اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

مسئله ی عجیب در خصوص مقاومت های توان بالا

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پاسخ : مسئله ی عجیب در خصوص مقاومت های توان بالا

نوشته اصلی توسط rezamajdi نمایش پست ها
    با توجه به گفته دوستان که با جابه جایی پایه های مقاومت ، باز هم سمت قطب مثبت دمای بیشتری دارد
    دوست عزیز حداقل من که همچین حرفی رو نگفتم و تو پست 27 تاکید کردم که قطبیت اتصال تاثیری نداره
    ضمنا چون حداقل یک مثال نقض برای نظریه شما پیدا شده بنابراین این نظریه باطل هست
    بنده به شخصه مقاومت آجری دیدم که گرما به صورت یکسان در مقاومت پخش شده
    همین طور یه مقاومت آجری رو بارها تست کردم که یک طرف مقاومت در هر پلاریته اعمالی خیلی بیشتر از طرف دیگه گرم میشه . . .
    ببخشید من فکر کردم میگید که با جا به جا کردن پایه ها باز سمت پلاریته مثبت گرم تر میشه ، پس در این صورت تنها دلیل چگلالی متفاوت در طول مقاومت می تونه باشه
    (در مورد نظریه ای که دادم ، ابتداش گقتن فوق تخیلی هستش نظریه !! )

دیدگاه

سلام
      مقاومت های آجری از یک سیم که به صورت مارپیچی درون مقاومت پیچیده شده تشکیل شدند عکسش رو پست های بالایی گذاشتم
      فکر نمیکنم چگالی مقاومت در این سیم به صورت ناهمگن پخش شده باشه !!!!
      اونم به این صورت که یک طرف به طور قابل توجهی بیشتر از طرف دیگه داغ بشه !!!
      شاید هم مشکل از مواد اطراف سیم هست که ضریب هدایت گرماییشون متفاوته . . .

تا نظر دوستان چی باشه
      البته من آزمایش نکردم ولی مثلا اگه ضخامت سیم 5 درصد در کل طول مقاومت تغیر کنه چقدر میتونه روی دمای سیم تاثیر گذار باشه ...در حالی که تغیرات ضخامت 5 % با چشم قابل تشخیص نیست .......حتی ممکنه جنس سیمها هم د. طول سیم
      یکنواخت نباشه !!!!! بسته به اینکه ساخت کجا باشه .
      جدیدترین ویرایش توسط hossein_10; ۰۱:۴۰ ۱۳۹۷/۰۴/۲۱.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط UV نمایش پست ها
        عرض سلام و ادب . اگر علت فقط به سبب چگالی باشد گه در یک طرف زیادتر باشد در این صورت نباید قطبیت اتصال مطرح باشد. یعنی اگر بر عکس هن ببندیم باید همان طرفی که اول گرم می شد و به قطب مثبت وصل بود الان باید در اتصال به قطب منفی هم گرم شود
        با سلام:
        در ازمایش عملی دقیقا با برعکس وصل کردن مقاومت ( تعویض جای قطب مثبت و منفی مقاومت) دقیقا باز هم نتیجه همان است که سر مقاومتی که به قطب مثبت وصل است گرم تر می شود.!!!

دلیل: ادغام دو پست برای جلوگیری از اسپم

نوشته اصلی توسط hossein_10 نمایش پست ها
        البته من آزمایش نکردم ولی مثلا اگه ضخامت سیم 5 درصد در کل طول مقاومت تغیر کنه چقدر میتونه روی دمای سیم تاثیر گذار باشه ...در حالی که تغیرات ضخامت 5 % با چشم قابل تشخیص نیست .......حتی ممکنه جنس سیمها هم د. طول سیم
        یکنواخت نباشه !!!!! بسته به اینکه ساخت کجا باشه .
        با سلام:
        کاربرگرامی،برای آزمایش مورد فوق از یک سیم المنت صنعتی آمریکایی با طول تقزیبی 30 سانت و توانی حدود 3 کیلو وات استفاده شد تا صحت آزمایشدقیق تر مشخص شود. در این آزمایش عملی دقیقا گرمای قطب مثبت 8 درجه از قطب منفی بیشتر بود و با برعکس بستن سیم المنت با هم نتیجه کار همان بود که که گرمای قطب مثبت بش تر بود.
        علم را در آزمایشگاه باید یاد گرفت نه در دانشگاه
        نابغه بودن 99 درصد با پشتکار و یک درصد با الهام است. (ادیسون)

