

نوشته اصلی توسط rezamajdi نمایش پست ها
    با تشکر از توجه و راهنمایی شما

اما سوالات دیگه ای هست که شاید خیلی بهش توجه نشده ( ضمنا بحث بنده در خصوص lm2576 هست که شما اشتباها lm2596 خوندید )

1_در دیتاشیت lm2576 معمولی سلف رو 150 و خازن رو 2000 گذاشته اما در نوع تایوانی هم خازن هم سلف رو به اندازه قابل توجهی کمتر گذاشته ( خازن 1000 و سلف 100 ) در حالی که فرکانس رگولاتور ها مثل همه این چه دلیل و توجیه منطقی میتونه داشته باشه ؟؟؟

2_باتوجه به دیتاشیت ماکزیمم جریان سلف از 3 آمپر مقداری بالاتر هست و همین جریان هم هنگام قطع سویچ از دیود میگذره و مدام کم میشه
    باتوجه به 3 آمپر بودن 1n5822 آیا بهتر نبود دیود قوی تری انتخاب بشه ( بحث رعایت حاشیه ایمنی ) ؟؟؟

3_باتوجه به نکته بالا تا جایی که من تو فروم ها خوندم بعضی دوستان پیشنهاد کردن از دودیود موازی استفاده بشه که تاحدودی جریان بین دو دیود تقسیم بشه
    آیا این کار درسته ؟ اگه نه چه مشکلات و معایبی میتونه داشته باشه ؟؟

4_آیا موازی کردن دیود ها به دلیل موازی شدن و افزایش خازن دیود باعث کند شدن دیود نمیشه ؟؟؟

5_یه سوال دیگه این که وقتی سویچ وصل میشه جریان سلف از 2 آمپر ( دیتاشیت ) شروع میشه و همینطور رو به افزایش هست حالا اگه مدت زمان بیشتری سوییچ وصل باشه
    جریان همینطور رو به آفزایش هست ؟؟ یعنی اگه بخوایم زمان high بودن سویچ رو بیشتر کنیم ( فرکانس رو کم کنیم ) باید سلف بیشتری بزاریم تا جریان بیشتر از 3 از سویچ
    دریافت نشه و باعث صدمه دیدن سویچ نشه درسته ؟؟؟

6_در این رگولاتور آیا از pwm استفاده میکنه که ولتاژ خروجی رو تنظیم کنه یا تنها هنگامی که ولتاژ خروجی از رفرنس کم تر میشه با فرکانس 50 کیلو
    سویچ میکنه ( از مدار داخلی آی سی این طور استنباط میشه ) ؟؟؟؟

7_ محدود کننده جریان تو این آی سی به چه صورت عمل میکنه آیا همین که جریان از 3 بیشتر شد سویچ رو خاموش میکنه یا جریان رو رو 3 نگه میداره ؟؟

با تشکر از توجه شما
    1- مقادیری که شما میگید برای هایولتاژ این نوع رگولاتور ها هست ، در ضمن برای تمامی مقادیر متفاوت ورودی و خروجی و حتی جریان خروجی متفاوت ؛ سلف و خازن هم مقادیرش تغییر میکنه ، و این مقادیری که در دیتاشیت ذکر میشه برای حالت خاصی از ولتاژ و جریان ورودی و خروجی هست ، اما اگه بخواهید به صورت متغیر مدار رو ببندید ، میتونید یه مقدا رو به صورت یونیورسال انتخاب کنید، در غیر اینصورت طبق فرمول یاد شده و جدول انتخاب سلف و خازن باید مقادیر تعیین بشه
    2- این تصور شما اشتباهه ، جریانی که از دیود میگذره تابعی از اختلاف ولتاژ ورودی و خروجی و موارد دیگری هست ، و حتما جریان خروجی جریان ظاهری دیود نیست!
    به این فرمول دقت ؛ دقت کنید:

