اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

مسئله ی عجیب در خصوص مقاومت های توان بالا

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : مسئله ی عجیب در خصوص مقاومت های توان بالا

نوشته اصلی توسط hossein_10 نمایش پست ها
    با سلام .فکرمی کنم بدونم علتش چیه .برای اینکه اندوکتانس مقاومت های سیمی در حد صفر بشه . شرکتهای سازنده اول میان سیم رو از وسط تا میکنن بعد اون رو. روی یک محور میپیچن این باععث میشه دوتا سیم مقاومت در یک طرف قطعه قرار بگیر بزای همین میان یک سیم رو یه طرف دیگه مقاومت امتداد میدن تا پایه های مقاومت در دو طرف قطعه قرار بگیره همین باعث میشه تراکم جریان در دوطرف قطعه فرق داشته باشه حالا دوستان باید با چکش ترتیب یه مقاومت آجری رو بدن ، تا ببینیم همینجوری ساخته شده یا نه ?!!در مورد مقاومتهای کربنی چون در حین ساخت تلرانسشون زیادهروی اون لایه کربن رو با یک دستگاه شیار میندازن تا مقدارش مناسب بشه همین باعث میشه یک طرف لایه کربنش نازکتر باشه . این و بهطور اتفاقی توی یک مقاومت که لایه سرامیک روش شکسته بود دیدم .
    با سلام:
    1- آزمایش با ولتاژ D.C انجام شده و طبیعیست که مقاومت سیم پیچ همان مقاومت D.C یا مقاومت اهمی است. اما در تست با منبع ولتاژ متناوب مقاومت سیم پیچ المنت، تابع فرکانس منبع می باشد.
    2- در این آزمایش برای مشاهده جواب دقیق تر ، از المنت صنعتی با طول حدود 30 سانتی متر و اهم حدود 11.66 و توان حدود 3 کیلو وات بصورت تک لایه ( اکثر سیم های المنت به این صورت می باشد) . استفاده شده است.
    3- بحث سر مقاومت های آجری ( سیمی) که از 3 وات به بالاتر چنین پدیده ای ایجاد می کنند است. تمام مقاومت های کربنی حد اکثر تا 2 وات ساخته می شوند.
    علم را در آزمایشگاه باید یاد گرفت نه در دانشگاه
    نابغه بودن 99 درصد با پشتکار و یک درصد با الهام است. (ادیسون)

دیدگاه

نوشته اصلی توسط hossein_10 نمایش پست ها
      با سلام .فکرمی کنم بدونم علتش چیه .برای اینکه اندوکتانس مقاومت های سیمی در حد صفر بشه . شرکتهای سازنده اول میان سیم رو از وسط تا میکنن بعد اون رو. روی یک محور میپیچن این باععث میشه دوتا سیم مقاومت در یک طرف قطعه قرار بگیر بزای همین میان یک سیم رو یه طرف دیگه مقاومت امتداد میدن تا پایه های مقاومت در دو طرف قطعه قرار بگیره همین باعث میشه تراکم جریان در دوطرف قطعه فرق داشته باشه حالا دوستان باید با چکش ترتیب یه مقاومت آجری رو بدن ، تا ببینیم همینجوری ساخته شده یا نه ?!!در مورد مقاومتهای کربنی چون در حین ساخت تلرانسشون زیادهروی اون لایه کربن رو با یک دستگاه شیار میندازن تا مقدارش مناسب بشه همین باعث میشه یک طرف لایه کربنش نازکتر باشه . این و بهطور اتفاقی توی یک مقاومت که لایه سرامیک روش شکسته بود دیدم .
      این عکس مقاومت آجری 1 اهم 10 وات هست که قبلا از سر کنجکاوی بازش کردم

اما سوالم همچنان در خصوص پست شماره 13 آقای تحیری باقی هست
      بیاید این طوری فرض کنیم که :
      اگه یک قطعه مقاومت رو برآیند سری شدن تعداد زیادی مقاومت بدونیم که تک تکشون قاعدتا باید باهم برابر باشن چون در جریان یکسان توان یکسانی به هر کدوم وارد میشه
      همگی به یک اندازه گرم شده و چگالی گرما در کل قطعه مقاومت باید تقریبا برابر باشه
      نه این که یک طرف مقاومت به طرز چشم گیری گرم تر از طرف دیگه باشه ( نمونه مقاومت خودم )
      با استدلال ذکر شده نباید هیچ گونه تفاوت دمایی بین دوسر یک مقاومت مشاهده بشه مگر این که بگیم چگالی مقاومت درون یک قطعه مقاومت در یک طرف بیشتر از طرف دیگه هست

استدلال اساتید در این خصوص چیه ؟؟؟؟
      آرزوی سرافرازی برای ایران عزیز . . .

