اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

این منبع خازنی برای راه اندازی فن 12 ولت 330 میلی آمپر خوبه ؟

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : این منبع خازنی برای راه اندازی فن 12 ولت 330 میلی آمپر خوبه ؟

سلام اگه اون دنیا رفتی سلام برسون > ولی این مدارا همیشه جواب میدن آخه هیچی نداره که جواب نده :bye
    لطفا سوالات فنی رو به جای پیام خصوصی در انجمن مطرح کنید.

دیدگاه

پاسخ : این منبع خازنی برای راه اندازی فن 12 ولت 330

یه سوال : میشه یه کاری کرد که با یه ولوم بشه ولتاژ فن رو کم و زیاد کرد؟

اگه مستقیم به صورت یه مدار تقسیم ولتاژ ببندم جواب میده؟ توانش میرسه؟

راستی رفتم قطعات رو بگیرم . فروشنده نبود . فردا بازم سر می زنم.
      [glow=green,2,300][b]بشر ممکن الخطاست
      درخت هرچه پربار تر سر به زیر تر[/glow]

دیدگاه

منظورم این شکلیه :
        اون خازن C2 هم 3300 میکرو هست.

ولی تو انتخاب مقدار ولوم مشکل دارم چون اگه کم انتخاب کنم ، یه مقداری از جریان از ولوم میگذره .
        اگر هم زیاد انتخاب کنم جریان کافی به فن نمی رسه .

آیا روش دیگه ای برای این کار وجود داره ؟ ( ولتاژ خروجی رو بتونی با یه ولوم کنترل کنی )
        اگه نه که دو باره همون مشکل بالایی ( مقدار مناسب برای ولوم ) پیش میاد .

دیدگاه

پاسخ : پاسخ : این منبع خازنی برای راه اندازی فن 12 ولت 330

نوشته اصلی توسط امیر حسین بیگدلی
          منظورم این شکلیه :
          اون خازن C2 هم 3300 میکرو هست.

ولی تو انتخاب مقدار ولوم مشکل دارم چون اگه کم انتخاب کنم ، یه مقداری از جریان از ولوم میگذره .
          اگر هم زیاد انتخاب کنم جریان کافی به فن نمی رسه .

آیا روش دیگه ای برای این کار وجود داره ؟ ( ولتاژ خروجی رو بتونی با یه ولوم کنترل کنی )
          اگه نه که دو باره همون مشکل بالایی ( مقدار مناسب برای ولوم ) پیش میاد .
          اگه ولوم بذاری دور فن رو نمیتونی کنترل کنی
          یا به lm317 بذار با از مدار زیر استفاده کن

دیدگاه

نوشته اصلی توسط اشکان غفارزاده.
            اگه ولوم بذاری دور فن رو نمیتونی کنترل کنی
            یا به lm317 بذار با از مدار زیر استفاده کن
            آره ، LM317 میذارم .

دیدگاه

سلام اگه نیاز به تغییر سرعت گسسته داری میتونی به جای ال ام 317 از یه کلید چند حالته که مثلا دیود های زنر 3.3 4.9 6 9 12 رو با زدن کلید موازی با دیود زنر متصل به ترانزیستور کنه تا ولتاژ بدون تلفات و استفاده از رگولاتور کم بشه. اگه بخوای 317 استفاده کنی ولتاژ زنر رو باید 15 ولت بذاری.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط محسن محمدشاهی
                سلام اگه نیاز به تغییر سرعت گسسته داری میتونی به جای ال ام 317 از یه کلید چند حالته که مثلا دیود های زنر 3.3 4.9 6 9 12 رو با زدن کلید موازی با دیود زنر متصل به ترانزیستور کنه تا ولتاژ بدون تلفات و استفاده از رگولاتور کم بشه. اگه بخوای 317 استفاده کنی ولتاژ زنر رو باید 15 ولت بذاری.
                نه ، باید پیوسته باشه.
                پس ولتاژ خازن ها همون 16 ولته ؟

یه سوال : میشه با این TL431 همین کار رو کرد ؟

دیدگاه

نه ، باید پیوسته باشه.
                  پس ولتاژ خازن ها همون 16 ولته ؟

یه سوال : میشه با این TL431 همین کار رو کرد ؟
                  بله همون 16 ولت. عجب فکری :biggrin: بله میشه! بهتر از این نمیشه! زنر متغیر فکر خوبیه

دیدگاه

بله همون 16 ولت. عجب فکری :biggrin: بله میشه! بهتر از این نمیشه! زنر متغیر فکر خوبیه
                    خوب یه نکته داره اینکه این TL431 ، سینک جریانه خوب پس جای اون مقاومت و زنر که به بیس MJE ختم میشه ، عوض میشه.