در مورد حاشیه ایمنی حرف شما کاملا درسته ، ماکزیمم جریان دیود با جریان خروجی برابره ، دقت کنید که این مورد در شرایط خاصی رخ میده ، مثلا دیوتی سایکل های پایین.
    3- تا 3 دیود هم بند تست کردم ، اما نکاتی باید رعایت بشه ؛ دیود ها ترجیحا از یه سری ساخت باشه ، خاصیت ترک هایی که به دیود میره از جمله پهنا ؛ اندوکتانس ، و طول و.... مشابه هم باشه ،
    کار اشتباهی نیست ، اما در مواردی که چاره ای نیست میشه انجام داد ، کماآنکه خودم به وفور همین کار رو کردم.
    4- تاجایی که بنده میدونم سری کردنشون باعث جمع شدن (دوبرابر) Trr یا هون تایم ریکاوری میشه اما موازی کردنشون خیر ، از اونجایی که ظرفین خازنی دیود ها نسبت به مابقی المان های موجود در مدار ناچیزه این مورد چندان تاثیر گذار نیست
    5- جریان عبوری از سوییچ برابره با جریان بار+ جریان ریپل سلف ، جریان ریپل سلف با افزایش سلف نسبت به فرکانس ثابت کاهش پیدا میکنه ،
    در مبدل باک حتی اگه دیوتی سایکل رو 100 درصد کنیم سوییچ نمیسوزه (به شرط جریان مجاز) چون سلف با خروجی سری شده اما در مبدل بوست سوییچ درجا میسوزه و این به خاطر آرایش مداره .
    بله ، با کاهش فرکانس باید سلف رو هم افزایش بدیم ، به خاطر همینه که 2576 سلف 100 میکرو میخواد اما 2596 که فرکانسش سه برابر2576 هست سلف 33 میکرو میخواد!
    6- با این سوالتون احساس میکنم که اصلا راجع به مبدل با ک مطالعه ندارید! در جوابتون بگم که کلا pwm کار میکنه
    7- اگر به دیتاشیت این آیسی از شرکت نشنال کاملا دقت ؛ دقت کنید متوجه میشید که وقتی اتصال کوتاه رخ بده فرکانس آیسی از 52 کیلوهرتز به 11 کیلوهرتز کاهش پیدا میکنه ،
    اگر ولتاژ خروجی 40 درصد کمتر از ولتاژ تعیین شده برسه دیوتی سایکل به 3 الی 10 درصد کاهش پبدا میکنه
    اگر جریان سوییچ از حد مجاز بیشتر بشه دیودتی کاهش پیدا میکنه
    __________________________________________________ ____________________________________________
    بپ.ن: با چندبار خوندن این پی دی اف از شرکت میکروچیپ 85 درصد ابهامات ذهنی و سوالات شما در مورد مبدل باک کاهش پیدا میکنه :

اگر 85 درصد شما تمام شد به بنده اطلاع بدید تا پی دی افی دیگه از شرکت TI قرار بدم با 15 درصد دیگه از سوالاتتون رو کاهش بده
    __________________________________________________ __________________________________________________ ____
    ای کاش به جای 2576 تایوانی 2596 تایوانی میخریدی : چون فرکانسش بالاتره و فرکانس بالاتر یعنی همه چی تموم!

جدیدترین ویرایش توسط hoseyni emeni; ۱۸:۱۷ ۱۳۹۷/۰۲/۲۳.
    به امید روزی که شما رو بر بالاترین نقطه ی علم الکترونیک ببینم . زنده باد ECA.
    الکترونیک قدرت
    الکترونیک آنالوگ
    طراحی و تولید انواع مدارات الکترونیک در تیراژ انبوه
    ---------------------BMCELEC@-------------------
    ------------www.hoseyniemeni.ir-----------
    ---------------www.bmc-elec.com--------------
    ---------------www.bmc-elec.ir--------------

دیدگاه

نوشته اصلی توسط hoseyni emeni نمایش پست ها
      1-
      خواهش میکنم برای بی پاسخ نموندن پرسشتون ؛ هنگام پرسیدن حتما گوشه ای از نوشته های بنده رو نقل قول کنید تا توسط نوتیفیکیش فروم متوجه پرسشتون بشم.
      سلام خدمت دوستان

این عکس پایین یه pcb برای LM2576 هست که در ابعاد 5*5 روت شده از دوستان و به خصوص صاحب نظران میخوام در خصوص
      pcb نظرات خودشون رو بگن و ایراد ها و نکاتی رو که لازم میدونن تذکر بدن

با تشکر

دوتا قطعه سمت چپ به نام های R2 و R3 ولوم هستند
      قطعه پایین سمت راست هم سلف 33 میکرو بشکه ای هست
      اینم بگم که نشد خروجی آی سی رو به سلف وصل کنم برای همین بعدا با جامپر اتصال رو برقرار میکنم

نظر دوستان در خصوص pcb چیه و چه مشکلات فنی داره ؟؟؟
      جدیدترین ویرایش توسط rezamajdi; ۰۲:۵۲ ۱۳۹۷/۰۲/۲۵.
      آرزوی سرافرازی برای ایران عزیز . . .

دیدگاه

سلام خدمت دوستان

این عکس پایین یه pcb برای LM2576 هست که در ابعاد 5*5 روت شده از دوستان و به خصوص صاحب نظران میخوام در خصوص
        pcb نظرات خودشون رو بگن و ایراد ها و نکاتی رو که لازم میدونن تذکر بدن

با تشکر

دوتا قطعه سمت چپ به نام های R2 و R3 ولوم هستند
        قطعه پایین سمت راست هم سلف 33 میکرو بشکه ای هست
        اینم بگم که نشد خروجی آی سی رو به سلف وصل کنم برای همین بعدا با جامپر اتصال رو برقرار میکنم

