اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

مبدل DC to DC بوست 3 تا 4 ولت (باتری لیتیومی) به 5 ولت ثابت با خروجی 2 آمپر

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : مبدل DC to DC بوست 3 تا 4 ولت (باتری لیتیومی) به 5 ولت ثابت با خروجی 2 آمپر

سلام
    موضوع جالبیه چند وقته منم تو فکرشم. البته ترجیح دادم یه پاور بانک درست حسابی بخرم و درگیر ساختش نشم چون چیپ هاش اصلا موجود نیست و دردسر زیادی داشت. اما برای شارژ کردنش میخوام از سلول خورشیدی خورشیدی استفاده کنم که برای بیرون رفتن طولانی و اینها به مشکل برنخورم. نظر من اینه که ما یه خروجی 7.5 تا 10 وات روی 5 ولت داشته باشیم با سولار سل کافیه. برای این کار بنظرم نیایم از سلول های 5 ولتی استفاده کنیم چون اکثر مواقع نوری که به سلول میرسه در حالت ایده ال نیست و نوسان داره. به جای سلول 5 ولت 10 وات اگه از مثلا 12 یا 18 ولت 10 وات استفاده بشه بهتره و با رگولاتور های سوییچینگ راندمان بالا به 5 کاهش پیدا کنه. اینجوری اگه به فرض یه تیکه از سلول تاریک تر هم شد افت ولتاژی پیدا نمیکنیم و توان کم میشه. از یه سلول 10 واتی بتونیم 7.5 وات مفید توی 90% شرایط بگیریم بنظرم عالیه که میشه 5 ولت 1.5 امپر.
    برای رگولاتورش چندین رگولاتور رو برسی کردم و دیتاشیت هاشون رو کامل خوندم. مواردی که برای این کار از رگولاتور نیاز داریم ایناست به نظر من:

1.راندمان هر چه بیشتر (مثلا بالای 93%) بخاطر منبع انرژی محدود
    2.تا جای امکان دارای کمترین قطعات جانبی مثل سوییچ و دیود خارجی برای این که هم مدار کوچکتر شه هم دردسر های پیدا کردن سوییچ و دیود مناسب رو نداشته باشیم
    3.فرکانس بالا برای کوچکتر شدن سلف
    4.داشتن انواع حفاظت ها مثل دما و overvoltage و short circuit و over current
    5.در صورت امکان داشتن قابلیت under voltage detection برای مواقعی که ولتاژ ورودی کمتر از حدی شد اطلاع بده یا چیپ خاموش بشه
    6.در صورت امکان داشتن راندمان بالا در جریان های خروجی کم (همون eco mode و...)
    7.برای کاربرد ما داشتن جریان حداکثر 3 امپر و دامنه ورودی حداکثر 20 ولت برای مثال

طبق بررسی هایی که کردم رگولاتور های TPS5430 , TPS54361 , LT3690 مورد های بسیار مناسبی هستند ولی اینجا پیدا نمیشه و باید سفارش بدیم بیارن.
    برای مشکل نشناختن بعضی گوشی ها وقتی به رگولاتور وصل میشن هم چیپ بخوصوصی به نام TPS2511 هست که خودکار ولتاژ های مورد نیاز رو به پین های +D و -D میده تا دستگاه هایی که به رگولاتور متصل میشن مدار رو بشناسن و اجازه شارژ شدن بدن. توصیه میکنم دیتاشیت این چیپ هارو مطالعه کنید.

دوستان کسی از نحوه سفارش گرفتن برای وارد کردن قطعه روی تعداد پایین اطلاع و تجربه ای داره؟ اگه بلدید و تاحالا سفارش دادین ممنون میشم منو راهنمایی کنید میخوام سفارش چند تا چیپ بدم بیارن واسم

دیدگاه

پاسخ : مبدل DC to DC بوست 3 تا 4 ولت (باتری لیتیومی) به 5 ولت ثابت با خروجی 2 آمپر

