اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

رگولاتور lm2576

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : رگولاتور lm2576

نوشته اصلی توسط hoseyni emeni نمایش پست ها
    - خوبه و مشکلی نیست البته گرمای قطعات به چه شکل بود؟!
    2- توی دیوتی های پایین به این شکل میشه و مشکلی نیست ، البته اگه اسکوپ شما دیجیتالی و با سمپل ریت بالا باشه موج رو با جزئیات بیشتر نشون میده ، مثلا اسکوپ شما اسپایک ها رو حذف کرده و موج رو خلاصه نشون میده ، در کل مشکلی نیست ،
    تو جریان های پایین گرمایی قطعات معمولیه اما همین که جریان رو بیشتر از1.5 آمپر کنی دیگه شروع میکنه به داغ شدن
    با توجه به گفته ی قبلی شما مبنی بر این که داغ شدن سلف ( ولتاژ 2 و جریان 2 ) غیر طبیعی هست و احتمال اشباع شدن سلف ( بدلیل کاهش فرکانس فاحش آی سی ) وجود داره
    و با توجه به این که فرکانس آی سی همون 52 کیلوهرتز اندازه گیری شده
    1_بفرماید داغ شدن سلف اول و دوم ( مخصوصا سلف دوم بشکه ای 33 میکرو هانری 4 آمپر که اصلا نمیشه دست روش نگه داشت ) و گرم شدن خازن ها چه توجیه منطقی میتونه داشته باشه ؟؟؟
    2_اگه ممکنه دلیل این که چنین شکل موج عجیبی در دیوتی سایکل های پایین تولید میشه چیه ؟؟
    3_ با توجه به این که قرار دادن فیلتر در خروجی مدار ( سلف 33 میکرو و خازن 100 میکرو ) باعث افت ولتاژ حدود 0.2 در جریان 2 آمپر میشه و از طرفی باعث کاهش ریپل میشه به نظرتون فیلتر رو بزارم یا کلا خذفش کنم ؟؟

با تشکر
    آرزوی سرافرازی برای ایران عزیز . . .

دیدگاه

نوشته اصلی توسط rezamajdi نمایش پست ها
      تو جریان های پایین گرمایی قطعات معمولیه اما همین که جریان رو بیشتر از1.5 آمپر کنی دیگه شروع میکنه به داغ شدن
      با توجه به گفته ی قبلی شما مبنی بر این که داغ شدن سلف ( ولتاژ 2 و جریان 2 ) غیر طبیعی هست و احتمال اشباع شدن سلف ( بدلیل کاهش فرکانس فاحش آی سی ) وجود داره
      و با توجه به این که فرکانس آی سی همون 52 کیلوهرتز اندازه گیری شده
      1_بفرماید داغ شدن سلف اول و دوم ( مخصوصا سلف دوم بشکه ای 33 میکرو هانری 4 آمپر که اصلا نمیشه دست روش نگه داشت ) و گرم شدن خازن ها چه توجیه منطقی میتونه داشته باشه ؟؟؟
      2_اگه ممکنه دلیل این که چنین شکل موج عجیبی در دیوتی سایکل های پایین تولید میشه چیه ؟؟
      3_ با توجه به این که قرار دادن فیلتر در خروجی مدار ( سلف 33 میکرو و خازن 100 میکرو ) باعث افت ولتاژ حدود 0.2 در جریان 2 آمپر میشه و از طرفی باعث کاهش ریپل میشه به نظرتون فیلتر رو بزارم یا کلا خذفش کنم ؟؟

با تشکر
      1- نمیدونم ، چون به مدار دسترسی ندارم عیب یابی برام سخته ، داغ شدن سلف خروجی ممکنه به خاطر این باشه که اصلا این سلف 4 آمپر نیست ، سایزش چند در چنده؟!!
      2- دقیق نمیدونم ؛ به نظرم به خاطر کار کردن در مد DCM هست
      3- افت ولتاژ به خاطر مقاومت دی سی سلف هست ، شما میتونید با جایگزین کردن سلف مناسب تر این مورد رو حل کنی ،
      به امید روزی که شما رو بر بالاترین نقطه ی علم الکترونیک ببینم . زنده باد ECA.
      الکترونیک قدرت
      الکترونیک آنالوگ
      طراحی و تولید انواع مدارات الکترونیک در تیراژ انبوه
      ---------------------BMCELEC@-------------------
      ------------www.hoseyniemeni.ir-----------
      ---------------www.bmc-elec.com--------------
      ---------------www.bmc-elec.ir--------------