نظر دوستان در خصوص pcb چیه و چه مشکلات فنی داره ؟؟؟
        سلام ،
        بزرگترین مشکل مدارتون مربوط به خنک سازیه 2576 میشه!
        یا باید ابعاد بر رو بزرگتر کنی ، یا باید برد دورو بزنی و با ویا های زیاد بدنه آیسی رو به لایه پلیگان زیرین ارتباط بدی یا باید از 2576 DIP استفاده کنی و اونرو به هیت سینک متصل کنی، وگرنه نمیتوی بیشتر از 1 آمپر مداوم جریان بکشی ،
        یه خبر خوب اینه که این آیسی وقتی به دمای حدود 140 برسه خاموش میشه! با فندک تست کردم البته 2596 تایوانی(TS2596)
        یکم قطعات رو جابجا کنی نیاز به اون جامپر نیست و ترک راه خودشو پیدا میکنه
        کار خوبی کردی که خازنای خروجی رو به چند قسمت تقسیم کردی ، اینطوری ESR پایین میاد! اما سعی کن خازن رو نزدیگه قطعات گرمازا مثله 2576 نذاری چون عمرشون پایین میاد.
        جدیدترین ویرایش توسط hoseyni emeni; ۱۳:۳۱ ۱۳۹۷/۰۲/۲۵.
        الکترونیک قدرت
        الکترونیک آنالوگ

دیدگاه

سلام ،
          بزرگترین مشکل مدارتون مربوط به خنک سازیه 2576 میشه!
          یکم قطعات رو جابجا کنی نیاز به اون جامپر نیست و ترک راه خودشو پیدا میکنه
          کار خوبی کردی که خازنای خروجی رو به چند قسمت تقسیم کردی ، اینطوری ESR پایین میاد! اما سعی کن خازن رو نزدیگه قطعات گرمازا مثله 2576 نذاری چون عمرشون پایین میاد.
          این که میفرمایید خازن رو نزدیک قطعات گرمازا قرار ندم باید بگم آی سی یه طرف برد هست و مابقی قطعات یه طرف دیگه حالا آی سی چطور میخواد به قطعه گرما بده ؟؟
          مگر از طریق پایه ها که بهر حال بنده خازن ها رو جابجا کردم

حقیقتش نوع dip تایوانی رو فروشگاه نداشت ولی من که از خدام هست که از این مدل بگیرم مجبور شدم smd گرفتم
          برد رو تغیراتی درش دادم خازن هارو جابجا کردم اون مشکل جامپر هم حل شد اندازه برد همون 5*5 هست
          1_اما فکر کنم برای خازن ورودی و خازن فیلتر دوم که کنار ترمینال ها هستند بحث اتصال زمین ستاره ای خوب در نیومده درسته ؟؟
          2_هیت سینک آی سی رو با چسب سیلیکون به پلیگان میچسبونم . باتوجه به پلیگانی که اطراف قطعه هست آیا مشکل داغ شدنش برطرف نمیشه ؟
          چون من مدار اولی رو که درست کرده بودم عکسش رو هم گرفتم و دیدید اون به صورت دائم 1.5 آمپر رو میده
          حالا انتظار دارم با تمهیداتی که در این برد در نظر گرفتم مشکل داغ شدنش حل بشه نظرتون چیه ؟

جدیدترین ویرایش توسط rezamajdi; ۱۶:۲۵ ۱۳۹۷/۰۲/۲۵.

دیدگاه

این که میفرمایید خازن رو نزدیک قطعات گرمازا قرار ندم باید بگم آی سی یه طرف برد هست و مابقی قطعات یه طرف دیگه حالا آی سی چطور میخواد به قطعه گرما بده ؟؟
            مگر از طریق پایه ها که بهر حال بنده خازن ها رو جابجا کردم

حقیقتش نوع dip تایوانی رو فروشگاه نداشت ولی من که از خدام هست که از این مدل بگیرم مجبور شدم smd گرفتم
            برد رو تغیراتی درش دادم خازن هارو جابجا کردم اون مشکل جامپر هم حل شد اندازه برد همون 5*5 هست
            1_اما فکر کنم برای خازن ورودی و خازن فیلتر دوم که کنار ترمینال ها هستند بحث اتصال زمین ستاره ای خوب در نیومده درسته ؟؟
            2_هیت سینک آی سی رو با چسب سیلیکون به پلیگان میچسبونم . باتوجه به پلیگانی که اطراف قطعه هست آیا مشکل داغ شدنش برطرف نمیشه ؟
            چون من مدار اولی رو که درست کرده بودم عکسش رو هم گرفتم و دیدید اون به صورت دائم 1.5 آمپر رو میده
            حالا انتظار دارم با تمهیداتی که در این برد در نظر گرفتم مشکل داغ شدنش حل بشه نظرتون چیه ؟