تو دیتا شیتش این مدار رو تحت عنوان High Current Shunt Regulator آورده :

حالا چون TL431 به صورت سینک جریان بوده از ترانزیستور PNP استفاده کرده .

ولی مقادیر درست برای مقاومت ها رو بگردم ببینم پیدا می کنم یا نه.

یه معادل هم برای MJE13005 که NPN بود می خوام که الآن باید PNP باشه.

دیدگاه

خوب یه نکته داره اینکه این TL431 ، سینک جریانه خوب پس جای اون مقاومت و زنر که به بیس MJE ختم میشه ، عوض میشه.

تو دیتا شیتش این مدار رو تحت عنوان High Current Shunt Regulator آورده :

حالا چون TL431 به صورت سینک جریان بوده از ترانزیستور PNP استفاده کرده .

ولی مقادیر درست برای مقاومت ها رو بگردم ببینم پیدا می کنم یا نه.

یه معادل هم برای MJE13005 که NPN بود می خوام که الآن باید PNP باشه.
                      برای pnp همون TIP42 بذارید خوبه. چون قرار نیست ولتاژ کلکتور امیتور زیاد باشه. اگه npn هم باشه باز TIP41 میشه گذاشت و از 13005 بهتر هم هست

دیدگاه

فهمیدم داستان مقاومت ها چیه!

این عکس رو ببینید :

خوب فرمول اینه :
                        کد:
                        Vo = Vref * ( 1 + ( R1 / R2 ) )
                        اون گره بین R1 و R2 رو ببینین . من فکر کردم منطورش از Vref ، ولتاژ اون گره هست . و با این حساب گفتم طبق قانون تقسیم ولتاژ ، ولتاژ اون نقطه هم برابره با :

کد:
                        Vref = (Vo * R2) / ( R1 + R2 )
                        و وقتی جا گذاری کنیم ، تو فرمول یه Vo که سمت راست تساوی داریم و یه Vo هم تو صورت فرمول Vref که باهم خط می خورن و دیگه Vo توی فرمول نیست.

با خودم گفتم این که نمیشه که .

بعد گشتم تا این عکس رو دیدم:

فهمیدم که Vref همون ولتاژ رفرنس داخلی TL431 هست . که برای این نوع آی سی 2.5 ولت هست .

پس فرمول برای این شماتیک ، میشه این :

کد:
                        Vout = 2.5 * ( 1 + ( R1 / R2 ) )

R1 برای کاهش جریانه. که جریان زیادی از TL431 نگذره .
                        R2 و R3 هم که تقسیم ولتاژن. و توانشون مهم نیست چون اونا رو تو رنج کیلو اهم انتخاب می کنیم که جریان کمی از اونا می گذره .

خوب موند مقاومت بالای TL431 که من نفهمیدم برای چیه ( اگه باز هم برای کاهش جریان باشه ، که یه دونه کاهش جریان قبلا داشتیم که جور نمیشه )

کسی می دونه برای چیه؟

دیدگاه

سلام ممنون از توضیحات. خوب اون مقاومت اگه نباشه همه ی جریان از Tl431 میگذره. دیگه اصلن ترانزیستور بایاس نمیشه. باید این مقاومت هم باشه که ولتاژ دو سرش بیفته رو امیتور بیس ترانزیستور. در ضمن برای مقدارش هم باید به بتا و جریانی که قراره از مجموعه بگذره توجه کنیم.

دیدگاه

در ضمن برای مقدارش هم باید به بتا و جریانی که قراره از مجموعه بگذره توجه کنیم.
                            متوجه نمی شم. بتا یعنی چی ؟ فکر کنم بتا مال ترانزیستور ها هست نه ؟

این نرم افزار رو پیدا کردم : regulator-desing نرم افزار محاسبات رگولاتور ها هست.

توی یه بخشش TL431 رو هم داره .
                            حداقل و حداکثر ولتاژ ورودی ، ولتاژ خروجی مد نظر ، جریان خروجی و یه پارامتر به نام "Idiv / Iref" رو می گیره که من نمی دونم چیه ؟
                            بعد هم مقدار مقاومت ها تقسیم ولتاژ و مقاومت ورودی رو حساب می کنه . توان مقاومت ورودی رو هم می گه .

