اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

عیب یابی مدار اینورتر 12 به 220 ولت

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : عیب یابی مدار اینورتر 12 به 220 ولت

نوشته اصلی توسط HS1386 نمایش پست ها
    درود،
    افزایش ظرفیت پیشنهاد نمیشه مگر در برخی مدارات.
    اما افزایش ولتاژ خازن بهتر هست و باعث افزایش طول عمر
    خازن میشه.
    [IMG][/IMG]
    [IMG][/IMG]
    دوباره بازش کردم دیدم یکی از ماسفت های ۳۲۰۵ از وسط قسمت سرامیکیش شکسته

دیدگاه

نوشته اصلی توسط EngHossein نمایش پست ها
      [IMG][/IMG]
      [IMG][/IMG]
      دوباره بازش کردم دیدم یکی از ماسفت های ۳۲۰۵ از وسط قسمت سرامیکیش شکسته
      سلام
      مهندس اشاره کرد از لامپ سری استفاده کنید ، لطفا اول لامپ سری رو درست کنید بعد تست کنید

دیدگاه

سلام و درود
        مهندس جان همونطور که با رنگ مشخص کرده بودین ماسفت های ۳۲۰۵ و ماسفت های ۷۴۰ رو روی بورد قرار دادم ولی آی سی سفارشیم دیپ بود و آیسی بورد اس ام دی هستش واسه همین آی سی دیگه تعویض نکردم خلاصه بعد از اتمام کار روی باتری تست کردم بدون اینکه کلید راکر را روی ۱ قرار دهم یعنی روی ۰ بعد از وصل کردن گیره مثبت و منفی داخل دستگاه جرقه زد و بوی سختگی اومد.البته مثبت منفی را نیز درست وصل کردم
        [IMG][/IMG]
        [IMG][/IMG]
        ماسفتی که ترکیده اینه ۳۲۰۵ وقتی بازش کردم اکثرا همشون سوخته بودن ولی این یکی نصف شده بود اشتباه کردم یادم رفت با لامپ تست سری کنم به نظرت مشکل کجاست

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Celine نمایش پست ها
          سلام
          مهندس اشاره کرد از لامپ سری استفاده کنید ، لطفا اول لامپ سری رو درست کنید بعد تست کنید
          بله متاسفانه اشتباه کردم و خازن ها هم این سری نابود شد.اما یه سوال ذهن منو در گیر کرده که چطور ماسفت نو خریداری شده در حالت خاموش تست سالم هستش ولی در حالت روشن تست معیوب نشون میده.

دیدگاه

سلام و درود
            مهندس جان همونطور که با رنگ مشخص کرده بودین ماسفت های ۳۲۰۵ و ماسفت های ۷۴۰ رو روی بورد قرار دادم ولی آی سی سفارشیم دیپ بود و آیسی بورد اس ام دی هستش واسه همین آی سی دیگه تعویض نکردم خلاصه بعد از اتمام کار روی باتری تست کردم بدون اینکه کلید راکر را روی ۱ قرار دهم یعنی روی ۰ بعد از وصل کردن گیره مثبت و منفی داخل دستگاه جرقه زد و بوی سختگی اومد.البته مثبت منفی را نیز درست وصل کردم
            اینکه موقع خاموش بودن کلید ماسفت ترکیده مشکل از جای دیگه هست.
            بنظر میرسه که کنار ماسفت ها جای مقاومت SMD خالی هست و همین باعث فعال شدن
            ناخواسته ماسفت ها و ترکیدن اونها شده.
            احتمالش کم نیست تعمیرکار قبلی برداشته باشه.
            مداری ساده و عملی برای صرفه جویی در مصرف برق خانه:
            https://www.eca.ir/forums/thread89900.html

