اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

سوالات کوتاه خودتون رو در انجمن منابع تغذیه این جا بیان کنین.

Collapse
این موضوع بسته شده است.
X
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : سوالات کوتاه خودتون رو در انجمن منابع تغذیه این جا بیان کنین.

نوشته اصلی توسط محسن محمدشاهی
    نه مثلا شاید به جای tl431 زنر و مقاومت بزارم و بدم به اوپتو. به جای 4n35هم pc817. این که ماسفت نداره. یه 13005 داره.به جای ba159 هم سه تا 1n5819 متوالی میذارم. چون هنوز قطعات سفارش ندادم میخوام با چیزایی که دم دست دارم بسازم :mrgreen: هسته هم مال یه لامپ 55 واته وصتش هم فاصله هوایی بیخودی داره . کلا میخوام خرکی بسازمش ببینم جواب میده یا نه .اگه جواب نداد هم اشکالی نداره. دوباره مثل خودش میسازم میرم هستش رو عوض میکنم فعلا اینو نمیخوام بسازم ولی سفارشم که کامل سد و دستم رسید همین مدارو + چند تا مدار با uc3842 و uc3843 هم قراره بسازم. خوب این مدار احتمالا به ازای هر دور ثانویه 2.4 ولت میده. کافیه زنر اوپتو رو عوض کنیم با مقاومت 220 اهم 2 وات و خازن خروجی. همچنین ولتاژ دیود رو هم 8 برابر ولتاژ خروجیمون انتخاب میکنیم. خیلی راحت.
    والا به مدارت نگاه نکردم شاید مدار تو داره.....نمیدونم داداش با..کلا از مداراتی که جریان خروجی کمی دارن بدم میاد...خروجی باید جریان بده با....جریااااان
    خرکی نساز.....پیشنهاد من اینه نساز....10 تا ماسفت سوزوندم یک رول آیسی...نکن برادر من نکن :mrgreen:
    تکاور شدن جرات افزون کند.....هراس از دل مرد بیرون کند....

تا تکاور به تن زخمی خود جان دارد....مرز اسلام در این ملک نگهبان دارد.........

دیدگاه

سلام بر اساتید منابع تغذیه :biggrin:
      من یه پاور 12 ولت 7.2 امپر از تو PS2 در اوردم . خیلی چیز خفنیه . میخواستم ببینم میتونم برای امپلیفایر ازش استفاده کنم
      باتوجه به اینکه برای اینکار ساخته نشده و احتمالا مدار PS2 یه جریان ثابت ازش میکشیده ولی امپ جریانش متغیره ؟

اینم عکس پشت و روی برد :

http://s5.picofile.com/file/8127041942/DSC02827.jpg

http://s5.picofile.com/file/8127042018/DSC02826.jpg

دیدگاه

نوشته اصلی توسط سعید دلشاد منور
        والا به مدارت نگاه نکردم شاید مدار تو داره.....نمیدونم داداش با..کلا از مداراتی که جریان خروجی کمی دارن بدم میاد...خروجی باید جریان بده با....جریااااان
        خرکی نساز.....پیشنهاد من اینه نساز....10 تا ماسفت سوزوندم یک رول آیسی...نکن برادر من نکن :mrgreen:
        درست میگی سعید جان خرکی ساختمش جواب نداد . فکر کنم از هسته باشه چون وسطش گپ 2.5 میلی متری داره و وقتی به برق میزنم ترانزیستور داغ میکنه در حد تیم والیبال خروجی هم به زور تا 1.5 ولت میرسه .مدار هم درست بستم. بقیه المان های مدار هم اصلا گرم نمیشن. نظرت چیه سعیدجان. مشکل از چیز دیگه ای هم میتونه باشه؟
        لطفا سوالات فنی رو به جای پیام خصوصی در انجمن مطرح کنید.

