اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

طراحی فانکشن ژنراتور با فرکانس 1MHZ

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : طراحی فانکشن ژنراتور با فرکانس 1MHZ

نوشته اصلی توسط bacheLLL
    بله. کاملاً درسته.
    متوجه شدم. در حقیقت زمان وظیفه رو با پتانسیومتر تنظیم میکنید و فرکانس رو با خازن تریمر.
    بله این دقیقاً مدار فرکانس ثابتی بود که عرض کردم خدمتتون. ولی خب شما به جای خازن CA یک مجموعه خازن قرار میدید و مدار دیگه فرکانس ثابت نیست..
    بله دقیقاً فرکانس از زمان وظیفه مستقل هستش.
    پس فقط میمونه بحث به دست آوردن اندازه ی خازن ها. باید خازن ها رو با خازن متغیر موازی در نظر بگیرید. در این صورت روی هر رنج یا بازه که قرار بدید سلکتور رو این مقدار با اندازه ی خازن متغیر جمع میشه. ( دو خازن موازی )
    حالا در هر حالت بیشترین مقدار خازن متغیر تریمر ، بیشترین دوره ی تناوب و کمترین فرکانس اون بازه رو میده.
    و باز در هر حالت کمترین مقدار خازن متغیر تریمر ، کمترین دوره ی تناوب و بیشترین فرکانس اون بازه رو میده.
    برای بازه های فرکانسی با طول گام 10 هم باید خازن های ثابت هر بازه رو 10 برابر 10 برابر تغییر بدید. مثلاً 100 پیکو فاراد بعد 10 پیکو فاراد بعد 1 پیکو فاراد و ... (با توجه به توانایی فرکانسی 555)
    من با داستان محاسبات مقدار خازن و مقاومت و این چیزا مشکلی ندارم مسئله اصلی من چیز دیگه ایه میگم اومدیمو خازن متغییر گذاشتیم خب مقدار خازن رو تغییر دادیم و فرکانس رسید به 1.5 شاید هم 2 مگاهرتز اون موقع دیگه 555 جواب میده ؟؟؟ (یعنی تا چه حد فرکانسی رو میشه تولید کرد باهاش؟؟؟) توی دیتا شیت هیچی ننوشته
    بیشترین فرکانسی که باهاش تاحالا تولید کردین چقدر بوده؟؟؟ :question: :question:
    Every one can do everything so why you do this awful thing.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط nimdar
      با سلام
      از آنجایی که فرکانس خروجی 555 تابع مقاومت های بین پایه 7 و 8 (منبع) R1 و 2 و 7 R2 و خازن بین 2 و 6 C است لذا میتوان بجای تغییر خازن از تغییر مقاومت نیز استفاده نمود و با استفاده از مقاومت مولتی ترن بیک فرکانس بسیار دقیق رسید. البته در حالت استابل :
      F= 1.44/ (R1+2R2)C
      تغییر دادن فرکانس با مقاومت کار درستی نیست به هیچ وجه (شما هر سیستمی رو ببینی چه فانکشن ژنراتور چه توی مدولاسیون ها یا هرچی که با فرکانس سر و کار داره با خازن متغییر میان فرکانس رو تغییر میدن البته برای تغییر"""" پیوسته"""&quot مخصوصا تو این مورد که تغییر فرکانس با مقاومت باعث میشه که duty cycle هم تغییر کنه و ما نمیخوایم این اتفاق بیفته

دیدگاه

دوستان جا داره اینحا یه آی سی رو معرفی کنم که الان کشفش کردم (LTC6900) که تا 10MHz رو هم جواب میده. اینم یه نمونه مدار
        http://www.electro-tech-online.com/attachments/upload_2016-1-2_6-43-47-png.96533

دیدگاه

ببینید همونطور که عرض کردم وقتی شما فرکانسی بیشتر از حد مجاز بخاید ، دیگه امکان تولیدش نیست. این رو میشه یه جورایی از زمان صعود و نزول موج خروجی 555 فهمید.
          داخل application note آی سی 555 توی صفحه ی 7 (سوالات پر تکرار در مورد کاربرد های 555) اومده :
          - بیشترین فرکانس نوسان چه قدر هستش ؟
          - بیشتر 555 ها تا فرکانس 1 مگا هرتز نوسان میکنند. با این وجود ، برای پایداری حرارتی، فرکانس ماکزیموم رو باید تا حدود 500 کیلو هرتز در نظر گرفت.
          (سوال 2) WHAT IS MAXIMUM frequency of oscillations ?
          //
          application note of 555 :
          http://s3.picofile.com/file/8231323676/555AN.pdf.html