آهان ، متوجه نشدم که خازنات اونور برد نصب میشن ،
            1- نه ، خوبه ، فقط یاز هم جهت اطمینان اون ترک زمین که از زیر سلف رد میشه رو یه لایه نازک قلع بکش ، حساسیت زیادی خوب نیستا

2- من با یه تیکه آلومینیوم کوچیک از یه 2575 تقلبی 3.17 آمپر دایم کشیدم و نسوخت ، اصلا داغ نکرد ، فقط یکم گرم کرد ، البته ولتاژ خروجی 7 ولت بود ، توان ورودی هم دقیقا 24.6 وات ، ولتاژ ورودی هم 24 بود ، پس حدود 2 وات تلفات داشتم ، که به راحتی از پسش بر اومد اون تیکه آلومینیومه!
            اگه هیت سینک شما هم مناسب باشه برای توان تلفاتی که دارید مطمئنا 2576 جواب میده،
            جدیدترین ویرایش توسط hoseyni emeni; ۱۷:۴۵ ۱۳۹۷/۰۲/۲۵.
            الکترونیک قدرت
            الکترونیک آنالوگ

دیدگاه

آهان ، متوجه نشدم که خازنات اونور برد نصب میشن ،
              2- من با یه تیکه آلومینیوم کوچیک از یه 2575 تقلبی 3.17 آمپر دایم کشیدم و نسوخت ، اصلا داغ نکرد ، فقط یکم گرم کرد ، البته ولتاژ خروجی 7 ولت بود ، توان ورودی هم دقیقا 24.6 وات ، ولتاژ ورودی هم 24 بود ، پس حدود 2 وات تلفات داشتم ، که به راحتی از پسش بر اومد اون تیکه آلومینیومه!
              اگه هیت سینک شما هم مناسب باشه برای توان تلفاتی که دارید مطمئنا 2576 جواب میده،
              سلام
              بالاخره مدارش رو مونتاژ کردم
              شد این چطوره ؟؟

اساتید گرامی نظم و انظباط قطعات رو حال میکنید یا نه . . .

تا الان که دارم مینویسم تقریبا 20 دقیقه ای هست که دارم ازش حدود 2.55 آمپر جریان میکشم
              ولتاژ بی باری رو 3 فیکس هست همین که یه مقاومت 1 اهم بهش وصل میکنم 0.2 ولت کم میشه میاد رو 2.8 ولت ( ولتاژ رو مقاومت 2.55 و رو سیم ها 0.25 هست )
              1_اگه رو 3.2 بزارم میاد رو 3 حتی تو جریان 1 آمپر 0.1 ولت افت داره دلیل این افت ولتاژ 0.2 ولتی چیه ؟ همین که وصل میشه افت ولتاژ پیدا میکنه نه این که بگیم
              بدلیل داغ شدن قطعات هست . . .
              الان به هیت سینک آی سی که دست میزنم داغ داغ هست ( آی سی زیر اون مستطیل قرمز رنگی هست که کشیدم )
              سلف بشکه ای هم همینطور
              دوتا دیود هم پایه هاشون داغ داغه
              2_این قدر داغه مشکل پیش نمیاد ؟؟؟
              سلف 100 میکرو 8 امپر ترویدی هم داغ شده
              خازن 330 میکرو وسطی هم داغ شده
              اون خازن 100 میکروی فیلتر دوم هم داغ شده !!!
              فکر کنم این قطعات همین طور دارن همدیگه رو داغ میکنن
              تا چند دقیقه دیگه فکر کنم به فیبر مدار هم که دست بزنم داغ شده باشه

3_وقتی دستم رو رو پایه های آی سی میزارم یا به برخی قسمت های مدار دست میزارم صدای ویز ویز میاد که تو مدار قبلی هم وقتی ولتاژ کم بود دائم این صدا میومد
              دلیلش چیه ؟؟ دست که میزنیم چه اتفاقی میوفته که این صدا میاد ؟؟؟

4_مقاومت فیدبک رو 1K گذاشتم به نظرتون بهتر نیست برای اینکه جریان کمتری از ولوم ها رد بشه مقدار مقاومت رو بالاتر بزارم ؟؟؟

لطفا دوستان ایراد های این مدار رو باتوجه به شکل و توضیحی که دادم متذکر بشن

با تشکر از همگی
              جدیدترین ویرایش توسط rezamajdi; ۱۴:۳۳ ۱۳۹۷/۰۲/۲۶.

دیدگاه

سلام
                بالاخره مدارش رو مونتاژ کردم
                شد این چطوره ؟؟

اساتید گرامی نظم و انظباط قطعات رو حال میکنید یا نه . . .