دیدگاه

نوشته اصلی توسط علی تحیری نمایش پست ها
          با سلام:
          در ازمایش عملی دقیقا با برعکس وصل کردن مقاومت ( تعویض جای قطب مثبت و منفی مقاومت) دقیقا باز هم نتیجه همان است که سر مقاومتی که به قطب مثبت وصل است گرم تر می شود.!!!

با سلام:
          کاربرگرامی،برای آزمایش مورد فوق از یک سیم المنت صنعتی آمریکایی با طول تقزیبی 30 سانت و توانی حدود 3 کیلو وات استفاده شد تا صحت آزمایشدقیق تر مشخص شود. در این آزمایش عملی دقیقا گرمای قطب مثبت 8 درجه از قطب منفی بیشتر بود و با برعکس بستن سیم المنت با هم نتیجه کار همان بود که که گرمای قطب مثبت بش تر بود.
          با سلام . اون دوستمون گفته بود فارغ از قطبیت همیشه یک طرف خاص از مقاومت آجری
          گرم میشه ....که به نظر میاد در مورد مقاومت آجری مربوط به کیفیت ساخت باشه .
          در مو رد المت اگر شرایط اتصال زو سر المنت به منبع یکسان باشد واقعا به لحاظ علمی پدیده ی خیلی عجیبی هست . چون طبق قوانین شناخته شده فعلی اگر کیفیت جنس و ضخامت المنت
          در تمام نقاط یکسان باشد آنوقت میتوان المنت رابه المانهای بسیار کوچکی تقسیم کرد که همه ی آنهادارای ابعاد یکسان و مقدار مقاومت مساوی هستند . با توجه به اینکه دبی الکترونها. در همه جای سیم بایدیکسان باشد ( علی القاعده ) میزان آمپر هم در تمام طول سیم یکسان است پس با توجه به فرمول p=R*i^2. توان تلف شده روی هرکدام از المانها باهم برابر است و بافرض یکسان بودن تبادل حرارتی آنها علی القاعده باید دمای یکسانی داشته باشند . حالا اگر تفاوت دما در سمت مثبت وجود دارد طبق نظریه فعلی باید به دنبال نقص یا تفاوت در قطب مثبت منبع تغذیه گشت . مثلا شاید ترمینا ل قطب مثبت اشکالی پیدا کرده با شد . یا اینکه از داخل منبع تغذیه سیم ترمینال منفی ضخیم تر از ترمینال مثبت باشد . و یک علت دیگه اینکه شاید فیوز منبع تغذیه بلا فاصله قبل از ترمینال مثبت باشد که ممکن است در داخل فیوز حرارت ایجاد شود و به المنت منتقل شده باشد . از اثرات خودالقایی المنت هم که میتوان صرف نظر کرد چون ظاهرا شما از در آزمایش از جریان dc استفاده نمودید
          . اگر هیچکدام از این قبیل موارد نباشد باید به دنبال یک نظریه جدید بگردیم !!!! حالا اگر این موارد را بررسی کنید . قضیه روشنتر خواهد شد .
          چون اگر نظریه فعلی اشکالی داشت باید در مورد مقاومت آجری هم صدق میکرد .
          جدیدترین ویرایش توسط hossein_10; ۱۰:۵۷ ۱۳۹۷/۰۴/۲۱.