دیدگاه

سلام .. تو خروجی اکثر منابع تغذیه سوییچینگ(هم آماده هم ساخته شده توسط خودم) ریپل ولتاز زیادی وجود داره اگه بخوایم یه مدار صوتی رو با یه منبع سوییچینگ راش بندازیم نویز شدیدی ایجاد و شنیده میشه این شرایط تو مدارات مخابراتی به مراتب بدتره :angry: :angry:با گذاشتن خازن ظرفیت بالا و رگولاتور مثل 7805 تاثیری حاصل نمیشه ولی از lm1117 استفاده کنی ردیف میشه... ولی یه مشکل هست اونم اینکه 1117 تا 1 آمپر جریان میده نه بیشتر....2 تاسوال :
          1-به این پدیده اصطلاحا چی میگن ؟؟؟ چرا ایجاد میشه وتوسط خازن حذف نمیشه؟؟ تشعشع مغناطیسی که توسط سیم منتقل میشه؟؟؟(عین عبارت کتاب دکتر ابریشمی و بعضی منابع خارجی)
          2-برا جریان بالا چه باید کرد؟؟؟
          thank :icon_razz:

خدایا لحظه ای ما را به حال خود وا مگذار....الهی آمین

دیدگاه

نوشته اصلی توسط محسن محمدشاهی
            درست میگی سعید جان خرکی ساختمش جواب نداد . فکر کنم از هسته باشه چون وسطش گپ 2.5 میلی متری داره و وقتی به برق میزنم ترانزیستور داغ میکنه در حد تیم والیبال خروجی هم به زور تا 1.5 ولت میرسه .مدار هم درست بستم. بقیه المان های مدار هم اصلا گرم نمیشن. نظرت چیه سعیدجان. مشکل از چیز دیگه ای هم میتونه باشه؟
            داداش صد در صد از ترانسه....شک نکن...اگه خروجی ولتاژ میده و با کشیدن یکم جریان افت ولتاژ در خروجی داری بدون از ترانسه

دیدگاه

کسی نبود سوال منو جواب بده؟؟؟؟ البته اینو من از خیلی ها پرسیدم نمیدونستن فک کنم از استاد جبرائیلی باید پرسید.. :agree:.
              نوشته اصلی توسط AMIR FARAHANI
              سلام .. تو خروجی اکثر منابع تغذیه سوییچینگ(هم آماده هم ساخته شده توسط خودم) ریپل ولتاز زیادی وجود داره اگه بخوایم یه مدار صوتی رو با یه منبع سوییچینگ راش بندازیم نویز شدیدی ایجاد و شنیده میشه این شرایط تو مدارات مخابراتی به مراتب بدتره :angry: :angry:با گذاشتن خازن ظرفیت بالا و رگولاتور مثل 7805 تاثیری حاصل نمیشه ولی از lm1117 استفاده کنی ردیف میشه... ولی یه مشکل هست اونم اینکه 1117 تا 1 آمپر جریان میده نه بیشتر....2 تاسوال :
              1-به این پدیده اصطلاحا چی میگن ؟؟؟ چرا ایجاد میشه وتوسط خازن حذف نمیشه؟؟ تشعشع مغناطیسی که توسط سیم منتقل میشه؟؟؟(عین عبارت کتاب دکتر ابریشمی و بعضی منابع خارجی)

خدایا لحظه ای ما را به حال خود وا مگذار....الهی آمین

دیدگاه

نوشته اصلی توسط sina8
                سلام بر اساتید منابع تغذیه :biggrin:
                من یه پاور 12 ولت 7.2 امپر از تو PS2 در اوردم . خیلی چیز خفنیه . میخواستم ببینم میتونم برای امپلیفایر ازش استفاده کنم
                باتوجه به اینکه برای اینکار ساخته نشده و احتمالا مدار PS2 یه جریان ثابت ازش میکشیده ولی امپ جریانش متغیره ؟