تا الان که دارم مینویسم تقریبا 20 دقیقه ای هست که دارم ازش حدود 2.55 آمپر جریان میکشم
                ولتاژ بی باری رو 3 فیکس هست همین که یه مقاومت 1 اهم بهش وصل میکنم 0.2 ولت کم میشه میاد رو 2.8 ولت ( ولتاژ رو مقاومت 2.55 و رو سیم ها 0.25 هست )
                1_اگه رو 3.2 بزارم میاد رو 3 حتی تو جریان 1 آمپر 0.1 ولت افت داره دلیل این افت ولتاژ 0.2 ولتی چیه ؟ همین که وصل میشه افت ولتاژ پیدا میکنه نه این که بگیم
                بدلیل داغ شدن قطعات هست . . .
                الان به هیت سینک آی سی که دست میزنم داغ داغ هست ( آی سی زیر اون مستطیل قرمز رنگی هست که کشیدم )
                سلف بشکه ای هم همینطور
                دوتا دیود هم پایه هاشون داغ داغه
                2_این قدر داغه مشکل پیش نمیاد ؟؟؟
                سلف 100 میکرو 8 امپر ترویدی هم داغ شده
                خازن 330 میکرو وسطی هم داغ شده
                اون خازن 100 میکروی فیلتر دوم هم داغ شده !!!
                فکر کنم این قطعات همین طور دارن همدیگه رو داغ میکنن
                تا چند دقیقه دیگه فکر کنم به فیبر مدار هم که دست بزنم داغ شده باشه

3_وقتی دستم رو رو پایه های آی سی میزارم یا به برخی قسمت های مدار دست میزارم صدای ویز ویز میاد که تو مدار قبلی هم وقتی ولتاژ کم بود دائم این صدا میومد
                دلیلش چیه ؟؟ دست که میزنیم چه اتفاقی میوفته که این صدا میاد ؟؟؟

4_مقاومت فیدبک رو 1K گذاشتم به نظرتون بهتر نیست برای اینکه جریان کمتری از ولوم ها رد بشه مقدار مقاومت رو بالاتر بزارم ؟؟؟

لطفا دوستان ایراد های این مدار رو باتوجه به شکل و توضیحی که دادم متذکر بشن

با تشکر از همگی
                سلام ،
                خب بسیار خوشحالم که مدار رو منتاژ کردید ،
                چند پرسش میکنم :
                1-ولتاژ ورودیتون چقدر و از چه منبعی میگیرید ،
                2- مولتی مترتون فرکانس متر داره؟!
                3- اسکوپ دارید یا میتونید جور کنید ؟!
                4- یه شماتیک از مدار با مقادیر صحیح قرار بدید.
                5- دوسر سلف خروجی رو اتصال کوتاه کنید و ببینید باز هم افت ولتاژ دارید؟!
                6- در حالت معمولی که 2 آمپر جریان میکشید صدای سوت یه گوش میرسه ؟!
                7-ولتاژ خروجی با تغییر ولوم ها تغیی میکنه؟!
                __________________________________________________ _____________________
                به نظر بنده مدارتون ناپایداره و در فرکانس حدود 11 کیلو هرتز کار میکنه ، دلیل داغ کردن سلف هم همینه به نظرم ،
                وگرنه اون سلف نباید با این جریان کم داغ کنه ، اما گرم شدن تا حدود 40 درجه طبیعیه ، اگر سلف در حالت بی باری هم داغ میکنه مطمئن باش مدارت ناپایداره!
                اینکه خازن 330 میکرو وسطی داغ کنه و بقیه خازنا که باهاش موازی هستم داغ نکنه خیلی خیلی عجیبه و حتما مشکل از خازنه ، خازن رو از مدار دربیار
                اگر ولتاژ ورودی به خروجی اختلاف داره طق اون فرمول که برات تو پست ها قبل فرستادم داغ کردن دیودها غیرطبیعیه! دقت کن داغ کردن رو تا دمای 50 تال 60 درجه میگن ، گرم کردن هم منظورم تا حدیه که انگشت دست تحملش رو داشته باشه ، بین 40 تا 50 درجه ،
                3- این که به مدار دست میزنی و صدای ویز ویز میاد به خاطر اینه که که مدارت ناپایدار میشه ، مثلا به جای اینکه تو فرکانس 52 کیلوهرتز کار کنه میاد رو 3 تا 15 کیلو هرتز کار میکنه ، در این مواقع آیسی نمیفهمه که عرض پالس رو زیاد کنه یا کم کنه و مدام عرض پالس رو بی منطق تغییر میده .
                4- نه اینکار اشتباهه و باعث ناپایداریه فیدبک میشه
                __________________________________________________ ________
                این موارد رو انجام بده :
                1-مقدار مقاومت فیدبک رو 330 اهم برای مقاومت متصل به زمین و 10 کیلو اهم برای مجموع مقاومت ولوم ها قرار بده ،(ولومت قدیمی نباشه ها که توش گرد و خاک باشه)
                2- خازن های ورودی رو هم 330 میکرو قرار بده ، احتمالا ولتاژ خازنات 50 ولته ؟! درسته؟! چون خازنای ولتاژ بالاتر هم تحمل جریان بیشتری دارن و هم ESR کمتری!
                3- سلف خروجی رو با اتصال کوتاه کردن از مدار خارج کن ،
                4- خازن خروجی فیلتر که بعد از سلفه خروجیه رو هم در بیار
                نتایج رو بگو
                ______
                موفق باشید
                الکترونیک قدرت
                الکترونیک آنالوگ

