اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

پروژه ی ساخت کنترل کننده باطری خورشیدی

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : پروژه ی ساخت کنترل کننده باطری خورشیدی

نوشته اصلی توسط Ali-Ahmadi
    یه داری در جهتی که هم شارژر باشه هم تقویت کننده جریان باشه فقط یه مقاومت 1اهم5وات باید قبل از باطری12ولت واسه شارژش می زاشتم...
    یه خازنم دو سر مقاومت بزار حدود 10n

دیدگاه

نوشته اصلی توسط arvinfx
      یه خازنم دو سر مقاومت بزار حدود 10n
      سلام
      ممنون از راهنمایی من اون ترانزیستور رو حذف کردم مدار جریانش بیشتر شد.
      راستی یه سوال اون خازن10ناو رو چرا موازی کنم با مقاومت؟؟؟؟
      Proudly @real_ahmadi
      #real_ahmadi

واسه اسمت بجنگ

دیدگاه

سلام
        ممنون از راهنمایی من اون ترانزیستور رو حذف کردم مدار جریانش بیشتر شد.
        راستی یه سوال اون خازن10ناو رو چرا موازی کنم با مقاومت؟؟؟؟
        برای قشنگی دیگه

دیدگاه

نوشته اصلی توسط arvinfx
          برای قشنگی دیگه
          واااخخخخ
          میشه واسم توضیح بدید؟؟؟؟
          دلیل موازی کردن خازن با مقاومت رو لطفا
          خوب به نظرتون این مدار خوبه؟؟؟
          اون باطری20ولت باطری خورشیدیه اون باطری 10ولت همونیه که توسط باطری خورشیدی شارژ میشه واون خروجیش به موبایل می خوره......خوبه؟
          Proudly @real_ahmadi
          #real_ahmadi

واسه اسمت بجنگ

دیدگاه

خوب به نظرتون این مدار خوبه؟؟؟
            نه

دیدگاه

نوشته اصلی توسط arvinfx
              نه
              اه بابا خودتون یه مدار بهم بدید
              میشه بگی مشکل این مدار کجاست؟
              Proudly @real_ahmadi
              #real_ahmadi

واسه اسمت بجنگ

دیدگاه

اه بابا خودتون یه مدار بهم بدید
                میشه بگی مشکل این مدار کجاست؟
                تو هنوز خودت نمیدونی چیکار میخای بکنی. من چه مداری باید بهت بدم؟ :biggrin:

دیدگاه

سلام

آقای احمدی شما گفتید که یه دونه از سلول های خورشیدی میتونه جریان 1.5 آمپر رو در ولتاژ 20 ولت تأمین کنه. اما روی پنل شما نوشته 10 وات ؟! ارتباط این اعداد رو متوجه نمیشم. در هر صورت پنل شما در بهترین شرایط باید بتونه 30 وات بده.

در هر صورت با استفاده از پنل 20 ولت 1.5 آمپر باید حداقل بتوان جریان 1 آمپر را به راحتی بدست آورد که البته فکر میکنم این در صورتی صادق هست که جنس پنل هم بد نباشه و این یعنی حداقل 20 وات میتونیم بگیریم. حالا شما میخواستید باتری 12 ولت 7 آمپری را شارژ کنید. یکی از پنل های شما می تواند در زمان 4 ساعت این باتری را شارژ کند و اگر از هر دو پنل استفاده کنید ، در مدت 2 ساعت باتری شارژ می شود.

مسئله ی دیگه ای که در طراحی شما وجود داشت و به نظرم منطقی نبود استفاده از رگولاتور بود. چرا این رو میگم؟ چون که پنل های خورشیدی ، توان الکتریکی پایینی رو تولید می کنند مثلاً همین پنل شما اسماً 30 وات تولید میکنه. حالا اگر شما بیاید و ولتاژ 20 ولت رو با استفاده از رگولاتور به 12 ولت تبدیل کنید و اگر جریان 1 آمپر رو از پنل بکشید چه اتفاقی می افته؟

اولاً رگولاتور به شدت داغ میشه و اگر دوام بیاره و نسوزه مطمئناً عمرش کم میشه. حالا بیاید حساب کنیم که چند وات روی رگولاتور تلف میشه. اختلاف ولتاژ ورودی و خروجی روی رگولاتور برابر با 8 ولت هست و جریان عبوری از اون برابر با 1 آمپر پس تلفات رگولاتور برابر با 8 وات میشه. مگه ما چند وات برق تولید می کردیم که بیایم 8 وات تلفات بدیم روی رگولاتور؟؟!!

پس این کار منطقی نیست البته به نظر من. شما بهتره از رگولاتورهای سوییچینگ کاهنده مثل LM2576 یا LM2596 استفاده کنید که البته ماژول های آمادش توی بازار به وفور پیدا میشه و قیمتی حدود 5 تومن داره.