اینم عکس پشت و روی برد :

http://s5.picofile.com/file/8127041942/DSC02827.jpg

http://s5.picofile.com/file/8127042018/DSC02826.jpg
                چون میخای برای آمپلی فایر استفاده کنی اول از همه باید نویزا رو حذف کنی . میتونی با یه فیلتر ال سی نویزای سوییچینگ رو حذف کنی
                خودش هم فیلتر داره اما گذاشتن یه فیلتر کار رو بهتر میکنه
                یه سلف حقوی از تو پاور کهنه ی کامپیوتر بگیر با مثبت خروجی سری کن و بعد اون خازن بزار (مثلا دوتا خازن 100 میکرو با که با خازنای 100 10 و1نانو موازیه بزار تو خط خروجی)مثل این:

برای جریان کشی فک کنم گذاشتن چند خازن اضافی کارت رو راه بندازه البته زیاد نزار چون ممکنه تو لحظه ی اول جریان زیادش باعث سوختن دیود بشه(فکر کنم دوتا 470 بسه)
                حالا چرا خازنارو دوتا 470 دوتا 100 میکرو و ... گفتم؟آیا نمیشه به جای دوتا 470 یه 1000 گذاشت؟
                شدن میشه اما اگه چند خازن ظرفیت پایین بزاریم ESR یا همون مقاومت خازنا پایین میاد و میتونن تو یه لحظه جریان بیشتر بدن
                میتونی پل دیود و خازن ورودی رو ظرفیت بالا تر بزار
                امید وارم مفید واقع شده باشه.
                ---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
                کسی نبود سوال منو جواب بده؟؟؟؟ البته اینو من از خیلی ها پرسیدم نمیدونستن فک کنم از استاد جبرائیلی باید پرسید.. :agree:.
                برادر من یکم صبر کن یه روز دو روز سه روز بعد اگه جواب ندادن پست بزن.
                آره نویز زیادی وجود داره
                از همون روشی که برای سینا جان گفتم استفاده کن ایشالا مشکلت برطرف میشه
                1-فک کنم بهش بگن نویز حاصل از سویچینگ
                2-چون باید یه فیلتر یا خفه کننده(choke) باشه تا این نویزا رو تضعیف کنه و خازن دراین حالت فقط انرژی ذخیره میکنه پس باید یه سلف گذاشت تا با خاصیتی که داره اینا رو ضعیف کنه
                3-حتی بعضی از منابع خطی هم رو مدارات مخابراتی نویز میندازن.(به دلیل متریال نا مرغوب و چند مورد دیگه)
                4- فکر کنم نویزش هم الکتریکی باشه که از سیم رد میشه و هم مغناطیسی که دوروبر هسته هست و با دور کردن آمپ از منبع تغذیه این مشکل حل میشه یا دور هسته باید شیلد گذاشت.
                5-برای جریان بالا هم باید از همون روش فیلتر استفاده کرد و استفاده از رگلاتورای خطی مثل 7805 هم تلفات رو میبره بالا هم صرفه اقتصادی نداره
                __________________________________________________ ________________________________________________
                در ضمن منابع تغذیه فیدبک دار برای آمپلیفایرا چندان مناسب نیستن چون ممکنه آمپ حساس باشه و نویز بگیره(منظورم از این آمپای خیلی معمولیه)
                بعضی آمپا هستن که نویز نمیگیرن
                به امید روزی که شما رو بر بالاترین نقطه ی علم الکترونیک ببینم . زنده باد ECA.
                الکترونیک قدرت
                الکترونیک آنالوگ
                طراحی و تولید انواع مدارات الکترونیک در تیراژ انبوه
                ---------------------BMCELEC@-------------------
                ------------www.hoseyniemeni.ir-----------
                ---------------www.bmc-elec.com--------------
                ---------------www.bmc-elec.ir--------------

دیدگاه

نوشته اصلی توسط hoseyni imeni
                  چون میخای برای آمپلی فایر استفاده کنی اول از همه باید نویزا رو حذف کنی . میتونی با یه فیلتر ال سی نویزای سوییچینگ رو حذف کنی
                  خودش هم فیلتر داره اما گذاشتن یه فیلتر کار رو بهتر میکنه
                  یه سلف حقوی از تو پاور کهنه ی کامپیوتر بگیر با مثبت خروجی سری کن و بعد اون خازن بزار (مثلا دوتا خازن 100 میکرو با که با خازنای 100 10 و1نانو موازیه بزار تو خط خروجی)مثل این:

