اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

بهترین منبع تغذیه بدون ترانس بوسیله خازن و مقاومت

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : بهترین منبع تغذیه بدون ترانس بوسیله خازن و مقاومت

قضیه جالب شد. یه درایور پاور ال ای دی که بالا لینکشو گذاشته بودم داشتم، باهاش سه تا ال ای دی معمولی بصورت سری با یه مقاومت وصل کردم 5 ثانیه روشنشون کرد بعد درایور سوخت!!! این دیگه چیه!

اضافه شده در تاریخ :
    یکی از دوستان همچین مداری ساخته و تو یک تایپک هم توی این انجمن گذاشته بود دوستان نظرشون درمورد کار این دوستمون چی هست؟

در جهان هرگز مشو مدیون احساس کسی - تا نباشد رایگان مهرت گروگان کسی
    گوهر خود را نزن بر سنگ هر ناقابلی - صبر کن پیدا شود گوهر شناس قابلی

دیدگاه

نوشته اصلی توسط sami222
      قضیه جالب شد. یه درایور پاور ال ای دی که بالا لینکشو گذاشته بودم داشتم، باهاش سه تا ال ای دی معمولی بصورت سری با یه مقاومت وصل کردم 5 ثانیه روشنشون کرد بعد درایور سوخت!!! این دیگه چیه!
      این درایور رو نباید به ال ای دی معمولی وصل کرد چون در هر صورت 300 میلی به ال ایدی میده و وقتی شما اونو بهشون وصل کردی led ها سوخته و اتصال کوتاه شده و درایورتونو سوزونده. مشکل از درایور نبوده. اگه بخوای led 5 میل رو باهاش روش کنی باید حد اقل 20 شاخه 3 تایی سری شده با یک مقاوت مثلا 56 اهم رو با هم موازی کنی بعد بزنی به درایور.
      نوشته اصلی توسط sami222
      یکی از دوستان همچین مداری ساخته و تو یک تایپک هم توی این انجمن گذاشته بود دوستان نظرشون درمورد کار این دوستمون چی هست؟
      این مدار کاملا خطی هست و با تغذیه خازنی فرق میکنه و راندمانش هم خیلی پایینه. راندمان این مدار میشه 3*18 ولت تقسیم بر 310 ولت که میشه 17 درصد. این مدار عمر بالایی میتونه داشته باشه ولی خوب راندمان خیلی پایینه. اگه بخوایم راندمان بالاتر بره باید تعداد ledهارو بیشتر کنیم و مقادیر رو هم تغییر بدیم. ولی این جور مدارا اصولی نیست. حتی منبع خازنی خیلی بهتر از این مداره چون تلفاتش خیلی کمتره. به صوت کلی منبع خازنی و خطی حتی اگه خوب هم کار بکنند ولی راندمانکمی داشته باشه به نظر من ارزش نداره چون قراره لامپ ال ای دی مصرف برقمون رو کمتر کنه نه بیشتر. بهترین کار اینه که از درایور مخصوص استفاده کنیم. ولی اگه مجبور بودی از منبع خازنی استفاده کنی حتما خازن الکترولیت ظرفیت بالا دو سر همه ی ال ایدی های سری شده بذارید چون تغذیه خازنی ریپل بالایی داره و حتی خودم امتحان کردم اگه خازن الکترولیت رو برداریم همهی ال ایدی ها به محض روشن شدن میسوزه!
      لطفا سوالات فنی رو به جای پیام خصوصی در انجمن مطرح کنید.