دیدگاه

همه جای مقاومت چه ازنوع سیمی باشد چه کربنی یکسان هست از همه نظر ، مقاومت . قطر سیم ...... این از این
            اما چرا یک طرف مقاومت آجری بیشتر داغ می شود . اگر مقاومت که میخرید اهمش کمتر از 10 باشد اونوقت محل اتصال مقاومت خیلی مهم میشود .سیم المنت مقاومت های اجری که از سیم تنگستن هستند نمیشود به هیچ عنوان بع غیر از جوش های ولتاژ و فشار ( پرس ) به پایه ی مسی اتصال داد ......
            اگه زره یی جوش اینور با اونور تفاوت کند به هر دلیلی مثلا اکسید .... چون مقدار مقاومت پایین و جریان بالا حرارت ایجادشده تفاوت می کند ....
            ----
            توی مقاومت های اجری با مقدار بالا این اتفاق به هیچ عنوان به وجود نخواهد آمد .
            ----
            چرا مقاومت های کربنی همیشه از وسط شروع می کند به سوختن ؟ به خاطر این که پایه های کناری نقش هدسینگ را بازی میکند و نمی گذارند مقاومت از کنارها دود کند
            اگر شما با یک پنس وسط مقاومت در سوختن را بگیرید مقاومت از کناره ها خواهد سوخت
            ----
            چرا مقاوت های کربی که اول پستا گذاشتن دقیقا از وسط نسوخته به خاطر سوسماری هایی که مقاومتو به اون وصل کردن ، یکی از سوسماری ها به پایه نزدیکتر بوده
            ----
            چرا یک طرف سیم المنت بیشتر داغ میشود ؟چو ن النت را مستقیم کردی توی ترمینال . داخل منبع تغزیه زمین ها به صورت یک ورق فلزی به هم وصل شدن در نتیجه دیرتر داغ می شوند ، پس حرارت المنت را می گیرند ..
            اگر شما با یک سیم نازک المت را به برق وصل کنید مطمن باشید هر دو طرف با هم داغ خواهد شد . این بحثی که شما کردید زمین، اون زمینی نیست که فکر میکنید این جی ان دی هست
            - زمین داریم - ارت داریم - v0 داریم - شاسی داریم - زمین منفی داریم -زمین مثبت داریم . ولی اینی که تو منبع هست جی انده هست !! نه زمین . البته که هردوشون تو زبان انگلیسی میشن زمین !! : )
            تو فرکانس500 مگا به بالا بیشتر این چیزا ظاهر میشن نه اینجا