دیدگاه

نوشته اصلی توسط rezamajdi نمایش پست ها
        این عکس مقاومت آجری 1 اهم 10 وات هست که قبلا از سر کنجکاوی بازش کردم

اما سوالم همچنان در خصوص پست شماره 13 آقای تحیری باقی هست
        بیاید این طوری فرض کنیم که :
        اگه یک قطعه مقاومت رو برآیند سری شدن تعداد زیادی مقاومت بدونیم که تک تکشون قاعدتا باید باهم برابر باشن چون در جریان یکسان توان یکسانی به هر کدوم وارد میشه
        همگی به یک اندازه گرم شده و چگالی گرما در کل قطعه مقاومت باید تقریبا برابر باشه
        نه این که یک طرف مقاومت به طرز چشم گیری گرم تر از طرف دیگه باشه ( نمونه مقاومت خودم )
        با استدلال ذکر شده نباید هیچ گونه تفاوت دمایی بین دوسر یک مقاومت مشاهده بشه مگر این که بگیم چگالی مقاومت درون یک قطعه مقاومت در یک طرف بیشتر از طرف دیگه هست

استدلال اساتید در این خصوص چیه ؟؟؟؟
        با سلام:
        من هم قبلا مثل شما فکر می کردم، و عقیده داشتم چون جریان سری در کل مدار یکی می باشد توان در همه جای مقاومت پخش می شود و در نتیجه همه جای این مقاومت باید به یک اندازه گرم شود. تا این که یک کاربر کنجکاو این سوال را در این سایت پرسید. وقتی آزمایش عملی را انجام دادم، دیدم هم با حس لامسه ( سر انگشتان) و هم اندازه گیری با دما سنج دیجیتال اختلاف گرمای قطب مثبت از قطب منفی بیش تر است. !!!
        اگر دوستان نظری دارند لطفا فقط با ذکر آزمایش عملی مطرح کنند.
        علم را در آزمایشگاه باید یاد گرفت نه در دانشگاه
        نابغه بودن 99 درصد با پشتکار و یک درصد با الهام است. (ادیسون)

دیدگاه

نوشته اصلی توسط علی تحیری نمایش پست ها
          با سلام:
          من هم قبلا مثل شما فکر می کردم، و عقیده داشتم چون جریان سری در کل مدار یکی می باشد توان در همه جای مقاومت پخش می شود و در نتیجه همه جای این مقاومت باید به یک اندازه گرم شود. تا این که یک کاربر کنجکاو این سوال را در این سایت پرسید. وقتی آزمایش عملی را انجام دادم، دیدم هم با حس لامسه ( سر انگشتان) و هم اندازه گیری با دما سنج دیجیتال اختلاف گرمای قطب مثبت از قطب منفی بیش تر است. !!!
          اگر دوستان نظری دارند لطفا فقط با ذکر آزمایش عملی مطرح کنند.
          با سلام خدمت جناب تحیری
          البته مواردی توسط خودم مشاهده شده و همینطور از گفته ی بعضی دوستان بر میاد که بعضی مقاومت های آجری مثلا 10 وات بوده که دوطرف مقاومت به طور یکسانی گرم میشده
          فکر کنم اگه چگالی مقاومت در یک طرف قطعه ی مقاومت زیاد باشه همون قسمت بیشتر از بقیه قسمت ها گرم میشه

اما آیا این فکر درسته که بگیم چگالی مقاومت به طور ناهمگون در یک قطعه مقاومت پخش شده ؟؟؟

دیدگاه

با سلام خدمت جناب تحیری
            البته مواردی توسط خودم مشاهده شده و همینطور از گفته ی بعضی دوستان بر میاد که بعضی مقاومت های آجری مثلا 10 وات بوده که دوطرف مقاومت به طور یکسانی گرم میشده
            فکر کنم اگه چگالی مقاومت در یک طرف قطعه ی مقاومت زیاد باشه همون قسمت بیشتر از بقیه قسمت ها گرم میشه

اما آیا این فکر درسته که بگیم چگالی مقاومت به طور ناهمگون در یک قطعه مقاومت پخش شده ؟؟؟
            چرا غلط باشه؟
            فکر میکنم کاملا طبیعی باشه که مقدار مقاومت بطور کاملا یکسان در طول مقاومت پخش نشده باشه
            ................Fx7SAM................