دیدگاه

سلام
                  دوستان برای اینکه جریان بیشتری بتونیم بکشیم ، ایا میشه دوتا از lm2576 ها را موازی کرد؟؟!
                  ایسی جایگزین دیگه ای میتونید معرفی کنید برای جریانهای بالاتر؟
                  ممنون

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mosomo نمایش پست ها
                    سلام
                    دوستان برای اینکه جریان بیشتری بتونیم بکشیم ، ایا میشه دوتا از lm2576 ها را موازی کرد؟؟!
                    ایسی جایگزین دیگه ای میتونید معرفی کنید برای جریانهای بالاتر؟
                    ممنون
                    خیر.نمیشه
                    جریان مورد نظرتون چقدر هست؟
                    اگه از ایسی اورجینال استفااده کنید تا 3 امپر رو تامین میکنه

دیدگاه

نوشته اصلی توسط amin tal نمایش پست ها
                      خیر.نمیشه
                      جریان مورد نظرتون چقدر هست؟
                      اگه از ایسی اورجینال استفااده کنید تا 3 امپر رو تامین میکنه
                      برای جریان 5-6 آمپر لازم دارم

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mosomo نمایش پست ها
                        برای جریان 5-6 آمپر لازم دارم
                        به این تاپیک مراجعه کنید. تمامی موارد لازم برای ساخت در این تاپیک براتوت مهیا است
                        سلام به دوستان عزیز. از اونجایی که خیلی از دوستان به مبدل هایی با جریان بالاتر احتیاج پیدا میکنن و در نت هم فقط مدار با ورودی 12 ولت پیدا میشه. اومدم مدارو با کمی تغییرات سازگار با ولتاژ های بالاتر کردم تا ماسفت بتونه به درستی درایو بشه و گیت نسوزه. مدار رو ساختم و عملا به خوبی کار میکنه ولتاژ ورودی هم با دیود زنر و مقاومت و

دیدگاه

سلام ،
                          خب بسیار خوشحالم که مدار رو منتاژ کردید ،
                          چند پرسش میکنم :
                          1-ولتاژ ورودیتون چقدر و از چه منبعی میگیرید ،
                          2- مولتی مترتون فرکانس متر داره؟!
                          3- اسکوپ دارید یا میتونید جور کنید ؟!
                          4- یه شماتیک از مدار با مقادیر صحیح قرار بدید.
                          5- دوسر سلف خروجی رو اتصال کوتاه کنید و ببینید باز هم افت ولتاژ دارید؟!
                          6- در حالت معمولی که 2 آمپر جریان میکشید صدای سوت یه گوش میرسه ؟!
                          7-ولتاژ خروجی با تغییر ولوم ها تغیی میکنه؟!

نتایج رو بگو

موفق باشید
                          سلام به شما
                          ابتدا عذرخواهی میکنم چون بدلیل بوجود اومدن یه سری مشکلات مدتی به نت دسترسی نداشتم . . .

در پست قبل ذکر کردید که آیا واقعا قطعات داغ میشن که باید بگم تک تک اون قطعاتی رو که بنده ذکر کردم که داغ میشن به گونه ای هست که
                          اگه بهشون دست بزنید میسوزه و نمیشه دست رو نگه داشت البته تو جریان بالای 1 آمپر در ولتاژ های پایین ( 2 ولت )
                          هیچ کدام از قطعات در حالت بی باری حتی گرم هم نمیشن . . .
                          فکر کنم داغ شدن خازن وسطی به دلیل مجاورت دو دیود کناری باشه نظرتون چیه ؟

1_ولتاژ ورودی رو از یه ترانس آماده بین راهی میگیرم که روش زده 24 ولت 1.2 آمپر که البته فکر کنم کمتر از این توانش باشه . . .
                          ولتاژ خروجی ترانس در حالت بی باری الان که نگاه کردم 29 ولت هست اما یادمه قبل از این که به این مدارات سویچینگ وصلش کنم 30 ولت بود نمیدونم چرا ؟؟؟

ولتاژ ورودی در جریان 1 امپر 28 ولت . خروجی سویچینگ در حالت بی باری 1.25 و در جریان 1 آمپر برابر 1.16 حدود 0.1 افت ولتاژ داره
                          ولتاژ ورودی در جریان 2 امپر 26.4 ولت . خروجی سویچینگ در حالت بی باری 2.39 و در جریان 2 آمپر برابر 2.23 حدود 0.16 افت ولتاژ داره
                          ولتاژ ورودی در جریان 3 امپر 24.4 ولت . خروجی سویچینگ در حالت بی باری 3.55 و در جریان 3 آمپر برابر 3.3 حدود 0.25 افت ولتاژ داره

2_مولتی متر بنده Victor 205 هست و فرکانس متر هم داره
                          فرکانس پایه خروجی آی سی رو اندازه گیری کردم وقتی خنک هست حدود 53 و وقتی داغ میشه حدود 51 کیلوهرتز هست که کاملا طبیعیه . . .
                          راستی نظرتون در مورد این مولتی متر چیه ؟؟ من به شخصه تو این 3 سالی که باهاش کار کردم بارها شده که پروب ها رو اشتباهی وصل کردم اما مشکلی براش پیش نیومده . . .