دیدگاه

نوشته اصلی توسط hossein_10 نمایش پست ها
              با سلام . اون دوستمون گفته بود فارغ از قطبیت همیشه یک طرف خاص از مقاومت آجری
              گرم میشه ....که به نظر میاد در مورد مقاومت آجری مربوط به کیفیت ساخت باشه .
              در مو رد المت اگر شرایط اتصال زو سر المنت به منبع یکسان باشد واقعا به لحاظ علمی پدیده ی خیلی عجیبی هست . چون طبق قوانین شناخته شده فعلی اگر کیفیت جنس و ضخامت المنت
              در تمام نقاط یکسان باشد آنوقت میتوان المنت رابه المانهای بسیار کوچکی تقسیم کرد که همه ی آنهادارای ابعاد یکسان و مقدار مقاومت مساوی هستند . با توجه به اینکه دبی الکترونها. در همه جای سیم بایدیکسان باشد ( علی القاعده ) میزان آمپر هم در تمام طول سیم یکسان است پس با توجه به فرمول p=R*i^2. توان تلف شده روی هرکدام از المانها باهم برابر است و بافرض یکسان بودن تبادل حرارتی آنها علی القاعده باید دمای یکسانی داشته باشند . حالا اگر تفاوت دما در سمت مثبت وجود دارد طبق نظریه فعلی باید به دنبال نقص یا تفاوت در قطب مثبت منبع تغذیه گشت . مثلا شاید ترمینا ل قطب مثبت اشکالی پیدا کرده با شد . یا اینکه از داخل منبع تغذیه سیم ترمینال منفی ضخیم تر از ترمینال مثبت باشد . و یک علت دیگه اینکه شاید فیوز منبع تغذیه بلا فاصله قبل از ترمینال مثبت باشد که ممکن است در داخل فیوز حرارت ایجاد شود و به المنت منتقل شده باشد . از اثرات خودالقایی المنت هم که میتوان صرف نظر کرد چون ظاهرا شما از در آزمایش از جریان dc استفاده نمودید
              . اگر هیچکدام از این قبیل موارد نباشد باید به دنبال یک نظریه جدید بگردیم !!!! حالا اگر این موارد را بررسی کنید . قضیه روشنتر خواهد شد .
              چون اگر نظریه فعلی اشکالی داشت باید در مورد مقاومت آجری هم صدق میکرد .
              با سلام:
              دوست عزیز، منبع تغذیه مورد آزمایش امریکایی و 0 الی 50 و لت 5 آمپر و از روی حساب و کتاب توسط یک شرکت سازنده معتبر طراحی شده است. حتی سیم های اتصال به ترمینال. اما در آزمایش عملی با یک المنت که در حقیقت یک مقاومت آجری با توان بسیار بالاتر برای رسیدن به نتیجه آزمایش انجام شده است. وقتی که شما از یک مقاومت آجری کوچک استفاده کنید گرمای دو سر زیاد قابل محصوص نیست اما ازمانی که از یک مقاومت با وات بالاتر و طول بیش تر استفاده شود، اختلاف دما واضح تر دیده می شود. ( استفاده از المنت). همه دوستان دوستان نظرشان این است که گرما باید بصورت یکسان باشد من هم قبلا همین فکر را می کردم اما در آزمایش عملی عکس آن ثابت شد. به همین خاطر است که در محل امضا زیر پست های اینجانب کلمه علم را در آزمایشگاه باید یاد گرفت نه دانشگاه نوشته می شود.

نوشته اصلی توسط antipa نمایش پست ها
              همه جای مقاومت چه ازنوع سیمی باشد چه کربنی یکسان هست از همه نظر ، مقاومت . قطر سیم ...... این از این
              اما چرا یک طرف مقاومت آجری بیشتر داغ می شود . اگر مقاومت که میخرید اهمش کمتر از 10 باشد اونوقت محل اتصال مقاومت خیلی مهم میشود .سیم المنت مقاومت های اجری که از سیم تنگستن هستند نمیشود به هیچ عنوان بع غیر از جوش های ولتاژ و فشار ( پرس ) به پایه ی مسی اتصال داد ......
              اگه زره یی جوش اینور با اونور تفاوت کند به هر دلیلی مثلا اکسید .... چون مقدار مقاومت پایین و جریان بالا حرارت ایجادشده تفاوت می کند ....
              ----
              توی مقاومت های اجری با مقدار بالا این اتفاق به هیچ عنوان به وجود نخواهد آمد .
              ----
              چرا مقاومت های کربنی همیشه از وسط شروع می کند به سوختن ؟ به خاطر این که پایه های کناری نقش هدسینگ را بازی میکند و نمی گذارند مقاومت از کنارها دود کند
              اگر شما با یک پنس وسط مقاومت در سوختن را بگیرید مقاومت از کناره ها خواهد سوخت
              ----
              چرا مقاوت های کربی که اول پستا گذاشتن دقیقا از وسط نسوخته به خاطر سوسماری هایی که مقاومتو به اون وصل کردن ، یکی از سوسماری ها به پایه نزدیکتر بوده
              ----
              چرا یک طرف سیم المنت بیشتر داغ میشود ؟چو ن النت را مستقیم کردی توی ترمینال . داخل منبع تغزیه زمین ها به صورت یک ورق فلزی به هم وصل شدن در نتیجه دیرتر داغ می شوند ، پس حرارت المنت را می گیرند ..
              اگر شما با یک سیم نازک المت را به برق وصل کنید مطمن باشید هر دو طرف با هم داغ خواهد شد . این بحثی که شما کردید زمین، اون زمینی نیست که فکر میکنید این جی ان دی هست
              - زمین داریم - ارت داریم - v0 داریم - شاسی داریم - زمین منفی داریم -زمین مثبت داریم . ولی اینی که تو منبع هست جی انده هست !! نه زمین . البته که هردوشون تو زبان انگلیسی میشن زمین !! : )
              تو فرکانس500 مگا به بالا بیشتر این چیزا ظاهر میشن نه اینجا
              با سلام:
              دوست عزیز، المنت ها و سیم های مقاومت آجری از جنس فرو نیکل می باشند و مقامت ان ها در حالت سرد ( 25 درجه سانتی گراد). بصورت خطی می باشد. یعنی بطور مثال اگر طول مقاومت المنت بصورت غیر مارپیچ و بصورت یک سیم صاف یک متر یا 100 سانتی متر باشد و اهم آن 100اهم در نتیجه هر سانت از طول سیم یک اهم است. و در فصله نیم متری یا 50 سانتی متری اهم آن نسبت به هر طرف 50 اهم. با این تفاسیر فقط نقطه اتصال به قطب مثبت گرم می شود و با برعکس کردن مقاومت باز هم گرما در قطب مثبت زیاد تر است.