دیدگاه

نوشته اصلی توسط سیدعلی.م نمایش پست ها
              چرا غلط باشه؟
              فکر میکنم کاملا طبیعی باشه که مقدار مقاومت بطور کاملا یکسان در طول مقاومت پخش نشده باشه
              سلام
              مقاومت های آجری از یک سیم که به صورت مارپیچی درون مقاومت پیچیده شده تشکیل شدند عکسش رو پست های بالایی گذاشتم
              فکر نمیکنم چگالی مقاومت در این سیم به صورت ناهمگن پخش شده باشه !!!!
              اونم به این صورت که یک طرف به طور قابل توجهی بیشتر از طرف دیگه داغ بشه !!!
              شاید هم مشکل از مواد اطراف سیم هست که ضریب هدایت گرماییشون متفاوته . . .

تا نظر دوستان چی باشه

دیدگاه

سلام
                مقاومت های آجری از یک سیم که به صورت مارپیچی درون مقاومت پیچیده شده تشکیل شدند عکسش رو پست های بالایی گذاشتم
                فکر نمیکنم چگالی مقاومت در این سیم به صورت ناهمگن پخش شده باشه !!!!
                اونم به این صورت که یک طرف به طور قابل توجهی بیشتر از طرف دیگه داغ بشه !!!
                شاید هم مشکل از مواد اطراف سیم هست که ضریب هدایت گرماییشون متفاوته . . .

تا نظر دوستان چی باشه
                سلام
                بله میدونم...ساختار مقاومت رو دیدم قبلا
                همونطور که خودتون هم گفتید،هر چقدر که خود مقاومت یک دست باشه که البته اونقدرا هم نیست،مواد دورش غیر یکنواخت تره
                میشه یه ازمایش کرد،مواد دورشو تراشید و خود مفزشو تست کرد

دیدگاه

نوشته اصلی توسط سیدعلی.م نمایش پست ها
                  سلام
                  بله میدونم...ساختار مقاومت رو دیدم قبلا
                  همونطور که خودتون هم گفتید،هر چقدر که خود مقاومت یک دست باشه که البته اونقدرا هم نیست،مواد دورش غیر یکنواخت تره
                  میشه یه ازمایش کرد،مواد دورشو تراشید و خود مفزشو تست کرد
                  به نظرتون این کار مشکلی نداره ؟؟
                  اگه میشه بدون مواد اطرافش ازش کار کشید چرا غرق در موادش کردن ؟؟
                  فکر کنم این موادی که اطرافش هست نقش هیت سینگ رو بازی میکنه برای همین شاید نشه بدون این مواد توان بشه اعمال کرد مگر یه مقدار کم
                  نظرتون چیه ؟؟؟

دیدگاه

به نظرتون این کار مشکلی نداره ؟؟
                    اگه میشه بدون مواد اطرافش ازش کار کشید چرا غرق در موادش کردن ؟؟
                    فکر کنم این موادی که اطرافش هست نقش هیت سینگ رو بازی میکنه برای همین شاید نشه بدون این مواد توان بشه اعمال کرد مگر یه مقدار کم
                    نظرتون چیه ؟؟؟
                    من بیشتر فکر میکنم مواد دورش نقش ایزولاسیون و حفاظت و از اینا مهم تر پخش کردن گرمارو دارن
                    مسلما با تراشیدن مواد روش نمیشه دیگه انتظار ده وات ازش داشت
                    ولی خب شما که میخای پوستشو بکنی،اروم اروم توانو ببر بالا تا بسوزه

دیدگاه

عرض سلام و ادب . اگر علت فقط به سبب چگالی باشد گه در یک طرف زیادتر باشد در این صورت نباید قطبیت اتصال مطرح باشد. یعنی اگر بر عکس هن ببندیم باید همان طرفی که اول گرم می شد و به قطب مثبت وصل بود الان باید در اتصال به قطب منفی هم گرم شود

دیدگاه

نوشته اصلی توسط UV نمایش پست ها
                        عرض سلام و ادب . اگر علت فقط به سبب چگالی باشد گه در یک طرف زیادتر باشد در این صورت نباید قطبیت اتصال مطرح باشد. یعنی اگر بر عکس هن ببندیم باید همان طرفی که اول گرم می شد و به قطب مثبت وصل بود الان باید در اتصال به قطب منفی هم گرم شود
                        من تست نکردم
                        مگه اینطور نیست؟!