3_اسکپ ندارم و نمیتونم جور کنم اما یه لاجیک گرفتم یه کانال اسکپ هم روش داره که البته تو تنظیماتش رفتم فکر کنم ریخت بهم . . .

4_ این از شماتیک . . .

6_برخلاف مدار اولی که طراحی کرده بودم این مدار اصلا تحت هیچ شرایطی صدای صوت ازش شنیده نمیشه مگر این که به بعضی ترک ها و پایه های آی سی دست بزنم . . .
                          7_ ولتاژ خروجی هم با تغیر ولوم ها تغییر میکنه

5_وقتی سلف خروجی رو که 33 میکرو هانری گذاشتم اتصال کوتاه کردم ( خازن سرجاش هست ) در جریان 3 امپر تنها 0.05 ولت افت ولتاژ داشت !!!!!

1_دلیل چی میتونه باشه ؟؟؟
                          مگه مقدار مقاومت سلف خروجی چقدرهست که افت ولتاژ داره ؟؟؟

2_مقاومت فیدبک رو (که بنده تو شماتیک بالا 2.2 گذاشتم اما تو مدار 820 اهم هست) تو دیتاشیت ذکر کرده از 1 کیلو اهم تا 3 کیلو اهم میشه قرار داد
                          دلیل این که شما ذکر کردید که 330 اهم بزارم چیه ؟؟

3_اگه مقاومت بیشتری ( در رنج توصیه شده دیتاشیت ) قرار بدیم چه مشکلی ممکنه پیش بیاد ؟؟؟

با تشکر از توجه شما
                          جدیدترین ویرایش توسط rezamajdi; ۰۰:۲۶ ۱۳۹۷/۰۳/۰۳.

دیدگاه

در پست قبل ذکر کردید که آیا واقعا قطعات داغ میشن که باید بگم تک تک اون قطعاتی رو که بنده ذکر کردم که داغ میشن به گونه ای هست که
                            اگه بهشون دست بزنید میسوزه و نمیشه دست رو نگه داشت البته تو جریان بالای 1 آمپر در ولتاژ های پایین ( 2 ولت )
                            هیچ کدام از قطعات در حالت بی باری حتی گرم هم نمیشن . . .
                            فکر کنم داغ شدن خازن وسطی به دلیل مجاورت دو دیود کناری باشه نظرتون چیه ؟

1_ولتاژ ورودی رو از یه ترانس آماده بین راهی میگیرم که روش زده 24 ولت 1.2 آمپر که البته فکر کنم کمتر از این توانش باشه . . .
                            ولتاژ خروجی ترانس در حالت بی باری الان که نگاه کردم 29 ولت هست اما یادمه قبل از این که به این مدارات سویچینگ وصلش کنم 30 ولت بود نمیدونم چرا ؟؟؟

ولتاژ ورودی در جریان 1 امپر 28 ولت . خروجی سویچینگ در حالت بی باری 1.25 و در جریان 1 آمپر برابر 1.16 حدود 0.1 افت ولتاژ داره
                            ولتاژ ورودی در جریان 2 امپر 26.4 ولت . خروجی سویچینگ در حالت بی باری 2.39 و در جریان 2 آمپر برابر 2.23 حدود 0.16 افت ولتاژ داره
                            ولتاژ ورودی در جریان 3 امپر 24.4 ولت . خروجی سویچینگ در حالت بی باری 3.55 و در جریان 3 آمپر برابر 3.3 حدود 0.25 افت ولتاژ داره

2_مولتی متر بنده Victor 205 هست و فرکانس متر هم داره
                            فرکانس پایه خروجی آی سی رو اندازه گیری کردم وقتی خنک هست حدود 53 و وقتی داغ میشه حدود 51 کیلوهرتز هست که کاملا طبیعیه . . .
                            راستی نظرتون در مورد این مولتی متر چیه ؟؟ من به شخصه تو این 3 سالی که باهاش کار کردم بارها شده که پروب ها رو اشتباهی وصل کردم اما مشکلی براش پیش نیومده . . .

3_اسکپ ندارم و نمیتونم جور کنم اما یه لاجیک گرفتم یه کانال اسکپ هم روش داره که البته تو تنظیماتش رفتم فکر کنم ریخت بهم . . .

