اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

بهترین منبع تغذیه بدون ترانس بوسیله خازن و مقاومت

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : بهترین منبع تغذیه بدون ترانس بوسیله خازن و مقاومت

نوشته اصلی توسط کیوان قاسمی
    سلام دوستان
    من فقط میخوام یه اپتو کوپلر رو روشن کنم
    یعنی 220 ولت رو به 24 یا 12 ولت وصل کنم و اپتو کوپلر هم با 10 میلی امپر هم روشن میشه
    مشکلی نیس از این مدار های بدون ترانس استفاده کنم؟
    از این مدار 3تا کنار هم لازم دارم برای چک کردن 3فاز
    توی برد میکرو هم دارم و چیز های دگ...حالا این برد 220 به 12 یا 24 رو از برد اصلی جدا کنم؟
    مدار پیشنهادیتونم بهم بگین
    نه مشکلی نیست. آره میشه از برد اصلی جداشون کرد. ولی لازم نیست . مدار پیشنهادی که چیزی نداره.
    یه سر برق شهر میره تو فیوز بعد میره تو مقاومت آجری بعد پل دیود بعد خازن و زنر.
    نوشته اصلی توسط BASIR G
    سلام دوستان من مدار زیر رو ساختم ولی نمیدونم چرا توحالت بی باری مقاومت ورودی 100 اهم 1 وات آتیش میگیره :redface:
    حتی بجاش مقاومت 3 وات گذاشتم بازهم آتیش گرفت مقدار مقاومت رو نصف کردم باز هم :angry:
    تمام قطعاتم نو هستم و از خازن گرفته تا زنر و پل دیود رو هم چند بار تعویض کردم باز هم همونطوره .
    از زمانی که به برق میزنم تا موقعی که مقاومت بسوزه ولتاژ دوسر زنز درسته و همون 24 ولته ولی 2 ثانیه بعد :NO:
    من از این مدار 24 ولت 50 میلی آمپر میخوام . ولی فعلا بیباری هم مشکل داره
    سلام فکر کنم 2800 بار تو این تاپیک گفتم که از مقاومت آجری استفاده بشه :biggrin: یا اینکه از سلف مقاومتی مناسب که مقاومت اهمی مناسبی داشته باشه استفاده بشه :biggrin: مقاومت های کربنی حتی 3 وات هم که باشه با چند بار زدن به برق اتصال باز میشن و چون مقاومتش زیاد میشه و از داخل هم قطعی توش به وجود میاد قوس الکتریکی به وجود میاد و آتیش میگیره.
    خیلی مواظب باشین باز هم تاکید میکنم هیچ وقت مقاومت کربنی نذارین که آتیش میگیره و خیلی خطرناکه :rolleyes:
    لطفا سوالات فنی رو به جای پیام خصوصی در انجمن مطرح کنید.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط محسن محمدشاهی
      نه مشکلی نیست. آره میشه از برد اصلی جداشون کرد. ولی لازم نیست . مدار پیشنهادی که چیزی نداره.
      یه سر برق شهر میره تو فیوز بعد میره تو مقاومت آجری بعد پل دیود بعد خازن و زنر.سلام فکر کنم 2800 بار تو این تاپیک گفتم که از مقاومت آجری استفاده بشه :biggrin: یا اینکه از سلف مقاومتی مناسب که مقاومت اهمی مناسبی داشته باشه استفاده بشه :biggrin: مقاومت های کربنی حتی 3 وات هم که باشه با چند بار زدن به برق اتصال باز میشن و چون مقاومتش زیاد میشه و از داخل هم قطعی توش به وجود میاد قوس الکتریکی به وجود میاد و آتیش میگیره.
      خیلی مواظب باشین باز هم تاکید میکنم هیچ وقت مقاومت کربنی نذارین که آتیش میگیره و خیلی خطرناکه :rolleyes:
      سلام،خیلی ممنون از پاسختون
      مقاومت چند وات بزارم و با چه مقاومتی 2,2مگا اهم ؟ اجری باشه گرم نمیکنه بردو؟
      از adc میکرو هم استفاده کردم نمیخوام نویز بیوفته
      مدار من بعد پل دیودی یه مقاومت موازی 5,6 کیلو و خازن 100میکروفاراد و یک دیود زنر 24 ولت داره و به اپوکوپلر وصل میشه
      میخوام بدونم درصد اطمینانش چقدره؟ چون 3تا ترانس 300میلی امپر واسه سه قاز میخوام بزارم که خیالم راحتتر باشه ولی کنار هم یکم جاگیره
      ممنون