نوشته اصلی توسط Nima200
      سلام سینا جان
      ینی اگه دو تا لیونو سری کنم و به منبع تغذیه که جریانش محدود شده و ولتاژش روی 8.2 ولته وصل کنم مشکلی پیش نمیاد و مدار بالانسر برای شارژ باتری های موازی نیازه؟
      بله
      شما اگر منبع تغذیه آزمایشگاهی دارید , میتوانید با آن عملکرد شارژ این چیپها را شبیه سازی کنید
      و با اندازه گیری با مولتیمتر متوجه شوید که به چه صورت عمل میکنند....
      ابتدا ولتاژ را با منبع آزمایشگاهی روی 4.2 تثبیت کرده و بعد باتری را وصل کنید با ولوم جریان , آمپراژ را
      محدود کنید و مشاهده میکنید که ولتاژ پایین میاید...
      آموزش ساخت دستگاه برف ساز خانگی : https://www.eca.ir/forums/thread55009.html
      مقاله آموزشی 11 پروژه با AVR و بسکام: https://www.eca.ir/forums/thread31760.html
      _*̡͌l̡*̡̡ ̴̡ı̴̴̡ ̡̡͡|̲̲̲͡͡͡ ̲▫̲͡ ̲̲̲͡͡π̲̲͡͡ ̲̲͡▫̲̲͡͡ ̲|̡̡̡ ̡ ̴̡ı̴̡̡ *̡͌l̡*̡̡__*̡͌l̡*̡̡ ̴̡ı̴̴̡ ̡̡͡|̲̲̲͡͡͡ ̲▫̲͡ ̲̲̲͡͡π̲̲͡͡ ̲̲͡▫̲̲͡͡ ̲|̡̡̡ ̡ ̴̡ı̴̡̡ *̡͌l̡*̡̡__*̡͌l̡*̡̡ ̴̡ı̴̴̡ ̡̡͡|̲̲̲͡͡͡ ̲▫̲͡ ̲̲̲͡͡π̲̲͡͡ ̲̲͡▫̲̲͡͡ ̲|̡̡̡ ̡ ̴̡ı̴̡̡ *̡͌l̡*̡̡_

دیدگاه

بله که دارم :wow:
        سینا گفتم دوتا،سری،8.2 ولت
        البته شاید سوالم مبتدیانه و بیسوادانه باشه ها :redface:

نه خدایی حال کردم،ایسی باحالیه
        فقط آندر ولتاژ رو هم تشخیص میده(وخ نداشتم بخونم فردا امتحان دارم :angry
        چن امپر میده؟
        سوییچینگه؟
        ای وای :redface:،نمیدونم چیشو خوندم!!
        ................Fx7SAM................

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Nima200
          راستی یه سوال دیگه هم یادم اومده،البته خواهشا از پاسخ به سوال قبلیم غافل نشین :redface:

من چند وقت پیش بایک 7805 یک پاوربانک ساختم و خروجیهاشو وصل کردم به یک یواس بی مادگی و به مثبت و منفیش هم دقت کردم؛ینی پلاریتشو رعایت کردم،ولی نمیدونم چرا گوشیمو شارژ نمیکرد!خیلی گوشیهارو شارژ میکردها ولی گوشی منو شارژ نمیکرد :cry2:؛اینه که حدس میزینم باید یه بلایی سر اون دوپایه وسطی (دیتا) یواس بی هم بیارم آخه من اونارو خالی گذاشته بودم
          در ضمن گوشیم زد وان هست
          ممنون
          سلام دوست عزیز. برای گوشی های سونی پایه +D و D- را به هم وصل کن.والسلام

دیدگاه

نوشته اصلی توسط davoodbargi
            سلام دوست عزیز. برای گوشی های سونی پایه +D و D- را به هم وصل کن.والسلام

سلام دوست عزیز
            به نیما جان هم گفتم نباید مدار پیچیده ای برای شارژر سونی وجود داشته باشه :biggrin:
            دیگه اخرش ارسال یک فرکانس موج مربعیه که دوستمون توضیح دادند فقط , پایه D+_ را
            به هم وصل کنید تا مدار کامل بشه و شارژتون انجام بشه و مدار مشخصی نداره....
            خدارو شکر مشکل حل شد....

پ.ن: خوب نیما جان , برای دو باتری هم روی 8.4 تثبیت کن و بعد تا حدی جریانو محدود
            کن و باتریو وصل کن و با کمک آمپر متر و ولوم Current منبع تغذیه آزمایشگاهی ,
            جریان ورودی به باتریو دقیق محدود کن....
            بقیه مراحل مثل توضیحاتی که در مقاله دادم پیش میره و میتونی تمام مراحل را خودت
            به راحتی رصد کنی.....