دیدگاه

نوشته اصلی توسط HS1386 نمایش پست ها
              اینکه موقع خاموش بودن کلید ماسفت ترکیده مشکل از جای دیگه هست.
              بنظر میرسه که کنار ماسفت ها جای مقاومت SMD خالی هست و همین باعث فعال شدن
              ناخواسته ماسفت ها و ترکیدن اونها شده.
              احتمالش کم نیست تعمیرکار قبلی برداشته باشه.
              نظر من رو هم جلب کرد اما چون جای خالی روی برد ها اکثرا هست دیگه وسواس به خرج ندادم الان ماسفت هارو جایگزین کردم خازن هارو هم عوض کردم اگر چیزی از اس ام دی نیاز به تعویض یا اضافه کردن داره واقعا از پس من بر نمیاد چون ریزکاری و افراد حرفه ای میطلبه.
              یعنی یه بورد چینی انقدر مخ منو درگیر نکرده بود جنس برد هم خوب نیست و قعطی ایجاد میکنه

دیدگاه

نظر من رو هم جلب کرد اما چون جای خالی روی برد ها اکثرا هست دیگه وسواس به خرج ندادم الان ماسفت هارو جایگزین کردم خازن هارو هم عوض کردم اگر چیزی از اس ام دی نیاز به تعویض یا اضافه کردن داره واقعا از پس من بر نمیاد چون ریزکاری و افراد حرفه ای میطلبه.
                یعنی یه بورد چینی انقدر مخ منو درگیر نکرده بود جنس برد هم خوب نیست و قعطی ایجاد میکنه
                سلام
                اگه چینی بود خیلی بیشتر برات کار میکرد، روی برد ظاهری انگار چند تا قطعه کمه، نقشه هم که نداره، مگه اینکه بقول خودتون حرفه ای باشه بتونه تحلیل کنه درست کنه، ساده ترین کاری که میشه انجام داد تست اتصال کوتاه هست، از پایه های ماسفت شروع کن مسیر رو دنبال کن البته ممکنه لازم باشه چند تا ۴طعه رو هم خارج کنی اتصالی رو پیدا کنی

دیدگاه

سلام
                  اگه چینی بود خیلی بیشتر برات کار میکرد، روی برد ظاهری انگار چند تا قطعه کمه، نقشه هم که نداره، مگه اینکه بقول خودتون حرفه ای باشه بتونه تحلیل کنه درست کنه، ساده ترین کاری که میشه انجام داد تست اتصال کوتاه هست، از پایه های ماسفت شروع کن مسیر رو دنبال کن البته ممکنه لازم باشه چند تا ۴طعه رو هم خارج کنی اتصالی رو پیدا کنی
                  ممنون از راهنمایی خوب و ارزشمندت
                  درسته برد ukc شماتیک رو توی همهی سایت ها گشتم حتی به زبان لاتین و چینی و هندی و پاکستانی ولی هیچی پیدا نکردم انکار از این برد فقط همین یدونه رو ساختن بدون نقشه و هیچ اصولی چون اینو از دیجی کالا خریدم تست کردم اکی یود ولی وقت نشد استفاده کنم تا اون ه‍فت روز زمان تست گذشت و بعد رفتیم مسافرت حدوده دو روزه مسافرتو کار کرد بعد فقط یو اس بیش موند و کلا پیریزش از کار افتاد.
                  خودم وقت نداشتم و توی خونه داده بودن به یه تعمیر کار از خدا بیخبر که گفت سه تا ماسفت شوخته میشه ۶۰۰ تومن منم گفتم نه نمیخوام دو روز بعد رفتم گرفتم بازش کردم دیدم همه ماسفتا سوختن و اصلا به هم نمیخونن یعنی اون تهمیر کار همه قطعاتو با خراب جایگزین کرده بوده خدا میدونه چی و کجاشو باز کرده و کدون قطعه رو برداشته و کدوم قطعه از خود کارخونه گذاشته نشده.
                  خلاصه انقدر هویه زدن به این برد و منم چندین بار زدم دیکه شوراخ شده قطع شده و لحیم نمیگیره از سوراخ پشت برد میده رو پایه قطعه های برد.
                  اگه یه ترفندم واسه این وقتای برد بگین که عالیه