دیدگاه

با سلام:
                دوست عزیز، منبع تغذیه مورد آزمایش امریکایی و 0 الی 50 و لت 5 آمپر و از روی حساب و کتاب توسط یک شرکت سازنده معتبر طراحی شده است. حتی سیم های اتصال به ترمینال. اما در آزمایش عملی با یک المنت که در حقیقت یک مقاومت آجری با توان بسیار بالاتر برای رسیدن به نتیجه آزمایش انجام شده است. وقتی که شما از یک مقاومت آجری کوچک استفاده کنید گرمای دو سر زیاد قابل محصوص نیست اما ازمانی که از یک مقاومت با وات بالاتر و طول بیش تر استفاده شود، اختلاف دما واضح تر دیده می شود. ( استفاده از المنت). همه دوستان دوستان نظرشان این است که گرما باید بصورت یکسان باشد من هم قبلا همین فکر را می کردم اما در آزمایش عملی عکس آن ثابت شد. به همین خاطر است که در محل امضا زیر پست های اینجانب کلمه علم را در آزمایشگاه باید یاد گرفت نه دانشگاه نوشته می شود.
                سلام
                جناب تحیری اگه دمای نقطه + المنت 8 درجه از نقطه - بیشتر باشه پس وسط این المنت باید 4 درجه از نقطه - بیشتر باشه
                اگه قسمتی رو که به + وصل کردید تراکم سیم های المنت در یک فضای مشخص زیاد تر از قسمت وصل شده به - باشه به طبع حرارت + بیشتر میشه
                حتی دمای ترمینال های + و - هم میتونه تاثیر گذار باشه
                من فکر میکنم شرایطی در نقطه + وجود داره که باعث میشه المنت گرم تر بشه !

نظرتون چیه ؟؟؟
                آرزوی سرافرازی برای ایران عزیز . . .

دیدگاه

سلام
                  جناب تحیری اگه دمای نقطه + المنت 8 درجه از نقطه - بیشتر باشه پس وسط این المنت باید 4 درجه از نقطه - بیشتر باشه
                  اگه قسمتی رو که به + وصل کردید تراکم سیم های المنت در یک فضای مشخص زیاد تر از قسمت وصل شده به - باشه به طبع حرارت + بیشتر میشه
                  حتی دمای ترمینال های + و - هم میتونه تاثیر گذار باشه
                  من فکر میکنم شرایطی در نقطه + وجود داره که باعث میشه المنت گرم تر بشه !

نظرتون چیه ؟؟؟
                  با سلام،
                  من هفته آینده سعی می کنم چند آزمایش عملی دیگر در این مورد انجام دهم. من ازسر سیم های المنت از هر دو طرف درست به اندازه 5 سانت ازحلق پیچ جدا کردم و بصورت خط صاف به ترمینال منبع تغذیه وصل کردم. ( چون اگر این فاصله کم تر یا بیش تربود در اندازه گیری دچار خطا می شدم). اگر هر چه از نقطه مثبت به سمت منفی رویم نیجه کاهش گرما قطعی می باشد اما با آزمایش عملی با ترمومتر دیجیتال های گوناگون باید اندازه گیری کنم. با تشکر از شما از این سوال هوشمندانه در این مورد. ضرب المثلی است که می گوید کنجکاوی اصول دانشمدی است.