این هم لینکش :
                            regulator-desing.exe
                            اگر اون پارامتره و بتا رو برام توضیح بدین ( اگه می دونین ) ممنون میشم.

دیدگاه

متوجه نمی شم. بتا یعنی چی ؟ فکر کنم بتا مال ترانزیستور ها هست نه ؟

این نرم افزار رو پیدا کردم : regulator-desing نرم افزار محاسبات رگولاتور ها هست.

توی یه بخشش TL431 رو هم داره .
                              حداقل و حداکثر ولتاژ ورودی ، ولتاژ خروجی مد نظر ، جریان خروجی و یه پارامتر به نام "Idiv / Iref" رو می گیره که من نمی دونم چیه ؟
                              بعد هم مقدار مقاومت ها تقسیم ولتاژ و مقاومت ورودی رو حساب می کنه . توان مقاومت ورودی رو هم می گه .

این هم لینکش :
                              regulator-desing.exe
                              اگر اون پارامتره و بتا رو برام توضیح بدین ( اگه می دونین ) ممنون میشم.
                              بتا که همون DC current gain هست دیگه(ضریب تقویت جریان) مثلا 1 میلی آمپر به بیس میدیم میتونه 100 میلی تو کلکتور جریان بده. پس بتا میشه 100. نرم افزار رو دیدم. اون پارامتر رو نمیدونم والا. مقاومت ورودی نیاز نیست بذاری چون خازن پلی استر نقش همون مقاومت ورودی رو بازی میکنه و جریان رو محدود میکنه.

دیدگاه

خواهش میکنم کاری نکردم. کارو سخت نمیکنه. بله 5 میکرو هست.
                                خوب برای 230 میلی:
                                220 ولت متناوب رو از 12 کم (ولتاژ خروجی نباید بیشتر از 170 باشه) میشه 208. حالا 208/0.230 میشه 904 اهم که همون مقاومت ظاهری هست. حالا با فرمول مقاومت ظاهری(راکتانس) ظرفیت خازن پلیستر مورد نظر رو به دست میاریم. (هر 1 میکرو خازن تو فرکانس 50 هرتز 3185 اهم راکتانس داره.) پس 3.5 میکرو فاراد خازن میخواد.
                                مقاومت آجری ورودی: به ازای هر 1 میکرو فاراد خازن 27 اهم مقاومت در ورودی باشه پس برای 3.5 میکرو به دست میاد 7.7 اهم مقاومت که اونی که تو رنج بازار هست انتخاب میکنیم مثلا 8 یا 10 اهم آجری(علت آجری انتخاب کردن تحمل جران لحطه ای بالا هست. جالبه بدونید که اینجا اگه 10 اهم بذاریم 0.5 وات بیستر توان نداریم ولی اگه مقاومت کربنی حتی 2 وات هم بذاریم بعد از یه مدت اتصال باز میشه). اگه بخوایم مقاومت کربنی استفاده کنیم باید از موازی کردن تعداد مناسب از مقاومت های 470 اهم استفاده کنیم که برای کار شما خیلی حجیم میشه.
                                فیوز هم برای هر 1 میکرو خازن 1 آمپر فیوز میذاریم. فیوز 3 یا 4 آمپر.ش
                                خازن های الکترولیت: (310 به توان 2) منهای (12 به توان 2) میکنیم حالا عدد به دست آمده رو در مقدار خازن پلی استر ضرب میکنیم. میشه 2429 میکرو فاراد که برای اطمینان بیشتر 3000 میگیریم. میشه از یه 3300 میکرو یا دو تا 1600 میکرو استفاده کرد.
                                یه سوال چرا برای حساب کردن خازن پلی استر 220 ولت رو ولتاژ ورودی قرار دادیم ولی برای محاسبه خازن الکترولیت ( خازن صافی) ولتاژ ورودی رو 310 ولت میگیریم.
                                (چرا تو محاسبه اول از ولتاژ َAC و تو محاسبه دوم از ولتاژ موثر) ؟؟؟
                                برخی آدمها[ تنها ] به یک دلیل از مسیر زندگی ما می گذرند [ تا ] به ما درسهایی بیاموزند ؛ که اگر می ماندند هرگز [ آن درسها را ] یاد نمی گرفتیم …

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                                X