دیدگاه

این درایور رو نباید به ال ای دی معمولی وصل کرد چون در هر صورت 300 میلی به ال ایدی میده و وقتی شما اونو بهشون وصل کردی led ها سوخته و اتصال کوتاه شده و درایورتونو سوزونده. مشکل از درایور نبوده. اگه بخوای led 5 میل رو باهاش روش کنی باید حد اقل 20 شاخه 3 تایی سری شده با یک مقاوت مثلا 56 اهم رو با هم موازی کنی بعد بزنی به درایور.
        بازم جالب اینجاست که خود سه تا ال ای دی رو که با یه مقاومت 220 اهم سری کرده بودم نسوختند پاور ال ای دی سوخت!!!! این منبع پاور ال ای دی جریان کنترل شده 300 میلی میده وقتی ما با سه تا ال ای دی سفید که میشند 9 ولت و یه مقاومت 220 اهم هم برای کنترل ولتاژ جریان باهاش سری کردم سوختن پاور ال ای دی چه معنایی داره؟ :angry:

اضافه شده در تاریخ :
        دوستان نقش این mje13007 چی هست؟ با تغییر زنر میشه ولتاژ رو تغییر داد؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط sami222
          بازم جالب اینجاست که خود سه تا ال ای دی رو که با یه مقاومت 220 اهم سری کرده بودم نسوختند پاور ال ای دی سوخت!!!! این منبع پاور ال ای دی جریان کنترل شده 300 میلی میده وقتی ما با سه تا ال ای دی سفید که میشند 9 ولت و یه مقاومت 220 اهم هم برای کنترل ولتاژ جریان باهاش سری کردم سوختن پاور ال ای دی چه معنایی داره؟ :angry:
          نبایدمقاومت 220 اهم رو باهاش سری میکردی چون 220*0.3 میشه 66 ولت یعنی باید 66 ولت رو مقاومت بیفته تا لامپا روشن بشن.و ممکنه درایور قاطی کرده سوخته . درستش اینه که سه تا رو بدون مقاومت بزنی به درایور. در ضمن اول باید لامپ هارو وصل کنی بعد بزنی به برق. اگه اول بزنی به برق بعد لامپ هارو بزنی لامپ ها میسوزن چون خازن خروجی درایور خودشو یهو تو لامپای بیچاره تخلیه میکنه.

دیدگاه

الان بخوام یه منبع 12 ولتی 200 میلی آمپری برای ساخت یه لامپ led با همین ال ای دی های معمولی داشته باشم کدوم مناسته هم قیمت هم کیفیت مهمه !؟
            1. منبع با تغذیه خازنی
            2. منبع سویچینگ
            3.منبع با ترانس

دیدگاه

پاسخ : بهترین منبع تغذیه بدون ترانس بوسیله خ&

نوشته اصلی توسط sami222
              الان بخوام یه منبع 12 ولتی 200 میلی آمپری برای ساخت یه لامپ led با همین ال ای دی های معمولی داشته باشم کدوم مناسته هم قیمت هم کیفیت مهمه
              1. منبع با تغذیه خازنی
              2. منبع سویچینگ
              3.منبع با ترانس
              گزینه ی 3 صحیحه با این شرایطی که گفتی.
              [glow=green,2,300][b]بشر ممکن الخطاست
              درخت هرچه پربار تر سر به زیر تر[/glow]

دیدگاه

سلام.آقا من چند ساله دارم این کار رو میکنم و صدها لامپ هم فروختم شما همه ال ای دی ها رو سری کن و به یک منبع خازنی وصل کن (ال ای دی معمولی نه پاور) البته یادت باشه که پایه های ال ای دی در دسترس نباشه چون همونطور که خودت گفتی خروجی این منابع غیر ایزوله است.
                اصلا هم سری و موازی نکن.اینم قلقش که حاصله چند سال کار و تجربه است.
                ساخت سوئیچینگ-داریور ال ای دی- لامپ و پروژکتور ال ای دی

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ms2000
                  سلام.آقا من چند ساله دارم این کار رو میکنم و صدها لامپ هم فروختم شما همه ال ای دی ها رو سری کن و به یک منبع خازنی وصل کن (ال ای دی معمولی نه پاور) البته یادت باشه که پایه های ال ای دی در دسترس نباشه چون همونطور که خودت گفتی خروجی این منابع غیر ایزوله است.
                  این پیشنهاد خوبه و شما سعی کن همه led ها رو سری کنی تا ولتاژ بالاتری نیاز داشته باشن و جریان کمتر
                  با این اوصاف توان تلف شده روی منبع کمتر میشه و هم مقاومت ها کوچیکتر میشن و هم گرما کمتری تولید
                  می کنند البته اگر با هر چند دسته led یه زنر رو موازی کنید تا در صورت سوختن led ها همه خاموش نشن یا
                  نسوزند بهتر میشه البته اختیاری هست

