اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

سوالات کوتاه خودتون رو در انجمن منابع تغذیه این جا بیان کنین.

Collapse
این موضوع بسته شده است.
X
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : سوالات کوتاه خودتون رو در انجمن منابع تغذیه این جا بیان کنین.

نوشته اصلی توسط irasol
    به نام خدا
    سلام
    درمورد ترانس باید حتما از لاک استفاده کنیم یا نه؟ اگرفقط از چسب مخصوص ترانس (همان چسب زرد رنگ ) استفاده بشود ایا ترانس صدا خواهد داد ؟
    اگر از چسب بانسمان استفاده شود چطور؟
    سلام
    صدایه تراس مربوط به طرز پیچیدنش میشه که باید محکم و دقیق و بدونه فاصله بپیچید صدا نمیده
    برای رفع صدای ترانس از شارلاک یا چسب PVC استفاده میشه

دیدگاه

اسنابر چه فایده ای در فلایبک داره؟
      نبودش چه ایرادی بوجود میاره؟
      __________________________________________________ __________________________________________________ _____
      درایو IGBT چه فرقی با ماسفت داره؟
      چطور میشه درایوش کرد؟
      __________________________________________________ __________________________________________________ _____
      چطور میشه برای TL494 فیدبک گذاشت ؟

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -- - - - - -
      هر کدوم رو تونستید جواب بدین

ممنون
      به امید روزی که شما رو بر بالاترین نقطه ی علم الکترونیک ببینم . زنده باد ECA.
      الکترونیک قدرت
      الکترونیک آنالوگ
      طراحی و تولید انواع مدارات الکترونیک در تیراژ انبوه
      ---------------------BMCELEC@-------------------
      ------------www.hoseyniemeni.ir-----------
      ---------------www.bmc-elec.com--------------
      ---------------www.bmc-elec.ir--------------

دیدگاه

نوشته اصلی توسط hoseyni imeni
        اسنابر چه فایده ای در فلایبک داره؟
        نبودش چه ایرادی بوجود میاره؟
        درایو IGBT چه فرقی با ماسفت داره؟
        چطور میشه درایوش کرد؟
        چطور میشه برای TL494 فیدبک گذاشت ؟

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -- - - - - -
        هر کدوم رو تونستید جواب بدین

ممنون
        سلام
        1 -)برای حذف اسپایک های تولید شده توسط بار های سلفی (ترانس ,pcb ......)

باعث سوختن سوئیچ ها میشود

اسنابر های مختلفی وجود دارند Zener Diode - C - RC - RCDو..... که اکثرا در فلای بک از RCD برای کلامپ ترانس استفاده میشه (به خاطر تلفات کم تر )
        http://www.fairchildsemi.com/an/AN/AN-4147.pdf
        http://www.irf.com/technical-info/designtp/tpap-5.pdf

2 -) تفاوت چدان زیادی با هم ندارن بیشترین تفاوت در تامین جریان پیک و ولتاژ برای اشباع کامل گیت هستش برای IGBT ولت 18-14 ولی برای موسفت 12-16

موسفت ها دارای Qg بالایی نسبت به IGBT با جریان مشابه خود دارن (در تکنولوژی های تازه برای ساخت موسفت این مشکل تا حدودی حل شده)

3 -) در مورد فید بک هم توی هندبوک مک گروهیل و کتاب مارتی براون و اپلیکیشن ها کاملا توضیح داده شده (توی انجمن هم بحث شده)

دیدگاه

سلام دوستان. کسی کتاب پرسمن رو داره؟ انگلیسی یا فارسی هرکدوم رو داشتید بذارید. کتاب مارتی براون انگلیسیش رو دانلود کردم ولی پرسمن رو نتونستم دانلود کنم. اگه مارتی براون فارسی هم داشتید ممنون میشم بذارید :mrgreen:
          سپاس بی پایان
          لطفا سوالات فنی رو به جای پیام خصوصی در انجمن مطرح کنید.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط محسن محمدشاهی
            سلام دوستان. کسی کتاب پرسمن رو داره؟ انگلیسی یا فارسی هرکدوم رو داشتید بذارید. کتاب مارتی براون انگلیسیش رو دانلود کردم ولی پرسمن رو نتونستم دانلود کنم. اگه مارتی براون فارسی هم داشتید ممنون میشم بذارید :mrgreen:
            سپاس بی پایان
            مارتی براون فارسی؟؟؟؟؟؟؟؟ از شما بعیده مهندس.....راستی صبر کن ببینم....دانلود میکنی میندازی گوشه دستکتاپت؟؟؟؟؟/ یا هر از گاهی یه نگاهی هم میکنی؟
            اینم پرسمن.....البته کتابش ها :mrgreen: نه خودش :mrgreen: خودش رو واسه ایرانی ها فیلتر کرده :mrgreen:
            switching-power-supply-design-third-edition-.pdf
            اینم مک گرو هیل
            Switchmode_Power_Supply_Handbook_3rd_edi.pdf
            تکاور شدن جرات افزون کند.....هراس از دل مرد بیرون کند....