دیدگاه

با سلام،
                    من هفته آینده سعی می کنم چند آزمایش عملی دیگر در این مورد انجام دهم. من ازسر سیم های المنت از هر دو طرف درست به اندازه 5 سانت ازحلق پیچ جدا کردم و بصورت خط صاف به ترمینال منبع تغذیه وصل کردم. ( چون اگر این فاصله کم تر یا بیش تربود در اندازه گیری دچار خطا می شدم). اگر هر چه از نقطه مثبت به سمت منفی رویم نیجه کاهش گرما قطعی می باشد اما با آزمایش عملی با ترمومتر دیجیتال های گوناگون باید اندازه گیری کنم. با تشکر از شما از این سوال هوشمندانه در این مورد. ضرب المثلی است که می گوید کنجکاوی اصول دانشمدی است.
                    درود بر شما

فقط من این جا یه نکته اضافه کنم در خصوص مقاومت آجری 10 وات 1 اهم اونم این که اختلاف دمای دوسر مقاومت خیلی بیشتر از 8 درجه ای هست که شما با المنت اندازه گیری کردید
                    یعنی در حدیه که من دستم رو طرف گرم تر که میزارم میسوزه ولی طرف دیگه فقط فقط دستم گرم میشه . . .
                    یعنی اختلاف دما در این حد هستش ...
                    امیدوارم توضیح قانع کننده ای برای موارد این چنینی اثبات بشه ...

موفق باشید

دیدگاه

درود بر شما

فقط من این جا یه نکته اضافه کنم در خصوص مقاومت آجری 10 وات 1 اهم اونم این که اختلاف دمای دوسر مقاومت خیلی بیشتر از 8 درجه ای هست که شما با المنت اندازه گیری کردید
                      یعنی در حدیه که من دستم رو طرف گرم تر که میزارم میسوزه ولی طرف دیگه فقط فقط دستم گرم میشه . . .
                      یعنی اختلاف دما در این حد هستش ...
                      امیدوارم توضیح قانع کننده ای برای موارد این چنینی اثبات بشه ...

موفق باشید
                      باسلام:
                      و تشکر ازشما بابت این آزمایش. آزمایش ها همیشه تکمیل کننده علوم می باشند. چون شما از مقاومت 1 اهم 10 وات استفاده کردید کاملا درست است که یک طرف دما خیلی بیش تر از 8 درجه سانتی گراد آزمایش اینجانب با المنت بود.امید وارم تا پایان هفته بتوانم آزمایش های گوناگونی را در این رابطه انجام دهم. پس تا این جا هر دو به این نتیجه رسیدیم که طرف المنت که رو به قطب مثبت است گرم تر طرف قطب منفی می باشد. با ارزوی موفقیت برای شما.

دیدگاه

با سلام،
                        سلام و درود خدمت شما

جناب تحیری امیدوارم به زودی از نتیجه آزمایشی که انجام میدید باخبر بشیم .
                        با آرزوی موفقیت برای شما .

دیدگاه

تا چند وقت پیش این مسئله یک چیز کوچک بود اما الان یه چیز بزرگ شده و برای منم جذاب شده
                          چند سوال من دارم
                          توی اکثر مقاومت ها این اتفاق میوفته ؟
                          اگر در بعضی ها میوفته و بعضی ها نه آیا مقدارشون یکی بوده ؟ کارخانه شان چی؟
                          من این ها رو با المنت سشوار آزمایش میکنم (المنت 100 وات ) منبع تغذیه هم 12 ولت 5 آمپر و نتیجه رو میذارم
                          توی سیم لاکی هم باید این اتفاق بیوفته دیگه اگر من یه سیم لاکی بلند (1 متری) سایز 0.6 رو به این 12 ولت وصل کنم باید تفاوت دما داشته باشم دیگه
                          با المنت سشوار راحت میشه این فرضیه رو ثابت کرد چون میشه مقدار ولتاژ قسمت های مختلف رو اندازه گرفت البته این آزمایش به یه آمپر متر هم نیاز داره
                          این مشکل رو تجربه کردم
                          یا اینکه از نزدیک دیدم و دارم نظر میدم
                          بعضی ها به اشتباه فکر میکنن من تعمیر کارم و دارم راه حل میگم