دیدگاه

نوشته اصلی توسط hoseyni emeni نمایش پست ها
        1- نمیدونم ، چون به مدار دسترسی ندارم عیب یابی برام سخته ، داغ شدن سلف خروجی ممکنه به خاطر این باشه که اصلا این سلف 4 آمپر نیست ، سایزش چند در چنده؟!!
        2- دقیق نمیدونم ؛ به نظرم به خاطر کار کردن در مد DCM هست
        3- افت ولتاژ به خاطر مقاومت دی سی سلف هست ، شما میتونید با جایگزین کردن سلف مناسب تر این مورد رو حل کنی ،
        1_ دوست عزیز این سلف رو به عنوان سلف تروئیدی 100 میکرو 8 آمپر قطر 18 میلی متر از فروشگاه گرفتم که خودتون پیشنهاد دادید و به نظرم برای این مدار سلف خوبیه شناسه کالا 2031001041
        2_سلفی که به عنوان فیلتر گذاشتم سلف 33 میکرو 4 آمپر بشکه ای با شناسه 2031001022

البته یه مورد عجیب دیدم این سلف 33 میکرو به صورت بسته های 5 تایی فروخته میشه حالا از بین این 5 تا یکیشون رو که کاورش در آوردم دیدم قطر سیمش کمتر از سایرین هست
        اول کار این سلف رو مدار بود بعدش تعویضش کردم در حد چند صدم ولت افت ولتاژ کم شد اما هنوز افت ولتاژ چند دهم ولتی وجود داره
        بعید میدونم قطر سیم سلف ها کم باشه حتی به نظرم زیاد هم هست

نظرتون چیه ؟؟ دلیل این افت ولتاژ زمانی که سلف بشکه ای 33 میکرو وجود داره چیه ؟؟؟

دیدگاه

1_ دوست عزیز این سلف رو به عنوان سلف تروئیدی 100 میکرو 8 آمپر قطر 18 میلی متر از فروشگاه گرفتم که خودتون پیشنهاد دادید و به نظرم برای این مدار سلف خوبیه شناسه کالا 2031001041
          2_سلفی که به عنوان فیلتر گذاشتم سلف 33 میکرو 4 آمپر بشکه ای با شناسه 2031001022

البته یه مورد عجیب دیدم این سلف 33 میکرو به صورت بسته های 5 تایی فروخته میشه حالا از بین این 5 تا یکیشون رو که کاورش در آوردم دیدم قطر سیمش کمتر از سایرین هست
          اول کار این سلف رو مدار بود بعدش تعویضش کردم در حد چند صدم ولت افت ولتاژ کم شد اما هنوز افت ولتاژ چند دهم ولتی وجود داره
          بعید میدونم قطر سیم سلف ها کم باشه حتی به نظرم زیاد هم هست

نظرتون چیه ؟؟ دلیل این افت ولتاژ زمانی که سلف بشکه ای 33 میکرو وجود داره چیه ؟؟؟
          1- دوست عزیز منظور بنده سلف اصلی نبود ! سلف خروجی که بشکه ای هست بود !
          2- به هر حال وقتی سلفتون داغ میکنه علتش اینه که اشباع میشه! (البته داغ کردن تا دمای 60 درجه معمولیه) وقتی اشباع میشه که نتونه همچین جریانی رو تحمل کنه ، پس بنده کاری به این ندارم که فروشنده سلف رو به چه اسمی بهتون فروخته ، اینو میدونم که تحمل 4 آمپر رو نداره ،
          شما میتونید مقاومت DCR سلف رو اندازه بگرید ، از جریان یک آمپر عبور بدید و هر ولتاژی که دوسرش افتاد برابر با مقاومت DCR بر حسب اهمه!
          دلیل افت ولتاژ میتونه DCR سلف یاشه!
          الکترونیک قدرت
          الکترونیک آنالوگ

دیدگاه

سلام

برای خنک کردن رگولاتور lm2576 smd که با قطعات جانبی رو یه برد داخل یه باکس کوچیک قرار داره میخوام یه فن بزارم و قصد دارم با اندازه گیری توان خروجی و جریان خروجی ماژول رگولاتور
            دور فن رو تنظیم کنم
            تنها سوالم اینه که داغ شدن این رگولاتور به توان خروجی اون بستگی داره یا جریان خروجی ؟؟
            البته برای رگولاتور های خطی که مستقیما به توان خروجی مرتبط هست
            به نظر خودم قاعدتا باید به توان خروجی مرتبط باشه اما بارها که تست کردم دیدم تنها به جریان خروجی مرتبط هست !!!
            یعنی اگه مثلا 3 امپر ( توان 9 وات ) جریان بگیریم رگولاتور خیلی داغ میشه اما اگه مثلا 1 امپر جریان ( توان 20 وات ) رو بگیریم کمتر داغ میشه !