دیدگاه

نوشته اصلی توسط UV نمایش پست ها
                          شما درست میگید
                          قطبیت اتصال تاثیری نداره

دیدگاه

نوشته اصلی توسط علی تحیری نمایش پست ها
                            با سلام:
                            من مورد شما را مورد آزمایش عملی و علمی قرار دادم و صحت گفته های شما را تائید می کنم. مداری مطابق شکل زیر و متشکل ازیک منبع تغذیه 0 الی 50 ولت 5 آمپر امریکایی با یک مقاومت سیمی صنعتی 11.66 اهم با ولتاژ 35 ولت که جریان مصرفی آن 3 امپر بود بستم. و یک دماسنج دیجیتال که دهم های درجه حرارت را هم نشان می داد در دو سر نزدیک قطب مثبت و منفی منبع تغذیه وصل کردم. دما در نقطه قطب مثبت یا A مساوی 88 درجه و نقطه B یا منفی مساوی 81 درجه سانتی گراد بود. علت علمی آن این است که در نقطه A یک جریان 3 آمپری می گذرد و ولتاژ آن نقطه 35 ولت است یعنی مصرف توان 105 وات. ( 105=35×3) پس باید دمای آن بالاتر باشد. اما در نقطه B یا منفی یا گراند درست است که یک جریان 3 آمپری از داخل مقاومت می گذرد اما ولتاژ آن نسبت به گراند 0 ولت است. و توان مصرفی این نقطه صفر وات است. !!! ( 0=0×3). اما چرا گرم است، چون وقتی که مقاومت از نقطه A شروع به گرم شدن می کند و پس از مدت کوتاهی در کل مسیر تا نقطه B می رسد وسبب گرم شدن نقطه B اما با شدت کم تری می کند.
                            [ATTACH=CONFIG]10105[/ATTACH]

[ATTACH=CONFIG]10104[/ATTACH]
                            توان مصرفی به صورت P=RI*I محاسبه میشه و با توجه به اینکه در اینجا مقدار مقاومت و جریان ثابته ، مقدار توان مصرفی هم ثابته.
                            در ضمن اگر بخواهم از فرمول P=VI استفاده کنیم ، V در اینجا ولتاژ دو سر یک مقاوت می باشد ، نه ولتاژ یک سر آن با زمین!

با توجه به گفته دوستان که با جابه جایی پایه های مقاومت ، باز هم سمت قطب مثبت دمای بیشتری دارد، یک نظریه فوق تخیلی اینه که الکترون ها در انتقال گرما موثر هستند و یک جورایی نقش مایع رادیاتور را ایفا میکنند !!! (گرما را از سمت قطب منفی مقاومت جذب کرده و در برخورد با مواد سمت قطب مثبت مقاومت ، آن را به مقاومت می دهند)

دیدگاه

نوشته اصلی توسط reza.bahrami نمایش پست ها
                              توان مصرفی به صورت P=RI*I محاسبه میشه و با توجه به اینکه در اینجا مقدار مقاومت و جریان ثابته ، مقدار توان مصرفی هم ثابته.
                              در ضمن اگر بخواهم از فرمول P=VI استفاده کنیم ، V در اینجا ولتاژ دو سر یک مقاوت می باشد ، نه ولتاژ یک سر آن با زمین!

با توجه به گفته دوستان که با جابه جایی پایه های مقاومت ، باز هم سمت قطب مثبت دمای بیشتری دارد، یک نظریه فوق تخیلی اینه که الکترون ها در انتقال گرما موثر هستند و یک جورایی نقش مایع رادیاتور را ایفا میکنند !!! (گرما را از سمت قطب منفی مقاومت جذب کرده و در برخورد با مواد سمت قطب مثبت مقاومت ، آن را به مقاومت می دهند)
                              با توجه به گفته دوستان که با جابه جایی پایه های مقاومت ، باز هم سمت قطب مثبت دمای بیشتری دارد
                              دوست عزیز حداقل من که همچین حرفی رو نگفتم و تو پست 27 تاکید کردم که قطبیت اتصال تاثیری نداره
                              ضمنا چون حداقل یک مثال نقض برای نظریه شما پیدا شده بنابراین این نظریه باطل هست
                              بنده به شخصه مقاومت آجری دیدم که گرما به صورت یکسان در مقاومت پخش شده
                              همین طور یه مقاومت آجری رو بارها تست کردم که یک طرف مقاومت در هر پلاریته اعمالی خیلی بیشتر از طرف دیگه گرم میشه . . .

دیدگاه

خوب برات توجه به این مسئله که فرمودید به نظر میاد
                                مربوط به کیفیت ساخت قطعه باشه .

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                                X