اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

این منبع خازنی برای راه اندازی فن 12 ولت 330 میلی آمپر خوبه ؟

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : پاسخ : این منبع خازنی برای راه اندازی فن 12 ولت 330

نوشته اصلی توسط PouYa007
    یه سوال چرا برای حساب کردن خازن پلی استر 220 ولت رو ولتاژ ورودی قرار دادیم ولی برای محاسبه خازن الکترولیت ( خازن صافی) ولتاژ ورودی رو 310 ولت میگیریم.
    (چرا تو محاسبه اول از ولتاژ َAC و تو محاسبه دوم از ولتاژ موثر) ؟؟؟
    چون خازن پلی استر مقاومت طاهری داره و 220 متناوب هست و دی سی که بشه هم متوسطش همون 220 هست. اون 310 رو به این خاطر میذاریم که ممکنه در لحطه اتصال به برق رو قله (310) باشیم و خازن ها خالی باشن و به همین خاطر 310 در نظر میگیریم
    لطفا سوالات فنی رو به جای پیام خصوصی در انجمن مطرح کنید.

دیدگاه

پاسخ : این منبع خازنی برای راه اندازی فن 12 ولت 330 میلی آمپر خوبه ؟

ممنون من فکر دیگه ای میکردم
      برخی آدمها[ تنها ] به یک دلیل از مسیر زندگی ما می گذرند [ تا ] به ما درسهایی بیاموزند ؛ که اگر می ماندند هرگز [ آن درسها را ] یاد نمی گرفتیم …

دیدگاه

نوشته اصلی توسط امیر حسین بیگدلی
        سلام.

این منبع رو من طراحی کردم :

سوال اول این که آیا مدار ، یا بخش های از مدار هست که دارای ایراد باشه ؟
        سوال دوم این که مقدار مناسب برای قطعه هایی که دورشون خط کشی شده چی هست ؟ ( لطفا همه ی مولفه هاش رو بگین و اگه مطمئن نیستین نگین :biggrin: )

با تشکر.
        یه ترانس 300 میلی آمپر بگیر پل دیود ، خازن ، رگولاتور و تمام . اون ترانزیستور دیگه برای چیه؟
        http://image.kocholo.ir/user/Sana/tazin/khat_gher.gif

دیدگاه

پاسخ : این منبع خازنی برای راه اندازی فن 12 ولت 330

ترانریستور و زنر و مقاومت = زنر وات بالا برای تثبیت ولتاژ هست.

بعد شما هیچ حرفی از مقدار نزدی داداش. شماتیک هم که نیست. به نظرت جواب قابل قبولی دادی؟؟
          [glow=green,2,300][b]بشر ممکن الخطاست
          درخت هرچه پربار تر سر به زیر تر[/glow]

دیدگاه

نوشته اصلی توسط امیر حسین بیگدلی
            ترانریستور و زنر و مقاومت = زنر وات بالا برای تثبیت ولتاژ هست.

بعد شما هیچ حرفی از مقدار نزدی داداش. شماتیک هم که نیست. به نظرت جواب قابل قبولی دادی؟؟
            آخه این دیگه جواب میخواد
            یه ترانس 220 به 12 300 میلی آمپر رو که گفتم ، پل دیود رو که هر آدمی می دونه(آدم که چه عرض کنم). خازن هم یه خازن همینجوری الکی مثلا 220uf 16V ، اگه بخواد ولتاژ ثابت باشه مستقیم میزنه به فن ، اگه هم بخواد متغیر باشه ، lm317. این دیگه جواب کاملی ندادی می خواد؟
            http://image.kocholo.ir/user/Sana/tazin/khat_gher.gif

دیدگاه

نوشته اصلی توسط erfan.astinhost
              آخه این دیگه جواب میخواد
              یه ترانس 220 به 12 300 میلی آمپر رو که گفتم ، پل دیود رو که هر آدمی می دونه(آدم که چه عرض کنم). خازن هم یه خازن همینجوری الکی مثلا 220uf 16V ، اگه بخواد ولتاژ ثابت باشه مستقیم میزنه به فن ، اگه هم بخواد متغیر باشه ، lm317. این دیگه جواب کاملی ندادی می خواد؟
              آخه چرا اینقدر پیچیدش میکنی و باعث خستگی میشی
              یه آداپتور 12ولت یک آمپر 8500تومن خیلی هم راحت فقط بزن برق و دوتا سیم بکش به فن
              به اینا میگن روش های شیرازِی =))
              ما شیرازیا اینقد راحت کار میکنیم

دیدگاه

نوشته اصلی توسط اشکان غفارزاده.
                آخه چرا اینقدر پیچیدش میکنی و باعث خستگی میشی
                یه آداپتور 12ولت یک آمپر 8500تومن خیلی هم راحت فقط بزن برق و دوتا سیم بکش به فن
                به اینا میگن روش های شیرازِی =))
                ما شیرازیا اینقد راحت کار میکنیم
                دقیقا من همون آداپتوری که گفتی رو از روبو ایکیو خریدم و با LM317 مدارش رو زدم خیلی هم خوب شده.
                میتونی با یه ولوم دور فن رو تنظیم کنی و یه حالت توربو هم داره که تو اون حالت فن با حداکثر سرعت کار میکنه.
                می تونی با یه کلید فشاری بری تو اون حالت و دو باره در بیای.

من تا حالا تو عمرم فقط یه بار از منبع خازنی استفاده کردم که اون یه بار هم زنر ها داغ کردن و زدن یه قسمت مدار رو آب کردن.
                بعد هم من اون جا های به درد بخور رو برداشتم و مدار رو انداختم رفت.

من این هارو نگفتم تا پرونده تاپیک بسته نشه و همچنان ادامه داشته باشه.

پ ن : خدا پدر این چینی ها رو بیامرزه. :biggrin: :mrgreen:
                [glow=green,2,300][b]بشر ممکن الخطاست
                درخت هرچه پربار تر سر به زیر تر[/glow]

دیدگاه

درود
                  یه فن 12 ولت 90 میلی آمپری .. فن رو برای خنک کردن هیت سینک 3 LED سه وات استفاده میکنم الان با شارژر قدیمی راه انداختم(9 ولت) و خوب جواب میده ولی ابعاد شارژر بزرگه و نمیشه یه قاب جمع و جور براش ساخت.. میخوام ببینم امکانش هست با تغذیه خازنی راه انداخت؟ چیزی که مطمئن نیستم اینه که زود از کار میوفته یا نه ..
                  بنظرتون این مدار جواب میده?
                  زندگی پر ز وجود است ولی ..
                  ما چه را می خواهیم چه را می جوییم که لب چشمه ی امید اینچنین نا امیدانه به سرابی تلخ مینگریم...

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                  X