4_ این از شماتیک . . .

6_برخلاف مدار اولی که طراحی کرده بودم این مدار اصلا تحت هیچ شرایطی صدای صوت ازش شنیده نمیشه مگر این که به بعضی ترک ها و پایه های آی سی دست بزنم . . .
                            7_ ولتاژ خروجی هم با تغیر ولوم ها تغییر میکنه

5_وقتی سلف خروجی رو که 33 میکرو هانری گذاشتم اتصال کوتاه کردم ( خازن سرجاش هست ) در جریان 3 امپر تنها 0.05 ولت افت ولتاژ داشت !!!!!

1_دلیل چی میتونه باشه ؟؟؟
                            مگه مقدار مقاومت سلف خروجی چقدرهست که افت ولتاژ داره ؟؟؟

2_مقاومت فیدبک رو (که بنده تو شماتیک بالا 2.2 گذاشتم اما تو مدار 820 اهم هست) تو دیتاشیت ذکر کرده از 1 کیلو اهم تا 3 کیلو اهم میشه قرار داد
                            دلیل این که شما ذکر کردید که 330 اهم بزارم چیه ؟؟

3_اگه مقاومت بیشتری ( در رنج توصیه شده دیتاشیت ) قرار بدیم چه مشکلی ممکنه پیش بیاد ؟؟؟

با تشکر از توجه شما
                            خب ، یکبار دیگه ولتاژ خروجیه مدار رو بالا ببرید ، مثلا ورودیتون همون 29 ولته ، ولی خروجی رو روی 12 تنظیم کنید ، تحت بار 1 آمپر جریان بکشید و گزارش کنید ،
                            __________________________________________________ _______________________
                            5-1خب ، شما با حذف سلف خروجی که مقاومت بالایی داشت موفق به حذف افت ولتاژ و بدست آوردن رگولاسیون بار مناسبی شدید!
                            2- دلیل گذاشتن مقاومت 330 اهم پایداری بالاتره فیدبک در برابر نویز های محیطی بود ، منتها در این حالت مجموع مقاومت ولوم ها نباید بیشتر 10 کیلو بشه ، دلیلش واضحست
                            3- ناپایداری فیدبک
                            الکترونیک قدرت
                            الکترونیک آنالوگ

دیدگاه

خب ، یکبار دیگه ولتاژ خروجیه مدار رو بالا ببرید ، مثلا ورودیتون همون 29 ولته ، ولی خروجی رو روی 12 تنظیم کنید ، تحت بار 1 آمپر جریان بکشید و گزارش کنید ،

این شکل موج پایه خروجی آی سی

ولتاژ ورودی 24.6 و خروجی در جریان 1 آمپر و ولتاژ 12 ولت برابر 12 ولت و در حالت بی باری برابر 12.15 ولت هست یعنی 0.15 افت ولتاژ داره
                              که البته این با حضور سلف 33 میکرو فیلتر خروجی هست

1_نظرتون چیه ؟؟؟؟

یه مسئله دیگه هم هست که نتونستم جوابش رو پیدا کنم
                              در ولتاژ 11 ولت و با مقاومت بار 100 اهم شکل موج پایه خروجی آی سی به این صورت هست
                              به نظرم خیلی غیر طبیعیه !!

2_دلیلش چیه که همچین شکل موجی بیرون میده ؟؟؟

با تشکر از شما
                              جدیدترین ویرایش توسط rezamajdi; ۲۳:۰۵ ۱۳۹۷/۰۳/۰۴.

دیدگاه

این شکل موج پایه خروجی آی سی

ولتاژ ورودی 24.6 و خروجی در جریان 1 آمپر و ولتاژ 12 ولت برابر 12 ولت و در حالت بی باری برابر 12.15 ولت هست یعنی 0.15 افت ولتاژ داره
                                که البته این با حضور سلف 33 میکرو فیلتر خروجی هست

1_نظرتون چیه ؟؟؟؟

یه مسئله دیگه هم هست که نتونستم جوابش رو پیدا کنم
                                در ولتاژ 11 ولت و با مقاومت بار 100 اهم شکل موج پایه خروجی آی سی به این صورت هست
                                به نظرم خیلی غیر طبیعیه !!

2_دلیلش چیه که همچین شکل موجی بیرون میده ؟؟؟

با تشکر از شما
                                - خوبه و مشکلی نیست البته گرمای قطعات به چه شکل بود؟!
                                2- توی دیوتی های پایین به این شکل میشه و مشکلی نیست ، البته اگه اسکوپ شما دیجیتالی و با سمپل ریت بالا باشه موج رو با جزئیات بیشتر نشون میده ، مثلا اسکوپ شما اسپایک ها رو حذف کرده و موج رو خلاصه نشون میده ، در کل مشکلی نیست ،
                                الکترونیک قدرت
                                الکترونیک آنالوگ

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                                X