نظر دوستان چیه ؟؟؟

دیدگاه

سلام

برای خنک کردن رگولاتور lm2576 smd که با قطعات جانبی رو یه برد داخل یه باکس کوچیک قرار داره میخوام یه فن بزارم و قصد دارم با اندازه گیری توان خروجی و جریان خروجی ماژول رگولاتور
              دور فن رو تنظیم کنم
              تنها سوالم اینه که داغ شدن این رگولاتور به توان خروجی اون بستگی داره یا جریان خروجی ؟؟
              البته برای رگولاتور های خطی که مستقیما به توان خروجی مرتبط هست
              به نظر خودم قاعدتا باید به توان خروجی مرتبط باشه اما بارها که تست کردم دیدم تنها به جریان خروجی مرتبط هست !!!
              یعنی اگه مثلا 3 امپر ( توان 9 وات ) جریان بگیریم رگولاتور خیلی داغ میشه اما اگه مثلا 1 امپر جریان ( توان 20 وات ) رو بگیریم کمتر داغ میشه !

نظر دوستان چیه ؟؟؟
              سلام ،
              کاملا در دیتاشیت توضیح داده شده ،
              تلفات برابر است با توان ورودی منها توان خروجی ، حالا این تلفات روی 2576 ودیود بیشتر از بقیه قطعاته ، با توجه به اینکه راندمان 2576 بسته به ولتاژ وجریان ورودی و خروجی متفاوته (از 60 تا 90 درصد)
              در کل نمیشه قاعده ی کلی براش تعیین کرد ، بهتره به دیتاشیت و نمودار مربوطه مراجعه کنید.
              الکترونیک قدرت
              الکترونیک آنالوگ

دیدگاه

سلام. سوالم اینه اگه بخوام ورودی این ماژول رو ( lm2576 ) از آداپتورهای سوییچینگ تامین کنم آیا مشکلی وجود داره؟
                دوستان لطفا توضیح بدن

دیدگاه

سلام خدمت اساتید محترم من ی مدار ولتاژ متغیر ۵۰ولت وجریان
                  حدود۳تا۴امپر میخوام حالا به نظرتون از چه مدار استفاده کنم
                  از چه رگلاتور متغیری استفاده کنم و اگه نقشه ای چیزی دارید
                  برام بزارید ممنوم میشم

دیدگاه

با سلام چند سوال در مورد رگولاتور lm2576 :
                    1.اول اینکه تفاوت اساسی lm2576 با lm2596 در چی هست ؟ در فرکانس اسیلاتور داخلی هست ؟ یا موارد دیگه ای هم تفاوت دارن ؟ چون من دیتاشیت رو خودنم یکی 52 بود و یکی 140
                    2 .سوال دوم اینکه در مورد انتخاب سلف برای lm2576 نوع متغیرش عکسش رو در زیر گذاشتم اول اینکه محور عمودی نوشته ,ولت (مکیروثانیه) زده voltage time نمیفهمم یعنی چی ؟ چون برای lm2576 نوع ثابت فقط نوشته ولتا ژ

و اینکه مقدار خازن رو چطور انتخاب کنیم یک فرمولی در دیتاشیت گفته اما نمیدونم چقدر دقیقه ؟
                    خدایا یکی بزرگترین آرزویهایم در این دنیا این است که همه مردم حالشان خوب باشد و احساس خوشبختی داشته باشند....