دیدگاه

ممنون از راهنمایی خوب و ارزشمندت
                    درسته برد ukc شماتیک رو توی همهی سایت ها گشتم حتی به زبان لاتین و چینی و هندی و پاکستانی ولی هیچی پیدا نکردم انکار از این برد فقط همین یدونه رو ساختن بدون نقشه و هیچ اصولی چون اینو از دیجی کالا خریدم تست کردم اکی یود ولی وقت نشد استفاده کنم تا اون ه‍فت روز زمان تست گذشت و بعد رفتیم مسافرت حدوده دو روزه مسافرتو کار کرد بعد فقط یو اس بیش موند و کلا پیریزش از کار افتاد.
                    خودم وقت نداشتم و توی خونه داده بودن به یه تعمیر کار از خدا بیخبر که گفت سه تا ماسفت شوخته میشه ۶۰۰ تومن منم گفتم نه نمیخوام دو روز بعد رفتم گرفتم بازش کردم دیدم همه ماسفتا سوختن و اصلا به هم نمیخونن یعنی اون تهمیر کار همه قطعاتو با خراب جایگزین کرده بوده خدا میدونه چی و کجاشو باز کرده و کدون قطعه رو برداشته و کدوم قطعه از خود کارخونه گذاشته نشده.
                    خلاصه انقدر هویه زدن به این برد و منم چندین بار زدم دیکه شوراخ شده قطع شده و لحیم نمیگیره از سوراخ پشت برد میده رو پایه قطعه های برد.
                    اگه یه ترفندم واسه این وقتای برد بگین که عالیه
                    سلام
                    دقت کنید که مسیر مسی قطع نشده باشه، سیم لحیم مرغوب استفاده کنید، نوک هویه و قسمتی که میخواین لحیم کنید تمیز باشه ، از روغن لحیم استفاده کنید،در نهایت قسمت مسی روی برد رو خیلی با احتیاط کمی با کاتر بتراشید و قبل از قلع زدن نوک هویه رو بچسبونید داغ بشه، بهتره برای جدا کردن قطعات از روی برد هم اول کمی قلع بزتید به پایه ها

دیدگاه

سلام
                      دقت کنید که مسیر مسی قطع نشده باشه، سیم لحیم مرغوب استفاده کنید، نوک هویه و قسمتی که میخواین لحیم کنید تمیز باشه ، از روغن لحیم استفاده کنید،در نهایت قسمت مسی روی برد رو خیلی با احتیاط کمی با کاتر بتراشید و قبل از قلع زدن نوک هویه رو بچسبونید داغ بشه، بهتره برای جدا کردن قطعات از روی برد هم اول کمی قلع بزتید به پایه ها
                      ممنون بابت صحبت های خوبتون انا قسمت مسی از روی برد کنده شده انقدر که کاتر و هویه خورده بهش.
                      اون قسمت ها دیگه قلع نمیچسبه بهش با چی پرش کنم که اتصال برقرار بشه جاهایی که سیم مسی از روی برد خراب شده.
                      توی یه کلیپ خارجی یوتیوب دیدم با سیم تلفن تک رشته ای نازد مفتولی اینکارو میکرد ولی خب برای من جواب نداد

دیدگاه

ممنون بابت صحبت های خوبتون انا قسمت مسی از روی برد کنده شده انقدر که کاتر و هویه خورده بهش.
                        اون قسمت ها دیگه قلع نمیچسبه بهش با چی پرش کنم که اتصال برقرار بشه جاهایی که سیم مسی از روی برد خراب شده.
                        توی یه کلیپ خارجی یوتیوب دیدم با سیم تلفن تک رشته ای نازد مفتولی اینکارو میکرد ولی خب برای من جواب نداد
                        سلام
                        بستگی داره مسیر چه قطعه ای قطع شده باشه، ، بله میشه با سیم اتصال رو برقرار کرد ولی سیمی که استفاده میکنید باید تحمل حریان اون قسمت رو داشته باشه، اگه خازن یا ماسفت باشه کمی سخت میشه از ی طرف باید با چسب مخصوص قطعه رو بچسبونی، از طرف دیگه با سیم ارتباط رو برقرار کنید، اگه موقع دراوردن قطعات لحیم رو تازه کنید برد زخمی نمیشه