برای جریان کشی فک کنم گذاشتن چند خازن اضافی کارت رو راه بندازه البته زیاد نزار چون ممکنه تو لحظه ی اول جریان زیادش باعث سوختن دیود بشه(فکر کنم دوتا 470 بسه)
                  حالا چرا خازنارو دوتا 470 دوتا 100 میکرو و ... گفتم؟آیا نمیشه به جای دوتا 470 یه 1000 گذاشت؟
                  شدن میشه اما اگه چند خازن ظرفیت پایین بزاریم ESR یا همون مقاومت خازنا پایین میاد و میتونن تو یه لحظه جریان بیشتر بدن
                  میتونی پل دیود و خازن ورودی رو ظرفیت بالا تر بزار
                  امید وارم مفید واقع شده باشه.
                  ---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
                  برادر من یکم صبر کن یه روز دو روز سه روز بعد اگه جواب ندادن پست بزن.
                  آره نویز زیادی وجود داره
                  از همون روشی که برای سینا جان گفتم استفاده کن ایشالا مشکلت برطرف میشه
                  1-فک کنم بهش بگن نویز حاصل از سویچینگ
                  2-چون باید یه فیلتر یا خفه کننده(choke) باشه تا این نویزا رو تضعیف کنه و خازن دراین حالت فقط انرژی ذخیره میکنه پس باید یه سلف گذاشت تا با خاصیتی که داره اینا رو ضعیف کنه
                  3-حتی بعضی از منابع خطی هم رو مدارات مخابراتی نویز میندازن.(به دلیل متریال نا مرغوب و چند مورد دیگه)
                  4- فکر کنم نویزش هم الکتریکی باشه که از سیم رد میشه و هم مغناطیسی که دوروبر هسته هست و با دور کردن آمپ از منبع تغذیه این مشکل حل میشه یا دور هسته باید شیلد گذاشت.
                  5-برای جریان بالا هم باید از همون روش فیلتر استفاده کرد و استفاده از رگلاتورای خطی مثل 7805 هم تلفات رو میبره بالا هم صرفه اقتصادی نداره
                  __________________________________________________ ________________________________________________
                  در ضمن منابع تغذیه فیدبک دار برای آمپلیفایرا چندان مناسب نیستن چون ممکنه آمپ حساس باشه و نویز بگیره(منظورم از این آمپای خیلی معمولیه)
                  بعضی آمپا هستن که نویز نمیگیرن
                  ممنون بابت راهنمایی و اطلاعات مفیدتون .
                  خدا رو شکر نویز زیادی نداره ولی حتما روشی که گفتید رو انجام میدم تا اون یه ذره هم برطرف شه.
                  من نگرانیم بیشتر بخاطر فیدبک هست میترسم به پاور فشار باید یه چیزیش بشه .
                  یادمه یه بار تو یکی از تاپیک ها داداش بهنام گفت که فیدبک تو تغذیه امپ باعث میشه به کنترلر فشار بیاد و بسوزه

دیدگاه

سلام سید کمکم کن
                    تو این لینک گفته که با تغییر دورها و زنر 11.2 ولت میتونی ولتاژ خروجی رو تغییر بدی...چطوری؟
                    جریان خروجی رو هم میشه تغییر داد؟ چطوری؟
                    کلا طراحی از صفر رو یاد گرفتیم این جور تغییر دادن ها وسط کار واسمون سخته
                    http://danyk.cz/impulz3_en.html

دیدگاه

سلام دوستان
                      میخواستم بدونم نظرتون درباره ساخت ولتاژمتقارن به این شکل چیه؟ایاعیب خاصی داره بادرنظرگرفتن جریان500میلی امپری برای هرولتاژ؟

http://upload7.ir/imgs/2014-06/96628602698312497944.jpg
                      البته ولتاژزنردرحدی هست که درحالت بدون بارخودرگولاتورازطریقش اتصال کوتاه نشه!