دیدگاه

نوشته اصلی توسط fmicro نمایش پست ها
                      با سلام چند سوال در مورد رگولاتور lm2576 :
                      1.اول اینکه تفاوت اساسی lm2576 با lm2596 در چی هست ؟ در فرکانس اسیلاتور داخلی هست ؟ یا موارد دیگه ای هم تفاوت دارن ؟ چون من دیتاشیت رو خودنم یکی 52 بود و یکی 140
                      2 .سوال دوم اینکه در مورد انتخاب سلف برای lm2576 نوع متغیرش عکسش رو در زیر گذاشتم اول اینکه محور عمودی نوشته ,ولت (مکیروثانیه) زده voltage time نمیفهمم یعنی چی ؟ چون برای lm2576 نوع ثابت فقط نوشته ولتا ژ

و اینکه مقدار خازن رو چطور انتخاب کنیم یک فرمولی در دیتاشیت گفته اما نمیدونم چقدر دقیقه ؟
                      سلام
                      1- تفاوت در فرکانس سوییچینگ و متعاقبا سلف و خازن خروجی است. ضمنا فرکانس سوییچینگ LM2596 طبق دیتاشیت 150KHz است.
                      2- پارامتر ET طبق فرمول ارائه شده در جدول محاسبه می شود.
                      3- خازن طبق فرمول سمت چپ و مثال سمت راست مجاسبه میشود. به علامت بزرگتر یا مساوی دقت کنید. مقداری که برای مدار در نظر میگیرید باید بزرگتر یا مساوی مقدار محاسبه شده باشد.
                      جدیدترین ویرایش توسط K1.IEEE; ۱۶:۰۲ ۱۳۹۹/۰۴/۰۴.
                      *** يا راهي خواهم يافت، يا راهي خواهم ساخت ... ***

دیدگاه

در مورد این پارامتر ET که گفتید خب فرض کنید خروجی من از 5 ولت تا 15 ولت متغییره اونوقت باید طبق رابطه زیر Vout رو چقدر در نظر بگیرم ؟ چون در مثال دیتاشیت مقدار vout را 8 ولت در نظر گرفته است :
                        در مورد محاسبه خازن مقدار 13300 ثابته ؟؟؟!
                        خدایا یکی بزرگترین آرزویهایم در این دنیا این است که همه مردم حالشان خوب باشد و احساس خوشبختی داشته باشند....

دیدگاه

نوشته اصلی توسط fmicro نمایش پست ها
                          در مورد این پارامتر ET که گفتید خب فرض کنید خروجی من از 5 ولت تا 15 ولت متغییره اونوقت باید طبق رابطه زیر Vout رو چقدر در نظر بگیرم ؟ چون در مثال دیتاشیت مقدار vout را 8 ولت در نظر گرفته است :
                          در مورد محاسبه خازن مقدار 13300 ثابته ؟؟؟!
                          خب اصولا نباید خروجی متغیر باشه. این مدارات توی بازار هم تجاری هستند و خب مسلما بهینه نیستند. همون طور که در فرمول ها می بینید پارامتر های مهمی مثل سلف خروجی از روی ولتاژ خروجی محاسبه میشه. همین طور به طور غیر مستقیم روی محاسبه ی مقدار خازن خروجی تاثیر می گذاره. حالا ممکنه خازن رو بشه اونقدر بالا در نظر گرفت که رنج گسترده ای از ولتاژ خروجی رو پوشش بده. ولی در مورد سلف اینطور نیست. در واقع اینطور بگم که در هر صورت مدار شما می تواند فقط در یک نقطه بهینه باشد و در باقی نقاط تضمینی برای کیفیت خروجی وجود نداره.
                          بله. عدد 13300 ثابت فرمول هست.
                          *** يا راهي خواهم يافت، يا راهي خواهم ساخت ... ***

دیدگاه

با سلام خدمت همه دوستان
                            1-اگه بخایم یک ترانس 220 به 16 ولت را به LM2576 متصل کنیم از پل دیود معمولی میتونیم استفاده کنیم یا باید شاتکی باشه
                            2- مدار من طبق دیتا شیت هست ولی پل دیود بیشتر از 50 درجه داغ میشه و همچنین صدای ویز ویز هم از دستگاه میاد
                            مقادیر - خازن ورودی 470 میکرو فاراد - سلف 100 میکرو هانری بشکه ای- خازن خروجی 2200 میکرو فاراد -جریان هم نزدیک 1 آمپر هست
                            اینم بگم که بر طبق فرمول دیتا شیت فدیبک را ساختم تا 12 ولت بگیرم - مدارم حتی 3 تا 4 ساعت هم بدون مشکل زیر بار کار میکنه ولی احساس میکنم این صدای ویز ویز این داغی غیر طبیعیه- اول هم سلف 220 میکرو بود تبدیلش کردم به 100 میکرو صدای ویز ویز خیلی کمتر شده
                            جدیدترین ویرایش توسط mohammadnk; ۱۹:۳۹ ۱۳۹۹/۰۴/۲۹.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                            X