دیدگاه

سلام و درود خدمت شما

جناب تحیری امیدوارم به زودی از نتیجه آزمایشی که انجام میدید باخبر بشیم .
                            با آرزوی موفقیت برای شما .
                            با سلام:
                            دوست عزیز، حتما طی هفته جاری نتیجه را اعلام می کنم. اول، کسی این موضوع را باور نمی کرد، فقط آزمایش عملی انجام شد و نیجه اولیه این موضوع را ثابت کرد. چون اکثر اعلام می کردند توان مصرفی در یک مقاومت پر وات ( از 3 وات و باتلاتر) در کل مقاومت تلافات گرمایی یک سان داریم، اما در آزمایش گاه عکس این قضیه ثابت شد.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط maziar ashouri نمایش پست ها
                              تا چند وقت پیش این مسئله یک چیز کوچک بود اما الان یه چیز بزرگ شده و برای منم جذاب شده
                              چند سوال من دارم
                              توی اکثر مقاومت ها این اتفاق میوفته ؟
                              اگر در بعضی ها میوفته و بعضی ها نه آیا مقدارشون یکی بوده ؟ کارخانه شان چی؟
                              من این ها رو با المنت سشوار آزمایش میکنم (المنت 100 وات ) منبع تغذیه هم 12 ولت 5 آمپر و نتیجه رو میذارم
                              توی سیم لاکی هم باید این اتفاق بیوفته دیگه اگر من یه سیم لاکی بلند (1 متری) سایز 0.6 رو به این 12 ولت وصل کنم باید تفاوت دما داشته باشم دیگه
                              با المنت سشوار راحت میشه این فرضیه رو ثابت کرد چون میشه مقدار ولتاژ قسمت های مختلف رو اندازه گرفت البته این آزمایش به یه آمپر متر هم نیاز داره
                              سلام
                              در خصوص بعضی مقاومت های وات بالا مثلا 10 وات این اتفاق صورت میگیره .
                              مقاومتی که من داشتم و این اتفاق عجیب براش افتاد ( یک طرف مقاومت خیـــــــلی بیشتر از طرف دیگه گرم میشه ) مقاومت آجری 10 وات 1 اهم بود .

فکر نکنم با المنت چنین اتفاقی صورت بگیره کلا بحث در خصوص مقاومت های توان بالا هست .

موفق باشید

دیدگاه

با سلام:
                                دو مدار با شکل شماره 1 و دو آزمایش کردم و نتیجه کار همان بود. سر مقاومتیکه به قطب مثبت وصل می شود گرم تر است. اندازه گیری با ترمو متر دیجیتال،که بصورت سریع و لحظه بلکه نه با تاخیر نشان می داد. همان طور که در شکل مشخص است ، از سه مقاومت با توان 20 وات و 50 اهم ساخت کارخانه DALE آمریکا که دارای هیت سینک آلومینیومی زرد رنگ است استفاده کردم. جریان عبوری در هر 3 مقاومت مساوی600 میلی آمپر می باشد.با عوض کردن سر مقاومت ها بین قطب مثبت و منفی هیچ تغیر حاصل نشد و فقط سر مقاومت های متصل به قطب مثبت گرم تر بود. در شکل یک گرمای نقطه A به نقطه C بیش تر و در شکل دو، گرمای نقطه A نسبت به نقطه B بیش تر و گرمای نقطه Bنسبت به نقطه C بیش تر.!!!

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                                X