تا تکاور به تن زخمی خود جان دارد....مرز اسلام در این ملک نگهبان دارد.........

دیدگاه

نوشته اصلی توسط سعید دلشاد منور
              مارتی براون فارسی؟؟؟؟؟؟؟؟ از شما بعیده مهندس.....
              اینم پرسمن.....البته کتابش ها :mrgreen: نه خودش :mrgreen: خودش رو واسه ایرانی ها فیلتر کرده :mrgreen:
              switching-power-supply-design-third-edition-.pdf
              سلام سعید خان شما سرور مایی. دست گلت درد نکنه :applause: شرمنده انگار سوتی بزرگی دادم که گفتم فارسی .آقا من با خودش کار دارم نه کتابش. در ضمن اونو زنده میخوام برام بیاریدش(البته پلودش کنید) . امیدوارم بتونم به لطف شما و این کتابا چشمه های تغذیه سوییچینگ رو یاد بگیرم. :biggrin: . چند شبی میشه که خواب هسته و لاین فیلتر میبینم :mrgreen:

دیدگاه

سلام سعید خان شما سرور مایی. دست گلت درد نکنه :applause: شرمنده انگار سوتی بزرگی دادم که گفتم فارسی .آقا من با خودش کار دارم نه کتابش. در ضمن اونو زنده میخوام برام بیاریدش(البته پلودش کنید) . امیدوارم بتونم به لطف شما و این کتابا چشمه های تغذیه سوییچینگ رو یاد بگیرم. :biggrin: . چند شبی میشه که خواب هسته و لاین فیلتر میبینم :mrgreen:
                راستی داداش جان فکر نکنی ها به راحتی خوندن چند تا pdf طراح منبع تغذیه میشی؟ من خودم مدت زیادیه بی خوابی و این ور و اون ور زدن هیچی بلد نشدم

دیدگاه

راستی داداش جان فکر نکنی ها به راحتی خوندن چند تا pdf طراح منبع تغذیه میشی؟ من خودم مدت زیادیه بی خوابی و این ور و اون ور زدن هیچی بلد نشدم
                  نگو این طور خودت استادی. آره میدونم سعید جان شوخی میکردم. اون قدر نکته و اینا داره که من نمیتونیم ازش سردر بیاریم. به نظر من تاپیک هایی مثل تاپیک جناب B2 و جناب جبراییلی و ... شاید خیلی مفید تر باشه تا این که بیشتر وقتمون رو این کتابا بذاریم.

دیدگاه

سلام دوستان. من دارم یه هسته کوچیک رو میپیچم ولی نمیدونم جهت پیچیدنش دقیقا چه جوریه. و این که از بالا شرع کنم یا پایین؟ حدسم اینه که اولیه و ازگیلاری همجهت و ثانویه خلاف جهت باشه. راستی اون نقطه هایی که رو قسمت سیملوله هسته مدار گذاشته شده چه معنی میده؟ شرمنده سوالاتم مبتدیه اما واقعیتش تا حالا هسته سوییچینگ نپیچیدم :surprised:. :mrgreen: میخوام از این هسته کوچیک شروع کنم. راستی هسته ای که دارم فاصله هوایی زیادی بین قسمت وسطیش داره. مشکلی داره؟ حدودا 2.5 میلی متر میشه.
                    http://danyk.cz/impulz2_en.html
                    سپاس فراوان

دیدگاه

شبیه این پیچیده میشه:
                      http://danyk.cz/impulz_en.html

فکر کنم اون نقطه ها محل شروع باشه.(اگه اشتباهه دوستان تصحیح کنن چون اینو حدس زدم)
                      نه مشکلی نیست.
                      به امید روزی که شما رو بر بالاترین نقطه ی علم الکترونیک ببینم . زنده باد ECA.
                      الکترونیک قدرت
                      الکترونیک آنالوگ
                      طراحی و تولید انواع مدارات الکترونیک در تیراژ انبوه
                      ---------------------BMCELEC@-------------------
                      ------------www.hoseyniemeni.ir-----------
                      ---------------www.bmc-elec.com--------------
                      ---------------www.bmc-elec.ir--------------

دیدگاه

شما رو قسم به اون هسته فریتتون اون لینک هارو نذارین :mrgreen: کم مونده بالا بیاریم.....پی سی بی کشیده در حد....اه اه
                        محسن جونم همیشه یادت باشه اگزیلاری و خروجی چون ازشون ولتاژی میگیریم پس همدست هستن :mrgreen: یعنی هم فاز پیچیده میشن (عجب کلمه ای :mrgreen
                        همیشه اولیه مخالف ایناست
                        والا من با دیدن اون شماتیک آماده و نقشش کمی سست شدم....والا یه نفر محاسباتش رو کرده و مدار رو اماده گذاشته اونجا...خب اگه تو بیای ولتاز یا توان خروجی رو یکم این ور یا اون ور کنی چیکار میکنی؟