دیدگاه

سلام
                          بستگی داره مسیر چه قطعه ای قطع شده باشه، ، بله میشه با سیم اتصال رو برقرار کرد ولی سیمی که استفاده میکنید باید تحمل حریان اون قسمت رو داشته باشه، اگه خازن یا ماسفت باشه کمی سخت میشه از ی طرف باید با چسب مخصوص قطعه رو بچسبونی، از طرف دیگه با سیم ارتباط رو برقرار کنید، اگه موقع دراوردن قطعات لحیم رو تازه کنید برد زخمی نمیشه
                          برای تست هم از پاور کامپیوتر میتونی استفاده کنی، مخصوصا که پاور مدار محافظ هم داره ولی بازم لامپ سری استفاده کنید ممکنه با تاخیر عمل کنه

دیدگاه

برای تست هم از پاور کامپیوتر میتونی استفاده کنی، مخصوصا که پاور مدار محافظ هم داره ولی بازم لامپ سری استفاده کنید ممکنه با تاخیر عمل کنه
                            درود بر شما بله دقیقا درست میفرمایید ولی وقتی من برد رو دیدم همینطوری بود حالا یا دیجی کالا برداشته این کارارو کرده یا اون تعمیر کار از خدا بیخبر چون من دشتگاه رو نو خریدم پلمپ بود.
                            البته همیشه مقصر خودمونیم (انگلیسی ها میگن من هنوز اونقدر ثروت مند نشدم که جنس ارزون بخرم)
                            منم اگه بجای ۱۵۰۰ میرفتم ۳۰۰۰ میدادم ایرانی سینوسی ۱۰۰وات واقعی میخریدم این اتفاقا نمی افتاد
                            آره پاور رو به منبع تغذیه تبدیلش کردم ولی خب هنوز تکمیلش نکردم خواستم یه مقدار جمع و جور تر و شکیل تر به نظر برسه یه سری لوازم دیگه بهش اضافه کردم متغیر و اینجور چیزا ولی کاورش یکمی کار داره.

دیدگاه

بالخره کپی برد خودمو توی سایت روسه ای پیدا کردم یه فیلم از تعمیرشم گذاشته بود اون تعمیر کار تمام ماسفت هارو عوض کرده و اون مقاومت هارو هم برداشته عکس مس ارم ببینین میشناسین ماسفتش چیه چون نه زیرنویس داشت نه چیزی زبونشم که روسی بود هیچی نفهمیدم فقط برد رو بر انداز کردم
                              [IMG][/IMG]
                              اون چهارتا ماسفت ایناس که فرق داره
                              [IMG][/IMG]
                              [IMG][/IMG]
                              [IMG][/IMG]

دلیل: ادغام دو پست برای جلوگیری از اسپم

بابت مقاومت چی نمیشه حدس زد چه مقاومتیه جایگزین کنم

دیدگاه

سلام و عرض ادب خدمت تمام مهندسا من تازه امروز متوجه شدم انجمن راه افتاده و اینکه از کی راه افتاده خبری ندارم و این برد هم بعد از اینکه سایت از دسترس خارج شد کنار گذاشتم.این پست هایی که گذاشتم تمام اطلاعاتی بود که از این برد به دستم اومد و اینکه اون مقاومت های اس ام دی که ورودیه ماسفت ها هست نمیدونم اطلاعاتش چیه.ممنون میشم اگر کسی از روی ظاهر ماسفت میتونه حدس بزنه که اون ماسفت چه مشخصاتی داره بهم بگه تا ماسفت مورد نظر رو خریداری کنم و اینکه اون مقاومت هایی که جاشون روی برد خالیه مشخصه که برداشته شده چون جای لحیم کاری روی برد هست اگر بهم بگین اس ام دی با چه مشخصاتی میتونم جای مقاومت برداشته شده بزارم خیلی عالی میشه.
                                به هر حال این همه مهندس دوره هم جمع شدین و من اگر از اطلاعاتتون استفاده نکنم واقعا ضرر کردم????

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                                X