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ms2000
                    همون منبع خازنی که توش از MJE استفاده شده رو می گین؟
                    چند تا LED ?
                    با مقاومت یا بی مقاومت؟
                    [glow=green,2,300][b]بشر ممکن الخطاست
                    درخت هرچه پربار تر سر به زیر تر[/glow]

دیدگاه

ممنون از دوستان
                      جناب ms2000 میشه نقشه مداری که استفاده کردید رو بذارید یا عکس از یک نمونه لامپی که ساختید رو قرار بدید؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ms2000
                        سلام :آقاا مسعود چرا پاور نه ؟!! مگه فرقشون چیه ؟ منظورت از معمولی همین کلاهی هاست ؟ از اس ام دی ها نمیشه استفاده کرد ؟
                        راستی شما راندمان درایورهاتو چک کردی ؟ نتیجه چی بود ؟

دیدگاه

پاسخ : بهترین منبع تغذیه بدون ترانس بوسیله خازن و &#

نوشته اصلی توسط محسن محمدشاهی
                          مدار 2 مال 220 ولت نیست اگه بزنی به 220 منفجر میشه کار دست خودت میدی. مدار 6 برای شما خوبه چون یه زنر وات بالا داره(دیود زنر+مقاومت+ترانزیستور npn=زنر وات بالا) و عمرا بسوزه و ولتاژ خروجی نمیتونه بالا تر از اون مقدار زنر بره و در صورت خرابی مشکلی برای مدار مورد نظر پیش نمیاد. ولی باید یه فیوز هم اول ورودی بذاری مثلا فیوز 100 یا 200 میلی آمپر. خازن هم از mkt استفاده کن اگه میخوای پولی استر بذاری باکیفیت بذار.
                          در ضمن چون لحظه اول روشن شدن جریان زیادی میکشه و کلید جرقه میزنه بهتره یه مقاومت 100 اهم هم تو ورودیش بهش اضافه کنی(آجری ترجیها چون معمولی ها جریان لحظه ای رو تحمل نمیکنن و اتصال باز میشن)
                          سلام : مهندس جان در این مدار چرا خازن c1 الکترولیت در نظر گرفته شده ؟ مگه نباید پلی استر یا mkt باشه ؟

دیدگاه

پاسخ : بهترین منبع تغذیه بدون ترانس بوسیله خازن و &#

نوشته اصلی توسط abmortezapour
                            سلام : مهندس جان در این مدار چرا خازن c1 الکترولیت در نظر گرفته شده ؟ مگه نباید پلی استر یا mkt باشه ؟
                            سلام این مدار تغذیه خازنی نیست. یه یکسویازی معمولیه که علاوه بر اون دو تا خازن 25 ولت الکترولیت+دیود گذاشته که ولتاژ منفی نسبت به گراند ازش استخراج کنند. در واقع این مدار مال ترانسه.

دیدگاه

پاسخ : بهترین منبع تغذیه بدون ترانس بوسیله خ&

نوشته اصلی توسط محسن محمدشاهی
                              سلام این مدار تغذیه خازنی نیست. یه یکسویازی معمولیه که علاوه بر اون دو تا خازن 25 ولت الکترولیت+دیود گذاشته که ولتاژ منفی نسبت به گراند ازش استخراج کنند. در واقع این مدار مال ترانسه.
                              اون خازنی که شما در پستهای قبلی گفتید mkt بگیره مگه همون c1 نیست ؟
                              منظورم این مداره:

دیدگاه

پاسخ : پاسخ : بهترین منبع تغذیه بدون ترانس بوسیله خ&

نوشته اصلی توسط abmortezapour
                                اون خازنی که شما در پستهای قبلی گفتید mkt بگیره مگه همون c1 نیست ؟
                                منظورم این مداره:
                                اونی که میگفتم مال 220 نیست مدار دومی بود. در مورد این مدار هم آره هم میتونید mkt بذارید هم پولی استر.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                                X