البته شما هنوز به طور مشخص نگفتید که برای چه کاربردی میخواید از این پنل ها استفاده کنید. کاربرد شما شارژ باتری موبایل هست؟

دیدگاه

برایه سلول هایه خورشیدی از رگولاتور خطی نباید استفاده کرد چون نصف بیشتر انرژی رو تلف میکنه حتما رگولاتور
                    سوییچینگ درست کنید تو فروشگاه هم یه ماژول کاهنده هست میتونی از همون استفاده کنید خوب هست

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ehsanbagheri
                      برایه سلول هایه خورشیدی از رگولاتور خطی نباید استفاده کرد چون نصف بیشتر انرژی رو تلف میکنه حتما رگولاتور
                      سوییچینگ درست کنید تو فروشگاه هم یه ماژول کاهنده هست میتونی از همون استفاده کنید خوب هست
                      از همونLM2575 lm2576استفاده خواهم کرد....
                      راستی اون توانی که دوست عزیز قبلی گفت 20 یا30وات نمی دونم ولی پشت پنل نوشته10وات 18ولت 1.5امپر
                      بله من می خوام باطری موبایل رو هم باهاش شارژ کنم
                      Proudly @real_ahmadi
                      #real_ahmadi

واسه اسمت بجنگ

دیدگاه

راستی اون توانی که دوست عزیز قبلی گفت 20 یا30وات نمی دونم ولی پشت پنل نوشته10وات 18ولت 1.5امپر
                        احتمالا او اعدادی که برای وولتاژ و جریان نوشته شده مربوط به حداکثر ولتاژ و جریان هستش (نمیشه هر دوی اونا رو در یک زمان داشت و به توان 30 وات رسید)
                        وقتی خورشید عمود به پنل بتابه شاید بتونید 10 وات از پنل بگیرید میگم شاید چون اکثرا در توضیحاتی که سازنده های صفحات خورشیدی ارائه میکنن توان نامی پنل رو در حالتی در نظر میگیرن که حداکثر توان دریافتی از خورشید رو داشته باشیم (خط استوا) حالا شرکت سازنده پنل شما رو چه حسابی اون 10 وات رو نوشته ... اینو گفتم که انتظار 10 وات از پنل رو نداشته باشید همون8-9 وات بگیرید خیلیه
                        ( عبارت solar panel voltage Diagram رو سرچ کنید نمودار های مفیدی میبینید)

حداکثر ولتاژ رو وقتی دارید که هیچ جریانی از پنل نگیرید و وقتی شروع به جریان کشیدن کنید ولتاژ کم کم پایین میاد و همونطور ک در نمودار میبینید جایی میرسید که حداکثر توان رو خواهید گرفت(برای پنل شما 10 وات) به طور مثال میگم در بهترین شرایط روی 16-17 ولت شما0.6 یا 0.7 آمپر میتونید از پنل بگیرید که میشه 10 وات
                        توضیحاتی که کنار اعداد نوشته رو اگه بگید بهتر میشه گفت چی ان ولی احتمال زیاد همون حداکثر ولتاژ و جریان باشه

از همونLM2575 lm2576استفاده خواهم کرد....
                        http://eshop.eca.ir/%D9%85%D8%A7%DA%98%D9%88%D9%84-%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%AA%D8%BA%D8%B0%DB%8C%D9%87-%D9%88%D9%84%D8%AA%D8%A7%DA%98/2154-%D9%85%D8%A7%DA%98%D9%88%D9%84-%D9%85%D8%A8%D8%AF%D9%84-dc-dc-lm2596-%D8%AE%D8%B1%D9%88%D8%AC%DB%8C-123v-30v-3a.html
                        http://eshop.eca.ir/%D9%85%D8%A7%DA%98%D9%88%D9%84-%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%AA%D8%BA%D8%B0%DB%8C%D9%87-%D9%88%D9%84%D8%AA%D8%A7%DA%98/2348-%D9%85%D8%A7%DA%98%D9%88%D9%84-%D9%85%D8%A8%D8%AF%D9%84-dc-dc-%D8%A8%D9%87-%D9%87%D9%85%D8%B1%D8%A7%D9%87-%D9%86%D9%85%D8%A7%DB%8C%D8%B4%DA%AF%D8%B1.html

زندگی پر ز وجود است ولی ..
                        ما چه را می خواهیم چه را می جوییم که لب چشمه ی امید اینچنین نا امیدانه به سرابی تلخ مینگریم...

دیدگاه

پاسخ : پروژه ی ساخت کنترل کننده باطری خرشیدی

نوشته اصلی توسط ehsanbagheri
                          یه باتری 12 ولت 7 آمپر ساعت با یه منبع تغذیه 60 واتی در بدتربن شرایط 3ساعته شارژ میشه
                          خوبه میشه یه مدار بزارید واسش؟
                          Proudly @real_ahmadi
                          #real_ahmadi

واسه اسمت بجنگ

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                          X