دیدگاه

نوشته اصلی توسط کیوان قاسمی
        سلام،خیلی ممنون از پاسختون
        مقاومت چند وات بزارم و با چه مقاومتی 2,2مگا اهم ؟ اجری باشه گرم نمیکنه بردو؟
        از adc میکرو هم استفاده کردم نمیخوام نویز بیوفته
        مدار من بعد پل دیودی یه مقاومت موازی 5,6 کیلو و خازن 100میکروفاراد و یک دیود زنر 24 ولت داره و به اپوکوپلر وصل میشه
        میخوام بدونم درصد اطمینانش چقدره؟ چون 3تا ترانس 300میلی امپر واسه سه قاز میخوام بزارم که خیالم راحتتر باشه ولی کنار هم یکم جاگیره
        ممنون
        خواهش. مقامت موازی با خازن پلی استر رو 1 مگ 1/8 وات هم بزاری کافیه. نه گرم نمیکنه. منظورم مقاومت آجری برا ضربه گیر ورودی بود که با فیوز مدار سری میشه. مقدارش هم قبلا فک کنم گفته بودم چطور بزارین بود. این یکی هم داغ نمیکنه برا مدار شما. درصد اطمینانش اگه خازن پلی استر یا mkt مرغوب باشه خیلی زیاده. در ضمن مقدار خازن الکترولیت خروجی باید طوری بزارین که در حالت تخلیه کامل خازن پلی استر در لحظه زدن به برق از 24 بیشتر نشه. همین مقدار که گفتی کافیه. میتونی یه خازن پلی استر 100 نانو هم باهاش موازی کنی که نویزش کمتر شه. نویز و این حرفا کم داره. تو برد یخچال ها هم همین مدارارو میزارن. ضربه گیر رو آجری میزارن. خازن 275 ولتی رو mkt مرغوب میزارن.

دیدگاه

دوستان از این منباع تغذیه خازنی نهایتن چند آمپر میشه کشید؟
          یعنی اینکه بهترین نقشه ای که دیدید چند آمپر خروجی داشته؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط امیر محتشم
            دوستان از این منباع تغذیه خازنی نهایتن چند آمپر میشه کشید؟
            یعنی اینکه بهترین نقشه ای که دیدید چند آمپر خروجی داشته؟
            محدودیتی نداره ولی باید حساب کرد ببینید صرفه داره یا نه. اگه ولتاژ خروجی بالا باشه معمولا خوبه. من تا 2.5 آمپر هم گرفتم مشکلی نداره ولی سایز مدار خیلی بزرگ میشه. این پست رو نمیدونم دیدین یا نه :biggrin: اون الیدی 10 وااته که 1 آمپر میکشه و اگه تعداد لامپ ها بالا بود مثلا10 تا بود شاید بشه گفت صرفه داره :biggrin:
            http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=94969.msg645132#msg645132
            تو یه دستگاه یادمه تا 2.2 میکرو هم استفاده کرده بودن

دیدگاه

نوشته اصلی توسط محسن محمدشاهی
              محدودیتی نداره ولی باید حساب کرد ببینید صرفه داره یا نه. اگه ولتاژ خروجی بالا باشه معمولا خوبه. من تا 2.5 آمپر هم گرفتم مشکلی نداره ولی سایز مدار خیلی بزرگ میشه. این پست رو نمیدونم دیدین یا نه :biggrin: اون الیدی 10 وااته که 1 آمپر میکشه و اگه تعداد لامپ ها بالا بود مثلا10 تا بود شاید بشه گفت صرفه داره :biggrin:
              http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=94969.msg645132#msg645132
              تو یه دستگاه یادمه تا 2.2 میکرو هم استفاده کرده بودن
              دوست عزیز میشه لطف کنین یه نقشه خوب و تست شده با آمپر بالا رو برام بذارین

دیدگاه

سلام
                والا خیلی گشتم تا بتونم فرمول های منبع تغذیه خازن و مقاومت رو پیدا کنم
                نشد
                من 21 عدد ال ای دی کلاهی دارم، سفید
                میخوام یا همه رو تو یک رشته سری یا 3 رشته هفتایی روشن کنم
                اگر همه با هم سری بشن اون وقت به یک منبع 65 ولت 15 میلی آمپر احتیاج دارم
                اگر هم که 3 رشته 7 تایی باشن یک منبع 24 ولت 45 میلی آمپری
                مدار برای 12 ولت زیاده
                اما من میخوام بدونم دقیقا چکار میکنه این مدار
                تا اینجا متوجه شدم که مقاومت راکتانس تعیین کننده جریان خروجی میشه
                اما ولتاژ مدار باز یا ولتاژی که روی خروجی پل دیود میوفته رو چجور محاسبه میکنند؟

http://www.electroschematics.com/567...-power-supply/
                مدار توی این لینک مد نظم هست