دیدگاه

نوشته اصلی توسط discoveryy
                        سلام دوستان
                        میخواستم بدونم نظرتون درباره ساخت ولتاژمتقارن به این شکل چیه؟ایاعیب خاصی داره بادرنظرگرفتن جریان500میلی امپری برای هرولتاژ؟

oo: oo: oo: اینو تو عمل ساختی؟ جواب داده؟

دیدگاه

سلام سید کمکم کن
                          تو این لینک گفته که با تغییر دورها و زنر 11.2 ولت میتونی ولتاژ خروجی رو تغییر بدی...چطوری؟
                          جریان خروجی رو هم میشه تغییر داد؟ چطوری؟
                          کلا طراحی از صفر رو یاد گرفتیم این جور تغییر دادن ها وسط کار واسمون سخته
                          http://danyk.cz/impulz3_en.html
                          سلام
                          از کجا میدونی من سیدم؟ عضو موساد هستی؟
                          وقتی ولتاژ زنرها رو زیاد کنی ولتاژ خروجی افزایش پیدا میکنه .
                          جریان خروجی رو هم وقتی ولتاژت بالا رفت پایین میاد چون توان یکسانه پس باید سیم ها ثانویه رو نازک تر کنی و بالعکس.
                          البته اگه میخای توان رو ببری بالا باید ترانس و سیم های اولیه و ثانویه رو تقویت کنی.
                          اما اگه میخای یکم توان رو ببری بالا میتونی تعداد دورهای اولیه رو یکم کم کنی و بجاش سیم کلفت تر بپیچی.
                          الکترونیک قدرت
                          الکترونیک آنالوگ

دیدگاه

نوشته اصلی توسط discoveryy
                            سلام دوستان

اگه ولتاژ 10 ولت رگوله و ثابت باشه مشکلی نداره .
                            به اون زنر نیازی نیست

oo: oo: oo: اینو تو عمل ساختی؟ جواب داده؟
                            جواب میده
                            الکترونیک قدرت
                            الکترونیک آنالوگ

دیدگاه

نوشته اصلی توسط hoseyni imeni
                              سلام
                              از کجا میدونی من سیدم؟ عضو موساد هستی؟
                              وقتی ولتاژ زنرها رو زیاد کنی ولتاژ خروجی افزایش پیدا میکنه .
                              جریان خروجی رو هم وقتی ولتاژت بالا رفت پایین میاد چون توان یکسانه پس باید سیم ها ثانویه رو نازک تر کنی و بالعکس.
                              البته اگه میخای توان رو ببری بالا باید ترانس و سیم های اولیه و ثانویه رو تقویت کنی.
                              اما اگه میخای یکم توان رو ببری بالا میتونی تعداد دورهای اولیه رو یکم کم کنی و بجاش سیم کلفت تر بپیچی.
                              خیر اسرائیلی هستم :mrgreen:
                              تو اون سایت اصلا صحبت از تعداد دور نکرده.تو این سایت http://schmidt-walter.eit.h-da.de/smps_e/smps_e.html ولتاژ ورودی دی سی شده مینیمم رو 261 ولت گرفتم ولتاز دی سی شده ماکزیمم رو هم 339 ولت گرفتم .....فرکانس سوئیچ رو هم که تو سایت نگفته من 50 کیلو گرفتم با توجه به شکل موج های این سایت آلمانی منبع میره تو مد ناپیوسته...VOR رو هم حدود 171 ولت گرفتم(چون ماسفت موجود در مدار IRF840 هست و ولتاژش 500 ولته و هم دم دستم زنر 180 ولتی هست :mrgreen تعداد دور اولیه 157 و ثانویه 11 دور اومد.....درستن؟

دیدگاه

فک نکنم درست باشه.
                                یارو ساخته و جواب گرفته.
                                من به بعضی از این ماشین حسابا اطمینان ندارم.
                                الکترونیک قدرت
                                الکترونیک آنالوگ

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                                X