نوشته اصلی توسط mnwato
          دوستان جا داره اینحا یه آی سی رو معرفی کنم که الان کشفش کردم (LTC6900) که تا 10MHz رو هم جواب میده. اینم یه نمونه مدار
          http://www.electro-tech-online.com/attachments/upload_2016-1-2_6-43-47-png.96533
          توی این نمونه مداری که قرار دادید تا 1.2 مگا هرتز وجود داره!!!
          //
          به شخصه حاضرم روی ساخت منابع موج فرکانس بالا همکاری کنم. فرکانس هایی در حدود گیگا هرتز.
          به نظرم ارزش کار داره.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط bacheLLL
            ببینید همونطور که عرض کردم وقتی شما فرکانسی بیشتر از حد مجاز بخاید ، دیگه امکان تولیدش نیست. این رو میشه یه جورایی از زمان صعود و نزول موج خروجی 555 فهمید.
            داخل application note آی سی 555 توی صفحه ی 7 (سوالات پر تکرار در مورد کاربرد های 555) اومده :
            - بیشترین فرکانس نوسان چه قدر هستش ؟
            - بیشتر 555 ها تا فرکانس 1 مگا هرتز نوسان میکنند. با این وجود ، برای پایداری حرارتی، فرکانس ماکزیموم رو باید تا حدود 500 کیلو هرتز در نظر گرفت.
            (سوال 2) WHAT IS MAXIMUM frequency of oscillations ?
            //
            application note of 555 :
            http://s3.picofile.com/file/8231323676/555AN.pdf.html
            توی این نمونه مداری که قرار دادید تا 1.2 مگا هرتز وجود داره!!!
            //
            به شخصه حاضرم روی ساخت منابع موج فرکانس بالا همکاری کنم. فرکانس هایی در حدود گیگا هرتز.
            به نظرم ارزش کار داره.
            بله من هم اعلام حاضری میکنم . اگه روزی تصمیم به کار کردن گرفتین بهم اطلاع بدین.
            اما نتیجه ی این همه بحث رو انشاءالله آخر ماه همین جا اعلام میکنم شاید هم زودتر(بخاطر آخر ترم بودن و امتحانات) :job:
            این نمونه مداری که از یکی از انجمن های خارحی برداشتم اما همونجا هم بنده خدا گفتش :
            You can get 1khz to 10mhz if you want.

بازم تشکر از پیگیری هاتون

دیدگاه

سلام
              من یک نوسان ساز در حدود1.5تا1.8 مگا هرتز می خوام با ای سی555
              لطفا کمکم کنید
              ایمیل:abolfazlnouri1010@gmail.com
              (فوری)

دیدگاه

دوست عزیز
                تراشه 555 قادر به ایجاد چنین فرکانسی نیست و حداکثر فرکانس آن برای انواع نامرغوب و چینی موجود در بازار ایران از 500 کیلوهرتز تجاوز نمیکند
                گفته شده انواع Cmos و مرغوب آن تا بالا یک مگاهرتز نیز قادر به نوسان سازی میباشد که دسترسی به آنها در بازار ایران بسیار بعید به نظر میرسد
                پاره ای از رویکردهای دفاعی

دیدگاه

با سلام درست خاطرم نیست ولی شاید 8038 بتونه تولید کنه. در غیر اینصورت اوسیلاتورهای کریستالی حتما میتونند. شاید با میکرو هم بشه کاری کرد برنامه فانگشن ژنراتور با میکرو توی نت هست درست خاطرم نیست تا چه فرکانسی توانایی تولید داشت. شما نگفتید چه شکل موجی می خواهید تولید کنید
                  گویند سنگ لعل شود در مقام صبر اری شود ولی به خون جگر شود
                  همیشه آخر همه چیز خوبه، اگر هم هنوز خوب نشده پس هنوز آخرش نشده(چارلی چاپلین)

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                  X