دیدگاه

نوشته اصلی توسط عزیز خورشیدزاده
                  سلام
                  والا خیلی گشتم تا بتونم فرمول های منبع تغذیه خازن و مقاومت رو پیدا کنم
                  نشد
                  من 21 عدد ال ای دی کلاهی دارم، سفید
                  میخوام یا همه رو تو یک رشته سری یا 3 رشته هفتایی روشن کنم
                  اگر همه با هم سری بشن اون وقت به یک منبع 65 ولت 15 میلی آمپر احتیاج دارم
                  اگر هم که 3 رشته 7 تایی باشن یک منبع 24 ولت 45 میلی آمپری
                  مدار برای 12 ولت زیاده
                  اما من میخوام بدونم دقیقا چکار میکنه این مدار
                  تا اینجا متوجه شدم که مقاومت راکتانس تعیین کننده جریان خروجی میشه
                  اما ولتاژ مدار باز یا ولتاژی که روی خروجی پل دیود میوفته رو چجور محاسبه میکنند؟

http://www.electroschematics.com/567...-power-supply/
                  مدار توی این لینک مد نظم هست
                  اگر محاسبات برات مهم نیست ، با کمک این سایت به راحتی میتونید طبق ولتاژ و جریان خروجی مقادیر المان ها رو بدست بیاری :

http://danyk.cz/ledzar_en.html
                  - اَللّهُمَّ عَجِّل لِوَليِّکَ الفَرَج -
                  ارتباط با من : ir02x6
                  طراحی و ساخت انواع منابع تغذیه سوئیچینگ - SMPS Designer

دیدگاه

با سلام
                    بعد مدتها............
                    این مدار کار میکنه؟
                    آیا میشه گفت چون هم سر راه نول هم سر راه فاز خارن داره ایزولست؟
                    توان راکتیو دیگه چیه که دوستان میگن ؟http://img.bhs4.com/18/7/1877240dea6...a3a7_large.jpg

به امید روزی که شما رو بر بالاترین نقطه ی علم الکترونیک ببینم . زنده باد ECA.
                    الکترونیک قدرت
                    الکترونیک آنالوگ
                    طراحی و تولید انواع مدارات الکترونیک در تیراژ انبوه
                    ---------------------BMCELEC@-------------------
                    ------------www.hoseyniemeni.ir-----------
                    ---------------www.bmc-elec.com--------------
                    ---------------www.bmc-elec.ir--------------

دیدگاه

نوشته اصلی توسط hoseyni emeni نمایش پست ها
                      با سلام
                      بعد مدتها............
                      این مدار کار میکنه؟
                      آیا میشه گفت چون هم سر راه نول هم سر راه فاز خارن داره ایزولست؟
                      توان راکتیو دیگه چیه که دوستان میگن ؟http://img.bhs4.com/18/7/1877240dea6...a3a7_large.jpg

سلام
                      نه...نمیشه....ایزوله نیست
                      ایزولاسیون فقط با ترانس
                      ................Fx7SAM................

دیدگاه

دوست گرامی
                        به طوری که دوستان گفتند در روش کلاسیک این کار فقط با ترانس امکان داره .... برای من برای مدتها این سوال وجود داشت که چرا خازن توانایی ایزولاسیون مطمئن را ندارد ( در حالی که د ر مدارهایی که از نظر فنی نیازمند ایزولاسیون هستیم تغذیه خازنی میتواند مورد استفاده قرار گیرد ... مثل تغذیه برخی ماژولهای LCD ) ظاهرا فقط کیفیت خازن حتی برای انواع مرغوب ) برای یک اتصال امن قابل اطمینان به شمار نمیرفته است و این در حالی است که با تکنولوژی جدید و طی چند سال اخیر خازنهای SiO2 دقیقا به همین منظور مورد استفاده قرار گرفته اند که متاسفانه در بازار ایران موجود نمیباشند
                        Galvanic isolation is a way to isolate functional sections of electrical systems to prevent current flow. A brief explanation of differing methods to create galvanic isolation.
                        پاره ای از رویکردهای دفاعی

دیدگاه

QUOTE=سیدعلی.م;638894]سلام
                          نه...نمیشه....ایزوله نیست
                          ایزولاسیون فقط با ترانس[/QUOTE]
                          سلام
                          شما امتحان کردید؟
                          کسی امتحان کرده؟:gathering::gathering:[
                          میشه یکی تحلیل کنه چرا ایزوله نیست؟
                          الکترونیک قدرت
                          الکترونیک آنالوگ

دیدگاه

سلام
                            تست نکردم ولی خب تست کردنی که نیست
                            ایزوله نیست دیگه
                            جدیدترین ویرایش توسط سیدعلی.م; ۰۷:۲۹ ۱۳۹۵/۰۸/۱۶.
                            ................Fx7SAM................

دیدگاه

نوشته اصلی توسط سیدعلی.م نمایش پست ها
                              سلام
                              تست نکردم ولی خب تست کردنی که نیست
                              ایزوله نیست دیگه
                              سلام پسر عمو

علت اینکه ایزوله نیست چیه؟

الکترونیک قدرت
                              الکترونیک آنالوگ

دیدگاه

فکر می کنم یکی از علتها اینه که امپدانس خازن با بالا رفتن فرکانس کم می شه. همچنین تغییرات ناگهانی ولتاژ رو هم عبور می ده. یعنی کلا خازن فقط در برابر ولتاژ DC مدار باز عمل می کنه.
                                یه علت دیگه هم میتونه این باشه که در صورت سوختن خازن کلا ایزولاسیون از بین می ره و حتی جریان DC هم ازش عبور می کنه.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                                X