http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=115496.0

-------------- اضافه شد ------------------

نیما جان میدونید چرا عرض کردم با منبع تغذیه آزمایشگاهی , یک بار عملکرد این چیپها را شبیه سازی کنید؟
            چون بیشتر مقالات خارجی و فارسی در توضیح مراحل شارژ باتری لیتیمی خیلی اونو پیچیده کردند , البته گفته
            آنها درست است ولی خیلی موضوعو پیچوندن که آدمو گیج میکنه:eek:..... اول من هم خیلی گیج میشدم :
            مقاله ها به این صورت توضیح داده بودند که :مراحل شارژ یک پروسه دو مرحله ایست (من با خودم گفتم عجب :surprised
            در مرحله اول جریان محدود شده و ولتاژ متغییر است و شارژ با دقت با چیپ رصد میشود و بعد وارد مرحله دوم میشویم ....
            در مرحله دوم حال ولتاژ تثبیت شده و بعد جریان متغییر است و دباره چیپ با دقت فراوان و تلاش بی پایان خود باتری را
            شارژ کرده و در زمان مورد نظر , شارژ را با دقتی فراوان قطع میکندددد (واقعا خسته نباشید باید بهش بگیم)
            (بعد من با خودم گفتم : اخ اخ اوخ این دیگه چه هیولایه :eek: پس باید یک کامپیوتر 48 هسته ای داخلش نهفته باشه )
            البته گفته های این مقالات درست هستند ولی جوری پیچانده شده که ما نفهمیم اصل موضوع چیه در حقیقت تمام کار
            را باتری بدبخت خودش انجام داده ( و قوانین فیزیک و الکترونیک) و فقط چیپ سه کار انجام میدهد : 1- تثبیت ولتاژ روی 4.2 (برای یک سلول)
            2- و محدود کردن جریان روی مثلا 1 آمپر
            3- و یک قطع کننده در زمان پر شدن باتری
            که یک مدار ساده است , فقط خوبیش اینه که اندازش خیلی کوچیکه و مداری که ما درست میکنیم (مدار دست ساز خودمان) به اندازه کف دست
            در میاد...
            مقاله آموزشی 11 پروژه با AVR و بسکام: https://www.eca.ir/forums/thread31760.html
            _*̡͌l̡*̡̡ ̴̡ı̴̴̡ ̡̡͡|̲̲̲͡͡͡ ̲▫̲͡ ̲̲̲͡͡π̲̲͡͡ ̲̲͡▫̲̲͡͡ ̲|̡̡̡ ̡ ̴̡ı̴̡̡ *̡͌l̡*̡̡__*̡͌l̡*̡̡ ̴̡ı̴̴̡ ̡̡͡|̲̲̲͡͡͡ ̲▫̲͡ ̲̲̲͡͡π̲̲͡͡ ̲̲͡▫̲̲͡͡ ̲|̡̡̡ ̡ ̴̡ı̴̡̡ *̡͌l̡*̡̡__*̡͌l̡*̡̡ ̴̡ı̴̴̡ ̡̡͡|̲̲̲͡͡͡ ̲▫̲͡ ̲̲̲͡͡π̲̲͡͡ ̲̲͡▫̲̲͡͡ ̲|̡̡̡ ̡ ̴̡ı̴̡̡ *̡͌l̡*̡̡_

دیدگاه

سینا جان خیلی ممنون از توضیحات شما و همچنین همه دوستان دیگر
              خودمم حدس می زدم :rolleyes: که چیز خاصی نباشه ولی نه که اسکوپ ندارم :cry2:،از اون مهمتر حال هم ندارم :angry: نرفتم دنبالش :nerd:
              الحمدلله چون منبع تغذیه خوبی دارم و باتری های زیادی هم داشتم که یکی یکی دارن از دست میرن :cry2:،مراحل شارژ باتری های مختلفو بارها دیدم،فقط خداروشکر هنوز ترکیدن لیونو ندیدم

تا بحال با دانشجوها صحبت کردین؟خیلی جالبه،سر همین مراحل شارژ و برقراری قانون اهم به چالش کشیده شده،گیج شده و به کما میرن oo:
              واقعا کاش دانشگاه ها یه کم هم کار یاد میدادن

راستی اگه از این ایسی ها گیر نیاد،به نظرتون همین ماژول های اماده کاهنده یا افزاینده ولتاژ(برای ساخت 5 ولت ثابت)بده؟

برای محدودکردن جریانشم یه مقاومت باهاش سری میکنیم،نه؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Nima200
                سینا جان خیلی ممنون از توضیحات شما و همچنین همه دوستان دیگر
                خودمم حدس می زدم :rolleyes: که چیز خاصی نباشه ولی نه که اسکوپ ندارم :cry2:،از اون مهمتر حال هم ندارم :angry: نرفتم دنبالش :nerd:
                الحمدلله چون منبع تغذیه خوبی دارم و باتری های زیادی هم داشتم که یکی یکی دارن از دست میرن :cry2:،مراحل شارژ باتری های مختلفو بارها دیدم،فقط خداروشکر هنوز ترکیدن لیونو ندیدم

تا بحال با دانشجوها صحبت کردین؟خیلی جالبه،سر همین مراحل شارژ و برقراری قانون اهم به چالش کشیده شده،گیج شده و به کما میرن oo:
                واقعا کاش دانشگاه ها یه کم هم کار یاد میدادن

راستی اگه از این ایسی ها گیر نیاد،به نظرتون همین ماژول های اماده کاهنده یا افزاینده ولتاژ(برای ساخت 5 ولت ثابت)بده؟