دیدگاه

شما رو قسم به اون هسته فریتتون اون لینک هارو نذارین :mrgreen: کم مونده بالا بیاریم.....پی سی بی کشیده در حد....اه اه
                          محسن جونم همیشه یادت باشه اگزیلاری و خروجی چون ازشون ولتاژی میگیریم پس همدست هستن :mrgreen: یعنی هم فاز پیچیده میشن (عجب کلمه ای :mrgreen
                          همیشه اولیه مخالف ایناست
                          والا من با دیدن اون شماتیک آماده و نقشش کمی سست شدم....والا یه نفر محاسباتش رو کرده و مدار رو اماده گذاشته اونجا...خب اگه تو بیای ولتاز یا توان خروجی رو یکم این ور یا اون ور کنی چیکار میکنی؟
                          قربون دستت سعید جان. دلت میاد تورو به خدا؟ پی سی بی به این نازی کجای دنیا پیدا میشه؟ :mrgreen: از روش بلدوزری استفاده کرده :mrgreen: همون طور که شما و hoseyni imeni عزیز راهنمایی کردن هسته رو تموم کردم. ولتاژ خروجی رو میشه این ورو اونور کرد چون تو توضیحاتش نوشته با یه سری تغییرات کوچیک میشه این کارو کرد. من برای همون 14.5 ولت مثل خودش پیچیدم. حالا تا بریم تمومش کنیم بینم جواب میده :mrgreen:

دیدگاه

قربون دستت سعید جان. دلت میاد تورو به خدا؟ پی سی بی به این نازی کجای دنیا پیدا میشه؟ :mrgreen: از روش بلدوزری استفاده کرده :mrgreen: همون طور که شما و hoseyni imeni عزیز راهنمایی کردن هسته رو تموم کردم. ولتاژ خروجی رو میشه این ورو اونور کرد چون تو توضیحاتش نوشته با یه سری تغییرات کوچیک میشه این کارو کرد. من برای همون 14.5 ولت مثل خودش پیچیدم. حالا تا بریم تمومش کنیم بینم جواب میده :mrgreen:
                            راستی داداش محسن تموم قطعاتش رو عین خودش میخای برداری؟ ترانزیستور و ماسفت رو ببین مشابهش هست استفاده کن
                            جون میده واسه تولید این مدار ها :-? :-?
                            راستی سایز هسته چند بود؟ گپ رو از وسط باشه بهتره...اصلا بهتره یه هسته و بوبین تازه بخری

دیدگاه

اصلا اقا بیایم ولتاژ خروجی اینو تغییر بدیم با

والا تو نت زیاده از این نوع مدار ها....اگه بتونیم خروجی رو تغییر بدیم خیلی عالی میشه ..یه چیز مفید هم یاد میگیریم

دیدگاه

راستی داداش محسن تموم قطعاتش رو عین خودش میخای برداری؟ ترانزیستور و ماسفت رو ببین مشابهش هست استفاده کن
                                جون میده واسه تولید این مدار ها :-? :-?
                                راستی سایز هسته چند بود؟ گپ رو از وسط باشه بهتره...اصلا بهتره یه هسته و بوبین تازه بخری
                                نه مثلا شاید به جای tl431 زنر و مقاومت بزارم و بدم به اوپتو. به جای 4n35هم pc817. این که ماسفت نداره. یه 13005 داره.به جای ba159 هم سه تا 1n5819 متوالی میذارم. چون هنوز قطعات سفارش ندادم میخوام با چیزایی که دم دست دارم بسازم :mrgreen: هسته هم مال یه لامپ 55 واته وصتش هم فاصله هوایی بیخودی داره . کلا میخوام خرکی بسازمش ببینم جواب میده یا نه .اگه جواب نداد هم اشکالی نداره. دوباره مثل خودش میسازم میرم هستش رو عوض میکنم
                                اصلا اقا بیایم ولتاژ خروجی اینو تغییر بدیم با

والا تو نت زیاده از این نوع مدار ها....اگه بتونیم خروجی رو تغییر بدیم خیلی عالی میشه ..یه چیز مفید هم یاد میگیریم
                                فعلا اینو نمیخوام بسازم ولی سفارشم که کامل سد و دستم رسید همین مدارو + چند تا مدار با uc3842 و uc3843 هم قراره بسازم. خوب این مدار احتمالا به ازای هر دور ثانویه 2.4 ولت میده. کافیه زنر اوپتو رو عوض کنیم با مقاومت 220 اهم 2 وات و خازن خروجی. همچنین ولتاژ دیود رو هم 8 برابر ولتاژ خروجیمون انتخاب میکنیم. خیلی راحت.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                                X