برای محدودکردن جریانشم یه مقاومت باهاش سری میکنیم،نه؟
                سلام
                البته شما باید ولتاژ را با یک رگولاتور متغییر روی 4.2 یا 8.4 فیکس کنید و
                جریان را هم بله میتوان محدود کرد (هر مدار محدود کننده ای که مد نظرتون
                هست) البته فراموش نکنید که جریانی حدود 0.5 تا 2 آمپری برای شارژ باتری 1
                تا 4 آمپر , نیاز دارید و مقاومت به نظر من (به تکی) گزینه خوبی نخواهد بود
                در اینترنت سرچ کنید مدار محدود کننده جریان...... حتما مداری پیدا میکنید...
                اما چیپها در بازار موجود هستند با قیمتی کم (فکر کنم جوان چند نمونه را داره...)

دیدگاه

سلام
                  سینا،اسم محدود کننده جریانو نیار که داغ دلم تازه میشه!
                  انقده تا حالا خاستم برای منبعم بسازم نشده،چه برسه به پاور بانک! :angry:

دیدگاه

میدونید دوستان تو این چند روز خیلی فکر کردم،به نظرم شاید اگه باتری هارو سری کنیم و مثلا به 8.4 بزنیمشون چیزی نشه ولی اگه موازیشون کنیم و بزنیمشون به 4.2 فک کنم چیزیشون بشه
                    چون اگه نشه که پس مدار بالانسرو براچی ساختن؟
                    اصن مدارات کنترل شارژ فرقشون با شارژر چیه؟
                    میخام پاور بانک بسازم اونم خوبشو،شما هم بیاین کمک

دیدگاه

سلام تنها وسایلی که برای ساختن یک پاور بانک لازم دارین اینا هستن :
                      باتری لیتیومی 3.7 با هر ضرفیتی که دلتون بخواد
                      مدار باتری لیتیومی برای شارژ کردن امن باتری که خریدید یا دارید (میتونید از باتری های کهنه و فاسد موبایل دربیارید و استفاده کنید)
                      مادگی یو اس بی
                      مادگی میکرو یو اس بی(جهت شارژ پاور بانگ با شارژر موبایلتون)
                      ماژول استپ پ که خیلی ارزان و موجود هستند 600 میل و 1200 میل و... هر ظرفیتی که بخواین (برای گوشی Z1 ظرفیت 600 میل هم کافیه)
                      آیسی lm3914 برای نشان دادن میزان شارژ پاوربانک با 10 ال ای دی در دو حالت آبشاری یا نقطه ای
                      یک عدد جعبه با سیمکشی مربوطه و مناسب و کلید ها و ...
                      در ضمن پایه های +d و -d در تمامی گوشی ها نه فقط سونی < تمامی گوشی ها باید به هم وصل شوند.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط davoodbargi
                        سلام تنها وسایلی که برای ساختن یک پاور بانک لازم دارین اینا هستن :
                        باتری لیتیومی 3.7 با هر ضرفیتی که دلتون بخواد
                        مدار باتری لیتیومی برای شارژ کردن امن باتری که خریدید یا دارید (میتونید از باتری های کهنه و فاسد موبایل دربیارید و استفاده کنید)
                        مادگی یو اس بی
                        مادگی میکرو یو اس بی(جهت شارژ پاور بانگ با شارژر موبایلتون)
                        ماژول استپ پ که خیلی ارزان و موجود هستند 600 میل و 1200 میل و... هر ظرفیتی که بخواین (برای گوشی Z1 ظرفیت 600 میل هم کافیه)
                        آیسی lm3914 برای نشان دادن میزان شارژ پاوربانک با 10 ال ای دی در دو حالت آبشاری یا نقطه ای
                        یک عدد جعبه با سیمکشی مربوطه و مناسب و کلید ها و ...
                        در ضمن پایه های +d و -d در تمامی گوشی ها نه فقط سونی < تمامی گوشی ها باید به هم وصل شوند.
                        سلام
                        با تشکر از پیشنهادتون
                        من از شما یاد گرفتم که باید دوپین وسط رو به هم وصل کرد که کاملا هم برای همه گوشیها صادقه که تشکر میکنم
                        من که دیگه دنبالش نیستم،خواستم بفروشم که دیدم قیمتش زیاد میشه کسی نمیخره
                        ولی با اینا نمیشه یه چیز خففففن ساخت چون:
                        ایسی های شارژ غالبا تک سل هستن و یک دونه باتری کمه
                        این همه الیدی و ایسی و اینا همه روشن باشن که عمر باتری نصف میشه!
                        جا میگیره

دیدگاه

دوستان برای تبدیل 3.7 به 5 به نظرتون این ای سی مناسبه؟
                          tps61020

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                          X